Рішення
від 16.03.2018 по справі 539/3017/17
ЛУБЕНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 539/3017/17

Провадження №2/539/176/2018

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2018 року Лубенський міськрайонний суд

Полтавської області

в складі: головуючого судді - Іващенка Ю. А.

при секретарі Мирна Т.Ф.,

з участю представника позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Лубни Полтавської області цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3, ОСОБА_4, треті особи перша Лубенська державна нотаріальна контора, Духівська сільська рада Лубенського району Полтавської області, Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання права в порядку спадкування на земельну частку (пай),

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_3, ОСОБА_4, третя особа перша Лубенська державна нотаріальна контора про визнання права в порядку спадкування на земельну частку (пай).

Позовні вимоги мотивувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_4 року помер її чоловік ОСОБА_5. Після його смерті відкрилася спадщина, що складається із земельної частки (паю) площею 4,48 в умовних кадастрових гектарах, яка розташована на території Духівської сільської ради Лубенського району Полтавської області, що належала померлому на підставі Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1. Інші спадкоємці, діти померлого, ОСОБА_3 та ОСОБА_3 до нотаріальної контори з приводу прийняття спадщини не звертались.

При зверненні з заявою про прийняття спадщини до першої Лубенської державної нотаріальної контори їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину через відсутність відповідних документів на вищевказану земельну частку (пай) та рекомендовано звернутись до суду.

Прохає суд постановити рішення, яким визнати за нею право в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 року, на земельну частку (пай) площею 4,48 в умовних кадастрових гектарах, яка розташована на території Духівської сільської ради Лубенського району Полтавської області, що належала померлому на підставі Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1.

В судове засідання позивач ОСОБА_2 не з"явилась, в судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги ОСОБА_2 підтримав, прохав їх задовольнити, проти заочного розгляду справи не заперечував.

Відповідачі ОСОБА_3, ОСОБА_3 в судове засідання не з явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-сайті Лубенського міськрайонного суду Полтавської області, згідно ч. 11 ст. 128 ЦПК України.

Представник третьої особи першої Лубенської державної нотаріальної контори в судове засідання не з явився, третя особа направила на адресу суду заяву з проханням розглядати справу за відсутності її представника, покладається на розсуд суду.

Представник Духівської сільської ради Лубенського району Полтавської області, третьої особи по справі, в судове засідання не з явився, про час та місце розгляду справи третя особа повідомлена.

Представник третьої особи Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області в судове засідання не з явився, третя особа надала суду письмові пояснення згідно яких прохала справу розглядати за відсутності свого представника, покладається на розсуд суду.

За наявності згоди представника позивача, судом проведено заочний розгляд справи за відсутності відповідачів.

Суд вирішив можливим розглянути справу у відсутності учасників справи, які не з явилися в судове засідання, на підставі наявних у справі доказів.

З ясувавши обставини справи, дослідивши надані докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

У відповідності ст. 41 Конституції України право приватної власності набувається в порядку визначеного законом.

Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_5 року помер чоловік позивача ОСОБА_5, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 від 15.09.2017 року, свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 від 23.03.1989 року.

Після смерті ОСОБА_5 відкрилась спадщина, що складається із земельної частки (паю) площею 4,48 в умовних кадастрових гектарах, яка розташована на території Духівської сільської ради Лубенського району Полтавської області, що належала померлому на підставі Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1.

На підставі листа відділу у Лубенському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області №1365/111-17 від 10.10.2017 року померлий ОСОБА_5 дійсно отримував Сертифікат на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 на земельну частку (пай) площею 4,48 в умовних кадастрових гектарах, яка розташована на території Духівської сільської ради Лубенського району Полтавської області, про що свідчить його підпис у книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) КСП Промінь Лубенського району Полтавської області.

Згідно довідки Духівської сільської ради Лубенського району №672 від 17.10.2017 року останнім місцем проживання та реєстрації ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 року було АДРЕСА_1. На час його смерті та шість місяців по тому за даною адресою були зареєстровані та проживали: дружина ОСОБА_2, дочка ОСОБА_3, син ОСОБА_3, пасинок ОСОБА_6.

Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії першої Лубенської державної нотаріальної контори від 19.10.2017 року позивачу відмовлено нотаріусом у видачі свідоцтва про право на спадщину через відсутність відповідних документів на вищевказану земельну частку (пай). Крім того зазначено, що відкрито спадкову справу на майно померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 року ОСОБА_5 на підставі заяви про прийняття спадщини від дружини спадкодавця ОСОБА_2. Інших заяв про прийняття /відмову в справі немає. Згідно довідки виданої виконавчим комітетом Духівської сільської ради Лубенського району №672 від 17.10.2017 року на момент смерті спадкодавця разом з ним були зареєстровані: дружина ОСОБА_2, дочка ОСОБА_3, син ОСОБА_3. Свідоцтва про право на спадщину, на майно померлого ОСОБА_5 видати немає можливості, так як між спадкоємцями виник спір щодо розподілу спадкового майна.

У відповідності до п.1 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування відносини спадкування регулюються правилами ЦК України, якщо спадщина відкрилася не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу УРСР, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом.

Оскільки ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 року суд вважає, що для вирішення цього спору необхідно керуватися ЦК УРСР в редакції 1963 року, який діяв на час виникнення цивільних правовідносин.

За час свого життя ОСОБА_5 заповіту не склав.

Згідно з ч. 2 ст. 524 ЦК УРСР (в редакції 1963 року) спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом.

У відповідності до ст. 529 ЦК УРСР (в редакції 1963 року) при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого.

Відповідно до ст. 548 ЦК УРСР (в редакції 1963 року) для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.

Відповідно ч. 1 ст. 549 ЦК УРСР (в редакції 1963 року) визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.

Діти спадкодавця ОСОБА_5, ОСОБА_3 та ОСОБА_3 фактично прийняли спадщину у рівних частках, так як на момент смерті свого батька проживали разом з ним. До нотаріальної контори з заявами про відмову від спадщини на протязі строку, встановленого для її прийняття, вони не звертались.

Позивач не може оформити спадщину у нотаріальній конторі у зв язку з відсутністю у нього правовстановлюючого документу, а саме Сертифікату на право на земельну частку (пай) на ім я померлого ОСОБА_5.

При таких обставинах суд вважає за необхідне позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3, ОСОБА_4, треті особи перша Лубенська державна нотаріальна контора, Духівська сільська рада Лубенського району Полтавської області, Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання права в порядку спадкування на земельну частку (пай) задовольнити частково, визнати за позивачем право в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 року, на 1/3 частину земельної частки (паю) площею 4,48 в умовних кадастрових гектарах, яка розташована на території Духівської сільської ради Лубенського району Полтавської області, що належала померлому на підставі Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 259, 263-265, 268, 280 ЦПК України,

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_2 /ІНФОРМАЦІЯ_1, АДРЕСА_2, РНОКПП - НОМЕР_4/ до ОСОБА_3 /ІНФОРМАЦІЯ_2, АДРЕСА_2, РНОКПП - НОМЕР_5/, ОСОБА_4 /ІНФОРМАЦІЯ_3, АДРЕСА_2, РНОКПП - НОМЕР_6/, треті особи перша Лубенська державна нотаріальна контора /код ЄДРПОУ - 02900073, місце знаходження м. Лубни, пл. Вокзальна, 7, Полтавської області/, Духівська сільська рада Лубенського району Полтавської області /місце знаходження с. Духове, Лубенського району Полтавської області, код ЄДРПОУ - 25154951/, Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області /місце знаходження м. Полтава вул. Уютна, 23, код ЄДРПОУ - 39767930/ про визнання права в порядку спадкування на земельну частку (пай) задовольнити частково.

Визнати за ОСОБА_2 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 року, право на 1/3 частину земельної частки (паю) площею 4,48 в умовних кадастрових гектарах, яка розташована на території Духівської сільської ради Лубенського району Полтавської області, що належала померлому ОСОБА_5 на підставі Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1.

Заочне рішення може бути переглянуте Лубенським міськрайонним судом Полтавської області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30 днів з дня його проголошення, а за заявою учасника справи, якому заочне рішення не було вручене у день його проголошення - за його письмовою заявою, поданою протягом 20 днів з дня вручення йому повного заочного рішення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Апеляційного суду Полтавської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п. 15.5) Перехідних положень ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя Ю.А. Іващенко

СудЛубенський міськрайонний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення16.03.2018
Оприлюднено27.03.2018
Номер документу72953498
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —539/3017/17

Рішення від 16.03.2018

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Іващенко Ю. А.

Рішення від 16.03.2018

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Іващенко Ю. А.

Ухвала від 05.02.2018

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Іващенко Ю. А.

Ухвала від 15.11.2017

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Іващенко Ю. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні