Постанова
від 31.10.2017 по справі 810/2056/17
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 жовтня 2017 року м. Київ № 810/2056/17

Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Панової Г.В., за участю секретаря судового засідання: Касьянової О.В., у присутності

представників сторін:

від позивача - ОСОБА_1,

від відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «МОВАЛЬ ТРЕЙДИНГ»

до Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області

про скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю МОВАЛЬ ТРЕЙДИНГ (далі - позивач, ТОВ МОВАЛЬ ТРЕЙДИНГ ) з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області (далі - відповідач, Головне управління ДФС у Київській області), в якому просить суд: скасувати рішення №0001851302 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 15.03.2017 на суму 19 001 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішення 15.03.2017 №0001851302 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом своєчасно не нарахованого єдиного внеску винесено поспішно без урахування тієї обставини, що вимога про сплату боргу (недоїмки) по єдиному внеску від 16.12.2016 № Ю-0055521302 на суму 38 001 грн. була скасована у судовому порядку (згідно постанови Київського окружного адміністративного суду від 13.02.2017 у справі №810/287/17). За наведених обставин, позивач вважає застосування до нього штрафної санкції згідно оспорюваного рішення за фактом несвоєчасної сплати суми єдиного внеску, який спростовано у судовому порядку, незаконним.

Відповідач позовних вимог не визнав, надав суду письмові заперечення проти позову (вх. №8613/17 від 11.07.2017) та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

В обґрунтування доводів заперечень відповідач зазначив, що підставою для прийняття вимоги про сплату боргу (недоїмки) по єдиному внеску від 16.12.2016 №Ю-0055521302 та рішення від 15.03.2017 № НОМЕР_1 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску стали матеріали документальної планової виїзної перевірки - акт від 16.12.2016 №152/10-36-1401-13/36713153. Оскільки висновками акта перевірки встановлено факт заниження ТОВ МОВАЛЬ ТРЕЙДИНГ єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, то, на думку відповідача, у нього були достатні правові підстави для застосування штрафних санкцій, передбачених п. 3 ч. 11 ст. 25 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування .

За наведених обставин, відповідач вважає позовні вимоги безпідставними та необґрунтованими та просить суд відмовити у їх задоволенні повністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що працівниками Головного управління ДФС у Київській області була приведена документальна планова виїзна перевірка ТОВ МОВАЛЬ ТРЕЙДИНГ (код за ЄДРПОУ 36713153) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2013 по 30.06.2016, за результатами якого складений акт від 16.12.2016 №152/10-36-14-01-13/36713153.

За висновками цього акта перевірки серед іншого були встановлені порушення ТОВ МОВАЛЬ ТРЕЙДИНГ норм пп. 164.2.1 п. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу України (а саме: в результаті неутримання та неперерахування товариством до бюджету податку на доходи фізичних осіб з доходів, отриманих як додаткове благо протягом 2013 - 2015 років з безпідставно відшкодованих коштів згідно звітів про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт), що призвело до заниження податку на доходи фізичних осіб у сумі 46 169 грн., та норм п. 1 ч. 1 ст. 7, п.п. 1, 2 і 5 ст. 9 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування , що призвело до заниження єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 38 001 грн.

16.12.2016 на підставі цього акта перевірки Києво-Святошинською ОДПІ Головного управління ДФС у Київській області прийнято вимогу про сплату боргу (недоїмки) за №Ю-0055521301 на суму єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 38 001 грн., а 10.01.2017 - рішення за №0000421302 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску, яким застосувало штрафну санкцію за донарахування єдиного внеску у розмірі 19 001 грн. за період з 01.01.2013 по 30.06.2016.

Рішенням Головного управління ДФС у Київській області від 17.02.2017 №699/10/10-36-10-01-04 про результати розгляду скарги скасовано зазначене рішення від 10.01.2017 №0000421302 з причини недотримання Києво-Святошинською ОДПІ форми такого рішення, встановленої Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449, та прийняття такого рішення з перевищенням меж законодавчої компетенції.

Згодом, 15.03.2017 Головне управління ДФС у Київській області на підставі акта від 16.12.2016 №152/10-36-1401-13/36713153 та згідно п. 3 ч. 11 ст. 25 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування прийняло рішення за № НОМЕР_1 за встановленою формою, яким застосувало до позивача штрафну санкцію за донарахування єдиного внеску у розмірі 19 001 грн. (що становить 50% від донарахованої суми єдиного внеску).

За наслідками процедури адміністративного оскарження скарга позивача на зазначене рішення про застосування штрафних санкцій від 15.03.2017 №0001851302 була залишена без розгляду рішенням Державної фіскальної служби України від 24.04.2017 №8596/6/99-99-11-02-02-25 з причини порушення скаржником процедури адміністративного оскарження та строків подання скарги, визначених Порядком розгляду контролюючим органом скарг на вимоги про сплату недоїмки із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та на рішення про нарахування пені та накладання штрафу, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2015 №1124.

Між тим, ТОВ МОВАЛЬ ТРЕЙДИНГ оскаржило у судовому порядку зазначену вище вимогу Києво-Святошинської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області про сплату боргу (недоїмки) від 16.12.2016 №Ю-0055521302. Постановою Київського окружного адміністративного суду від 13.02.2017 у справі №810/287/17, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 12.09.2017, позов ТОВ МОВАЛЬ ТРЕЙДИНГ було задоволено. Скасовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) Києво-Святошинської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області від 16.12.2016 №Ю-055521302.

Не погодившись із зазначеним рішенням відповідача про застосування штрафних санкцій, позивач звернувся до Київського окружного адміністративного суду з даним позовом.

Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначені Законом України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 08.07.2010 №2464-VI (далі - Закон №2464-VI).

Пунктом 1 ч. 2 ст. 6, ч.ч. 2, 3 і 12 ст. 9 цього Закону визначено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок

Обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках,передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів , бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Згідно з ч. 2 ст. 25 Закону у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.

Поряд з цим, у силу норм ч. 4 ст. 25, розд. VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 №449 (що зареєстрована в Міністерстві юстиції України 07.05.2015 за №508/2695) до платників, які не виконали визначені Законом обов'язки щодо нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, застосовуються заходи впливу та стягнення.

У разі виявлення органом доходів і зборів своєчасно не нарахованих та/або не сплачених платником сум єдиного внеску такий орган доходів і зборів обчислює суми єдиного внеску, що зазначаються у вимозі про сплату боргу (недоїмки), та застосовує до такого платника штрафні санкції у порядку і розмірах, визначених розділом VІІ цієї Інструкції.

Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом, обчислена органами доходів і зборів у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою.

Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Органи доходів і зборів надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо: дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску органами доходів і зборів; платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску; платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.

У випадку, передбаченому абзацом другим цього пункту, вимога про сплату боргу (недоїмки) приймається відповідним органом доходів і зборів протягом десяти робочих днів з дня, що настає за днем вручення платнику акта перевірки, а за наявності заперечень платника єдиного внеску до акта перевірки приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки.

Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з інформаційної системи органу доходів і зборів за формою згідно з додатком 6 до цієї Інструкції (для платника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 7 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи).

У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.

Окрім того, відповідно до ч. 11 ст. 9 Закону, у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Так, за змістом п. 3 ч. 11 ст. 25 Закону за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску.

Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

А саме відповідно до розд. VІІ Інструкції у вказаному випадку складається рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску за формою згідно з додатком 13 до цієї Інструкції.

Підставою для прийняття відповідного рішення є акт перевірки платника єдиного внеску.

Таким чином, за змістом наведених норм Закону та положень Інструкції підставою для застосування до платника штрафу у випадку донарахування контролюючим органом єдиного внеску є зафіксований за наслідками проведення перевірки факт заниження таким платником належної до нарахування (сплати) суми єдиного внеску та оформлення рішення про донарахування єдиного внеску - вимоги про сплату боргу (недоїмки).

Як вбачається з наявних у справі матеріалів, підставою для застосування до позивача штрафу у сумі 19 001 грн. згідно оспорюваного рішення від 15.03.2017 № НОМЕР_1 стало донарахування Києво-Святошинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області позивачу єдиного внеску у розмірі 38 001 грн., шляхом складення вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 16.12.2016 № Ю-0055521302 на підставі акта від 16.12.2016 № 152/10-36-1401-13/36713153.

Між тим, правомірність такого донарахування контролюючим органом єдиного внеску та безпосередньо самої вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 16.12.2016 № Ю-0055521302 було спростовано Київським окружним адміністративним судом в ході розгляду адміністративної справи № 826/287/17 за позовом ТОВ МОВАЛЬ ТРЕЙДИНГ до Києво-Святошинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області про скасування названої вимоги.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 13.02.2017 у справі № 826/287/17 вказаний позовом ТОВ МОВАЛЬ ТРЕЙДИНГ задоволено. Скасовано вимогу Києво-Святошинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області про сплату боргу (недоїмки) від 16.12.2016 № Ю-0055521302.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 12.09.2017 у справі № 826/287/17 постановою Київського окружного адміністративного суду від 13.02.2017 залишена без змін. За даними Єдиного державного реєстру судових рішень ця ухвала Київського апеляційного адміністративного суду від 12.09.2017 набрала законної з моменту проголошення.

В подальшому ухвалами Вищого адміністративного суду України від 13.11.2017 № К/800/31784/17 та Верховного Суду від 24.01.2018 № К/9901/2537/17 касаційні скарги Києво-Святошинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби Київській області на рішення судів першої та апеляційної інстанції у справі 826/287/17 були повернуті.

У силу норм ч. 1 і 5 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова або ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.

Таким чином, постанова Київського окружного адміністративного суду від 13.02.2017 у справі № 826/287/17 вважається такою, що набрала законної сили.

Враховуючи вищенаведене та наявні у справі матеріали, суд приходить до висновку про відсутність у відповідача підстав для застосування до позивача штрафної санкції у сумі 19 001 грн. та прийняття рішення №0001851302 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 15.03.2017 на зазначену суму штрафу.

Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 71 цього Кодексу передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Однак, всупереч наведених вимог Кодексу відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду належних і достатніх доказів, які спростовували б твердження позивача, а відтак, не довів правомірності своїх дій щодо винесення оспорюваного рішення про застосування штрафних санкцій.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є правомірними та такими, що ґрунтуються на положеннях діючого законодавства, належним чином обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки спір вирішено на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, то документально підтверджені витрати позивача, пов'язані зі сплатою судового збору у сумі 1 600 грн., підлягають відшкодуванню позивачу з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Київській області.

Керуючись статтями 11, 14, 69, 70, 71, 158 - 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення від 15.03.2017 № НОМЕР_1 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску.

3. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «МОВАЛЬ ТРЕЙДИНГ» з Державного бюджету України за рахунок асигнувань Головного управління ДФС у Київській області судовий збір у розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Панова Г. В.

Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 06 листопада 2017 р.

СудКиївський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення31.10.2017
Оприлюднено01.04.2018
Номер документу73062059
СудочинствоАдміністративне