Справа № 581/158/18
Провадження № 2-о/581/10/18
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
28 березня 2018 року селище Липова Долина
Липоводолинський районний суд Сумської області у складі судді Сізова Д.В.,
з участю секретаря судового засідання Самілик Н.М.,
заявника ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_2, заінтересована особа: Байрацька сільська рада Липоводолинського району Сумської області,
про встановлення факту проживання однією сім'єю,
в с т а н о в и в :
12 березня 2018 року ОСОБА_2 звернувся до суду із вказаною заявою, у якій просить встановити юридичний факт спільного його проживання з ОСОБА_3 однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спащини після смерті осатнньої - ІНФОРМАЦІЯ_5.
Вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_6 помер його батько ОСОБА_4, який до дня смерті проживав АДРЕСА_1. Разом з ним на час смерті проживали його дружина (мачуха заявника) ОСОБА_5 та їх син (брат заявника) ОСОБА_6, який помер ІНФОРМАЦІЯ_7.
Відразу після смерті брата 4 квітня 2003 року він забрав до себе проживати мачуху ОСОБА_3 Із того часу вона проживала з ним однією сім'єю по АДРЕСА_2.
ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_3 померла, за життя заповіту не залишила, після неї відкрилася спадщина у вигляді земельних ділянок, які належали їй на підставі державних актів.
Заявник не пов'язаний з померлою кровним спорідненням, тому з метою віднесення його до спадкоємців четвертої черги, просить встановити зазначаний юридичний факт. Зазначає, що більше п'яти років проживав з ОСОБА_3 однією сім'єю, вони мали спільний побут, взаємні права і обов'язки.
У судовому засіданні ОСОБА_2 підтримав заяву в повному обсязі.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Свідки ОСОБА_7 та ОСОБА_8 пояснили суду, що знають заявника як колишнього сусіда та односельця, підтвердили факт спільного проживання однією сім'єю більше п'яти років ОСОБА_2 та ОСОБА_3 по АДРЕСА_2.
Заслухавши пояснення заявника, заінтересованих осіб, показання свідків, дослідивши матеріали справи, суд дійшов таких висновків.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_6 помер ОСОБА_4, який за даними Байрацької сільради Липоводолинського району до дня смерті був зареєстрованим та разом зі своєю дружиною ОСОБА_5 і сином ОСОБА_6 проживав АДРЕСА_1. Заповіт від його імені виконкомом Байрацької сільської ради не посвідчувався (а.с. 7, 8).
29 серпня 1996 року на ім'я ОСОБА_4 виготовлений сертифікат на право на земельну частку (пай) (серія НОМЕР_2), належний йому як члену КСП Ясна Зірка (а.с.6).
ІНФОРМАЦІЯ_7 помер ОСОБА_6 (а.с.9).
14 липня 2011 року ОСОБА_2 отримав після смерті брата ОСОБА_6 два свідоцтва про право на спадщину за законом на належні йому земельні ділянки, площами 0,427 га та 4,157 га (а.с. 10-11).
ОСОБА_3 на праві власності належали земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства, площею 0,312 га, та для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 3,871 га, що розташовані на території Байрацької сільської ради Липоводолинського району (державні акти серії НОМЕР_3 та серії НОМЕР_4) (а.с. 12-13).
ІНФОРМАЦІЯ_5 у с. Байрак померла ОСОБА_3 (а.с. 14).
Із довідки Байрацької сільської ради від 20 лютого 2018 року вбачається, що ОСОБА_3 на час смерті була зареєстрована АДРЕСА_1, однак за вказаною адресою ніхто не проживав. Заповіт від її імені цією сільрадою не посвідчувався (а.с. 15).
За даними Липоводолинської районної державної нотаріальної контори від 15 березня 2018 року спадкова справа після смерті ОСОБА_3 не заводилася, відомості про прийняття спадщини особами, які постійно на час смерті спадкодавця проживали разом з ним та вважаються такими, що прийняли спадщину відсутні. Заповіт від імені ОСОБА_3 відповідно до Спадкового реєстру не посвідчувався.
Статтею 3 ЦК України, зокрема, передбачено, що загальними засадами цивільного законодавства є: неприпустимість позбавлення права власності, крім випадків, встановлених Конституцією України та законом; судовий захист цивільного права та інтересу; справедливість, добросовісність та розумність.
Згідно з ч. 2 ст. 1223 ЦК України у разі відсутності заповіту право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 1264 ЦК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менше як п'ять років до часу відкриття спадщини.
Відповідно до роз'яснень, що містяться в п.21 постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30 травня 2008 року №7 при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), необхідно враховувати правила частини другої ст.3 СК України про те, що сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім'єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов'язані спільним побутом, мали взаємні права та обов'язки.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 до своєї смерті, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_5, не менш як п'ять років проживала з заявником АДРЕСА_2. Факт ведення спільного господарства, наявність спільного побуту, опікування заявником спадкодавця не менш як п'ять років до дня її смерті знайшов своє підтвердження у поясненняхи учасників розгляду та свідків.
Беручи до уваги зазначене, суд вважає можливим встановити факт спільного проживання ОСОБА_2 та ОСОБА_3 однією сім'єю не менш як п'ять років до ІНФОРМАЦІЯ_5.
Керуючись ст. 259, 263-265 ЦПК України, суд,
в и р і ш и в :
Заяву ОСОБА_2 задовольнити.
Встановити юридичний факт спільного проживання АДРЕСА_2 однією сім'єю ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини після смерті останньої.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Апеляційного суду Сумської області через Липоводолинський районний суд Сумської області протягом 30 днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_2; АДРЕСА_2; РНОКПП: НОМЕР_1.
Відповідач: Байрацька сільська рада Липоводолинського району Сумської області; вул.Миру, 10, с.Байрак, Липоводолинський район, Сумська область; ЄДРПОУ: 04389689.
Суддя Д. В. Сізов
Суд | Липоводолинський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 28.03.2018 |
Оприлюднено | 29.03.2018 |
Номер документу | 73010925 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Липоводолинський районний суд Сумської області
Сізов Д. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні