РІШЕННЯ
Іменем України
15 березня 2018 року м. Чернігів
Господарським судом Чернігівської області у складі судді Боброва Ю.М.
за участю секретаря судового засідання Степаненко К.В.
розглянуто у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу 927/1111/17
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "СБТ Альянс",
вул. Шевченка, 4А-25, м. Ніжин, Чернігівська область, 16600
до відповідача 1: Вертіївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області,
вул. Миру, 126, с. Вертіївка, Ніжинський район, Чернігівська область, 16624
до відповідача 2: Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області ,
пр-т. Миру, 14, м. Чернігів, 14000
про припинення права власності, скасування державного акту та запису про реєстрацію
за участю представників учасників справи:
від позивача: участі не взяв;
від відповідача-1: участі не взяв;
від відповідача-2: участі не взяв.
Товариством з обмеженою відповідальністю "СБТ Альянс" подано позов до 1.Вертіївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області та 2.Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області про припинення права власності, скасування державного акту та запису про реєстрацію.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач у позовній заяві посилається, зокрема, на те, що ТОВ «СБТ Альянс» на підставі рішення Ніжинського міськрайонного суду від 11.10.2007 належить нежитлова будівля, яка розташована за адресою: вул. Радянська, 25, с. Мала Кошелівка Ніжинський район, Чернігівська область.
ТОВ «СБТ Альянс» звернулося до Головного управління Держземагенства у Чернігівській області з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду під розміщення та обслуговування належної товариству нежитлової будівлі.
Однак, вказує позивач, відповідачем було відмовлено у наданні дозволу з тих підстав, що земельна ділянка, на якій розташована нежитлова будівля ТОВ «СБТ Альянс» , включена до Державного акта на право колективної власності колишнього КСП «Серп і Молот» , який не скасовано.
КСП «Серп і Молот» було перереєстровано у СТОВ «Кошелівське» , а державну реєстрацію останнього припинено 10.06.2008 за рішенням суду у зв'язку з визнанням банкрутом.
Із загальною площі 2042,9 га, яка згідно з Державним актом на право колективної власності на землю знаходиться у колективній власності КСП «Серп і Молот» , формально залишається 42,2 га землі, які згідно з протоколом зборів власників майнових та земельних паїв реорганізованого колективного сільськогосподарського товариства було передано до земель запасу комунальної власності Малокошелівської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області.
На даний час с. Мала Кошелівка входить до складу Вертіївської сільської ради об'єднаної територіальної громади.
Отже, на даний час, вказує позивач, земельні ділянки, які знаходяться під об'єктами нерухомості, які належать юридичним та фізичним особам, використовуються власниками цього майна без оформлення права користування.
Надання у власність або користування суб'єктам підприємницької діяльності та громадянам земельних ділянок під належними їм об'єктами нерухомості може бути, на думку позивача, вирішено лише після припинення судом права колективної власності на землю, скасування судом Державного акту та запису про його реєстрацію.
Відповідачем-1 - Вертіївською сільською радою Ніжинського району Чернігівської області подано заяву № 02-75/329 від 05.03.2018 (а.с.62), в якій відповідач позовні вимоги визнає повністю, не заперечує проти задоволення позову та просить розглядати справу за відсутності представника.
Відповідачем-2 - Головним управлінням Держгеокадастру у Чернігівській області надано відзив на позовну заяву (а.с.35-43), в якому представник відповідача позовних вимог не визнає та просить суд відмовити у задоволенні позову з мотивів, викладених у відзиві на позов, просить проводити розгляд справи без участі його представника.
До початку судового засідання, призначеного на 06.03.2018, представником позивача подано заяву (а.с.64), в якій він просить позов ТОВ «СБТ Альянс» до Вертіївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області та Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області про припинення права власності, скасування державного акту та запису про реєстрацію залишити без розгляду в частині вимог до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області.
До призначеного на 15.03.2018 судового засідання по розгляду справи по суті від представника позивача надійшла письмова заява (а.с.101), в якій він просить суд розглядати справу за відсутності представника ТОВ СБТ Альянс .
Суд вважає, що неявка в судове засідання учасників справи не перешкоджає розгляду справи по суті.
Розглянувши по суті, суд встановив наступне.
Як вбачається із матеріалів справи, відповідно до рішення Малокошелівської сільської Ради народних депутатів від 20.07.1995, Колективному сільськогосподарському підприємству «Серп і Молот» с. Мала Кошелівка 29.09.1995 видано Державний акт на право колективної власності на землю серії ЧН № 000003, зареєстрований в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за № 13, згідно з яким КСП «Серп і Молот» передано у колективну власність 2042,9 га землі для сільськогосподарського виробництва (а.с.9).
Згідно з архівним витягом з розпорядження голови Ніжинської районної державної адміністрації Чернігівської області від 07.04.2000 № 163 Про підприємницьку діяльність (а.с.13) було здійснено перереєстрацію юридичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності - КСП «Серп і Молот» в СТОВ «Кошелівське» у зв'язку зі зміною назви та організаційно-правової форми.
Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців (а.с.17) припинено державну реєстрацію СТОВ «Кошелівське» за рішенням Господарського суду Чернігівської області по справі № 5/213б/41б/14б про припинення юридичної особи у зв'язку з визнанням її банкрутом.
Відповідно до Протоколу № 1 від 21.03.2014 зборів власників майнових та земельних паїв реорганізованого КСП «Серп і Молот» (а.с.14), збори вирішили передати землі під господарськими дворами, що знаходяться у колективній власності згідно з Державним актом на право колективної власності на землю загальною площею 45,2 га до земель запасу комунальної власності Малокошелівської сільської ради.
На підставі рішення Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 11.10.2007 ТОВ «СБТ Альянс» на праві власності належить нежитлова будівля, яка розташована за адресою: вул. Радянська, б. 25, с. Мала Кошелівка, Ніжинський район, Чернігівська область (а.с.12).
ТОВ «СБТ Альянс» звернулося до Головного управління Держземагенства у Чернігівській області з клопотанням, в якому просило надати дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду терміном на 49 років орієнтовною площею 2,4 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Малокошелівської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області, на якій розташована належна товариству нежитлова будівля.
Листом від 07.11.2014 (а.с.11) Головне управління Держземагенства у Чернігівській області повідомило позивача, що надання земельних ділянок колективної власності не входить до компетенції Головного управління.
Рішенням Вертіївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області (36 сесія 6 скликання) від 31.08.2015 Про добровільне об'єднання територіальних громад (а.с.63) рада вирішила об'єднатися з територіальною громадою, зокрема села ОСОБА_1 - Малокошелівської сільської ради у Вертіївську об'єднану територіальну громаду з центром у с. Вертіївка, правонаступником активів і пасивів (зобов'язань) Вертіївської, Малокошелівської сільських рад визначити Вертіївську сільську раду, утворену внаслідок добровільного об'єднання територіальних громад.
Законом України «Про форми власності на землю» від 30.01.1992 (втратив чинність 11.12.2003) в Україні було запроваджено поряд з державною, колективну і приватну форми власності на землю.
Відповідно до ст.5 Земельного кодексу України від 18.12.1990, земля на праві колективної власності належала виключно громадянам України. Суб'єктами права колективної власності на землю визначались, зокрема, колективні сільськогосподарські підприємства, а розпорядження земельними ділянками, що перебувають у колективній власності громадян, здійснювалось за рішенням загальних зборів колективу співвласників.
Згідно з Указом Президента України від 08.08.1995 № 720 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» паюванню підлягали тільки сільськогосподарські угіддя, передані у колективну власність колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам, у тому числі створеним на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств. Несільськогосподарські угіддя (землі під сільськогосподарськими будівлями і дворами - землі сільськогосподарського призначення несільськогосподарські угіддя) розпаюванню не підлягали.
Відповідно до розділу ІІ „Прикінцеві і перехідні положення» Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» від 06.09.2012 № 5308-VI, з дня набрання чинності цим Законом (з 1 січня 2013 року), землі державної та комунальної власності в Україні вважаються розмежованими.
Згідно з ч.3 ст.78 Земельного кодексу України земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.
Тобто, діючим законодавством України на теперішній час не передбачено колективної форми власності на землю.
В п. 2.3 пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" роз'яснено, що у спорах, пов'язаних з правом власності або постійного користування земельними ділянками, недійсними можуть визнаватися як зазначені рішення, на підставі яких видано відповідні Державні акти, так і самі Державні акти про право власності чи постійного користування.
Разом з тим, згідно з приписами цього пункту, господарським судам слід враховувати, що право, посвідчене Державними актами, є похідним від відповідного рішення органу державної влади чи органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у власність чи в користування, а тому, з огляду на приписи частини першої статті 16 ЦК України та ст. 152 ЗК України, захист прав осіб на земельні ділянки не може здійснюватися лише шляхом визнання відповідного Державного акту недійсним, якщо рішення, на підставі якого видано цей Державний акт, не визнано недійсним у встановленому порядку.
Підставами для визнання рішення недійсним, за загальними правилами, є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який прийняв це рішення.
У даному випадку, рішення Малокошелівської сільської Ради народних депутатів Бахмацького району Чернігівської області від 20.07.1995, на підставі якого КСП «Серп і Молот» було видано Державний акт на право колективної власності на землю, відповідало вимогам чинного на той час законодавства та компетенції сільради. Тому, підстави для визнання недійсним цього рішення відсутні.
Крім того, Конституційний Суд України в пункті 4 мотивувальної частини Рішення від 16.04.2009 № 7-рп/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) зазначив, що органи місцевого самоврядування приймають нормативні та ненормативні акти. До ненормативних належать акти, які передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію фактом їхнього виконання.
Верховний Суд України у постанові від 11.11.2014 у справі № 21-405а14 дійшов висновку, що позов, предметом якого є рішення органу місцевого самоврядування щодо передачі у власність та оренду земельної ділянки, тобто ненормативний акт, що застосовується одноразово і з прийняттям якого виникають правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, не може бути задоволений, оскільки таке рішення органу місцевого самоврядування вичерпало свою дію шляхом виконання. Його скасування не породжує наслідків для власника чи орендаря земельної ділянки, оскільки у таких осіб виникло право власності або володіння земельною ділянкою і це право ґрунтується на правовстановлюючих документах.
Отже, рішення Малокошелівської сільської Ради народних депутатів Бахмацького району Чернігівської області від 20.07.1995 було реалізовано і вичерпало свою дію, тому не потребує скасування у судовому порядку.
Відповідно до ч.1 ст.120 ЗК України, у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.
Згідно з п.«е» ст.141 ЗК України підставою припинення права користування земельною ділянкою є набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці.
Враховуючи вищезазначені положення земельного законодавства України та перехід права власності на об'єкт нерухомості до ТОВ «СБТ Альянс» , право колективної власності на землю КСП «Серп і Молот» підлягає припиненню.
Суд вважає, що припинення права колективної власності на земельну ділянку, скасування Державного акту та запису про його реєстрацію є засобом усунення невизначеності у взаємовідносинах суб'єктів по користуванню земельними ділянками, розташованими під об'єктами нерухомості, та дасть можливість ТОВ «СБТ Альянс» реалізувати суб'єктивне право товариства на користування земельними ділянками на яких розташовані належні йому на праві власності об'єкти нерухомості, і, в установленому чинним законодавством порядку, укласти договори оренди земельних ділянок.
За таких обставин, суд вважає, що обраний позивачем спосіб захисту порушеного права та охоронюваного законом інтересу (саме припинення права, скасування Державного акту та запису про його реєстрацію), не суперечить способу захисту прав на земельну ділянку (ст.152 ЗК України).
Оскільки земельна ділянка, на якій розташований об'єкт нерухомості належний ТОВ «СБТ Альянс» , фактично знаходиться в межах населеного пункту, її розпорядником на даний час є орган місцевого самоврядування - Вертіївська сільська рада Ніжинського району Чернігівської області.
Суд вважає, що позивачем безпідставно визначено співвідповідачем Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, оскільки до його компетенції не належить розпорядження землями комунальної власності.
Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги визнання відповідачем - Вертіївською сільською радою Ніжинського району Чернігівської області позову і те, що це визнання не суперечить закону та не порушує права чи інтереси інших осіб, роз'яснивши сторонам наслідки відповідних процесуальних дій, суд приймає визнання відповідачем позову та повністю задовольняє позовні вимоги.
Суд вважає, що даний спір виник внаслідок неправильних дій позивача, тому покладає судові витрати повністю на позивача (ч.9 ст.129 ГПК України), залишивши без задоволення заяву представника позивача (а.с.101), в частині повернення з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого позивачем при поданні позову.
Керуючись ст. 129, 232, 233, 236 - 238, 240, 241, 256, 257 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Припинити право колективної власності Колективного сільськогосподарського підприємства Серп і Молот с. Мала Кошелівка на земельну ділянку площею 2042,9 га, передану підприємству для сільськогосподарського виробництва за Державним актом на право колективної власності на землю серії ЧН № 000003, виданим відповідно до рішення Малокошелівської сільської Ради народних депутатів Ніжинського району Чернігівської області від 20 липня 1995 року.
3. Скасувати Державний акт на право колективної власності на землю серії ЧН № 000003, виданий 29 вересня 1995 року Колективному сільськогосподарському підприємству Серп і Молот с. Мала Кошелівка Малокошелівською сільською Радою народних депутатів Ніжинського району Чернігівської області, зареєстрований в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за № 13.
4. Скасувати запис за № 13 в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю про реєстрацію Державного акту серії ЧН № 000003, виданого 29 вересня 1995 року Колективному сільськогосподарському підприємству Серп і Молот с. Мала Кошелівка Малокошелівською сільською Радою народних депутатів Ніжинського району Чернігівської області.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного господарського суду через Господарський суд Чернігівської області.
В судовому засіданні 15.03.2018 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повне рішення складено та підписано 26.03.2018.
З повним текстом рішення можна ознайомитись у Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою: http://reyestr.court.gov.ua/.
Суддя Ю.М. Бобров
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 15.03.2018 |
Оприлюднено | 27.03.2018 |
Номер документу | 72960626 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Бобров Ю.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні