Рішення
від 27.03.2018 по справі 610/496/18
БАЛАКЛІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 610/496/18

2/610/353/2018

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.03.2018 року Балаклійський районний суд Харківської області в складі:

головуючого судді Храмцова В.Б.,

секретаря судового засідання - Петрової І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Балаклія Харківської області цивільну справу №610/496/18 (пр. №2/610/353/2018) за позовом ОСОБА_1 до Вербівської сільської ради Балаклійського району Харківської області про визнання додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини ,

ВСТАНОВИВ:

28.02.2018 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до відповідача - Вербівської сільської ради Балаклійського району Харківської області , в якій просить: визнати їй, ОСОБА_1 додатковий строк в три місяці, достатній для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини, що залишилася після смерті її батька - ОСОБА_2, померлого 13.10.2016 року в м. Балаклія, Харківської області.

Обґрунтовуючи позовні вимоги зазначила, що ОСОБА_2 є її батьком. Після смерті ОСОБА_2 13.10.2016 року відкрилася спадщина на земельну ділянку площею 3,8180 га, розташовану на території Вербівської сільської ради Балаклійського району Харківської області, яка належала останньому на підставі Державного акта на право приватної власності на землю серії ІІІ-ХР № 008890 від 19.12.2002 року.

Після укладення шлюбу ОСОБА_1 (дошлюбне Тарасенко в попередньому шлюбі Холод ) ОСОБА_3, що підтверджується відповідними свідоцтвами (а.с.7-9).

На момент смерті місце проживання ОСОБА_2 було зареєстровано та фактично проживав один в ІНФОРМАЦІЯ_1 (в теперішній час вул. Квітнева) б.48/118, що підтверджується записами в Домовій книзі будинковолодіння.

ОСОБА_1 стверджує, що вона, як спадкоємиця, звернулася за консультацією до Балаклійської державної нотаріальної контори для оформлення своїх спадкових прав, однак юридично оформити спадщину та отримати свідоцтво про право на спадщину не має змоги через пропущення нею встановленого законом 6-ти місячного терміну на подання заяви про прийняття спадщини.

Позивач з поважної причини пропустив строк для прийняття спадщини після ОСОБА_2. На початку 2018 року вирішила замовити на могилку батька пам ятник , і тому в батьковому сімейному альбомі шукала підходящу фотографію. При перегляді якого знайшла Державний акт на право приватної власності на землю серії ІІІ-ХР № 008890 від 19.12.2002 року, тобто дізналась про існування спадкового майна, що залишилась після померлого батька . У лютому 2018 року вона звернувся до нотаріуса з метою оформлення спадщини, що залишилася після смерті її

батька, однак нотаріусом було у цьому відмовлено у зв'язку з тим, що позивач пропустила встановлений строк для прийняття спадщини, а також було роз'яснено, їй необхідно звернутися до суду. У зв'язку з вищенаведеним вона звернулася до суду із даним позовом.

Позивач у судове засідання не з'явилася надала заяву, в якій просила розглянути справу за її відсутності, підтримала позовні вимоги. Відповідач проти задоволення позову не заперечував, просив розглянути справу за відсутності його представника, про що надав суду заяву.

За таких обставин, суд вважає можливим ухвалити рішення за відсутності осіб, які беруть участь у справі, на підставі наявних у справі доказів, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Дослідивши матеріали справи, беручи до уваги визнання позову відповідачем, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню, з таких підстав.

Статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу , в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Судовим розглядом встановлено, що позивач ОСОБА_1 народилася 28.11.1971 року в м. Балаклія, Харківської області, що підтверджується її свідоцтвом про народження серії І-АВ № 493933, паспортом громадянки України.

Як вбачається зі свідоцтва про народження позивача, її батьком є ОСОБА_2.

ОСОБА_2 на підставі Державного акта на право приватної власності на землю серії ІІІ-ХР № 008890 від 19.12.2002 року належала земельна ділянка площею 3,8180 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Вербівської сільської ради Балаклійського району Харківської області.

ОСОБА_2 помер 13.10.2016 року в м.Балаклія, Балаклійського району, Харківської області, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії 1-ВЛ №564536 від 20.10.2016 року, виданим Балаклійським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області.

На момент смерті місце проживання ОСОБА_2 було зареєстровано та фактично проживав один в ІНФОРМАЦІЯ_1 (в теперішній час вул. Квітнева) б.48/118, що підтверджується записами в Домовій книзі будинковолодіння.

Після смерті ОСОБА_2 13.10.2016 року відкрилася спадщина.

Частиною першою ст. 29 ЦК України передбачено, що місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходження основної частини рухомого майна.

Згідно підпунктів 1.13, 1.14 пункту 1 глави 10 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України № 296/5 від 22 лютого 2012 року , зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2012 р. за № 282/20595, місце відкриття спадщини підтверджується: довідкою про реєстрацію/останнє місце проживання виконавчого органу сільської, селищної або міської ради, сільського голови (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради. Місце відкриття спадщини не може підтверджуватись свідоцтвом про смерть. У разі відсутності у спадкоємців документів, що підтверджують місце відкриття спадщини, нотаріус роз'яснює спадкоємцям їх право на звернення до суду із заявою про встановлення місця відкриття спадщини. У такому випадку місце відкриття спадщини підтверджується копією рішення суду, що набрало законної сили.

Дослідивши докази у їх сукупності, які узгоджуються між собою, суд з урахуванням вищенаведених положень нормативно-правових актів дійшов висновку про наявність підстав для задоволення вимоги позивача про визначення додаткового строку , достатнього для подання заяви про прийняття спадщини після смерті її батька.

Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст. 1269 ЦК України ).

Згідно ч. 1ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Частиною третьою ст. 1272 ЦК України передбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Позивач на початку 2018 року вирішила замовити на могилку батька пам ятник , і тому в батьковому сімейному альбомі шукала підходящу фотографію. При перегляді якого знайшла Державний акт на право приватної власності на землю серії ІІІ-ХР № 008890 від 19.12.2002 року, тобто дізналась про існування спадкового майна, що залишилась після померлого батька.

З відповіді Балаклійської державної нотаріальної контори Харківської області від 14.03.2018 року № 352/01-16 на запит суду вбачається, що після смерті ОСОБА_2 ніхто із спадкоємців із заявою про прийняття спадщини або про відмову від спадщини до нотаріальної контори не звертався .

Зі змісту позовної заяви та матеріалів справи встановлено, що позивач не звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини у встановлений строк, оскільки на момент його закінчення 13.04.2017 року вона була необізнана про існування зазначеної спадщини.

Оцінюючи докази в їх сукупності, суд визнає причину пропуску позивачем шестимісячного строку для прийняття спадщини, а тому її вимога про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 13 , 81 , 258 , 259 , 263-265 , 293 , 315 ЦПК України , ст. ст. 1268 , 1269 , 1270 , 1272 ЦК України , суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Вербівської сільської ради Балаклійського району Харківської області про визнання додаткового строку , достатнього для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.

Визнати, ОСОБА_1 додатковий строк в три місяці , достатній для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини, що залишилася після смерті її батька - ОСОБА_2, померлого 13.10.2016 року в м. Балаклія, Харківської області.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Харківської області через Балаклійський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 30 днів з дня отримання копії цього рішення.

Позивач: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, рнокпп НОМЕР_1 (АДРЕСА_1, пошт.інд. 64200) .

Відповідач: Вербівська сільська рада Балаклійського району Харківської області (Харківська область, Балаклійський район, сел. Вербівка вул. Жовтнева б.67, пошт.інд.64219, код ЄДРПОУ: 04396785) .

Суддя В.Б.Храмцов

СудБалаклійський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення27.03.2018
Оприлюднено29.03.2018
Номер документу73019891
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —610/496/18

Рішення від 27.03.2018

Цивільне

Балаклійський районний суд Харківської області

Храмцов В. Б.

Ухвала від 01.03.2018

Цивільне

Балаклійський районний суд Харківської області

Храмцов В. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні