Рішення
від 21.03.2018 по справі 342/191/18
ГОРОДЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 342/191/18

Провадження № 2/342/292/2018

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 березня 2018 року м. Городенка

Городенківський районний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого судді Федів Л.М.,

секретаря судового засідання Козаченко Л.Д.

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду в місті Городенка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ОСОБА_2 сільської ради, Городенківського району Івано-Франківської області в якому просить, прийняти рішення, яким визнати причину пропуску ним строку на прийняття спадщини поважною та визначити йому ОСОБА_1, додатковий строк для прийняття спадщини, після померлої ОСОБА_3 - З (три) місяці.

Позовні вимоги мотивував тим, що 29 квітня 2008 року померла його мати ОСОБА_3, про що в книзі реєстрації актів про смерть зроблено відповідний актовий запис за №5. Після смерті матері ОСОБА_3 відкрилась спадщина за заповітом, який посвідчений 03 грудня 2001 року секретарем виконкому ОСОБА_2 сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області, ОСОБА_4 та зареєстровано за № 95, згідно якого спадкодавець зробила заповітне розпорядження, все своє майно де б воно не було і з чого б воно не складалося, взагалі все те, що належатиме на день смерті і на що за законом матиме право заповіла йому своєму синові - ОСОБА_1. Заповіт не скасований і не відмінений. Примірник заповіту зберігається в справах виконавчого комітету ОСОБА_2 сільської ради.

Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина на житловий будинок з спорудою по вул. Січових Стрільців буд. 17 в с. Слобідка Городенківського району Івано-Франківської області, житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами по вул. Січових Стрільців буд. 22 с. Слобідка Городенківського району Івано-Франківської області та на земельну частку (пай). Згідно даного заповіту він є спадкоємецем вище вказаного майна, що належало ОСОБА_3.

З метою оформлення спадщини після смерті ОСОБА_3, він звернувся до в.о. державного нотаріуса Городенківської районної державної нотаріальної контори ОСОБА_5 із заявою про прийняття спадщини. Проте йому у прийнятті заяви про прийняття спадщини було відмовлено так як він в шестимісячний строк після смерті ОСОБА_3 не написав до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини і не проживав разом із померлою, було рекомендовано звернутись до суду із позовом про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.

Вважає, що він пропустив строк прийняття спадщини з поважних причин, оскільки, йому ОСОБА_1 не було відомо про заповіт, який залишила його мати ОСОБА_3. Про заповіт дізнався вже після спливу необхідного терміну, отримав дублікат, тому має підстави для встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини

Сторони в судове засідання не з'явилися. Представник позивача ОСОБА_6 яка діє по дорученню ОСОБА_1 до суду подала заяву про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Відповідач ОСОБА_2 сільська рада Городенківського району Івано-Франківської області подала до суду заяву в якій вказує, що справу слухати у відсутності представника сільської ради позовні вимоги визнають.

Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів. Тому є підстави проводити розгляд справи за відсутності сторін на підставі доказів, поданих разом із матеріалами позову.

Згідно вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, у відповідності до ч. 5 ст. 268 ЦПК України, є дата складання повного судового рішення.

Частина 3 ст. 200 ЦПК України визначає, що за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Оскільки відповідач визнає позов, суд вважає, що рішення у справі можливо постановити у підготовчому засіданні. Визнання відповідачем позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що згідно Дублікату заповіту від 03.12.2001 року зареєстрованого в реєстрі за №95 посвідченого ОСОБА_4, секретарем виконкому ОСОБА_2 сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області, ОСОБА_3, на випадок своєї зробила заповітне розпорядження, яким, все своє майно де б воно не було і з чого б воно не складалося, взагалі все те, що належатиме на день смерті і на що за законом матиме право заповіла йому своєму синові - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Згідно із інформаційної довідки зі Спадкового реєстру №44065486 від 15 січня 2018 року, даний заповіт є чинним.

Копією свідоцтва про народження серія 1-НМ № 116461 встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, є сином ОСОБА_3 та ОСОБА_7.

ОСОБА_3, померла 29.04.2008 року, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії I-НМ № 063237.

Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина.

Копією свідоцтва про народження, встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, є сином померлої ОСОБА_3.

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 3 ст. 1223, ч.1 ст. 1220, ч. 1 ст. 1270 ЦК України).

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до іншої особи (спадкоємця).

За ст.ст. 1268-1269 Цивільного кодексу України прийняття спадщини - це: постійне проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини або подання спадкоємцем, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Позивач пропустив шестимісячний строк подачі заяви в нотаріальну контору про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 про що свідчить постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 05.04.2016 року № 509/02-31 в.о. Державного нотаріуса Городенківської районної державної нотаріальної контори ОСОБА_5.

У відповідності до ч.1 ст. 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом шести місяців з часу відкриття спадщини не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. Частиною третьою цієї статті визначено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Довідкою №165 від 25.03.2016 р. виданою ОСОБА_2 сільською радою Городенківського району Івано-Франківської області, встановлено, що мати позивача, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, яка померла 29.04.2008 року, проживала і була зареєстрована одна в ІНФОРМАЦІЯ_4.

Пленум Верховного Суду України в п. 24 постанови від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування" роз'яснив, що, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити із того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Поважною причиною пропуску строку для подання заяви на прийняття спадщини є необізнаність спадкоємця про існування заповіту, (правова позиція ВСУ у справі № 6-1320цс17 від 23.08.2017), про що позивач заявляв про існування такої обставини.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позивач пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, у зв'язку із відсутністю відомостей про існування заповіту, що свідчить про поважність причин пропуску цього строку.

Позов визнається ОСОБА_2 сільською радою Городенківського району Івано-Франківської області. Визнання відповідачем позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб. Тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити.

На підставі ст.ст. 1216, 1268-1269, 1270, 1272 ЦК України, керуючись. ст.ст. 196-198, 200, 258, 259, 263-265, 268, 273,352, 354 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

Позов задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2, додатковий строк - три місяці з часу набрання рішенням законної сили для подання в нотаріальну контору заяви про прийняття спадщини, після смерті ОСОБА_3, яка померла 29.04.2008 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги до апеляційного суду Івано-Франківської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження:

1) на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2, місце проживання - м. Коломия вул. Довбуша, буд.102 а АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1.

ОСОБА_2 сільська рада Городенківського району Івано-Франківської області, місцезнаходження - с. Слобідка вул. Гелевана, 2 Городенківського району Івано-Франківської області, ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 04355776.

Повне судове рішення складено 21.03.2018 року.

Суддя: Федів Л. М.

СудГороденківський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення21.03.2018
Оприлюднено25.03.2018
Номер документу72919219
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —342/191/18

Рішення від 21.03.2018

Цивільне

Городенківський районний суд Івано-Франківської області

Федів Л. М.

Ухвала від 27.02.2018

Цивільне

Городенківський районний суд Івано-Франківської області

Федів Л. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні