Справа № 681/240/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 березня 2018 року.
Полонський районний суд Хмельницької області в складі:
головуючого - судді Горгулько Н.А.,
з участю секретаря - Будника Д.О.,
представника заявника - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_2 про встановлення фактів визнання батьківства та прийняття спадщини, заінтересована особа - Буглівська сільська рада Лановецького району Тернопільської області,
встановив:
ОСОБА_2 звернувся в суд з заявою про встановлення фактів визнання батьківства та прийняття спадщини за участю заінтересованої особи - Буглівської сільської ради Лановецького району Тернопільської області.
В обґрунтування вимог вказав, що його батьки ОСОБА_3 та мати ОСОБА_4 проживали в фактичних шлюбних відносинах з 1951 року, мали, крім нього, ще доньку ОСОБА_5, 1953 року народження. В свідоцтві про народження заявника, виданому 06 березня 1957 року, батьком був записаний ОСОБА_3, проте 22 січня 1959 року відомості про батька було анульовано, а 23 липня 1964 року заявник отримав повторне свідоцтво, де в графі батько записано лише ім'я батька ОСОБА_3 . Відомості про батька було виключено з тих підстав, що батьки не перебували в шлюбі. Мати ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_3, спадщину після її смерті прийняла лише сестра ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_4 помер батько ОСОБА_3 Після його смерті відкрилась спадщина на земельну частку (пай) площею 2,49 га на території Печірнянської сільської ради Лановецького району Тернопільської області. Заявник разом з сестрою прийняв спадщину фактично, проте оформити нотаріально не може через відсутність відомостей про батька в актовому записі про народження. Просить встановити факт, що ОСОБА_3 визнавав себе його батьком та що він прийняв спадщину після його смерті шляхом фактичного вступу у володіння спадковим майном.
В судове засідання заявник не з'явився, доручив представляти свої інтереси ОСОБА_1, який доводи заяви підтримав, просив задоволити.
Представник заінтересованої особи - Буглівської сільської ради Лановецького району Тернопільської області в судове засідання не з'явився, сільський голова направив заяву, в якій просив справу розглядати без його участі, проти задоволення заяви не заперечує.
Заслухавши пояснення представника позивача, свідка ОСОБА_6, яка в судовому засіданні підтвердила, що покійний ОСОБА_3 визнавав заявника своїм сином, дослідивши письмові докази, суд вважає, що заява підлягає до задоволення з таких мотивів.
Встановлено, що батьки заявника ОСОБА_3 та мати ОСОБА_4 проживали в фактичних шлюбних відносинах з 1951 року, мали двох дітей - ОСОБА_2 та ОСОБА_5. В свідоцтві про народження заявника, виданому 06 березня 1957 року, батьком був записаний ОСОБА_3, проте 22 січня 1959 року відомості про батька було анульовано, а 23 липня 1964 року заявник отримав повторне свідоцтво, де в графі батько записано лише ім'я батька ОСОБА_3 . Відомості про батька було виключено з тих підстав, що батьки не перебували в шлюбі. Мати ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_3, спадщину після її смерті прийняла лише сестра ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_4 помер батько ОСОБА_3 Після його смерті відкрилась спадщина на земельну частку (пай) площею 2,49 га на території Печірнянської сільської ради Лановецького району Тернопільської області. Заявник разом з сестрою прийняв спадщину фактично, проте оформити нотаріально не може через відсутність відомостей про батька в актовому записі про народження.
Указом Президії Верховної Ради Української РСР від 29 грудня 1969 року № 2476-VII Про порядок введення в дію Кодексу про шлюб та сім'ю Української РСР визначено, що Кодекс про шлюб та сім'ю Української РСР застосовується до шлюбно-сімейних правовідносин, що виникли після введення його в дію, тобто з 1 січня 1970 року. По шлюбно-сімейних правовідносинах, які виникли до 1 січня 1970 року, Кодекс застосовується до тих прав і обов'язків, що виникнуть після введення в дію Кодексу, за винятками, встановленими наступними статтями цього Указу (ст. 2).
Відповідно до ст. 7 названого Указу у відношенні дітей, які народилися до 1 жовтня 1968 року від осіб, що не перебувають між собою у шлюбі, батьківство може бути встановлено за спільною заявою матері дитини і особи, яка визнає себе батьком дитини. В разі смерті особи, на утримані якої перебуває дитина і яка визнавала себе батьком дитини, факт визнання нею батьківства може бути встановлений в судовому порядку. На підставі спільної заяви батьків або батька дитини або рішення суду про встановлення факту визнання батьківства провадиться відповідна реєстрація в органах запису актів громадянського стану з внесенням запису про батька у свідоцтво про народження дитини.
Встановлено, що з моменту народження і до досягнення повноліття ОСОБА_3 піклувався про заявника з сестрою, займався їх вихованням, матеріально утримував їх під час навчання в школі, в технікумі.
Частиною 1 статті 524 ЦК Української РСР (в редакції Закону 1963 року), який був чинним на час виникнення спірних правовідносин, встановлено, що спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.
Згідно з ч. 1 ст. 529, ст. 530 ЦК Української РСР (в редакції Закону 1963 року) при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого.
При відсутності спадкоємців першої черги або при неприйнятті ними спадщини, а також в разі, коли всі спадкоємці першої черги не закликаються до спадкування, успадковують у рівних часках: брати і сестри померлого, а також дід та баба померлого як з боку батька, так і з боку матері (друга черга).
В силу ст. 548 ЦК Української РСР (в редакції Закону 1963 року) для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженням. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
Як передбачено ч.ч. 1, 2 ст. 549 ЦК Української РСР (в редакції Закону 1963 року), визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину (ч. 1 ст. 1296 ЦК України).
За змістом п. 113 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 14 червня 1994 року № 18/5 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 7 липня 1994 року за № 152/361), яка була чинною на час виникнення спірних відносин, доказом вступу в управління чи володіння спадковим майном можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів чи відповідної місцевої державної адміністрації про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом з ним, або про те, що спадкоємцем було взято майно спадкодавця; довідка державної податкової служби, страховика чи іншого органу про те, що спадкоємцем після відкриття спадщини сплачувались податки або страхові платежі по обов'язковому страхуванню, квитанція про сплату податку, страхового платежу; копія рішення суду, що набрало законної сили, про встановлення факту своєчасного прийняття спадщини; запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який свідчить про те, що спадкоємець був постійно прописаний в спадковому будинку (квартирі) в період шести місяців після смерті спадкодавця, та інші документи, що підтверджують факт вступу спадкоємця в управління чи володіння спадковим майном.
Доказом вступу в управління чи володіння спадковим майном може бути наявність у спадкоємців ощадної книжки, іменних цінних паперів, квитанції про здані в ломбард речі, свідоцтва про реєстрацію (технічного паспорта, реєстраційного талону) на автотранспортний засіб чи іншу самохідну машину або механізм, державного акта на право приватної власності на землю та інших документів, виданих відповідними органами на ім'я спадкодавця на майно, користування яким можливе лише після належного оформлення прав на нього.
Встановлено, що ОСОБА_2 вступив в управління та володіння спадковим майном після смерті батька, в нього знаходиться оригінал Державного акту на право приватної власності на землю серії НОМЕР_2, який він забрав після смерті батька з житлового будинку .
З огляду на встановлені обставини, суд вважає, що докази, досліджені в суді, об'єктивно підтверджують правдивість доводів ОСОБА_2 Встановлення фактів родинних відносин та прийняття спадщини має для заявника юридичне значення.
Керуючись наведеним, ст.ст.10, 70, п.1 ч.1 ст.256, ст.ст.259, 294 ЦПК України суд, -
ухвалив:
Заяву задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4, визнавав себе батьком ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2.
Встановити факт, що ОСОБА_2 прийняв спадщину після смерті ОСОБА_3 шляхом фактичного вступу у володіння спадковим майном.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до апеляційного суду Хмельницької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Заявник - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, іпн - НОМЕР_1, АДРЕСА_1.
Заінтересована особа - Буглівська сільська рада Лановецького району Тернопільської області, код ЄДРПОУ - 04395892 с.Буглів Лановецького району Тернопільської області, індекс 47443.
Головуюча Н.А.Горгулько
Суд | Полонський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 22.03.2018 |
Оприлюднено | 25.03.2018 |
Номер документу | 72936118 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Полонський районний суд Хмельницької області
Горгулько Н. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні