ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"14" березня 2018 р.Справа № 924/1168/17
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Мухи М.Є., за участю секретаря судового засідання Попика О.В. розглянувши матеріали
за позовом Виконавчого комітету Хмельницької міської ради, м. Хмельницький
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Міського комунального підприємства по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності, м. Хмельницький
до Громадської організації "Хмельницька обласна федерація "Такедин Шоа", м. Хмельницький
про дострокове розірвання договору оренди та виселення з орендованого нежитлового приміщення
Представники сторін:
позивача: ОСОБА_1 за довіреністю від 15.12.17р.
відповідача: не з'явився
третьої особи: ОСОБА_2 за довіреністю від 22.02.17р. №180/в
Відповідно до ст. 233 ГПК України в судовому засідання проголошено вступну резолютивну частини рішення
Суть спору:
Позивач звернувся із позовом до суду в якому просить розірвати договір оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Хмельницького - нежитлового приміщення загальною площею 63,5 кв.м, що розташоване за адресою: м. Хмельницький, вулиця Свободи, 1 А, укладений 02.06.2017р. між Виконавчим комітетом Хмельницької міської ради (Орендодавець) від імені якого діє управління комунального майна Хмельницької міської ради, Громадською організацією «Хмельницька обласна федерації «Такедин Шоа» (Орендар) та Міським комунальним підприємством по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності (Отримувач коштів) та виселити громадську організацію «Хмельницька обласна федерація «Такедин Шоа» (код ЄДРПОУ 39249419) з нежитлового приміщення загальною площею 63,5 кв.м, що розташоване за адресою: м. Хмельницький, вулиця Свободи, 1 А. В обґрунтування позовних вимог посилається на невиконання відповідачем обов'язку щодо сплати орендної плати. Повідомляє, що станом на 01.11.17р. у громадської організації наявна заборгованість в сумі 5759,39грн.
Представник позивача та третьої особи в судове засідання з'явились позовні вимоги підтримали на наполягали на їх задоволенні.
Відповідно до ч.2 ст.178 ГПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Відповідач явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив, відзиву на позов не подав, хоча був належним чином повідомлений про судовий розгляд спору. Ухвали суду направлені відповідачу за адресою, зазначеною в ЄДРЮО та ФОП та позовній заяві. При цьому судом враховуються положення п. 3.9.1 Постанови ВГСУ від 26.12.2011р. №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції".
Зважаючи на викладене, суд вважає за можливе розглядати справу за наявними документами.
Розглядом матеріалів справи встановлено.
02.06.17р. між виконавчим комітетом Хмельницької міської ради (орендодавець), від імені якої діє управління комунального майна Хмельницької міської ради, Громадською організацією "Хмельницька обласна федерація "Такедин Шоа" (орендар) та Міським комунальним підприємством по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності (отримувач коштів) укладено договір оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Хмельницького.
Згідно п. 1.1 договору орендодавець, балансоутримувач передає, а орендар приймає в строкове платне користування - нежитлове приміщення, загальною площею 63,5кв.м., що розміщене за адресою: м. Хмельницький, вул. Свободи, 1А, вбудовано - прибудоване приміщення з окремим входом в дев'ятиповерховій будівлі, що перебуває на балансі житлово-експлуатаційної контори №6, вартість якого встановлена за результатами проведення незалежної оцінки (експертним шляхом) і становить відповідно до звіту про оцінку майна 292 100грн. станом на 31.01.2017р. Майно передається в оренду для розміщення громадської організації строком на два роки та одинадцять місяців з 02.06.2017р. по 02.05.2020р.
Орендар, згідно п. 2.1. договору, вступає в строкове платне користування майном у термін, вказаний в договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього договору та акту приймання-передачі майна з балансоутримувачем. У разі припинення, розірвання, відмови від договору майно повертається орендарем балансоутримувачу. Орендар повертає майно аналогічно порядку, встановленому при передачі майна орендарю цим договором. Майно вважається поверненим з моменту підписання сторонами акту приймання-передачі (п. 2.3. договору). Пунктом 2.4. договору обов'язок по складанню акта приймання-передачі покладається на сторону, яка передає майно іншій особі.
Відповідно до п. 3.1. договору орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку та розподілу орендної плати за комунальне майно територіальної громади міста Хмельницького, затвердженої рішенням 28 сесії міської ради №11 від 30.10.2013р. (із змінами) згідно з розрахунком за перший місяць оренди - червень 2017р.: 4600,00*50,00кв.м.*0,03/12=575грн. (за площу не більш як 50м.кв.; 4600,00*13,5кв.м.*0,07/12=362,25грн. (за надлишки площу понад 50 кв.м.). Сума орендної плати за червень 2017 року підлягає індексації на індекс інфляції за травень 2017р.
Згідно з п.п. 3.3, 3.6, 3.7 договору орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за попередній місяць й перераховується отримувачу коштів до 25 числа поточного місяця на обумовлений договором рахунок. Орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується отримувачем коштів відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати.
Пунктом 5.3. договору встановлено обов'язок орендаря сплачувати в повному обсязі орендну плату до 25 числа поточного місяця отримувачу коштів. На вимогу отримувача коштів проводити звіряння взаєморозрахунків по орендних платежах і оформляти відповідні акти звіряння.
Пунктом 5.10. договору оренди передбачено, що у разі припинення, розірвання або відмови орендодавця від договору в 5 - денний термін орендар зобов'язується повернути балансоутримувачу орендоване майно у належному стані, не гіршому ніж на момент передачі його в оренду, з врахуванням нормального фізичного зносу, та відшкодувати балансоутримувачу збитки у разі погіршення стану або втрати орендованого майна з вини орендаря.
Балансоутримувач, в свою чергу, зобов'язаний забезпечити передачу в оренду майна орендарю згідно з цим договором по акту приймання-передачі майна (п. 7.3. договору).
Відповідно до п. 9.1. договору за невиконання або неналежне виконання зобов'язань за договором сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України та цим договором.
Згідно з п. 9.5. договору орендодавець за письмової пропозиції балансоутримувача, отримувача коштів має право достроково розірвати договір оренди в разі неефективного використання майна, використання його не за призначенням, передачі третій особі без дозволу сесії міської ради, несвоєчасної сплати орендної плати, як передбачено цим договором та чинним законодавством України, та в інших випадках порушення умов договору з боку орендаря.
Відповідно до п. 10.4. договору за ініціативою однієї із сторін договір може бути розірвано рішенням господарського суду у випадках, передбачених чинним законодавством.
Пунктом 10.8. договору передбачено право орендодавця за письмовою пропозицією Отримувача коштів відмовитися від договору оренди і вимагати повернення майна якщо орендар не вносить плату за користування майном протягом 3-х місяців підряд. У разі відмови орендодавця від договору оренди договір є розірваним з моменту одержання орендарем повідомлення орендодавця про відмову від договору.
Згідно підписаного сторонами акту приймання-передачі від 02.06.17р. Хмельницькою житлово - експлуатаційною конторою №6 - передано, а відповідачем - орендарем прийнято нерухоме майно, яке знаходиться за адресою: вул. Свободи 1-А, загальною площею 63,5кв.м.
Позивачем направлено відповідачу претензію від 30.08.17р. №64 про сплату заборгованості з орендної плати в сумі 3418,78грн.
20.09.2017р. міське комунальне підприємство по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності звернулось до міського голови м. Хмельницького з листом, в якому посилаючись на порушення відповідачем зобов'язань за договором та наявність заборгованості по орендній платі, просить звернутися до господарського суду з позовом про розірвання договору оренди та передачу приміщення балансоутримувачу за актом приймання-передачі.
Згідно довідки третьої особи від 02.11.2017р. заборгованість відповідача по орендній платі станом на 01.11.2017р. становить 5759,39грн.
У зв'язку з наявністю заборгованості відповідача по орендній платі позивач звернувся до суду з позовними вимогами про дострокове розірвання договору оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Хмельницького від 02.06.17р. та виселення відповідача із орендованого приміщення.
Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом береться до уваги наступне.
Згідно зі 526 Цивільного кодексу України та ст. 193 Господарського кодексу України передбачено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання та одностороння зміна умов договору не допускається.
Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
02.06.17р. між виконавчим комітетом Хмельницької міської ради (орендодавець), від імені якої діє управління комунального майна Хмельницької міської ради, Громадською організацією "Хмельницька обласна федерація "Такедин Шоа" (орендар) та міським комунальним підприємством по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності (отримувач коштів) укладено договір оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Хмельницького.
Відповідно до ст. 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Згідно із ст. 2 Закону України „Про оренду державного та комунального майна» орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
На орендаря відповідно до п.3 ст.18, ст.19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» покладено обов'язок вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі. Строки внесення орендної плати визначаються у договорі. Аналогічні приписи передбачено положеннями ст. 762 (ч.1, 5) ЦК України та ст. 286 ГК України.
В силу ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, розірвання договору.
Наявність у відповідача заборгованості по орендній платі в сумі 5759,39грн. по договору оренди від 02.06.17р. станом на 01.11.2017р. (за чотири місяці) підтверджується довідкою Міського комунального підприємства по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності від 02.11.2017р.
Згідно з ч. 3 ст. 26 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" договір оренди може бути розірвано за погодженням сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірвано за рішенням суду у разі невиконання сторонами своїх зобов'язань та з інших підстав, передбачених законодавчими актами України.
Згідно з ч. 2 ст. 651 Цивільного кодексу України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Як вбачається зі змісту п. 10.4. договору оренди, за ініціативою однієї із сторін цей договір може бути розірвано рішенням господарського суду у випадках, передбачених чинним законодавством. Пунктом 9.5. договору оренди передбачено можливість орендодавця за письмової пропозиції балансоутримувача, отримувача коштів достроково розірвати договір оренди, зокрема, у разі несвоєчасної сплати орендної плати, як передбачено цим договором та чинним законодавством України.
Відповідно до п. 3.6. договору, орендна плата перераховується отримувачу коштів до 25 числа поточного місяця на обумовлений договором рахунок. Відповідно до ст.284 ГК України орендна плата є істотною умовою договору.
Наявними в матеріалах справи доказами підтверджується, що заборгованість відповідача з орендної плати виникла внаслідок невнесення орендної плати протягом 4 місяців і станом на 01.11.2017р. становить 5759,39грн.
Докази повної чи часткової сплати відповідачем заборгованості по орендній платі в матеріалах справи відсутні.
Враховуючи наведені вище положення актів законодавства та встановлені судом факти, істотне порушення орендарем (відповідачем) такої умови договору оренди, як внесення орендної плати, є підставою для розірвання вказаного договору оренди в судовому порядку.
Частиною 2 ст. 653 ЦК України передбачено, що у разі розірвання договору зобов'язання сторін припиняються
Згідно з ч. 1 ст. 27 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря, він зобов'язаний повернути орендодавцеві об'єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди.
Відповідно до ч. 1 ст. 785 ЦК України у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.
Пунктом 5.10. договору оренди передбачено, що у разі припинення, розірвання або відмови орендодавця від договору в 5 - денний термін орендар зобов'язується повернути балансоутримувачу орендоване майно у належному стані, не гіршому ніж на момент передачі його в оренду, з врахуванням нормального фізичного зносу.
Враховуючи наявність правових підстав для розірвання договору оренди від 02.06.17р., відповідно, відсутні правові підстави для використання відповідачем орендованого приміщення, по вул. Свободи 1А, м. Хмельницький, площею 63,5кв.м. Відтак, займане орендарем нежитлове приміщення підлягає поверненню балансоутримувачу - третій особі.
Згідно зі ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Відповідно до ст.ст. 76, 77, 78, 79 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.
Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
З огляду на вищевикладене, позовні вимоги визнаються правомірними та обґрунтованими, тому позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ст.ст. 123, 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача , оскільки спір виник внаслідок неправомірний дій останнього.
Керуючись ст. ст. 2, 20, 24, 129, 233, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов виконавчого комітету Хмельницької міської ради, м. Хмельницький за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Міського комунального підприємства по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності, м. Хмельницький до Громадської організації "Хмельницька обласна федерація "Такедин Шоа", м. Хмельницький про дострокове розірвання договору оренди та виселення з орендованого нежитлового приміщення задовольнити.
Розірвати договір оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Хмельницького - нежитлового приміщення загальною площею 63,5 кв.м, що розташоване за адресою: м. Хмельницький, по вул. Свободи, 1А, укладений 02.06.2017 року між виконавчим комітетом Хмельницької міської ради (Орендодавець), від імені якого діє управління комунального майна Хмельницької міської ради, громадською організацією "Хмельницька обласна федерація "Такедин Шоа" (Орендар) та міським комунальним підприємством по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності (Отримувач коштів).
Виселити громадську організацію "Хмельницька обласна федерація "Такедин Шоа" (код ЄДРПОУ 41172204) з нежитлового приміщення загальною площею 63,5 кв.м, що розташоване за адресою: м. Хмельницький, по вул. Свободи, 1 А.
Стягнути з громадської організації "Хмельницька обласна федерація "Такедин Шоа" (29000, м. Хмельницький, вул. Озерна, буд. 10/1, корпус В, кв. 208, код ЄДРПОУ 41172204) на користь Виконавчого комітету Хмельницької міської ради (29000, м. Хмельницький, вул. Гагаріна, буд. 3, код ЄДРПОУ 04060772) 3200 грн. (ти тисячі двісті гривень 00 коп.) витрат по оплаті судового збору.
Видати наказ.
Відповідно до ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Порядок подання апеляційної скарги визначений ст.257 та пп.17.5 п.17 Розділу ХІ "Перехідні положення" ГПК
Повний текст рішення складено 22.03.2018р.
Суддя М.Є. Муха
Віддрук. 4 прим. (надіслати всім рекомендованим) : 1 - до справи; 2 - позивачу (29000, м. Хмельницький, вул. Гагаріна, буд. 3); 3 - відповідачу (29000, м. Хмельницький, вул. Озерна, буд. 10/1, корпус В, кв. 208), 4 - третій особі (м. Хмельницький, вул. Кам'янецька, 2).
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 14.03.2018 |
Оприлюднено | 25.03.2018 |
Номер документу | 72934488 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Муха М.Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні