Справа № 697/409/18
№ пров. 2/697/308/2018
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19.03.2018 р. м. Канів
Суддя Канівського міськрайонного суду Черкаської області Льон О.М. розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Громадської організації Канівська спілка учасників АТО , третя особа: Головне територіальне управління юстиції у Черкаській області про визнання недійсним, скасування рішення установчих зборів громадської організації та припинення юридичної особи, -
ВСТАНОВИВ:
14.03.2017 ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Громадської організації Канівська спілка учасників АТО , третя особа: Головне територіальне управління юстиції у Черкаській області про визнання недійсним, скасування рішення установчих зборів громадської організації та припинення юридичної особи, в якому просив суд визнати недійсним рішення установчих зборів засновників Громадської організації "Канівська спілка учасників АТО" (ідентифікаційний код юридичної особи 39782649) від 24.04.2015, оформлених протоколом № 1 від 24.04.2017, скасувати державну реєстрацію юридичної особи - Громадська організація "Канівська спілка учасників АТО", зареєстрована 07.05.2015, реєстраційний номер запису в Реєстрі громадських формувань 1434329, місце знаходження юридичної особи: 19003, Черкаська обл., місто Канів, вул. Шевченка, б. 27, кв. 61, вилучити відомості щодо ГО "Канівська спілка учасників АТО" (ідентифікаційний код юридичної особи 39782649) із Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та припинити її діяльність.
Відповідно до ч. 1 ст. 187, ч.2 ст. 186 ЦПК України питання про відкриття провадження у справі або про відмову у відкритті провадження у справі суддя вирішує не пізніше п'яти днів з дня надходження заяви.
Згідно до ч.5 ст. 55 Конституції України, кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
За приписами ч. 1 ст. 1 ЦПК України Цивільний процесуальний кодекс України визначає юрисдикцію та повноваження загальних судів щодо цивільних спорів та інших визначених цим Кодексом справ, встановлює порядок здійснення цивільного судочинства.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Разом з тим, згідно ст.4 ГПК України право на звернення до господарського суду мають юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Згідно ст. 1 ГПК Господарський процесуальний кодекс України визначає юрисдикцію та повноваження господарських судів, встановлює порядок здійснення судочинства у господарських судах.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема:
… п.3 - справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов'язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів; …
При визначенні підвідомчості (підсудності) справ, що виникають із корпоративних відносин, слід керуватися поняттям корпоративних прав, наведеним у ч. 1 ст. 167 ГК України, відповідно до якої корпоративними є права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Отже, при вирішенні питання про підвідомчість спору у цій справі, суди повинні дослідити норми закону, що регулює діяльність громадських організацій, та зміст статуту такої юридичної особи, з'ясувати права та обов'язки учасників об'єднання, зміст правовідносин між ними та визначитись з урахуванням цього із наявністю у позивача корпоративних прав та наявністю корпоративних відносин між учасником та об'єднанням, що є передумовою для звернення із позовом до господарського суду.
З матеріалів позовної заяви вбачається, зокрема, з Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.12-16), що позивач по справі ОСОБА_1 є одним із засновників (учасників) юридичної особи - відповідача по справі - Громадської організації Канівська спілка учасників АТО , тобто суб'єктний склад учасників справи, характер правовідносин, що склались між ними, свідчить про наявність корпоративних відносин між ними, а тому даний спір не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, а натомість є господарським спором, який має бути вирішений саме господарським судом.
Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
При вищевикладених обставинах, суд вважає за необхідне відмовити позивачу у відкритті провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Громадської організації Канівська спілка учасників АТО , третя особа: Головне територіальне управління юстиції у Черкаській області про визнання недійсним, скасування рішення установчих зборів громадської організації та припинення юридичної особи, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України.
Відповідно до ч.5 ст. 186 ЦПК України відмовляючи у відкритті провадження з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої статті, суд повинен роз'яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.
Керуючись ст.ст. 186, 260,261, 353, 354 ЦПК України, ст.ст 4,20 ГПК України, суддя, -
УХВАЛИВ:
У відкритті провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Громадської організації Канівська спілка учасників АТО , третя особа: Головне територіальне управління юстиції у Черкаській області про визнання недійсним, скасування рішення установчих зборів громадської організації та припинення юридичної особи - відмовити.
Роз'яснити заявнику, що йому необхідно звернутися з вищевикладеним позовом в порядку господарського судочинства до Господарського суду Черкаської області.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом 15 днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя О . М . Льон
Суд | Канівський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 19.03.2018 |
Оприлюднено | 23.03.2018 |
Номер документу | 72900450 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Канівський міськрайонний суд Черкаської області
Льон О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні