РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 березня 2018 року Справа № 823/18/18
м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Гаращенко В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Соснівського районного у місті Черкаси відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області про зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Соснівського районного у місті Черкаси відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області, в якому просить зобов'язати Соснівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану м.Черкаси ГТУЮ у Черкаській області внести зміни до актового запису про народження №1311 від 12.10.1994, складеного відділом реєстрації актів громадянського стану Соснівського райвиконкому м. Черкаси щодо внесення змін про національність батька ОСОБА_1 - ОСОБА_2 (18000, АДРЕСА_1) з українець на поляк .
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивачем зазначено, що рішенням Придніпровського районного суду м. Черкаси від 08.11.2017 у справі № 711/4429/17 встановлено юридичний факт, що батько позивача ОСОБА_2, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Кривий Ріг Жовтневого району Дніпропетровської області, має приналежність до польської національності. Всупереч встановленому юридичному факту, відповідач відмовив у внесенні змін щодо виправлення національності батька з українець на поляк в актовому записі про народження №1311 від 12.10.1994.
В письмових поясненнях Соснівський районний у м. Черкаси відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області вказує, що заперечень проти позову немає, справу про внесення змін до актового запису про народження за заявою позивача розглянуто з дотриманням вимог чинного законодавства України та на підставі зібраних документів складено висновок про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану у зв'язку з відсутністю підстав. Крім того вказує, що в частині позовних вимог щодо внесення змін до актового запису про народження позивача, а саме щодо виправлення національності його батька з української на польську відмовлено рішенням Придніпровського районного суду м. Черкаси від 08.11.2017 №711/4429/17.
Дослідивши письмові докази наявні в матеріалах справи, за відсутності клопотань учасників справи про розгляд справи в судовому засіданні, керуючись положеннями ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд постановив ухвалу від 12.02.2018 про подальший розгляд справи в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 звернувся до Соснівського районного у місті Черкаси відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області із заявою про внесення змін до актового запису про народження № 1311 від 12 жовтня 1994 року, складеного Соснівським районним у місті Черкаси відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області, в якій просив виправити національність батька з українець на поляк .
На підтвердження свого прохання заявником надані та відділом зібрані такі документи: витяг з паспорта заявника НЕ 637255, виданого 29.07.2011 Соснівським РВ УМВС України в Черкаській області; копія свідоцтва про народження І-СР №262759, виданого 12.10.1994 Соснівським районним у місті Черкаси відділом державної реєстрації актів цивільного стану; рішення Придніпровського районного суду м. Черкаси від 08.11.2017 №711/4429/17 про встановлення факту, що має юридичне значення; копія актового запису та повний витяг з ДРАЦСГ щодо актового запису про народження № 1311 від 12.10.1994, складеного Соснівським районним у місті Черкаси відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області.
27 грудня 2017 року в.о. начальника Соснівського районного у місті Черкаси відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області Чорнуцькою С.Б. складено висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану, згідно з яким неможливо внести зміни до актового запису про народження № 1311 від 10 жовтня 1994 року, складеного Соснівським районним у місті Черкаси відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області, а саме: виправити національність батька з українець на поляк у зв'язку з відсутністю підстав. З приводу рішення Придніпровського районного суду м. Черкаси від 08.10.2017 №711/4429/17 зазначає, що суд відмовив в задоволені позовної вимоги щодо внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_1, а саме щодо виправлення національності його батька з української на польську.
Не погоджуючись з останнім позивач подав позов до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 1 Закону України Про державну реєстрацію актів цивільного стану від 01.07.2010 № 2398-VI (далі - Закон № 2398), цей Закон регулює відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.
Стаття 2 Закону № 2398 передбачає, що актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Державній реєстрації відповідно до цього Закону, підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Відповідно до частин 2, 3 статті 9 Закону № 2398 державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.
Відповідно до частини 1 ст. 22 Закону № 2398 внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за № 55/18793 (далі - Правила).
Пунктом 1.1 Правил визначено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головних територіальних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Згідно п. 1.5 Правил заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами.
Відповідно до п. 2.1 Правил заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб (крім випадків, коли актовий запис про шлюб складено дипломатичним представництвом або консульською установою України) при пред'явленні паспорта або паспортного документа.
Зміст п. 2.5 Правил свідчить про те, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану може бути подана особою, щодо якої складено актовий запис.
Питання про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання розглядається у тримісячний строк з дня подання відповідної заяви до відділу державної реєстрації актів цивільного стану (п. 1.10 Правил).
Відповідно до п. 2.6 Правил разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
На підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому (п. 2.7. Правил).
Згідно з п. 2.11 Правил факти, зазначені в заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів.
Пункт 2.12 Правил визначає, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2.
Відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку (п. 1.15 Правил).
Згідно з п.п. 2.13.1, 2.13.2 п. 2.13 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є: рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану; постанова адміністративного суду.
Судом встановлено, що відмова відповідача у внесенні змін до актового запису ґрунтується на тому, що жоден із зібраних актових записів не містить відомостей щодо належності батька заявника до польської національності.
Проте, рішенням Придніпровського районного суду в м. Черкаси від 08.11.2017 у справі № 711/4429/17 заяву ОСОБА_2, зацікавлена особа Соснівський районний у місті Черкаси відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області, про встановлення факту, що має юридичне значення задоволено частково: встановлено юридичний факт, що батько ОСОБА_1 - ОСОБА_2, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Кривий Ріг Жовтневого району Дніпропетровської області має приналежність до польської національності.
Суд також приймає до уваги, що вказаним рішенням відмовлено в позовній вимозі щодо внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_1, а саме щодо виправлення національності його батька з української на польську , з тих підстав, що заявник повинен особисто звернутись до суду.
Судове рішення у справі № 711/4429/17 набрало законної сили 27 листопада 2017 року.
Відповідно до ст. 11 Закону України від 25.06.1992 № 2494-XII Про національні меншини в Україні громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність. Примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається.
Суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави (ч. 1 ст. 6 КАС України).
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Підпункт 2.13.2 пункту 2.13 Правил передбачає, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду. Відповідно до п.п. 2.16.7 п.2.16 Правил на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
Після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається або надсилається для вручення до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем його проживання свідоцтво про державну реєстрацію акту цивільного стану. На свідоцтві проставляється штамп Повторно . Свідоцтво про державну реєстрацію, подане заявником для внесення змін, анулюється та знищується у встановленому порядку (п. 6 ст. 22 Закону №2398 та п. 2.22 Правил).
Зміст п. 1.7 Правил свідчить, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. Таким чином, повноваженнями щодо внесення змін до актового запису про народження позивача наділений Соснівський районний у місті Черкаси відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області.
Враховуючи наявність судового рішення про встановлення юридичного факту щодо національності батька позивача позивача, керуючись принципом верховенства права, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо зобов'язання Соснівського районного у м. Черкаси відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області внести зміни до актового запису про народження позивача № 1311 від 12.10.1994, а саме: в графі національність батька українець замінити на поляк .
Відповідно до частин 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. У адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Суд при вирішенні спору враховує приписи ч.2 ст. 2 КАС України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, добросовісно, розсудливо та безсторонньо, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а позовні вимоги такими, що належить задовольнити повністю.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 77, 139, 241-246, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Соснівський районний у місті Черкаси відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області області (код ЄДРПОУ 04061493) внести зміни до актового запису про народження від 12.10.1994 № 1311, складеного Соснівським районним у місті Черкаси відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області про національність батька позивача - ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_2 народження) з українець на поляк .
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Соснівського районного у м. Черкаси відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 255; код ЄДРПОУ 04061493) на користь ОСОБА_1 (18000, АДРЕСА_2; РНОКПП НОМЕР_1) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 640 (шістсот сорок) грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана з врахуванням особливостей закріплених п. 15.5 Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня ухвалення рішення суду.
Суддя В.В. Гаращенко
Суд | Черкаський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 15.03.2018 |
Оприлюднено | 01.04.2018 |
Номер документу | 73068063 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Черкаський окружний адміністративний суд
В.В. Гаращенко
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні