Справа № 526/137/18
Провадження № 2-о/526/22/2018
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 березня 2018 року Гадяцький районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді Горошка А.М.,
з участю секретаря Дроботі Л.М.,
заявника ОСОБА_1,
представника заявника ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Гадяч цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа: територіальна громада Бобрицької сільської ради Гадяцького району Полтавської області про встановлення факту постійного проживання спадкоємця разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини,-
встановив:
Заявник ОСОБА_1, місце проживання: с. Бобрик Гадяцького району Полтавської області, звернувся із заявою про встановлення факту постійного проживання спадкоємця разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, в якій вказано в якості заінтересованої особи: територіальна громада Бобрицької сільської ради Гадяцького району Полтавської області, місцезнаходження: с. Бобрик Гадяцького району Полтавської області, згідно якої прохає встановити факт постійного проживання спадкоємця - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, разом зі спадкодавцем - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, на час її смерті за адресою: АДРЕСА_1. Заява обґрунтована тим, що нотаріусом було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після померлої у зв'язку з тим, що заявник протягом шестимісячного строку не подав до нотаріуса заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв спадщину, а померла, яка є його сестрою, постійно проживала без реєстрації за його зареєстрованим місцем проживання.
Ухвалою суду від 05.02.2018 року відкрито провадження у справі за вищевказаною заявою, витребувано необхідні докази, викликано свідків та призначено судове засідання.
Відповідно ухвали суду від 02.03.2018 року розгляд справи було відкладено у зв'язку з неявкою всіх учасників справи.
У судовому засіданні заявник ОСОБА_1 вимоги заяви підтримав та прохав суд їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи - територіальної громади Бобрицької сільської ради Гадяцького району Полтавської області у судове засідання не з'явився, надавши заяву про розгляд справи без участі представника, відносно заявлених вимог не заперечує.
Свідки ОСОБА_4 і ОСОБА_5 суду підтвердили, що померла ІНФОРМАЦІЯ_5 року ОСОБА_3 на час своєї смерті постійно фактично проживала у свого рідного брата - ОСОБА_1, оскільки протягом останнього року її життя він забрав її до себе проживати, дбав про неї та здійснив її поховання.
Частина 3 ст. 211 ЦПК України передбачає, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
У ч. 1 ст. 223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.
Заслухавши пояснення заявника, його представника, покази свідків, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, є рідним братом ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, що підтверджується копіями свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 від 11.12.1958 року, свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 від 29.06.1954 року, запису акта про укладення шлюбу № 20 від 26.11.1977 року.
Відповідно копій державних актів на право приватної власності на землю серії НОМЕР_5 від 20.05.2002 року, серії НОМЕР_6 від 08.08.2002 року та серії НОМЕР_7 від17.07.2002 року, ОСОБА_3 були передані у приватну власність для ведення товарного сільськогосподарського виробництва земельні ділянки площею 1,750 га, 0,220 га та 0,280 га, розташованих на території Бобрицької сільської ради Гадяцького району Полтавської області.
25.02.2005 року ОСОБА_3 здійснила заповітне розпорядження, яким належний їй жилий будинок і господарські будівлі, що знаходяться в АДРЕСА_2 та належну їй земельну частку (пай), що знаходиться в колективній власності СТОВ Ім. Щорса, заповіла ОСОБА_1, на підтвердження чого суду надано копію відповідного заповіту. Даний заповіт є чинним, що підтверджується інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори).
Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_8 від 22.12.2006 року, ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_6 року.
Із довідок Бобрицької сільської ради Гадяцького району Полтавської області вбачається, що ОСОБА_3 була зареєстрована за адресою станом на ІНФОРМАЦІЯ_5 року за адресою: АДРЕСА_2, проте останній рік до смерті проживала без реєстрації в АДРЕСА_3, у свого брата ОСОБА_1, який здійснював за нею догляд та проводив поховання.
20.01.2018 року приватним нотаріусом Гадяцького районного нотаріального округу Полтавської області ОСОБА_8 було відмовлено ОСОБА_1 у заведенні спадкової справи після померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 року ОСОБА_3, оскільки ним пропущено строк для прийняття спадщини.
Як вбачається з витягу зі Спадкового реєстру від 15.02.2018 року, спадкову справу після померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 року ОСОБА_3 не відкрито.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту:
1) родинних відносин між фізичними особами;
2) перебування фізичної особи на утриманні;
3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню;
4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення;
5) проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу;
6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім'ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті;
7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження;
8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті;
9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Статтею 1218 ЦК України визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ч. 1 ст. 1235 ЦК України, заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.
За правилами ст. 1262 ЦК України, у другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.
Як вбачається з ч. 3 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
У ч. 1 ст. 1269 ЦК України значиться, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Частина 1 ст. 1270 ЦК України визначає, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Так, факт проживання постійного проживання ОСОБА_3 на час її смерті із заявником підтверджено належними доказами у справі.
Встановлення даного факту має юридичне значення, так як заявник не може оформити право на спадщину після померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 року ОСОБА_3
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що надано достатньо доказів, тому заява є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 4, 13, 18, 211, 223, 247, 258, 259, 265, 268, 272, 315,316, 318, 319, 352, 354, 355 ЦПК України, ст.ст. 1218, 1295, 1262, 1268-1270 ЦК України, суд, -
вирішив:
Заяву ОСОБА_1, заінтересована особа: територіальна громада Бобрицької сільської ради Гадяцького району Полтавської області про встановлення факту постійного проживання спадкоємця разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини задовольнити в повному обсязі.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, разом зі спадкодавцем - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, на час її смерті - ІНФОРМАЦІЯ_6 року, за адресою: АДРЕСА_1.
Відповідно ст.ст. 353, 354, п.п.п.15.5 пп.15 п. 1 Розділу XIII (Перехідні положення) ЦПК України, рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги до Апеляційного суду Полтавської області (до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи - через Гадяцький районний суд Полтавської області) протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заявник: ОСОБА_1, зареєстроване місце проживання: с. Бобрик Гадяцького району Полтавської області, РНОКПП НОМЕР_1.
Представник заявника: ОСОБА_2, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_4, РНОКПП НОМЕР_2.
Заінтересована особа: територіальна громада Бобрицької сільської ради Гадяцького району Полтавської області, місцезнаходження:вул. Центральна, 50, с. Бобрик Галдяцького району Полтавської області, ідентифікаційний код юридичної особи: 21050953.
Головуючий А. М. Горошко
Суд | Гадяцький районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 20.03.2018 |
Оприлюднено | 22.03.2018 |
Номер документу | 72869061 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Гадяцький районний суд Полтавської області
Горошко А. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні