Рішення
від 22.03.2018 по справі 910/982/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

22.03.2018Справа № 910/982/18 Господарський суд міста Києва у складі судді Демидова В.О., за участю секретаря судового засідання Мельник К.П.,

розглянув у відкритому судовому засіданні

справу № 910/982/18

за позовом державного підприємства Український державний центр радіочастот , м. Київ,

до публічного акціонерного товариства РВС Банк , м. Київ,

третя особа , яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - товариство з обмеженою відповідальністю СВІТ ІТ , м. Київ,

про стягнення 36 400 грн.,

за участю представників:

позивача - Ізюмської І.В. (довіреність від 05.01.2018 №80/07.1-09/179);

відповідача - Куліша В.В. (довіреність від 28.12.2017 №1331/17);

третьої особи - Кржевіна В.М. (довіреність від 14.02.2018 №б/н).

Державне підприємство Український державний центр радіочастот (далі - Підприємство) звернулося до господарського суду міста Києва з позовом про стягнення з публічного акціонерного товариства РВС Банк (далі - Банк) заборгованості у сумі 36 400 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що тендерним комітетом Підприємства організовано процедуру закупівлі послуг за кодом ДК 021:2015-72260000-5; на виконання вимог тендерної документації товариству з обмеженою відповідальністю СВІТ ІТ (далі - Товариство) надано забезпечення тендерної пропозиції у вигляді електронної банківської гарантії від 08.08.2017 №4228-17Г (далі - Гарантія) на суму 36 400 грн.; за доводами позивача, відповідач порушив взяті на себе зобов'язання відповідно до Гарантії та відмовив у виплаті гарантійної суми, у зв'язку з чим порушив законні права та інтереси позивача.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 05.02.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №910/982/18; підготовче засідання призначено на 27.02.2018; залучено до участі у справі Товариство як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.

Третя особа 15.02.2018 подала суду пояснення, в яких зазначила, що: відповідно до абзацу сьомого Гарантії завершення процедури закупівлі в разі не укладення договору про закупівлю із жодним з учасників, які подали тендерні пропозиції є підставою припинення гарантії; Умовами Гарантії встановлено, що вона діє до 15.11.2017 включно, а будь-яка вимога бенефіціара повинна бути отримана гарантом у термін, не пізніше 15.11.2017, після настання якого Гарантія втрачає чинність; як вбачається з листа відповідача до Товариства від 21.11.2017 №855/17-БТ, відповідач отримав від позивача лист №80/13.1/15786 20.11.2017, тобто за межами строку дії чинності Гарантії; підстави для сплати грошових коштів в сумі 36 400 грн. за Гарантією відсутні, Гарантія є припиненою та такою, що втратила чинність.

Відповідач 16.02.2018 подав суду відзив на позовну заяву, в якому вказав таке:

- до Банка надійшов лист-вимога про сплату за Гарантією через Укрпошту, без надання всіх документів, що вимагаються умовами Гарантії, а саме: відсутній лист за підписом керівника принципала, що засвідчує настання гарантійного випадку з його вини; відсутній оригінал відповідного документа бенефіціара про те, що переможцем торгів став принципал та копією письмової відмови принципала від підписання договору на закупівлю та/або надання забезпечення виконання договору про закупівлю, якщо надання такого забезпечення передбачено документацією відкритих торгів; таким чином, листи щодо настання гарантійного випадку та перерахування грошових коштів за Гарантією на суму 36 400 грн. не відповідають умовам Гарантії та надіслані Банку в порушення норм чинного законодавства України, що регулюють дані правовідносини, а тому у Банка відсутні правові підстави для сплати грошових коштів за Гарантією;

- умовами Гарантії передбачено, що Гарантія вступає в силу та на умовах, встановлених у договорі від 08.08.2017 №Д-4228-17Г про надання гарантії (далі - Договір), укладеному Банком і Товариством, строком дії до 15.11.2017 включно; в той же час, пунктом 1.4 Договору передбачено, що Гарантія вступає в силу з моменту повного грошового покриття принципалом на відповідних рахунках гаранта; разом з тим, станом на дату отримання вимоги платежу за Гарантією, принципал не виконав свого обов'язку перед Банком із здійснення повного грошового покриття, тому, відповідно, Гарантія не набрала своєї чинності.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 27.02.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу №910/982/18 до розгляду по суті на 27.02.2018.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 27.02.2018 оголошено перерву у судовому засіданні до 22.03.2018.

Представник позивача у судовому засіданні 22.03.2018 оголосив вступне слово та позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача оголосив вступне слово та заперечив проти задоволення позовних вимог.

Представник третьої особи оголосив вступне слово та заперечив проти задоволення позовних вимог.

Суд, заслухавши вступне слово учасників справи, з'ясувавши обставини, на які посилаються учасники справи, дослідив в порядку статей 209 і 210 Господарського процесуального кодексу України докази у справі.

Після закінчення з'ясування обставин справи та перевірки їх доказами суд перейшов до судових дебатів.

Представники учасників справи виступили з промовами (заключним словом), в яких посилалися на обставини і докази досліджені у судовому засіданні.

Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

18.08.2017 відбувся розгляді тендерним комітетом Підприємства поданої тендерної пропозиції на закупівлю за процедурою Відкриті торги предмету 7226 Послуги, пов'язані з програм забезпеченням (Впровадження програмного забезпечення збору та аналізу інформації IBM Qradar SIEM та налаштування політик) .

Частиною першою статті 24 Закону України Про публічні закупівлі передбачено, що замовник має право зазначити в оголошенні про проведення процедури закупівлі та в тендерній документації вимоги щодо надання забезпечення тендерної пропозиції.

У разі якщо надання забезпечення тендерної пропозиції вимагається замовником, в тендерній документації повинні бути зазначені умови його надання, зокрема вид, розмір, строк дії та застереження щодо випадків, коли забезпечення тендерної пропозиції не повертається учаснику. У такому разі учасник під час подання тендерної пропозиції одночасно надає забезпечення тендерної пропозиції.

Розмір забезпечення тендерної пропозиції у грошовому виразі не може перевищувати 0,5 відсотка очікуваної вартості закупівлі у разі проведення торгів на закупівлю робіт та 3 відсотки - у разі проведення торгів на закупівлю товарів чи послуг на умовах, визначених тендерною документацією.

Відповідно до вимог пункту 2 розділу ІІІ тендерної документації замовник вимагає надання учасниками забезпечення тендерної пропозиції - електронну банківську гарантію (дійсну), згідно з якою первинне зобов'язання несе будь-який банк.

Крім того, електронна банківська гарантія може бути надана в будь-якій валюті, перераховується у гривню за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком України на дату видачі банківської гарантії.

Електронна банківська гарантія, яка сформульована іншим чином або містить вікладні умови набуття нею чинності, вважається такою, що не відповідає вимогам даної тендерної документації.

Розмір забезпечення 36 400 грн., 1% від очікуваної вартості закупівлі (визначається замовником відповідно до частини першої статті 24 Закону України Про публічні закупівлі ).

Строк дії забезпечення: 90 днів з дати розкриття тендерної пропозиції.

В електронній банківській гарантії обов'язково зазначається повна назва торгів та посилання на тендерну документацію, в якій передбачена вимога щодо надання гарантії.

Текст банківської гарантії не може містити умов про зменшення відповідальності гаранта в будь-якому випадку.

Електронна банківська гарантія має бути засвідчена електронним цифровим підписом банка.

Згідно з Гарантією Банк взяв на себе безумовні та безвідкличні зобов'язання протягом п'яти банківських днів сплатити бенефіціару за його першою письмовою вимогою суму у розмірі, що не перевищує 36 400 грн., за умови одночасного одержання письмової вимоги бенефіціара, що принципал не виконав своїх зобов'язань, які передбачаються його пропозицією відкритих торгів, а саме:

- відкликання тендерної пропозиції учасника після закінчення строку її подання, але до того, як сплив строк, протягом якого тендерні пропозиції вважаються чинними;

- не підписання учасником, який став переможцем процедури торгів, договору про закупівлю;

- ненадання переможцем у строк, визначений в абзаці другому частини третьої статті 17 Закону України Про публічні закупівлі , документів, що підтверджують відсутність підстав, передбачених статтею 17 Закону України Про публічні закупівлі ;

- ненадання переможцем процедури торгів забезпечення виконання договору про закупівлю після отримання повідомлення про намір укласти договір, якщо надання такого забезпечення передбачено тендерною документаціє.

Письмова вимога повинна бути відправлена реєстрованою/кур'єрською поштою на поштову адресу гаранта: Україна, 04071, м. Київ, вул. Введенька, буд. 29/58, разом з:

- копією(ями) засвідченою(ними) бенефіціаром відповідного(них) документа(ів), яка(і) підтверджують, що принципал відкликає свою пропозицію відкритих торгів після закінчення строку її подання та відповідного листа за підписом керівника принципала, що засвідчує настання гарантійного випадку з його вини;

- оригіналом відповідного документа бенефіціара про те, що переможцем торгів став принципал та копією письмової відмови принципала від підписання договору на закупівлю та/або надання забезпечення виконання договору про закупівлю, якщо надання такого забезпечення передбачено документацією відкритих торгів;

- карткою із зразками підпису посадової особи бенефіціара, що підписала вимогу, що посвідчена нотаріально або іншим способом, передбаченим законодавством.

Гарантія вступає в силу з моменту та на умовах, встановлених у Договорі, та діє по 15.11.2017 включно.

Дія Гарантії припиняється у випадку:

- закінчення строку дії забезпечення тендерної пропозиції, зазначеного в тендерній документації;

- укладення договору про закупівлю з учасником, який став переможцем тендеру;

- відкликання тендерної пропозиції до закінчення строку її подання;

- завершення процедури закупівлі в разу не укладення договору про закупівлю із жодним з учасників, які подали тендерні пропозиції.

Будь-яка вимога бенефіціара на оплату повинна бути отримана гарантом у термін, не пізніше 15.11.2017, після настання якого Гарантія втрачає чинність, незалежно від того, чи буде вона повернута для анулювання чи ні.

На оприлюднене оголошення в інформаційній системі в мережі Інтернет на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель в електронному аукціоні взяли участь три організації: Товариство; товариство з обмеженою відповідальністю Євротелеком ; товариство з обмеженою відповідальністю ОРІОН СІТІ .

Системою електронних закупівель визнано найбільш економічно вигідною тендерну пропозицію Товариства.

Відповідно до протоколу засідання тендерного комітету Підприємства від 18.08.2017 №308 тендерним комітетом вирішено: визнати переможцем торгів на закупівлю за процедурою Відкриті торги предмету закупівлі 7226 Послуги, пов'язані з програмним забезпеченням (Впровадження програмного забезпечення збору та аналізу інформації IBM Qradar SIEM та налаштування політик) - Товариство; доручено відділу бухгалтерського та податкового обліку забезпечити укладання договору на закупівлю за предметом закупівлі 7226 Послуги, пов'язані з програмним забезпеченням (Впровадження програмного забезпечення збору та аналізу інформації IBM Qradar SIEM та налаштування політик) з переможцем торгів; доручено відділу державних закупівель оприлюднити протокол розгляду тендерної пропозиції і повідомлення про намір укласти договір на закупівлю за процедурою Відкриті торги предмету 7226 Послуги, пов'язані з програмним забезпеченням (Впровадження програмного забезпечення збору та аналізу інформації IBM Qradar SIEM та налаштування політик) у відповідності до вимог Закону України Про публічні закупівлі .

Частиною другою статті 32 Закону України Про публічні закупівлі замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем торгів протягом строку дії його пропозиції, не пізніше ніж через 20 днів з дня прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації та пропозиції учасника-переможця. З метою забезпечення права на оскарження рішень замовника договір про закупівлю не може бути укладено раніше ніж через 10 днів з дати оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір про закупівлю.

Згідно з протоколом засідання тендерного комітету Підприємства від 29.08.2017 №326 тендерним комітетом вирішено: через невідповідність умовам тендерної документації, кваліфікаційному критерію, встановленому статтею 16 Закону України Про публічні закупівлі , згідно з абзацами другим і третім пункту 1 частини першої статті 30 Закону України Про публічні закупівлі відхилити тендерну пропозицію Товариства; враховуючи те, що відхилено всі тендерні пропозиції, згідно з абзацом сьомим частини першої статті 31 Закону України Про публічні закупівлі відмінити торги на закупівлю за предметом 7226 Послуги, пов'язані з програмним забезпеченням (Впровадження програмного забезпечення збору та аналізу інформації IBM Qradar SIEM та налаштування політик) ; доручити відділу державних закупівель підготувати відповідні документи щодо результатів проведення торгів та з'ясувати необхідність проведення повторних торгів.

Листом-вимогою від 04.09.2017 №80/13.2-02/12278 Підприємство просило Банк перерахувати грошові кошти у сумі 36 400 грн. за Гарантією.

Листом від 15.09.2017 №1001/17 Банк відмовив у перерахуванні грошових коштів у зв'язку з тим, що:

- згідно з умовами Гарантії, вона вступає в силу на умовах та з моменту, встановлених у Договорі; відповідно до умов вступу Гарантії в силу, вона не набрала чинності;

- лист-вимога від 04.09.2017 №80/13.2-02/12278 не відповідає умовам Гарантії, а саме: до Банка надійшов лише лист-вимога через Укрпошту, без жодного документу, що вимагається Гарантією - відсутній лист за підписом керівника принципала, що засвідчує настання гарантійного випадку з його вини, відсутній оригінал відповідного документа бенефіціара про те, що переможцем торгів став принципал та копія письмової відмови принципала від підписання договору на закупівлю та/або надання забезпечення виконання договору про закупівлю, якщо надання такого забезпечення передбачено документацією відкритих торгів, відсутня картка із зразками підпису посадової особи бенефіціара, що підписала вимогу, що посвідчена нотаріально або іншим способом, передбаченим законодавством.

Листом від 20.09.2017 №80/13.1/13117 позивач повідомив відповідача про те, що: згідно з Положенням про порядок здійснення банками операцій за гарантіями в національній та іноземній валютах, затвердженим постановою правління Національного банку України від 15.12.2004 №639, безумовна гарантія - це гарантія, за якою банк-гарант у разі порушення принципалом свого зобов'язання, забезпеченого гарантією, сплачує кошти бенефіціару за першою його вимогою без подання будь-яких інших документів або виконання будь-яких інших умов; Підприємство вважає відмову безпідставною, а вимоги Банка такими, що протирічать постанові правління Національного банку України від 15.12.2004 №639; відповідач вимагав терміново здійснити перерахування забезпечення за Гарантією у сумі 36 400 грн.

Листом від 26.09.2017 №647/17-БТ Банк відмовив у перерахуванні грошових коштів у зв'язку з тим, що:

- згідно з умовами Гарантії, вона вступає в силу на умовах та з моменту, встановлених у Договорі; відповідно до умов вступу Гарантії в силу, вона не набрала чинності;

- лист від 20.09.2017 №80/13.1/13117 не відповідає умовам Гарантії, а саме: до Банка надійшов лише лист-вимога через Укрпошту, без жодного документу, що вимагається Гарантією - відсутній лист за підписом керівника принципала, що засвідчує настання гарантійного випадку з його вини, відсутній оригінал відповідного документа бенефіціара про те, що переможцем торгів став принципал та копія письмової відмови принципала від підписання договору на закупівлю та/або надання забезпечення виконання договору про закупівлю, якщо надання такого забезпечення передбачено документацією відкритих торгів, відсутня картка із зразками підпису посадової особи бенефіціара, що підписала вимогу, що посвідчена нотаріально або іншим способом, передбаченим законодавством.

Статтею 560 Цивільного кодексу України передбачено, що за гарантією банк, інша фінансова установа, страхова організація (гарант) гарантує перед кредитором (бенефіціаром) виконання боржником (принципалом) свого обов'язку.

Гарант відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником.

Згідно з частинами першою - четвертою статті 563 Цивільного кодексу України у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого гарантією, гарант зобов'язаний сплатити кредиторові грошову суму відповідно до умов гарантії.

Вимога кредитора до гаранта про сплату грошової суми відповідно до виданої ним гарантії пред'являється у письмовій формі. До вимоги додаються документи, вказані в гарантії.

У вимозі до гаранта або у доданих до неї документах кредитор повинен вказати, у чому полягає порушення боржником основного зобов'язання, забезпеченого гарантією.

Кредитор може пред'явити вимогу до гаранта у межах строку, встановленого у гарантії, на який її видано.

Разом з тим, відповідно до пункту 3 глави 2 розділу ІІ Положенням про порядок здійснення банками операцій за гарантіями в національній та іноземній валютах, затвердженим постановою правління Національного банку України від 15.12.2004 №639 (в редакції, чинній на момент звернення позивачем з відповідними вимогами до Банка), Гарантія має містити такі реквізити: назву документа - Гарантія ; номер, дату та місце складання; повну або скорочену назву принципала, що збігається з назвою, яка зазначена ним у картці із зразками підписів і відбитка печатки [для фізичної особи - прізвище, ім'я та по батькові та документ, що її засвідчує (серія, номер, дата, ким виданий, місце проживання)], його місцезнаходження; назву валюти, в якій надається гарантія, словами та цифровий або літерний код іноземної валюти відповідно до Класифікатора; суму гарантії цифрами та словами і валюту платежу; дату, номер і назву (у разі наявності таких реквізитів) договору або іншого документа, який згідно із законодавством України має силу договору (за наявності), або посилання на тендерну документацію про проведення тендера, в яких передбачена вимога щодо надання гарантії; назву бенефіціара (для бенефіціара фізичної особи - прізвище, ім'я, по батькові), його місцезнаходження або місце проживання (за наявності такої інформації); назву банку бенефіціара - його назву та адресу, SWIFT-код (BIC kod) або номер телекса (зазначається за потребою); назву банку-гаранта; термін дії або строк дії гарантії чи обставини, за яких строк дії гарантії вважається закінченим; умови, за яких надається право вимагати платіж; умови щодо зменшення/збільшення суми гарантії (у разі потреби); умови, за яких можна вносити зміни до тексту гарантії принципалом, бенефіціаром, банком-гарантом; підпис і відбиток печатки банку-гаранта (у разі оформлення та надання гарантії на паперовому носії) або електронні цифрові підписи (у разі надання гарантії за допомогою систем клієнт - банк , клієнт - Інтернет - банк , телефонний банкінг ; інші умови.

Пунктом 5 глави 2 розділу ІІ Положення про порядок здійснення банками операцій за гарантіями в національній та іноземній валютах, затвердженого постановою правління Національного банку України від 15.12.2004 №639 (в редакції, чинній на момент звернення позивачем з відповідними вимогами до Банка), передбачено, що гарантія вважається чинною з дати її видачі, якщо в ній не зазначено інше. Датою видачі гарантії вважається день надіслання бенефіціару або банку бенефіціара, або авізуючому банку, або банкам-кореспондентам повідомлення із зазначенням умов гарантії або дата, зазначена на поштовій квитанції, що свідчить про надіслання гарантії поштовим зв'язком, або день передавання її представнику бенефіціара або принципала для подальшого передавання її бенефіціару. Облік наданої гарантії здійснюється в день набрання нею чинності за відповідними позабалансовими рахунками.

Так, згідно з умовами Гарантії, остання вступає в силу з моменту та на умовах, встановлених у Договорі, та діє по 15.11.2017 включно.

Відповідно до пункту 1.4 Договору гарантія вступає в силу з моменту повного грошового покриття принципалом на відповідних рахунках гаранта та діє по 15.11.2017 включно, за якою зобов'язується сплатити бенефіціару на його письмову вимогу грошову суму у разі гарантійного випадку та дотримання умов гарантії та Договору.

Таким чином, оскільки Товариством не було виконано пункт 1.4 Договору, то відповідно Гарантія не набрала чинності, а тому у Банка відсутні підстави для перерахування Підприємству гарантійної суми.

Крім того, пунктом 2 розділу V тендерної документації було передбачено, що тендерна пропозиція відхиляється замовником у разі якщо учасник, зокрема, не надав забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником.

Згідно з пунктом 2 розділу ІІІ тендерної документації електронна банківська гарантія, яка сформульована іншим чином або містить вікладні умови набуття нею чинності, вважається такою, що не відповідає вимогам даної тендерної документації.

Отже, Підприємство отримавши від Товариства тендерну пропозицію було ознайомлене з усіма умовами Гарантії, та в порушення вимог тендерної документації не відхилило тендерну пропозицію Товариства.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні позовних вимог.

За приписами статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати зі справи слід покласти на позивача.

Керуючись статтями 129, 233, 236, 237, 240 та 241 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 03.04.2018.

Суддя В.О. Демидов

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення22.03.2018
Оприлюднено04.04.2018
Номер документу73159599
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/982/18

Рішення від 22.03.2018

Господарське

Господарський суд міста Києва

Демидов В.О.

Ухвала від 27.02.2018

Господарське

Господарський суд міста Києва

Демидов В.О.

Ухвала від 27.02.2018

Господарське

Господарський суд міста Києва

Демидов В.О.

Ухвала від 05.02.2018

Господарське

Господарський суд міста Києва

Демидов В.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні