Рішення
від 03.04.2018 по справі 903/100/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10

E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

03 квітня 2018 р. Справа № 903/100/18

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Європек", м. Луцьк

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Омілісанто Україна", м. Луцьк

про стягнення 14 864 грн. 64 коп.

Суддя Кравчук А. М.

Без повідомлення (виклику) учасників справи

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Товариство з обмеженою відповідальністю "Європек" звернулось з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Омілісанто Україна" про стягнення 14 864 грн. 64 коп. в тому числі: 13 884 грн. 09 коп. боргу за поставлений товар, 691 грн. 30 коп. інфляційних втрат за період з липня 2017 року по січень 2018 року, 289 грн. 20 коп. річних за період з 28.06.2017 року по 13.02.2018 року згідно ч.2 ст. 625 ЦК України.

Позовні вимоги обґрунтовує невиконанням відповідачем зобов'язань згідно договору №140716 від 14.07.2016 року.

Ухвалою суду від 16.02.2018 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. Запропоновано відповідачу подати суду в порядку статей 165, 178 Господарського процесуального кодексу України не пізніше п'ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали відзив на позов і всі документи, що підтверджують заперечення проти позову при їх наявності, копію відзиву надіслати позивачу, докази чого подати суду; належно засвідчені копії Статуту, свідоцтва про державну реєстрацію, довідки органу статистики про включення до Єдиного державного реєстру підприємств і організацій. У разі наявності заперечень щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження відповідачу подати суду заяву із обґрунтуванням заперечень протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали, але не пізніше 07.03.2018 року.

Заперечення сторін щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного, відзив відповідача на адресу суду не надходили.

Ч.5 ст. 176 ГПК України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому ст. 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої ст. 120 Кодексу.

Відповідно до ч. 6 ст. 242 ГПК України у випадку розгляду справи за матеріалами в паперовій формі судові рішення надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом з повідомлення про вручення.

Частинами 2, 4, 7 ст. 120 ГПК України передбачено, що суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов'язковою. Ухвала господарського суду про дату, час та місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії повинна бути вручена завчасно, з таким розрахунком, щоб особи, які викликаються, мали достатньо часу, але не менше ніж п'ять днів, для явки в суд і підготовки до участі в судовому розгляді справи чи вчинення відповідної процесуальної дії. Учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.

За приписами ч. 1 ст. 7 ЗУ "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців з Єдиного державного реєстру.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 03.04.2018 року місцем реєстрації відповідача ТОВ "Омілісанто Україна" є м. Луцьк, вул. Володимирська, 57А.

Така ж адреса зазначена у позовній заяві.

З метою повідомлення відповідача про розгляд справи та про його право подати відзив на позовну заяву, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду від 16.02.2018 року направлена судом рекомендованим листом з повідомленням про вручення на юридичну адресу відповідача.

Однак, судова повістка повернута об'єктом поштового зв'язку 26.02.2018 року з позначкою "за терміном зберігання."

Пунктом 3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" № 18 від 26.12.2011 року роз'яснено, що за змістом зазначеної статті 64 ГПК, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

Згідно з ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є: 1) день вручення судового рішення під розписку; 2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; 4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; 5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Відтак, в силу положення пункту 5 частини 6 статті 242 ГПК України, день невдалої спроби вручення поштового відправлення за адресою місцезнаходження відповідача, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, вважається днем вручення відповідачу ухвали суду про відкриття провадження у справі, а саме - 26.02.2018 року.

Згідно ч. 9 ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справ у за наявними матеріалами.

Згідно ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

В силу вимог ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, 1950 року, учасником якої є Україна, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов'язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.

Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору (§ 66-69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005р. у справі "Смірнова проти України").

Дослідивши матеріали справи, господарський суд, -

в с т а н о в и в:

           14.07.2016 року між ТОВ "Європек" та ТОВ "Кондитерторгпром" укладено договір №140716 (а.с. 8).

          Відповідно до ст. 174 ГК України господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з договору.

          Між сторонами зобов'язання виникли з договору поставки від 14.07.2016 року.

          Згідно п. п. 1.1, 1.2, 2.1, 3.1, 3.2, 3.2.2, 3.3, 8.1, 9.1 договору постачальник протягом терміну дії договору зобов'язується поставити, а покупець прийняти і оплатити товар у кількостях, за цінами, зазначеними у накладних та на умовах даного договору. Факт підписання покупцем накладної засвідчує відповідність попереднім домовленостям сторін щодо асортименту, кількості, ціни, строків поставки, оплати та умов доставки. Постачальник відвантажує товар за попереднім замовленням, яке здійснюється в будь-які зрозумілій сторонам формі. Ціни на товар визначаються на договірних засадах та залежать від обсягів, умов постачання, оплати і зазначаються у замовленні, рахунку фактурі та видатковій накладній, що супроводжують товар. Розрахунки за товар та інші послуги здійснюються по попередній оплаті згідно виставленого рахунку. Термін оплати вказується у рахунку-фактурі. Товар вважається прийнятим з моменту підписання покупцем видаткової накладної, наданої постачальником. Умови договору можуть бути змінені за взаємною згодою сторін з обов'язковим складанням письмового документа. Договір укладається строком на два роки і починає свою дію з моменту його підписання обома сторонами.

          Додатковою угодою №1 від 14.07.2016 року сторони виклали п. 3.2 договору від 14.07.2016 року №140716 у такій редакції: "Розрахунки за товар та інші послуги, здійснюються протягом чотирнадцяти календарних днів з моменту прийняття товару та/або послуги" (а.с. 10).

          Договір не був предметом судового розгляду, докази про його розірвання чи зміну умов в матеріалах справи відсутні, отже є чинним на день розгляду справи.

          Відповідно до ч.ч. 1,2 ст. 712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

          У відповідності до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та закону, а за відсутності таких умов та вимог – відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться.

          На виконання умов договору ТОВ "Європек" поставлено товар на суму 61 277 грн. 45 коп.

          ТОВ "Кондитерторгпром" свої зобов'язання виконало частково та здійснило оплату в сумі 45 000 грн. 00 коп.

          Таким чином, заборгованість ТОВ "Кондитерторгпром" становить 16 277 грн. 45 коп., є обгрунтованою, визнаною товариством, що підтверджується актом звіряння розрахунків станом на 26.06.2017 року (а.с. 14).

           28.06.2017 року між ТОВ "Європек" (кредитор), ТОВ "Кондитерторгпром" (первісний боржник) та ТОВ "Омілісанто Україна" (новий боржник) укладено правочин №5-17/ПБ про перевід боргу (а.с. 13).

          Згідно п.п. 1, 2, 4, 7 правочину цим договором регулюються відносини, пов'язані із заміною зобов'язальної сторони у зобов'язанні, що виникає із договору постачання №140716 від 14.07.2016 року, укладеного між кредитором та первісним боржником. Первісний боржник переводить на нового боржника борг в сумі 16 277 грн. 45 коп., що виник на підставі основного договору, а новий боржник погоджується виконати зазначене грошове зобов'язання. Новий боржник має право висунути проти вимог кредитора всі заперечення, що грунтуються на відносинах між кредитором та первісним боржником за основним договором. Цей договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання сторонами та скріплення печатками сторін.

          На виконання вимог основного договору від 14.07.2016 року №140716 новим боржником здійснено часткову оплату заборгованості в сумі 2 393 грн. 36 коп., що підтверджується відповідними виписками по рахунку (а.с. 15-20).

          Направлена позивачем на адресу відповідача претензія №1/1 від 03.01.2018 року повернута об'єктом поштового зв'язку з позначкою "за закінченням встановленого строку зберігання" (а.с. 21-22).

          Заборгованість відповідача становить 13 884 грн. 09 коп. підтверджена матеріалами справи, неоспорена відповідачем, підставна та підлягає до стягнення, оскільки згідно ст. 193 ГК України зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а одностороння відмова від виконання зобов'язань не допускається.

          

          Крім того, позивач просить стягнути з відповідача 691 грн. 30 коп. інфляційних втрат, 289 грн. 25 коп. 3% річних.          

          Статтею 625 ЦК України передбачено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Грошовим є зобов'язання, за яким боржник зобов'язується сплатити кредитору певну суму грошових коштів.

З нарахованих позивачем підставними та підлягають до стягнення з відповідача           691 грн. 30 коп. інфляційних втрат згідно розрахунку позивача та 288 грн. 32 коп. 3% річних, з яких 133 грн. 78 коп. за період з 28.06.2017 року по 05.10.2017 року на суму 16 227 грн. 45 коп., 155 грн. 47 коп. за період з 06.10.2017 року по 13.02.2018 року згідно розрахунку позивача.

У позові на суму 0 грн. 93 коп. 3% річних слід відмовити у зв'язку з помилкою позивача у визначенні кількості днів прострочення, за 06.10.2017 року відсотки нараховані двічі.

          Оскільки спір до розгляду суду доведено з вини відповідача, то витрати по сплаті судового збору в частині задоволених позовних вимог в сумі 1 761 грн. 89 коп. відповідно до ст. 129 ГПК України слід віднести на нього.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 129, 232, 236-242 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Омілісанто Україна" (м. Луцьк, вул. Володимирська, 57А, код ЄДРПОУ 41082598) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Європек" (м. Луцьк, вул. Конякіна, 18А, код ЄДРПОУ 37204381)

- 13 884 грн. 09 коп. основного боргу, 691 грн. 30 коп. інфляційних втрат, 288 грн. 32 коп. 3% річних та 1 761 грн. 89 коп. витрат по сплаті судового збору, а всього: 16 625 грн. 60 коп. (шістнадцять тисяч шістсот двадцять п'ять грн. 60 коп.).

3. У позові на суму 0 грн. 93 коп. відмовити.

4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Рівненського апеляційного господарського суду відповідно до ст. 256 ГПК України.

          Суддя                                                   А. М. Кравчук

СудГосподарський суд Волинської області
Дата ухвалення рішення03.04.2018
Оприлюднено05.04.2018
Номер документу73126519
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —903/100/18

Судовий наказ від 24.04.2018

Господарське

Господарський суд Волинської області

Кравчук Антоніна Михайлівна

Рішення від 03.04.2018

Господарське

Господарський суд Волинської області

Кравчук Антоніна Михайлівна

Ухвала від 16.02.2018

Господарське

Господарський суд Волинської області

Кравчук Антоніна Михайлівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні