Рішення
від 15.03.2018 по справі 548/312/18
ХОРОЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 548/312/18

Провадження № 2/548/254/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15.03.2018 року м. Хорол

Хорольський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого судді - Миркушіної Н.С.,

за участю секретаря судового засідання - Комаренко В.М,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду м. Хорол у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Хорольського району Полтавської області про визнання права власності на нерухоме майно,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 сільської ради Хорольського району Полтавської області про визнання права власності на нерухоме майно, мотивуючи його тим, що він ОСОБА_1, народився, зареєстрований і проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1.

12 серпня 2008 року, ухвалою Господарського суду Полтавської області (справа № 4/326) сільськогосподарський виробничий кооператив Дружба (Полтавська область, Хорольський район, с. Шишаки, код ЄДРПОУ 03770193), - було ліквідовано в зв язку з визнанням його банкрутом. Наданий час правонаступника сільськогподарського підприємства немає.

Відповідний запис про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи був внесений державним реєстратором Хорольської РДА до Єдиного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців 04 листопада 2008 року за № 15801170010000207. Правонаступник відсутній.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з явився, але подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність, зазначивши,що позовні вимоги підтримує.

В судове засідання представник відповідача ОСОБА_2 сільської ради Хорольського району Полтавської області в судове засідання свого представника не направила, подала заяву про розгляд справи за відсутності представника сільської ради, зазначивши, що сільська рада позов визнає повністю.

У зв'язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, від яких надійшли клопотання про розгляд справи за їх відсутності, що відповідає положенням ч. 3 ст. 211 ЦПК України , фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється,що відповідає положенням ч. 2 ст. 247 ЦПК України .

Врахувавши позицію позивача, дослідивши матеріали справи, врахувавши думку відповідача, викладену у письмовій заяві, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

В силу ч. 4ст. 206 ЦПК України в разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Згідно з ч. 3ст. 13 ЦПК Україниучасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

Повноваження сторін на вчинення дій по визнанню позову судом перевірені.

Відповідач не обмежений в цивільній процесуальній дієздатності, а тому розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд, включаючи і право на визнання позову.

Як вбачається з правових позицій Верховного Суду України, викладених в Постанові Пленуму Суду № 2 від 12.06.2009 Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції, у разі визнання відповідачем позову, яке має бути безумовним, і якщо таке визнання не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача), суд ухвалює рішення про задоволення позову, обмежившись у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову без зясування і дослідження інших обставин справи.

За вимогами ч. 3 ст. 12 Цивільно-процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно з ч. 1 ст. 13 Цивільно-процесуального кодексу України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу , в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ч. 1 ст. 76 Цивільно-процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 81 Цивільно-процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

13 листопада 2012 року рішенням зборів власників пайового фонду майна КСП Дружба Хорольського району Полтавської області, 52 мешканці с. Павлівка Хорольського району Полтавської області, одностайно вирішили продати позивачу свої майнові паї, встановивши при цьому їх вартість, яка дорівнює 40% від вартості майна, визначеної в майнових сертифікатах громадян, а також зобов язали позивача провести експертну оцінку майна для подальшого оформлення права власності.

Зазначене майно, за рішенням загальних зборів, складалося з ангару приблизною площею 880 кв.м, недобудованого приміщення столової приблизною площею 100 кв.м, приміщення кузні приблизною площею 22 кв.м., приміщення гаражів та побутової кімнати приблизною площею 120 кв.м., колодязя, колишнього приміщення сараю без покрівлі приблизною площею 500 кв.м, недобудованого приміщення погребу приблизною площею 55 кв.м.

Майновий комплекс розташований на території тракторного двору в с. Павлівка Хорольського району Полтавської області.

Відповідно до п.8 Порядку та використання майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств , затверджених наказом Міністерства аграрної політики України від 14.03.2001 року № 62 (чинного на той час), кожен із співвласників мав право скористатися своїм майновим паєм в один із таких способів:

- об єднати свій майновий пай з паями інших співвласників;

- отримати майно в натурі у спільну часткову власність та передати його до статутного (пайового) фонду новоствореної юридичної особи, у тому числі до обслуговуючого кооперативу;

- отримати майно в натурі у спільну часткову власність, уклавши договір про спільне володіння, користування і розпорядження майном та передати його в оренду;

- отримати свій майновий пай у натурі індивідуально чи разом із членами своєї сім ї і використати його на свій розсуд;

-відчужити пай будь-яким способом у встановленому законом порядку.

Таким чином в кінці 2012 року за готівкові кошти, відповідно до договорів куплі-продажу позивач викупив майнові паї у членів колишнього сільськогосподарського виробничого кооперативу Дружба , розташованого в с. Шишаки Хорольського району Полтавської області, які в свою чергу були видані внаслідок розпаювання останнього.

16 серпня 2013 року з метою інвентарізації зазначених вище об єктів нерухомого майна, уточнення площ забудови, у приватному підприємстві Бюро послуг та консультацій позивач отримав замовлений мною технічний паспорт на нежитлові будівлі по вул. Першотравнева № 1 (нині, після перейменування - вул. Шевченка № 1) в с. Павлівка Хорольського району Полтавської області.

Відповідно до ч.2 п. 14 Порядку визначення розмірів майновиї паїв членів колективних сільськогосподарських підприємств та їх документального посвідчення , затверджених постановою КМУ від 28.02.2001 року за № 177 Про врегулювання питань щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектору економіки , 11 серпня 2015 року в колишній Шишацькій сільській раді Хорольського району Полтавської області позивач отримав свідоцтво про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат) серії ПО № 1, де моя частка визначена в розмірі 143 623 грн., або 10,4 відсотків, в т.ч. обігові засоби - 8 246 грн.

Там же, були внесені відповідні зміни до списку осіб, які мають право на майновий пай колишнього СВК Дружба , анульовано попередні свідоцтва, про що зроблено запис у книзі обліку свідоцтв про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства по майновому сертифікату серії ПО № 1.

24 червня 2016 року позивача представник за довіреністю звернувся до державного реєстратора виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області із заявою про реєстрацію права власності на нежитлові примішення, що розташовані по вул. Шевченка, 1 в с. Павлівка Хорольського району Полтавської області.

Однак рішенням № 30197875 позивачу було відмовлено у державній реєстрації прав та обмежень на зазначені вище нежитлові приміщення в зв язку з тим, що подані документи не дали змоги встановити набуття речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, а саме: заявником не подано документи, зазначені в ст. 27 Закону України Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень , що відповідно до законодавства підтверджують набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно.

Позивачу порадили звернутися до суду з метою вирішення питання про визнання права власності на нерухоме майно.

29 червня 2016 року в ПП Бюро послуг та консультацій позивач замовив та отримав звіт про незалежну оцінку майна нежитлових будівель та споруд, розташованих по вул. Першотравнева, 1 в с. Павлівка Хорольського району Полтавської області. Вартість зазначеного вище майнового комплекса на той час склала 148 213 грн.

07 липня 2016 року відповідний позов позивач подав до Хорольського районного суду Полтавської області.

12 липня 2016 року ухвалою судді було відкрите провадження у справі № 548/1021/16-ц, але в зв язку з відсутністю частини необхідних документів, 28 липня 2016 року позивач подав заяву суду про залишення позову без розгляду.

Ухвалою Хорольського районного суду Полтавської області від 28 липня 2017 року вона була задоволена.

Відповідно до довідки, виданої виконкомом ОСОБА_2 сільської ради Хорольського району Полтавської області 05 вересня 2017 року за № 02-32/1692, на території ОСОБА_2 сільської ради Хорольського району Полтавської області (об єднаної територіальної громади) спілка співвласників майнових та земельних паїв по СВК Дружба не зареєстрована.

11 листопада 2017 року в с. Павлівка Хорольського району знову відбулися загальні збори 198-ми власників пайового фонду майна колишнього КСП Дружба Хорольського району Полтавської області, які ухвалили:

Виділити в натурі ОСОБА_1, як власнику Свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства Дружба Хорольського району Полтавської області, його частку майном, а саме: нежитлові будівлі для ремонту та зберігання техніки: 1. Зерносховище площею 1116, 7 кв.м. 2. Гараж площею 269,2 кв.м. 3. Погріб площею 54.0 кв.м. 4. Сарай площею 501,6 кв.м. 5. Колодязь, які розташовані за адресою: вул. Шевченка, 1, с. Павлівка Хорольського району Полтавської області.

Створити комісію в складі: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 для передачі виділеного в натурі майна пайового фонду КСП Дружба Хорольського району Полтавської області ОСОБА_1 та уповноважити їх на підписання акту приймання-передачі.

Документальне оформлення прийнятих рішень загальних зборів покласти на ОСОБА_1.

Всі рішення прийняті одноголосно.

11 листопада 2017 року у відповідності з актом приймання-передачі майна від 11.11.2017 року зазначена вище комісія передала позивачу наступне нерухоме майно:

1. Зерносховище А-1, а, а-1 площею 1053,9 кв.м.

2. Гараж Б площею 220,5 кв.м.

3. Погріб В .

4. Сарай Г площею 439,0 кв.м.

5. Колодязь № 1.

Загальна площа приміщень та літери вказані відповідно до технічного паспорту на нежитлові будівлі, виготовленого станом на 16 серпня 2013 року.

В грудні місяці 2017 року позивач звернувся до ОСОБА_2 сільської ради Хорольського району Полтавської області із заявою про затвердження протоколу зборів власників пайового фонду майна КСП Дружба Хорольського району Полтавської області (з додатками).

Рішенням тридцять восьмої сесії УІІ скликання ОСОБА_2 сільської ради Хорольського району Полтавської області від 22 грудня 2017 року № 628 зазначений вище протокол загальних зборів був прийнятий до відома, а позивачу рекомендовано звернутись до відповідних установ для реєстрації права власності майна згідно протоколу загальних зборів власників пайового фонду майна КСП Дружба Хорольського району Полтавської області.

09 січня 2018 року в ТОВ Альбатрос позивач замовив та отримав звіт про визначення ринкової вартості нерухомого майна (нежитлових будівель), розташованих по вул. Шевченка, 1 ( колишня Першотравнева, 1) в с. Павлівка Хорольського району Полтавської області.

Вартість зазначеного вище майнового комплекса станом на 09 січня 2018 року складає 232800 грн.

23 січня 2018 року, з метою досудового врегулювання спору, позивач знову звернувся до державного реєстратора прав на нерухоме майно виконавчого комітету Покровськобагачанської сільської ради Хорольського району Полтавської області із заявою про державну реєстрацію права приватної власності на нежитлові будівлі, що розташовані по вул. Шевченка, 1 в с. Павлівка Хорольського району Полтавської області.

Однак рішенням № 39305825 позивачу було відмовлено у державній реєстрації прав та обмежень на зазначені вище нежитлові приміщення в зв язку з тим, що подані документи не відповідають вимогам або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують. Наданий заявником майновий сертифікат серії ПЛ № 1 від 11.08. 2015 року не містить відмітки підприємства-правонаступника реорганізованого КСП про виділення майна в натурі.

Згідно п.1 ст. 22 Закону України Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень , документи, що подаються для державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Позивачу знову було рекомендовано звернутися до суду з метою вирішення питання про визнання права власності на нерухоме майно шляхом подачі відповідної позовної заяви.

Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред явити позов про визнання права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до п. 9 ч. 1 ст 27 Закону України Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень државна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі: рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до ст.1277 ЦК України належним відповідачем по справі є ОСОБА_2 сільська рада Хорольського району Полтавської області, на територіїї якої знаходиться вказане нерухоме майно.

Викладені позивачем обставини підтверджуються наступними доказами:

- копією ухвали Господарського суду Полтавської області від 12 серпня 2008 року про ліквідацію СВК Дружба ;

- оригіналом витягу про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи;

- копією протоколу зборів власників пайового фонду КСП Дружба , що мешкають в с. Павлівка Хорольського району Полтавської області (оригінал мається у позивача);

- копією технічного паспорту на нежитлові будівлі по вул. Першотравнева № 1 в с. Павлівка Хорольського району Полтавської області (оригінал мається у позивача);

- копією рішення четвертої сесії УІІ скликання ОСОБА_2 сільської ради Про перейменування вулиць та провулків населених пунктів ОСОБА_2 сільської ради Хорольського району Полтавської області від 22.01.2016 року № 42 з додатком № 1 (копія рішення, завірена мокрою печаткою мається у позивача);

- копією свідоцтва про право власності на майновий пай члена КСП (майновий сертифікат) серії ПО № 1 (оригінал мається у позивача);

- оригіналом рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 24.06.2016 року № 30197875;

- витягом з копії звіту про незалежну оцінку майна нежитлових будівель та споруд від 29 червня 2016 року (оригінал мається у позивача);

- копією ухвали Хорольського районного суду про відкриття провадження у справі за позовом про визнання права власності (оригінал мається у позивача);

- копією ухвали Хорольського районного суду про залишення позову без розгляду (оригінал мається у позивача);

- оригіналом довідки, виданої виконкомом ОСОБА_2 сільської ради про відсутність зареєстрованої спілки співвласників майнових та земельних паїв по СВК Дружба ;

- копією протоколу зборів власників пайового фонду майна КСП Дружба Хорольського району Полтавської області від 11.11. 2017 року (оригінал мається у позивача);

- копією додатку № 1 до протоколу зборів, реєстру осіб, які брали участь у загальних зборах (оригінал мається у позивача);

- копією акта приймання-передачі майна від 11.11. 2017 року (оригінал мається у позивача);

- оригіналом рішення тридцять восьмої сесії УІІ скликання ОСОБА_2 сільської ради Про розгляд заяви ОСОБА_1М. від 22.12. 2017 року № 628;

- оригіналом звіту про оцінку нерухомого майна (нежитлові будівлі) станом на 09 січня 2018 року;

- оригіналом рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 23.12. 2018 року № 39305825.

Позивач має підстави для звільнення від сплати судового збору відповідно до ч. 1 п. 9 ст. 5 Закону України Про судовий збір як інвалід ІІ групи відповідно до довідки Лубенської МСЕК серії АВ № 0852550 та посвідчення інваліда війни серії ВІ № 001015.

В даний час придбане нерухоме майно знаходиться у користуванні позивача та фактичному володінні, жодних перешкод у цьому йому ніхто не чинить. Приміщення знаходяться у доброму стані завдяки проведеним позивачем ремонтним роботам. Приміщення забезпечені електропостачанням та пічним опаленням. Нежитлові будівлі використовуються за своїм прямим призначенням.

Враховуючи вищевикладене, позивач змушений звернутися до суду з позовною заявою про визнання за ним права власності на зазначене вище нерухоме майно.

Згідно із ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

У статті 16 ЦК України визначено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

За даних обставин суд приходить до висновку, що права позивача є доведеним, а тому позовні вимоги підлягають до задоволення.

На підставі викладеного і керуючись ст..ст. 15 , 16 , 328,392 ЦК України , ст.ст. 1-18 , 76-81 , 141 , 209-241 , 259 , 263-265 , 268 , 354 , 355 ЦПК України ,суд,-

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Хорольського району Полтавської області про визнання права власності на нерухоме майно,- задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, право приватної власності на нежитлові будівлі та споруди, які складаються із зерносховища А-1, а, а-1 площею 1053,9 кв.м, гаража Б площею 220,5 кв.м, погріба В площею 54,0 кв.м, сарая Г площею 439,0 кв.м та колодязя № 1, що розташовані по вул. Шевченка, 1 (колишня вул. Першотравнева,1) в с. Павлівка Хорольського району Полтавської області.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду Полтавської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відповідно до пп.15.5 п.15розділу ХІІІ Перехідні положення ЦПК України,до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Хорольський районний суд Полтавської області.

Повний текст судового рішення складено 26.03.2018 року.

Суддя : Н.С. Миркушіна

СудХорольський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення15.03.2018
Оприлюднено03.04.2018
Номер документу73112678
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —548/312/18

Рішення від 15.03.2018

Цивільне

Хорольський районний суд Полтавської області

Миркушіна Н. С.

Ухвала від 19.02.2018

Цивільне

Хорольський районний суд Полтавської області

Миркушіна Н. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні