Справа № 673/1515/17
Провадження № 2/673/79/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 лютого 2018 р. м. Деражня
Деражнянський районний суд
Хмельницької області
в складі: головуючий - суддя Дворнін О.С.
при секретарі судових засідань Ясінській М.О.
з участю представника позивача ОСОБА_2
відповідачки ОСОБА_3,
представників третіх осіб ОСОБА_4 та ОСОБА_5,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом служби в справах дітей Деражнянської районної державної адміністрації Хмельницької області в інтересах дітей ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 до ОСОБА_3, з участю Коричинецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області та Вовковинецької загальноосвітньої школи-інтернату як третіх осіб без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача, про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів, -
ВСТАНОВИВ:
12.10.2017 року служба в справах дітей Деражнянської райдержадміністрації Хмельницької області звернулася в суд в інтересах дітей ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_9 та ОСОБА_9 з позовом до ОСОБА_3 про позбавлення її батьківських прав відносно вказаних дітей та стягнення аліментів на їх утримання на користь органу опіки та піклування.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що відповідачка ухиляється від виконання своїх обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, виховання та навчання її неповнолітніх дітей - ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, і ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2, та малолітніх дітей - ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_3, і ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_4, не здійснює належного догляду за ними, не піклується про їхній фізичний і духовний розвиток, не надає матеріальної допомоги на їх утримання. Так, під час неодноразових відвідувань родини та рейдів Неблагополучна сім'я органом опіки та піклування було обстежено умови проживання відповідачки ОСОБА_3, котра проживає в АДРЕСА_1 в ході чого було з'ясовано, що відповідачка разом з її чотирма дітьми проживає в будинку з неналежними санітарними умовами, у дітей відсутні всі необхідні
продукти харчування, чистий змінний одяг, білизна та належні умови проживання, зокрема, місце для навчання та ігор. Троє старших дітей навчаються у школах-інтернатах, а молодша дитина перебуває під доглядом відповідачки, яка отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років. Відповідачка не працює, господарства не утримує, живе за рахунок соціальної допомоги на дітей, яку використовує нераціонально. До відповідачки неодноразово вживалися заходи впливу, зокрема, у вигляді притягнення її до адміністративної відповідальності за неналежне виконання батьківських обов'язків, проте вона продовжує ухилятися від виконання своїх обов'язків, а тому позивач просив ухвалити рішення, яким позбавити відповідачку батьківських прав відносно усіх її чотирьох дітей та стягнути з неї аліменти на користь органу опіки та піклування в твердій грошовій сумі, розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно.
В судовому засіданні представник служби в справах дітей Деражнянської районної державної адміністрації Хмельницької області підтримала позовні вимоги, наполягаючи на позбавленні відповідачки батьківських прав відносно її чотирьох дітей, вказуючи, що це відповідатиме інтересам дітей та посилаючись на висновок органу опіки та піклування, згідно з яким визнано за доцільне позбавити відповідачку батьківських прав.
Представник Коричинецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача, позов підтримала, підтвердивши негативну характеристику відповідачки за місцем проживання.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Вовковинецької загальноосвітньої школи-інтернату позовні вимоги підтримала, вказуючи на їх обґрунтованість.
Відповідачка ОСОБА_3 позову не визнала і заперечує щодо позбавлення її батьківських прав, посилаючись на те, що вона бажає виховувати дітей та утримувати їх. При цьому вона підтвердила, що належного догляду за дітьми не здійснювала, проте стверджує, що на даний час нею вжито заходів щодо забезпечення належних умов для проживання дітей, зокрема, закуплено необхідні продукти харчування, а тому вона просить відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши пояснення сторін, представників третіх осіб та дослідивши матеріали справи, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 164 Сімейного кодексу України батько, мати можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини.
У відповідності до п. 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав ухилення батьків від виконання своїх обов'язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального
самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.
Згідно із свідоцтвами про народження ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_3, та ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_4, відповідачка ОСОБА_3 є їхньою матір'ю.
При цьому, як з'ясовано судом із витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, відповідачка є одинокою матір'ю щодо усіх чотирьох дітей, оскільки відомості про батьків дітей записані відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України.
Із наявних в матеріалах справи документів вбачається, що 15.08.2017 року комісією в складі начальника та головного спеціаліста служби у справах дітей Деражнянської райдержадміністрації, а також Коричинецького сільського голови було обстежено умови проживання відповідачки ОСОБА_3, в ході чого було з'ясовано, що відповідачка разом з її двома неповнолітніми та двома малолітніми дітьми, а також із своїм співмешканцем ОСОБА_11 проживає у глинобитному будинку в с. Коричинці Деражнянського району. Будинок потребує косметичного ремонту, постійного прибирання та провітрювання, у ньому немає місць для навчання та ігор дітей. Сім'я не в достатній мірі забезпечена продуктами харчування, дитячий одяг в занедбаному стані, у дітей відсутня спідня білизна. В господарстві утримується лише одна коза, сім'я живе за рахунок соціальної допомоги на дітей. Відповідачка схильна до вживання алкогольних напоїв, неодноразово притягувалася до адміністративної відповідальності за неналежне виконання батьківських обов'язків.
Ці ж обставини підтверджуються актом обстеження житлово-побутових умов проживання від 31.08.2017 року, складеним комісією в складі сільського голови, секретаря та члена виконкому Коричинецької сільської ради, з якого, крім того, вбачається, що в будинку відповідачки не дотримано санітарних умов та не створено належних умов для виховання дітей. Відповідачка часто залишає дітей без нагляду, не в змозі придбати елементарні речі для дітей та предмети гігієни, оскільки зловживає алкогольними напоями, діти на в достатньому обсязі забезпечені овочами та фруктами. Підсобне господарство відповідачкою не утримується, земельна ділянка не обробляється.
Довідкою-характеристикою Коричинецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області також підтверджується, що відповідачка не працює, здійснює догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку, схильна до вживання алкогольних напоїв.
Відповідно до довідок Вовковинецької школи-інтернату № 307-17, та № 308-17 від 25.09.2017 року, ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_3, є вихованцями вказаного навчального закладу та перебувають на утриманні держави.
З'ясовано також, що ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2, навчається в Голенищівській спеціальній загальноосвітній школі-інтернаті, як дитина, що потребує корекційного навчання за програмою спеціальної школи, що підтверджується довідкою вказаного навчального закладу № 133 від 22.09.2017 року.
Крім того, наведені службою в справах дітей та її представником в судовому засіданні обставини в обґрунтування позовних вимог в повній мірі підтверджуються висновком органу опіки та піклування Деражнянської районної державної адміністрації Хмельницької області від 18.09.2017 року, з якого вбачається, що відповідачка ухиляється від виконання своїх обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя та виховання її дітей - ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, і ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2, та малолітніх дітей - ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_4, не здійснює належного догляду за ними, не піклується про їхній фізичний і духовний розвиток, не надає матеріальної допомоги на їх утримання. Зокрема, висновком підтверджується, що відповідачка не створила належних умов для проживання дітей, діти проживають в неналежних санітарних умовах, у них відсутні в достатній мірі продукти харчування, чистий змінний одяг та належні умови проживання.
Із вказаного висновку також вбачається, що Деражнянська райдержадміністрація як орган опіки та піклування вважає можливим та доцільним позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 відносно усіх її чотирьох дітей.
Таким чином, зазначеним вище висновком, підтриманим представником служби в справах дітей, та іншими наданими представником позивача беззаперечними, переконливими та об'єктивними доказами повністю підтверджується доцільність позбавлення ОСОБА_3 батьківських прав відносно її дітей.
При цьому, суд не приймає до уваги інших доводів відповідачки в заперечення позову, оскільки будь-яких належних та допустимих доказів на спростування наведених в обґрунтування позову обставин нею не подано, а наведені нею обставини не позбавляють її обов'язку виховувати малолітніх дітей. Крім того, доводи відповідачки в тому, що на даний час нею вживаються заходи щодо забезпечення належних умов для проживання дітей суд оцінює лише як позитивний фактор, який не може бути достатньою підставою для відмови в позові.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про те, що відповідачка дійсно ухиляється від виконання обов'язків по вихованню та утриманню дітей - ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_3, та ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_4, не піклується про їхній фізичний і духовний розвиток, у зв'язку з чим позбавлення її батьківських прав є доцільним і відповідатиме інтересам дітей.
Згідно із ст. 180 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Відповідно до ст. 181 ч.3 цього Кодексу за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.
При визначенні розміру аліментів судом враховуються стан здоров'я та матеріальне становище дітей, стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів, наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки чи сина, беруться до уваги наведені позивачем в обґрунтування позову доводи щодо спроможності відповідачки виплачувати аліменти на утримання дітей, оскільки такі доводи відповідачкою не спростовані, а також інші обставини, що мають істотне значення для справи.
Отже, приймаючи до уваги встановлені в ході розгляду справи обставини щодо здоров'я та матеріального становища відповідачки ОСОБА_3, а також беручи до уваги положення ч.2 ст. 182 Сімейного кодексу України, відповідно до якого мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, суд вважає вірним стягнути з відповідачки на користь органу опіки та піклування аліменти на утримання її сина ОСОБА_12, ІНФОРМАЦІЯ_1, та дочки ОСОБА_13, ІНФОРМАЦІЯ_2 - у розмірі по 746 грн. на кожну дитину щомісячно, а на утримання дочок ОСОБА_14, ІНФОРМАЦІЯ_3, та ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_4 - у розмірі по 930 грн. на кожну дитину щомісячно, починаючи з 12.10.2017 року і до досягнення дітьми повноліття, що відповідає 50 відсоткам прожиткового мінімуму на дитину віком до 6 років, встановленого ст. 7 Закону України Про державний бюджет на 2018 рік з 01.01.2018 року.
Крім того, у відповідності із ст. 141 ЦПК України, з відповідачки в дохід держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 1280 грн. (640 грн. - вимога немайнового характеру та 640 грн. - вимога майнового характеру).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 164, 180, 181 СК України, ст.ст. 10, 23, 81, 141, 258, 259, 263-268, 273 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги задовольнити.
Позбавити ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_6, батьківських прав відносно її дітей ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_3, та ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_4.
Стягнути з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_6, уродженки с. Коричинці Деражнянського району Хмельницької області, на користь органу опіки і піклування аліменти:
- на утримання ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2 - у розмірі по 746 грн. на кожну дитину щомісячно;
- на утримання ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_3, та ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_4 - у розмірі по 930 грн. на кожну дитину щомісячно,
починаючи з 12.10.2017 року і до досягнення дітьми повноліття.
Стягнути з ОСОБА_3 в дохід держави судовий збір у розмірі 1280 грн.
Рішення в частині стягнення аліментів підлягає негайному виконанню в межах суми платежу за один місяць.
Складання повного рішення було відкладено на десять днів з дня закінчення розгляду справи, у зв'язку з чим строк апеляційного оскарження обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Хмельницької області через Деражнянський районний суд.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складене 03.03.2018 року.
Повне найменування сторін та інших учасників справи, які при проголошенні рішення суду суддя не оголошує:
Позивач - Служба в справах дітей Деражнянської районної державної адміністрації Хмельницької області, код ЄДРПОУ 35314887, адреса: вул. Миру, 13, м. Деражня, Хмельницька область, індекс 32200.
Відповідач - ОСОБА_3, адреса проживання (реєстрації): АДРЕСА_2 індекс 32225, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1, номер і серія паспорта не відомі.
Треті особи, які на заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача:
Коричинецька сільська рада Деражнянського району Хмельницької області, код ЄДРПОУ 04406242, адреса: вул. Грушевського, 8, с. Коричинці, Деражнянський район, Хмельницька область, індекс 32225;
Вовковинецька загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів Хмельницької обласної ради, код ЄДРПОУ 21349617, адреса: вул. Макаренка, 2, смт. Вовковинці, Деражнянський район, Хмельницька область, індекс 32223.
Суддя: О. С. Дворнін
Суд | Деражнянський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 21.02.2018 |
Оприлюднено | 04.04.2018 |
Номер документу | 73155979 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Деражнянський районний суд Хмельницької області
Дворнін О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні