Рішення
від 21.03.2018 по справі 909/53/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21.03.2018 м. Івано-ФранківськСправа № 909/53/18

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Фанди О.М., секретаря судового засідання Поліводи С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: ОСОБА_1 акціонерного товариства ОСОБА_2 "ПриватБанк", вул. Грушевського, буд. 1 Д,м. Київ,01001

до відповідача: ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю "Княжий двір", вул. Чайковського, буд.7, м.Коломия, Івано-Франківська область,78200

про стягнення заборгованості в сумі 88 359 грн 08 к.

за участю:

від позивача: ОСОБА_4 - старший юрисконсульт Івано-Франківської філії ПАТ КБ "Приватбанк", (довіреність № 6510-К-О від 18.05.2017 року; паспорт серія СС № 441893 від 30.12.1997 року)

від відповідача: представники не з"явилися

встановив: Публічне акціонерне товариство ОСОБА_2 "ПриватБанк" (далі - позивач) звернулось до Господарського суду Івано-Франківської області із позовною заявою до ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю "Княжий двір" (далі - відповідач) про стягнення заборгованості за договором № б/н від 08.06.2011 року в сумі 88 359 грн.08 к., з них: 32 872 грн 00 к. - заборгованість по процентам за користування кредитом, 49 083 грн 08к. - пеня за несвоєчасність виконання зобов'язань за договором, 6404 грн 00 к. - заборгованість по комісії за користування кредитом.

Позовні вимоги мотивовані невиконанням умов кредитного договору від 08.06.11, внаслідок чого виникла заборгованість.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив суд позов задовольнити.

Відповідач в судове засідання повноваженого представника не забезпечив, відзив на позов не подав. Ухвала суду від 27.02.2018 року про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду на 21.03.18 повернулась на адресу суду з відміткою поштового зв'язку "за закінченням встановленого строку зберігання".

До матеріалів справи (до позовної заяви) долучені належні докази виконання позивачем вимог ст.172 ГПК України - надіслання відповідачу копії позовної заяви та копій доданих до неї документів листом з описом вкладення на адресу місцезнаходження відповідача, яка також є офіційною адресою його місцезнаходження згідно Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Судом також були вчинені всі належні дії для повідомлення відповідача про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду.Відповідна ухвала суду надсилалася рекомендованим листом на адресу відповідача, яка є офіційною адресою його місцезнаходження згідно Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, а саме: вул. Чайковського, буд.7, м.Коломия, Івано-Франківська область,78200.

Неотримання кореспонденції суду (ухвал від 30.01.2018 та від 27.02.2018р.) відповідачем за юридичною адресою та повернення її до суду з відміткою "за закінченням встановленого строку зберігання "є наслідками діяння (бездіяльності) відповідача щодо її належного отримання, тобто його власною волею. Відтак, відповідач вважається повідомленим про судовий розгляд належним чином, оскільки судом було виконано всі покладені на нього обов'язки, а відповідач, натомість проявив протиправну процесуальну бездіяльність.

Відповідно до пункту 5 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси. За таких обставин відповідач вважається належним чином повідомленим про час та місце судових засідань.

Відповідно до частини 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами. З огляду на відсутність підстав для відкладення розгляду справи, передбачених статтями 202, 216 та 252 Господарського процесуального кодексу України, надання відповідачу можливості для подання відзиву на позов, суд вважає за можливе розглянути справу по суті без участі представника відповідача за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

08 березня 2011 р. ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю "Княжий двір" (відповідачем) підписано заяву про відкриття поточного рахунку та картки зі зразками підписів і відбитків печатки (далі - Заява).

Згідно заяви відповідач приєднався до "Умов та правил надання банківських послуг" (далі - Умови), ОСОБА_5, що розміщені в мережі Інтернет на сайті http://privatbank.ua, які разом із Заявою складають Договір банківського обслуговування б/н від 08.06.2011 р. (далі - Договір) та взяв на себе зобов'язання виконувати умови Договору.

Відповідно до договору відповідачу встановлено кредитний ліміт, на поточний рахунок 26007052503032 в електронному вигляді через встановлені засоби електронного зв'язку ОСОБА_5 (позивача) і Клієнта (відповідача) (системи клієнт-банк, інтернет клієнт банк, sms - повідомлення або інших), що визначено і врегульовано "Умовами та правилами надання банківських послуг".

Згідно п. 3.2.1.1. Умов кредитний ліміт на поточний рахунок надається на поповнення оборотних коштів та здійснення поточних платежів клієнта, в межах кредитного ліміту. Про розмір ліміту банк повідомляє клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку банка та клієнта. Кредит надається в обмін на зобов'язання клієнта щодо його повернення, сплаті процентів та винагороди (п. 3.2.1.3 Умов).

Пункт 3.2.1.1.8 Умов встановлює, що проведення платежів клієнта у порядку обслуговування кредитного ліміту, проводиться банком протягом одного року з моменту підписання угоди про приєднання Клієнта до "Умов та правил надання банківських послуг" (або у формі "Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки" або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт банк/інтернет, клієнт банк, або у формі обміну паперовою або електронною інформацією, або в будь-якій іншій формі "Угода").

Відповідно до п. 3.2.1.1.6. Умов сторони погодили, що ліміт може бути змінений банком в односторонньому порядку, передбаченому Умовами і правилами надання банківських послуг, у разі зниження надходжень грошових коштів на поточний рахунок або настання інших факторів, передбачених внутрішніми нормативними документами банку. Підписавши угоду, клієнт висловлює свою згоду на те, що зміна ліміту проводиться банком в односторонньому порядку шляхом повідомлення клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку банку і клієнта (системи клієнт банк, інтернет клієнт банк, sms повідомлення або інших).

Розділом 3.2.1.4. Умов встановлено, що за користування кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку клієнта при закритті банківського дня клієнт сплачує відсотки, виходячи з процентної ставки, розмір якої залежить від терміну користування кредитом (диференційована процентна ставка). За сумами кредиту, отриманими клієнтами до 31.01.2015 року включно і до моменту обнулення кредитного ліміту, за період користування кредитом з моменту виникнення дебетового сальдо до дати обнулення дебетового сальдо в одну з дат до 25го числа поточного місяця, якщо дебетове сальдо на поточному рахунку утворилося з 1го до 20го (включно) числа поточного місяця або до 25го числа наступного місяця, якщо дебетове сальдо на поточному рахунку утворилося з 21го до кінцевого числа поточного місяця, розрахунок відсотків проводиться за процентною ставкою в розмірі 0% річних від суми залишку непогашеної заборгованості.

За сумами кредиту, отриманими з 01.02.2015 року період користування кредитом з моменту виникнення дебетового сальдо до дати обнулення дебетового сальдо не повинен перевищувати 30 днів. За сумами кредиту, отриманими клієнтами до 31.01.2015 року включно і до моменту обнулення кредитного ліміту у випадку необнулення дебетового сальдо в одну з дат періоду, в якому дебетове сальдо підлягає обнуленню, на протязі 90 днів з кінцевої дати періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнуленню, клієнт сплачує банку за користування кредитом відсотки в розмірі 36% річних, починаючи з останньої дати періоду, в яку дебетове сальдо підлягало обнуленню. За сумами кредиту, отриманими з 01.02.2015 року за користування кредитом у період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку Позичальника при закритті банківського дня Клієнт сплачує банку за користування кредитом відсотки в розмірі 30% річних. За сумами кредиту, отриманими з 01.05.2015 року за користування кредитом у період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку Позичальника при закритті банківського дня Клієнт сплачує банку за користування кредитом відсотки в розмірі 33% річних. За сумами кредиту, отриманими з 01.01.2016 року, при наявності дебетового сальдо на поточному рахунку Позичальника при закритті банківського дня, проводиться нарахування відсотків за користування кредитом у розмірі 32% річних. Списання нарахованих відсотків проводиться по 1-х числах кожного місяця, за попередній місяць.

За сумами кредиту, отриманими клієнтами до 31.01.2015 року включно до моменту обнулення кредитного ліміту у разі непогашення кредиту впродовж 90 днів з дати закінчення переводу, в який дебетове сальдо підлягало обнуленню, починаючи з 91-го дня після дати закінчення переводу, в який дебетове сальдо підлягало обнуленню, кредит вважається простроченим, а грошові зобов'язання клієнта щодо погашення заборгованості вважаються порушеними. При порушенні клієнтом будь якого з грошових зобов'язань клієнт сплачує банку відсотки за користування кредитом у розмірі 56% річних від суми залишку непогашеної заборгованості.

У випадку порушення Клієнтом, на якого поширюються дії пункту 3.2.1.8 (Програма Кредитні канікули), будь-якого з грошових зобов'язань та при реалізації права банку на встановлення іншого строку повернення коштів, передбаченого Умовами і правилами надання банківських послуг (пункт 3.2.1.1.8), Клієнт сплачує банку пеню у розмірі 56% річних від суми непогашеної заборгованості за кожний день прострочки. Сплата пені здійснюється починаючи з дня, що йде за днем порушення зобов'язань. При цьому відсотки за користування кредитом і комісія не нараховуються та не сплачуються.

За сумами кредиту, отриманими з 01 лютого 2015 року у разі непогашення кредиту впродовж 30 днів з дати закінчення періоду, в який дебетове сальдо підлягало обнуленню, починаючи з 31-го дня після дати закінчення періоду, в який дебетове сальдо підлягало обнуленню, кредит вважається простроченим, а грошові зобов'язання клієнта з погашення заборгованості вважаються порушеними. При порушенні Клієнтом будь-якого з грошових зобов'язань Клієнт сплачуєбанкувідсотки за користуванням кредитом у розмірі 60 (шістдесят) % річних від суми залишку непогашеної заборгованості. У разі порушення клієнтом будь-якого з грошових зобов'язань і при реалізації права банку на встановлення іншого терміну повернення кредиту, передбаченого Умовами та правилами надання банківських послуг, Клієнт сплачує банку пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми залишку непогашеної заборгованості за кожен день прострочення, виходячи з 360 днів у році. Сплата пені здійснюється з дня, наступного за датою порушення зобов'язань.

За сумами кредиту, отриманими з 01 травня 2015 року у разі непогашення кредиту впродовж 30 днів з дати закінчення періоду, в який дебетове сальдо підлягало обнуленню, починаючи з 31-го дня після дати закінчення періоду, в який дебетове сальдо підлягало обнуленню, кредит вважається простроченим, а грошові зобов'язання Клієнта з погашення заборгованості вважаються порушеними. При порушенні Клієнтом будь-якого з грошових зобов'язань Клієнт сплачує банку відсотки за користуванням кредитом у розмірі 66 (шістдесят шість) % річних від суми залишку непогашеної заборгованості. У разі порушення Клієнтом будь-якого з грошових зобов'язань і при реалізації права банку на встановлення іншого терміну повернення кредиту, передбаченого Умовами та правилами надання банківських послуг, Клієнт сплачує банку пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми залишку непогашеної заборгованості за кожен день прострочення, виходячи з 360 днів у році. Сплата пені здійснюється з дня, наступного за датою порушення зобов'язань.

За сумами кредиту, отриманими з 01 січня 2016 року у разі непогашення кредиту впродовж 30 днів з дати закінчення періоду, в який дебетове сальдо підлягало обнуленню, починаючи з 31-го дня після дати закінчення періоду, в який дебетове сальдо підлягало обнуленню, кредит вважається простроченим, а грошові зобов'язання Клієнта з погашення заборгованості вважаються порушеними. При порушенні Клієнтом будь-якого з грошових зобов'язань Клієнт сплачує банку відсотки за користуванням кредитом у розмірі 64% річних від суми залишку непогашеної заборгованості. У разі порушення клієнтом будь-якого з грошових зобов'язань і при реалізації права банком на встановлення іншого терміну повернення кредиту, передбаченого Умовами та правилами надання банківських послуг, Клієнт сплачує банку пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми залишку непогашеної заборгованості за кожен день прострочення, виходячи з 360 днів у році. Сплата пені здійснюється з дня, наступного за датою порушення зобов'язань.

Під "непогашенням кредиту" мається на увазі не виникнення на поточному рахунку нульового дебетового сальдо при закритті банківського дня.

Згідно пункту 3.2.1.4.4. Умов - Клієнт сплачує банку винагороду за використання ліміту відповідно до пунктів 3.2.1.1.6, 3.2.1.2.3.2, 1-го числа кожного місяця у розмірі 0,9% від суми максимального сальдо кредиту, що існувало на кінець банківського дня за попередній місяць, в порядку, передбаченому Умовами та правилами надання банківських послуг.

При несплаті винагороди, відсотків у відповідні їм дати сплати, вони вважаються простроченими.

Відповідно до пункту 3.2.1.2.3.4. Умов - банк має право при порушенні клієнтом будь-якого із зобов'язань, передбаченого "Умовами", змінити умови кредитування - вимагати від клієнта дострокового повернення кредиту, сплати відсотків за його користування, виконання інших зобов'язань за кредитом в повному обсязі.

Позивач свої договірні зобовязання щодо надання позичальнику (Відповідачу) кредиту (встановлення кредитного ліміту) відповідно до умов договору банківського обслуговування б/н від 08.06.2011 року виконав в повному обсязі, що підтверджується витягом із виписки по рахунку боржника, довідкою про встановлені розміри кредитного ліміту станом на 13.02.2018

Проте, всупереч існуючим зобовязанням за договором банківського обслуговування, відповідач не виконав належним чином умови договору банківського обслуговування, що за таких обставин є порушенням п. 3.2.1.1.3. Умов.

Зокрема, за порушення зобовязань за договором б/н від 08.06.2011 року, рішенням господарського суду Івано-Франкіської області у справі № 909/1002/14 від 04.11.2014 року присуджено до стягнення з відповідачаТзОВ "Княжий двір" на користь ОСОБА_1 акціонерного товариства ОСОБА_2 банк „Приватбанк" суму 24288грн.01коп. заборгованості, в тому числі 18 000 грн. заборгованості за кредитом, 3859 грн. 29 коп. заборгованості по процентах за користування кредитом,1205 грн. 12 коп. пені за несвоєчасне виконання зобовязань,1223 грн.60коп. заборгованості по комісії за користування кредитом, а також суму 1 827 грн. у відшкодування витрат зі сплати судового збору.

Позовною заявою у даній справі позивач просить стягнути з відповідача частину наявної у нього заборгованості в сумі 88359 грн. 08 коп. станом на 25.10.2017 року по договору банківського обслуговування б/н від 08.06.2011 року, а саме, стягнути суму 32872 грн. заборгованості по процентах за користування кредитом, 49083грн. 08коп пені за несвоєчасне виконня зобов'язань та 6404грн. заборгованості по комісії за користування кредитом, яка нарахована з дати, наступної за датою закінчення періоду, за який з відповідача була стягнута заборгованість у справі № 909/1002/14, зокрема, за період з 05.11.2014 року по 25.10.2017 року.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач покликається на наявність у відповідача заборгованості по сплаті відсотків за користування кредитними коштами та комісії за користування кредитом, а також на належне йому право на отримання процентів за користування кредитом і штрафних санкцій, передбачених договором за несвоєчасну сплату кредиту, які були нараховані після дати на яку утворилась заборгованість, що стягнута судовим рішенням.

Згідно ст. 509 Цивільного кодексу України, зобовязанням є правовідношення, в якому одна сторона зобовязана вчинити на користь другої сторони певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обовязку.

Однією з підстав виникнення зобовязань, згідно ст. 11 Цивільного кодексу України, зокрема є договори та інші правочини.

Згідно ст. 1054 Цивільного кодексу України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.

Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України та ст. 193 Господарського кодексу України, зобовязання повинні виконуватися належним чином згідно умов договору та актів цивільного законодавства, а при відсутності таких вказівок відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Згідно ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

За умовою ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Приписами ч. 1 ст. 625 Цивільного кодексу України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобовязання.

За нормою ст. 599 Цивільного кодексу України, зобовязання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Статею 629 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обовязковим для виконання сторонами.

Як вбачається із матеріалів справи, у звязку з неналежним виконанням відповідачем взятих на себе згідно договору банківського обслуговування б/н від 08.06.2011 року зобовязань, у останнього виникла заборгованість, яка станом на 25.10.2017 року склала 88359 грн. 08 коп. , а саме, 32872 грн. заборгованості по процентах за користування кредитом, 49083грн. 08коп пені за несвоєчасне виконня зобов'язань та 6404грн. заборгованості по комісії за користування кредитом.

Позивачем в підтвердження позовних вимог долучено до матеріалів справи витяг з виписки по рахунку відповідача за період з 08.06.2011 року по 13.02.2018 року та копію рішення господарського суду від 04.11.14 року по справі №909/1002/14, якими підтверджується надання кредитних коштів, користування кредитними коштами та їх часткове погашення, чим підтверджено обставини, на яких ґрунтується вимога позивача про стягнення заборгованості по відсотках за користування кредитними коштами та комісії за користування кредитом. Доказів зворотного суду не надано.

Таким чином, позивач правомірно просить стягнути з відповідача суму заборгованості 88359 грн. 08 коп. , а саме, 32872 грн. заборгованості по процентах за користування кредитом, 49083грн. 08коп пені за несвоєчасне виконня зобов'язань та 6404грн. заборгованості по комісії за користування кредитом, нараховано за період з 05.11.2014 року по 25.10.2017 року. Позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

У відповідності до ст.129 ГПК України, судовий збір по справі слід відшкодувати позивачу за рахунок відповідача.

Керуючись ст. 11, 202, 203, 509, 526, 549, 550, 610, 612, 629, 639, 1054, 1067 Цивільного кодексу України, ст. 193, 216, 230-232 Господарського кодексу України, ст.73, 74, 86, 129, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд,-

ВИРІШИВ:

задовольнити позов ОСОБА_1 акціонерного товариства ОСОБА_2 "ПриватБанк" до ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю "Княжий двір "про стягнення заборгованості за договором б/н від 08.06.2011 в сумі 88 359 грн.08 к., з них: 32 872 грн 00 к. - заборгованість по процентам за користування кредитом, 49 083 грн 08 к. - пеня за несвоєчасність виконання зобов'язань за договором, 6404 грн 00 к. - заборгованість по комісії за користування кредитом.

Стягнути з відповідача ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю "Княжий двір" (вул. Чайковського, буд.7,м.Коломия, Івано-Франківська область,78200, код ЄДРПОУ 34378363) на користь позивача ОСОБА_1 акціонерного товариства ОСОБА_2 "ПриватБанк" (вул. Грушевського, буд. 1 Д, м. Київ, 01001, код ЄДРПОУ 14360570) заборгованості за договором б/н від 08.06.2011 сумі 88 359 грн.08 к. (вісімдесят вісм тисяч триста п"ятдесят дев"ять гривень вісім копійки), з них: 32 872 грн 00 к. (тридцять дві тисічі вісімсот сімдесят дві гривні) - заборгованість по процентам за користування кредитом, 49 083 грн 08 к. (сорок дев"ять тисяч вісімдесят три гривні вісім копійки) - пеня за несвоєчасність виконання зобов'язань за договором, 6404 грн 00 к. (шість тисяч чотириста чотири гривні) - заборгованість по комісії за користування кредитом та 1762 грн 00 к. (одну тисячу сімсот шістдесят дві гривні) витрат по сплаті судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного тексту рішення.

Повне рішення складено 23.03.2018

Суддя Фанда О.М.

СудГосподарський суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення21.03.2018
Оприлюднено25.03.2018
Номер документу72926871
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —909/53/18

Рішення від 21.03.2018

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Фанда О.М.

Ухвала від 27.02.2018

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Фанда О.М.

Ухвала від 13.02.2018

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Фанда О.М.

Ухвала від 30.01.2018

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Фанда О.М.

Ухвала від 18.01.2018

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Фанда О.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні