ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-21-42, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
УХВАЛА
( про залучення до участі у справі співвідповідача)
02.04.2018 м. ХарківСправа № 922/4375/17
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Лавровой Л.С.
при секретарі судового засідання - Пунтус Д.А.
розглянувши матеріали справи за правилами загального позовного провадження
за позовом ПСП "Нове життя" с. Олександрівка до СВК "Дружба", с. Благодатне про за участю представників : визнання права власності від позивача - Ульянов Д.В.
відповідача - Бондар М.О., Михайловин Д.В., Житченко Д.Ю.
ВСТАНОВИВ:
В грудні 2017 року до господарського суду Харківської області звернулось приватне сільськогосподарське підприємство "Нове життя" (ідентифікаційний код 30957436) та просить суд:
- визнати право власності за собою на майнові паї сільськогосподарського виробничого кооперативу "Дружба" (ідентифікаційний код юридичної особи 00707337): на загальну суму 2.745,00 грн., на загальну суму 1.158,00 грн., на загальну суму 265,00 грн., на загальну суму 8.060,00 грн.
- звернути стягнення на користь позивача, приватного сільськогосподарського підприємства "Нове життя" (ідентифікаційний код юридичної особи 30957436) на загальну часту в сільськогосподарського виробничого кооперативу "Дружба" (ідентифікаційний код юридичної особи 00707337) згідно майнових прав (часток пайового фонду) на загальну суму 2.745,00 грн. на загальну суму 1.158,00 грн., на загальну суму 265,00 грн., на загальну суму 8.060,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на договори купівлі-продажу майнового паю укладеними між заявником та ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_1 та протокол загальних зборів членів сільськогосподарського виробничого кооперативу "Дружба" за № 2 від 06.06.2017 року за яким вище перелічених осіб було виключено із членів СВК "Дружба".
Позивач вказує, що придбав чотири майнові паї колишніх членів КСП, згодом звернувся до Благодатненської сільської ради, де останньому було відмовлено у видачі свідоцтва про право власності на майновий пай у зв'язку з відсутністю бланків.
При цьому, як зазначає позивач, виходячи зі змісту статті 54 Закону України "Про господарські товариства", частини 3 статті 21 Закону України "Про кооперацію" частини 1 статті 130 Цивільного кодексу України, пункту 5 частини 1 статті 99 Господарського кодексу України, пункту 5.10 підпункту "й" пункту 6.1., пункту 13.6 Статуту товариства відповідача, при виході члена з кооперативу він має право на виплату йому частини майна товариства, пропорційна його частці у майновому фонді і така виплата провадиться після затвердження звіту за рік, в якому він вийшов з товариства.
Відповідач проти заявлених вимог заперечує та просить суд відмовити у задоволені позовних вимог, оскільки позивач ще остаточно не набув права власності на майнові паї, оскільки не отримав свідоцтво яке повинно було видано Благодатненською сільською радою. Крім того, позивачем порушений порядок звернення стягнення на частку в майні СВК "Дружба" у розмірі майнових паїв, що суперечить Методичним рекомендаціям про порядок отримання майнового паю при виходів з КСП, де п. 4.4. передбачає, що з метою одержання паю його власник повинен звернутися з відповідною заявою до правління підприємства із зазначенням способу вилучення паю ( грошова сума чи натуральна форма) . Саме правління після розгляду заяви визначає спосіб вилучення паю ( п.4.3 Рекомендацій) , його натуральний склад, порядок згідно зі статутом підприємства або Положенням про паювання майна та можливості підприємства. ( а.с.76-80).
15.03.2018 року позивач по справі подав до суду клопотання про залучення в якості співвідповідача Благодатненську сільську раду, адреса : 63052, Харківська обл., Валківський район, с.Благодатне, вул.Радянська, 12, ідентифікаційний код юридичної особи 04398146 ( а.с.174-176).
В обгрунтування клопотання, позивач зазначає, що Благодатненська сільська рада листом вих. № 02-21/165 від 28.11.2017 року повідомила ПСП" Нове життя" про неможливість видачі свідоцтва на право власності на вищевказані майнові паї, оскільки в сільській раді відсутні відповідні бланки.
Крім того, як зазначає позивач, у Благодатненській сільській раді є відомості про власників пайового фонду ( майнових паїв) СВК "Дружба", а також що відмова позивачеві у видачі свідоцтва про право власності пов*язане з виділом майна відповідачем ( а.с.28).
Розглядаючи клопотання ПСП "Дружба" про залучення в якості співвідповідача Благодатненську сільську раду , суд виходить з наступного, що частиною 1 ст.166 ЦК України встановлено, що член виробничого кооперативу має право на вихід із кооперативу. У цьому разі йому виплачується вартість паю або видається майно, пропорційне розміру його паю, а також здійснюються виплати, встановлені статутом кооперативу. Видача паю, виплата вартості паю та інші виплати членові кооперативу, що виходить з нього, здійснюються у порядку, встановленому статутом кооперативу і законом.
Відповідно до частини 3 статті 21 Закону України "Про кооперацію" у разі виходу або виключення з кооперативу фізична чи юридична особа має право на одержання своєї загальної частки натурою, грішми або (за бажанням) цінними паперами відповідно до їх вартості на момент виходу, а земельної ділянки - у натурі. Строк та інші умови одержання членом кооперативу своєї загальної частки встановлюються статутом кооперативу, при цьому строк одержання зазначеної частки не може перевищувати двох років, а відлік його розпочинається з 1 січня року, що настає з моменту виходу або виключення з кооперативу.
Статтею 20 Закону України "Про кооперацію" встановлено, що для забезпечення статутної діяльності кооператив у порядку, передбаченому його статутом, формує пайовий, резервний, неподільний та спеціальний фонд.
Пайовий фонд - фонд, що формується з пайових внесків членів кооперативу і є одним із джерел формування майна кооперативу, розмір якого може змінюватися (ст.2 цього Закону).
Отже, члени кооперативу не мають права на все майно кооперативу, а частка кожного члена кооперативу у майні кооперативу визначається в межах його персоніфікованого паю, тоді як решта майна залишається у власності кооперативу.
Окрім цього, згідно зі статтею 98 Господарського кодексу України майнові наслідки припинення членства у виробничому кооперативі визначаються статутом кооперативу.
Частиною 1 статті 164 Цивільного кодексу України установчим документом виробничого кооперативу є його статут, що затверджується загальними зборами його членів. Також статтею 8 Закону України "Про кооперацію" передбачено, що статут кооперативу є правовим документом, що регулює його діяльність.
Так, згідно з пунктом 3.16 статуту СВК "Дружба", кооператив повинен видати майновий пай особі, яка припинила членство в кооперативі , не пізніше ніж через два роки після припинення членства. Відлік цього терміну починається з 1 січня року, що наступає після моменту виходу ( виключення) з кооперативу. За згодою особи, яка вибула з членів кооперативу , кооператив може прийняти майновий пай в оренду, зі складанням відповідної угоди.
Згідно із п. 3.16.1 статуту СВК "Дружба" передбачено, якщо пайовий внесок зроблено шляхом передачі майнових прав в СВК "Дружба", то враховуючи, що майнові паї індивідуально не визначаються, то пайовий внесок кожного члена кооперативу визначається в грошову виразі, сума якого може зменшуватися ( знос, пошкодження , втрата , розкрадання і далі) або умовно збільшуватися ( придбання основних засобів та інше). Коригування розміру пайових внесків проводиться за рішенням загальних зборів, при закінченні фінансового року. При вибутті з членів кооперативу пайовий внесок повертається грошима, цінними паперами або продукцією за домовленістю.
Крім того, відповідно до ч.4 ст.165 Цивільного кодексу України прибуток виробничого кооперативу розподіляється між його членами, відповідно до їхньої трудової участі, якщо інший порядок не встановлений статутом кооперативу.
Так згідно зі статтею 9 Закону України "Про колективне сільськогосподарське підприємство" до пайового фонду майна членів підприємства включається вартість основних виробничих і оборотних фондів, створених за рахунок діяльності підприємства, цінні папери, акції, гроші та відповідна частка від участі в діяльності інших підприємств і організацій. Пай є власністю члена підприємства. Право розпоряджатися своїм паєм за власним розсудом член підприємства набуває після припинення членства в підприємстві. У разі виходу з підприємства його члени мають право на пай натурою, грішми або цінними паперами відповідно до розміру та структури пайового фонду або в іншій, за згодою сторін, формі. Спори, що виникають при здійсненні цього права, розглядаються судом.
Разом з цим пунктами 8, 9, 12, 15, 16 "Порядку розподілу та використання майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств", який затверджений наказом Міністерства аграрної політики України за № 62 від 14.03.01 передбачено, що кожен із співвласників має право скористатися своїм майновим паєм, зокрема шляхом отримання свого майнового паю у натурі індивідуально.
Саме, збори співвласників після розгляду пропозицій комісії щодо визначення розмірів майнових паїв затверджують результати розподілу майна пайового фонду та переліки майна зокрема для виділення майнових паїв особам, які виявили бажання отримати свої паї в індивідуальну власність. У разі невиконання рішень зборів співвласників щодо виділення підприємством-правонаступником (користувачем) майна у натурі власнику майнового паю, подальший захист прав власника майнового паю вирішується в судовому порядку.
Виділення майнових паїв у натурі окремим особам, які виявили бажання отримати свої майнові паї в індивідуальну власність, проводиться підприємством - користувачем майна із переліку майна, виділеного на ці цілі. При виділенні майна в натурі конкретному власнику підприємство-правонаступник (користувач) одночасно з підписанням акта приймання-передавання майна робить відмітку про виділення майна в натурі у Свідоцтві
У відповідності до ст. 21 Закону України " Про кооперацію" пай кожного члена кооперативу формується за рахунок разового внеску або часток протягом певного періоду. Майнові внески оцінюються у грошовій формі.
Розмір паю члена кооперативу залежить від фактичного його внеску до пайового фонду. Паї, в тому числі резервного і спеціального фондів, є персоніфікованими і у сумі визначають загальну частку кожного члена кооперативу у майні кооперативу.
При розгляді клопотання, суд керується ст. 48 ГПК України, у відповідності до якої, суд першої інстанції має право за клопотанням позивача до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання, залучити до участі у ній співвідповідача.
Про залучення співвідповідача чи заміну неналежного відповідача постановляється ухвала. За клопотанням нового відповідача або залученого співвідповідача розгляд справи починається спочатку ( п. 4 ст. 48 ГПК України).
Майновий пай учасника КСП документально підтверджується Свідоцтвом про право власності на майновий пай члена підприємства. Свідоцтво видається сільською, селищною або міською радою згідно зі списком осіб, які мають право на майновий пай підприємства, до якого додано такі документи : акт розрахунку пайового фонду, структура пайового фонду, перелік майна пайового фонду.
Факт отримання Свідоцтва засвідчується гербовою печаткою та підписом голови відповідної ради, а оформлення свідоцтва реєструється в книзі обліку Свідоцтв про право власності на майновий пай члена КСП. Видача Свідоцтва громадянину ( власнику ) проводиться безоплатно, а відмова в його видачі може бути оскаржена до суду.
Враховуючи наявність в розпорядженні Благодатненської сільської ради відомостей про власників пайового фонду (майнових паїв) СВК "Дружба" і те, що обов'язки СВК "Дружба" щодо виділення майна та Благодатненської сільської ради щодо оформлення права власності на майновий пай виникли із однієї підстави - набуття права власності позивачем на такі майнові паї, з метою об'єктивного розгляду справи, суд задовольняє клопотання позивача, щодо залучення до участі у справі в якості співвідповідача Благодатненську сільську раду.
На підставі викладеного та керуючись ст. 48, 234 ГПК України, суд
УХВАЛИВ:
Задовольнити клопотання ПСП " Нове життя" про залучення в якості співвідповідача Благодатненську сільську раду ( 63052, Харківська обл., Валківський район, с.Благодатне, вул.Радянська, 12, ідентифікаційний код юридичної особи 04398146 ).
Залучити в якості другого відповідача Благодатненську сільську раду ( 63052, Харківська обл., Валківський район, с. Благодатне, вул. Радянська, 12, ідентифікаційний код юридичної особи 04398146 ).
Зобов*язати ПСП "Нове життя" направити на адресу співвідповідача Благодатненської сільської ради ( 63052, Харківська обл., Валківський район, с.Благодатне, вул. Радянська, 12, ідентифікаційний код юридичної особи 04398146) копію позовної заяви з додатками, докази направлення надати до суду.
Зобов*язати Благодатненську сільську раду надати відзив на позов з відображенням відомостей щодо наявності в сільській раді акту розрахунку пайового фонду (чи уточненого) , структури пайового фонду ( чи уточненого), переліку майна пайового фонду ( чи уточненого ). Пояснення щодо наявності станом на березень 2018 року бланків Свідоцтв про право власності.
Витребувати у СВК" Дружба" протокол проведення зборів співвласників щодо визначення розмірів майнових паїв яким затверджений результат розподілу майна пайового фонду та перелік майна зокрема для виділення майнових паїв особам, які виявили бажання отримати свої паї в індивідуальну власність. Докази поділення майна кооперативу на пайовий та неподільний фонди.
Витребувати у ПСП" Нове життя" - докази звертання до СВК"Дружба" з заявою про отримання в натурі належну йому частку майна, копію рішення загальних зборів співвласників про виділення майна, акт приймання-передавання майна.
Підготовче засідання відкласти до 16.04.2018 року до 10 години.
Явку сторін визнати обв*язковою.
Суддя Л.С. Лаврова
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 02.04.2018 |
Оприлюднено | 02.04.2018 |
Номер документу | 73098038 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні