Рішення
від 22.03.2018 по справі 288/1341/17
ПОПІЛЬНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 288/1341/17

Провадження № 2/288/253/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 березня 2018 року смт Попільня

Попільнянський районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді - Зайченко Є. О.,

секретаря судового засідання - Мітніцької О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Попільня цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю Попільнянська Сільгосптехніка про виділ в натурі частки із майна, що є у спільній частковій власності та припинення права спільної часткової власності на нерухомість,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернулась до суду з позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю Попільнянська Сільгосптехніка (далі - Відповідач), про виділ в натурі частки із майна, що є у спільній частковій власності та припинення права спільної часткової власності на нерухомість, посилаючись на те, що вона є власником 49/100 ідеальних частин житлового будинку, розташованого у смт Попільня, Попільнянського району, Житомирської області, по провулку Ватутіна, 25.

Право власності на вищевказану нерухомість зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, номер запису про право власності: 11716920, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 756359218247.

Згідно з інформацією, що міститься в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, співвласником житлового будинку, розташованого за вищевказаною адресою, з розміром частки 51/100 є Попільнянське ремонтно-транспортне підприємство.

Попільнянське ремонтно-транспортне підприємство з 24 травня 1993 року перейменовано на ВАТ Попільнянська Сільгосптехніка , а ВАТ Попільнянська Сільгосптехніка реорганізовано, через перетворення, з 27 вересня 2012 року в ТОВ Попільнянська Сільгосптехніка .

Відповідач, який є правонаступником Попільнянського ремонтно-транспортного підприємства, відмовляється від укладення будь-яких угод щодо вищевказаної нерухомості мотивуючи це тим, що на підставі договору купівлі-продажу квартири від 30 грудня 1992 року, укладеним між Попільнянським ремонтно-транспортним підприємством та ОСОБА_2, останньому було продано квартиру номер 3, що складає 49/100 ідеальних частин житлового будинку, що знаходиться у смт. Попільня, Попільнянського району, Житомирської області, по провулку Ватутіна, 25, в зв'язку з чим, відповідач до вказаної квартир немає ніякого відношення і квартира на балансі підприємства не перебуває.

Через неможливість укладення договору про поділ нерухомого майна та посвідчення його нотаріально, вирішення питання щодо припинення права спільної часткової власності на житловий будинок та визнання права власності на квартиру, утворену в результаті виділу належних мені 49/100 частин будинку, можливе лише в судовому порядку.

Крім того, Позивач є власником земельної ділянки площею 0.0551 га, яка розташована смт Попільня, по провулку Ватутіна, 25/3, цільове призначення: для будівництва обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та 0.013 га, за вказаною адресою, для ведення особистого селянського господарства.

Враховуючи вищевикладене, Позивач просить, припинити право спільної часткової власності на житловий будинок, з господарськими будівлями та спорудами, який розташований у смт Попільня, Попільнянського району, Житомирської області, по провулку Ватутіна, 25, шляхом виділу в натурі 49/100 ідеальних частин вищевказаної нерухомості;

- Виділити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у власність: коридор загальною площею 13.4 кв. м., позначений на плані під номером 1-1; житлову кімнату, площею 9.0 кв. м., позначену на плані під номером 1-2;житлову кімнату площею 12.6 кв. м., позначену на плані під номером 1-3;житлову кімнату площею 22.5 кв. м., позначену на плані під номером 1-4;ванну кімнату площею 3.1 кв. м. позначену на плані під номером 1-4;кухню площею 11.2 кв. м., позначену на плані під номером 1-6; кладову площею 1.8 кв. м., позначену на плані під номером 1-7, всього загальною площею 73.6 кв. м.,та господарські будівлі: сіни, позначені на плані літерою

а , сіни, позначені на плані літерою а , сарай, позначений на плані літерою Б , сарай позначений на плані літерою Г , з присвоєнням вищевказаній нерухомості статусу квартири, за адресою: смт Попільня, Житомирська область,провулок Ватутіна, будинок номер 25 (двадцять п'ять) квартира номер 3 (три).

Позивач в судове засідання не з'явилась, в позовній заяві просила, справу розглядати без її участі.

Відповідач в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву в якій просив справу слухати без їх участі, позовні вимоги визнає в повному обсязі, не заперечує проти їх задоволення.

Відповідно до частини третьої статті 211 ЦПК України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.

У відповідності до частини другої статті 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до частини четвертої статті 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 12 червня 2009 року N 2 Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції судам роз'яснено, що у разі визнання відповідачем позову, яке має бути безумовним, і якщо таке визнання не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача), суд ухвалює рішення про задоволення позову, обмежившись у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову без з'ясування і дослідження інших обставин справи.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства, оцінивши в сукупності докази по справі, надані заперечення та пояснення сторін, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно вимог частини першої статті 81 ЦПК України , кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу свої вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

За нормами частини першої статті 89 ЦПК України , суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

ОСОБА_1, є власником 49/100 ідеальних частин житлового будинку, розташованого у смт Попільня, Попільнянського району, Житомирської області, по провулку Ватутіна, 25, відповідно до договору дарування, посвідченого 22 жовтня 2015 року ОСОБА_3, приватним нотаріусом Попільнянського районного нотаріального округу Житомирської області за реєстром № 1822.

Право власності на вищевказану нерухомість зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, номер запису про право власності: 11716920, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 756359218247, про що свідчить витяг з Державного реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, індексний номер витягу 46148589 від 22 жовтня 2015 року.

Згідно з інформацією, що міститься в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, співвласником житлового будинку, розташованого за вищевказаною адресою, з розміром частки 51/100 є Попільнянське ремонтно-транспортне підприємство, відповідно до реєстраційного посвідчення, виданого на підставі розпорядження Президента України від 16 жовтня 1992 року, про що свідчить інформаційна довідка № 94547402 від 15 серпня 2017 року.

Попільнянське ремонтно-транспортне підприємство з 24 травня 1993 року перейменовано на ВАТ Попільнянська Сільгосптехніка , а ВАТ Попільнянська Сільгосптехніка реорганізовано, через перетворення, з 27 вересня 2012 року в ТОВ Попільнянська Сільгосптехніка .

Відповідно до статті 358 ЦК України право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою.

Кожен із співвласників має право на надання йому у володіння та користування тієї частини спільного майна в натурі, яка відповідає його частці у праві спільної часткової власності.

Рішенням виконавчого комітету Попільнянської селищної ради від 24 жовтня 2017 року, належним ОСОБА_1, 49/100 ідеальним частинам будинку було присвоєно адресний номер 25, квартира 3.

Технічним паспортом на квартиру, виготовленим станом на 26 вересня 2017 року, підтверджено технічну можливість виділення належної ОСОБА_1 частки, так як вона має окремий вхід та переобладнана в ізольовану квартиру.

Виходячи з положень статей 183, 367 ЦК України та роз'яснень, викладених у пунктах 6, 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 04 жовтня 1991 року № 7 Про практику застосування судами законодавства, що регулює право приватної власності на житловий будинок , зазначено, що виділ частки в натурі (поділ будинку) може мати місце за наявності технічної можливості виділення кожній із с відокремленої частини будинку із самостійним виходом (квартири), яка відлов розміру їх часток у приватній власності або наявності технічної можливості переобладнання будинку в ізольовані квартири.

До складу господарських будівель входять: сіни, позначені на плані літерою а , сіни, позначені на плані літерою а' , сарай,позначений на плані літерою Б , capай позначений на плані літерою Г .

Вартість квартири з господарськими будівлями, відповідно до вказаної вище технічного паспорта, становить 53089 гривень.

Крім того, ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 0.0551 га, яка розташована смт Попільня, по провулку Ватутіна, 25/3, цільове призначення: для будівництва обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та 0.013 га, за вказаною адресою, для ведення особистого селянського господарства. Наведені обставини підтверджуються копіями Договорі дарування від 22 жовтня 2015 року посвідчених приватним нотаріусом Попільнянського районного нотаріального округу Житомирської області за реєстром № 1823-1824, та копіями витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.

Відповідно до статті 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав, а відповідно до статті 126 того ж кодексу, право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Згідно статті 361 ЦК України, співвласник має право самостійно розпорядитися своєю часткою у праві спільної часткової власності.

Згідно зі статтею 16 ЦК України способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, визнання права.

Державна реєстрація прав проводиться на підставі документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачених статтею 27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та цим Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою КМУ від 25 грудня 2015 №1127.

Відповідно до пункту 56 Порядку для державної реєстрації права власності на нерухоме майно, що створюється шляхом поділу, виділу в натурі частки майна, що перебуває у спільній власності, та має наслідком припинення права спільної власності для усіх або одного із співвласників, подаються:

1) договір про поділ спільного майна, договір про виділ у натурі частки із спільного майна або відповідне рішення суду;

2) документи, передбачені пунктом 54 цього Порядку, крім документа, що посвідчує право власності на нерухоме майно до його поділу або виділу в натурі частки, а саме витяг з Державного земельного кадастру про новосформовану земельну ділянку.

Відповідно до частини першої статті 356 ЦК України, власність двох і більше осіб із визначенням часток кожного з них у праві власності є спільною частковою власністю.

Відповідно до частини першої, третьої статті 364 ЦК України, співвласник має право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній частковій власності. У разі виділу співвласником у натурі частки із спільного майна для співвласника, який здійснив такий виділ, право спільної часткової власності на це майно припиняється. Така особа набуває право власності на виділене майно, і у випадку, встановленому законом, таке право підлягає державній реєстрації.

Договір про виділ у натурі частки з нерухомого спільного майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню (ч. 4 ст. 364 ЦК України).

Виходячи з положень статті 367 ЦК України, майно, що є у спільній частковій власності, може бути поділене в натурі між співвласниками за домовленістю між ними. У разі поділу спільного майна між співвласниками право спільної часткової власності на нього припиняється. Договір про поділ нерухомого майна, що є у спільній частковій власності, укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.

Відповідно до пункту 6, глави 1, розділу 2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України затвердженого Наказом Міністерства юстиції України 22 лютого 2012 року за № 296/5, зазначено, що договір про виділення частки в натурі може бути укладений між усіма учасниками спільної часткової власності або між кількома з них. Учасники спільної часткової власності вправі укладати договори про визначення розміру часток, зміну розміру часток, а також виділення частки в натурі (поділу). Договори про виділ частки в натурі майна (поділ), право власності на яке підлягає реєстрації, посвідчуються нотаріусом на підставі документів, що посвідчують право власності на таке майно, або на підставі інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, якщо державну реєстрацію права власності на нерухоме майно проведено без видачі документа, що посвідчує таке право.

Відповідач, який є правонаступником Попільнянського ремонтно-транспортного підприємства, відмовляється від укладення будь-яких угод щодо вищевказаної нерухомості мотивуючи це тим, що на підставі договору купівлі-продажу квартири від 30 грудня 1992 року, укладеним між Попільнянським ремонтно-транспортним підприємством та ОСОБА_2, останньому було продано квартиру номер 3, що складає 49/100 ідеальних частин житлового будинку, що знаходиться у смт. Попільня, Попільнянського району, Житомирської області, по провулку Ватутіна, 25, в зв'язку з чим, Відповідач до вказаної квартири немає ніякого відношення і квартира на балансі підприємства не перебуває.

Згідно зі статтею 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідно частини першої, третьої статті 88 ЗК України, володіння, користування та розпорядження земельною ділянкою, що перебуває у спільній частковій власності, здійснюються за згодою всіх співвласників згідно з договором, а у разі недосягнення згоди - у судовому порядку. Учасник спільної часткової власності має право вимагати виділення належної йому частки із складу земельної ділянки як окремо, так і разом з іншими учасниками, які вимагають виділення, а у разі неможливості виділення частки - вимагати відповідної компенсації.

Відповідно до статті 392 ЦК України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

За наведених обставин, позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.

Керуючись статями 86-88, 125-126, 158 Земельного кодексу України; статями 325-327, 356, 358, 361, 364, 367 ЦК України; статтями 4, 12, 13, 19, 23, 28, 48, 76, 78, 81, 128, 141, 206, 211, 223, 247, 258, 259, 263-265 ЦПК України, Постановою Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 р. № 7 (Із змінами, внесеними згідно з постановою Пленуму Верховного Суду України від 19 березня 2010 року № 2), Пунктом 6, глави 1, розділу 2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України затвердженого Наказом Міністерства юстиції України 22 лютого 2012 року за № 296/5; суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю Попільнянська Сільгосптехніка про виділ в натурі частки із майна, що є у спільній частковій власності та припинення права спільної часткової власності на нерухомість - задовольнити.

Припинити право спільної часткової власності на житловий будинок, з господарськими будівлями та спорудами, який розташований у смт Попільня, Попільнянського району, Житомирської області, по провулку Ватутіна, 25, шляхом виділу в натурі 49/100 ідеальних частин вищевказаної нерухомості.

Виділити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у власність: коридор загальною площею 13.4 кв. м., позначений на плані під номером 1-1; житлову кімнату, площею 9.0 кв. м., позначену на плані під номером 1-2;житлову кімнату площею 12.6 кв. м., позначену на плані під номером 1-3;житлову кімнату площею 22.5 кв. м., позначену на плані під номером 1-4;ванну кімнату площею 3.1 кв. м. позначену на плані під номером 1-5; кухню площею 11.2 кв. м., позначену на плані під номером 1-6; кладову площею 1.8 кв. м., позначену на плані під номером 1-7, всього загальною площею 73.6 кв. м.,та господарські будівлі: сіни, позначені на плані літерою а , сіни, позначені на плані літерою а ' , сарай, позначений на плані літерою Б , сарай позначений на плані літерою Г , з присвоєнням вищевказаній нерухомості статусу квартири, за адресою: смт Попільня, Житомирська область,провулок Ватутіна, будинок номер 25 (двадцять п'ять) квартира номер 3 (три).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Апеляційного суду Житомирської області.

У відповідності до п.п. 15.5) п.п. 15 п. 1 Розділу ХШ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (Житомирська область, Попільнянський район, смт. Попільня, вул. Ватутіна, 25/3).

Відповідач: товариство з обмеженою відповідальністю Попільнянська Сільгосптехніка ідентифікаційний код - 03740370, (Житомирська область, Попільнянський район, смт. Ходорків, вул. Якіра, 2).

Суддя Попільнянського

районного суду ОСОБА_4

СудПопільнянський районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення22.03.2018
Оприлюднено03.04.2018
Номер документу73105256
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —288/1341/17

Рішення від 22.03.2018

Цивільне

Попільнянський районний суд Житомирської області

Зайченко Є. О.

Ухвала від 15.11.2017

Цивільне

Попільнянський районний суд Житомирської області

Зайченко Є. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні