Рішення
від 03.04.2018 по справі 918/53/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

03 квітня 2018 р. Справа № 918/53/18

Господарський суд Рівненської області у складі судді Бережнюк В.В. розглянувши матеріали позовної заяви від 25.01.2018 року №35-119вих-18

за позовом: Заступника керівника Здолбунівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області

до відповідача: ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Полісся-Агро"

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:

Здолбунівська районна державна адміністрація

про зобов'язання повернути земельну ділянку

Секретар судового засідання: Лиманський А.Ю.

Представники:

Від органу прокуратури: ОСОБА_2;

Від позивача: ОСОБА_3;

Від відповідача: не з'явився;

Від третьої особи: не з'явився;

ВСТАНОВИВ:

Заступник керівника Здолбунівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області звернувся до Господарського суду Рівненської області із позовною заявою до відповідача ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Полісся-Агро", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Здолбунівська районна державна адміністрація, про зобов'язання повернути земельну ділянку, площею 5,0770 га, вартістю 233 674,87 гривень, яка передана згідно договору оренди земельної ділянки, укладеного 19.09.2008 року між Здолбунівською районною державною адміністрацією та ТОВ "Полісся-Агро", зареєстрованого Здолбунівським районним відділом Рівненської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України", про що зроблено запис від 19.09.2008 року №070531600008, переданої в оренду згідно акту приймання-передачі земельної ділянки від 18.09.2006 року. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач після припинення дії договору оренди земельної ділянки не повернув у встановленому законом порядку об'єкт оренди розпоряднику земель.

Ухвалою суду від 01 лютого 2018 року відкрито провадження у справі №918/53/18, розгляд справи вирішено здійснювати в порядку загального позовного провадження. Справу призначено до слухання в підготовчому судовому засіданні на 20 лютого 2018 року.

Ухвалою суду від 20 лютого 2018 року відкладено підготовче засідання на 13 березня 2018 року

Ухвалою суду від 13 березня 2018 року закрито підготовче провадження, справу призначено до розгляду по суті на 03 квітня 2018 року.

В судовому засіданні 03 квітня 2018 року представники органу прокуратури та управління Держгеокадастру у Рівненській області підтримали позовні вимоги з підстав, зазначених у позовній заяві.

Представник відповідача до суду не прибув, відзиву на позовну заяву в порядку та строки встановлені ухвалою суду від 01 лютого 2018 року суду не надав. Про місце дату та час розгляду справи повідомлявся судом належним чином, що підтверджується наявним в матеріалах справи повідомленням про вручення поштового відправлення, яке повернулось до суду.

Згідно положень статті 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за можливе розглянути справу та вирішити спір за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарським судом встановлено наступне.

19 вересня 2008 року між Здолбунівською районною державною адміністрацією Рівненської області (Орендодавець) та ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Полісся-Агро" (Орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки, який зареєстрований Здолбунівським районним відділом Рівненської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України", про що зроблено запис від 19.09.2008 року №070531600008 (арк.с. 16-22).

Згідно предмету вказаного договору орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування господарських будівель та споруд (свинокомплекс за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення (несільськогосподарські угіддя - під господарськими будівлями і дворами) б на підставі розпорядження голови Здолбунівської районної державної адміністрації від 15 жовтня 2007 року №496, яке знаходиться на території Миротинської сільської ради, за межами с.Миротин.

Відповідно до ст. 17 Закону України "Про оренду землі" (в редакції закону чинній на момент виникнення правовідносин) передача об'єкта оренди орендарю здійснюється орендодавцем у строки та на умовах, що визначені у договорі оренди землі, за актом приймання-передачі.

19.09.2008 року Орендодавець передав а Орендар прийняв за актом приймання-передачі в оренду терміном на 5 років відповідно до договору від 19 вересня 2008 року земельну ділянку, що знаходиться на території Миронівської сільської ради (арк.с. 22).

У відповідності до п. 2, 3 Договору в оренду передається земельна ділянка, загальною площею 5,0770 га. На земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна, а саме: господарські приміщення.

Договір укладено на 5 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк . У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію (п.8 Договору).

Згідно пункту 37 договору, дія договору припиняється у разі закінчення строку, на який його було укладено.

Як зазначає позивач, з метою поновлення договору оренди землі управлінням Держгеокадастру у Здолбунівському районі 15.01.2016 року надіслано лист до ТзОВ "Полісся-Агро" з пропозицією звернутися до управління із відповідним клопотанням щодо внесення змін у договір оренди в частині строку його дії, проте відповідач жодних дій щодо пролонгації договору оренди землі чи повернення земельної ділянки не вчинив (арк.с. 29).

Відповідно до ст.598 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом.

Згідно зі ст.31 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено.

Згідно з умовами Договору (п. 37), дія договору припиняється у разі закінчення строку, на який його було укладено. Договір не містить положення щодо його автоматичної пролонгації.

За змістом положень ч.1 ст.764, ст.777 Цивільного кодексу України якщо наймач продовжує користуватися майном після закінчення строку договору найму, то, за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений. Наймач, який належно виконує свої обов'язки за договором найму, після спливу строку договору має переважне право перед іншими особами на укладення договору найму на новий строк.

Аналогічні підстави поновлення договорів оренди землі передбачено ст.33 Закону України "Про оренду землі" (у редакції чинній на момент закінчення строку дії договору), яка конкретизує порядок такої пролонгації.

За змістом ст.33 Закону України "Про оренду землі" по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди. При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється. Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

Виходячи з приписів статей 319, 626 Цивільного кодексу України слід дійти висновку про те, що реалізація переважного права на поновлення договору оренди, яка передбачена частиною першою статті 33 Закону України "Про оренду землі", можлива лише за умови дотримання встановленої цією нормою процедури та наявності волевиявлення сторін.

Відтак, для застосування ч.1 ст.33 Закону України "Про оренду землі" та визнання за орендарем переважного права на поновлення договору оренди необхідно встановити такі юридичні факти: орендар належно виконує свої обов'язки за договором; орендар до закінчення строку дії договору повідомив орендодавця в установлені строки про свій намір скористатися переважним правом укладення договору на новий строк; до листа-повідомлення орендар додав проект додаткової угоди; орендодавець протягом місяця не повідомив орендаря про наявність заперечень та своє рішення.

Частиною 6 ст. 33 Закону України "Про оренду землі" передбачена інша підстава поновлення договору оренди: у тому разі, якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі, такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Статтею 33 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку; відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.

Таким чином, для поновлення договору оренди землі з підстав, які передбачені частиною шостою статті 33 Закону України "Про оренду землі", необхідна наявність таких юридичних фактів: орендар продовжує користування виділеною земельною ділянкою, орендар належно виконує свої обов'язки за договором; відсутнє письмове повідомлення орендодавця про відмову в поновленні договору оренди; сторони укладають додаткову угоду про поновлення договорів оренди.

Тобто, у будь-якому випадку у разі поновлення договору оренди обов'язковим є укладення відповідної додаткової угоди. Наведену вище правову позицію щодо поновлення дії договору оренди земельної ділянки висловлено Верховним Судом України в постановах від 25.02.2015р. та від 15.04.2015р. по справах №6-10цс15 та №6-219цс14 та Вищим господарським судом України у постановах від 01.04.2015р. та від 07.04.2015р. по справах №910/9292/14 і №910/15048/14.

Статтею 129 Конституції України встановлено, що основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За таких обставин, враховуючи положення викладених вище приписів законодавства, суд дійшов висновку, що договір припинив свою дію в обумовлений сторонами строк, а саме з 20.09.2013 року та пролонгованим у відповідності до вимог чинного законодавства не був.

За змістом Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" частину четверту статті 4 Закону України "Про оренду землі" викладено в такій редакції: "Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є органи виконавчої влади, які відповідно до закону передають земельні ділянки у власність або користування".

Постановою №15 від 14.01.2015р. Кабінету Міністрів України затверджено Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру за приписами п.1 якого державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

Згідно з підп.31 п.4 вказаного Положення Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, безпосередньо або через визначені в установленому порядку його територіальні органи.

Приймаючи до уваги вищенаведене, з огляду на набрання чинності зазначеним вище законом, розпорядником земель за спірним договором оренди земельної ділянки слід вважати Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області.

Згідно зі ст.34 Закону України "Про оренду землі" у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог.

У відповідності до п. 20 договору після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.

Відповідно до вимог ст.ст. 73,74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. При цьому, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

За таких обставин, враховуючи приписи чинного законодавства України, приймаючи до уваги, що строк укладеного між Здолбунівською районною державною адміністрацією та ТзОВ "Полісся-Агро" договору оренди земельної ділянки припинив свою дію, належних доказів поновлення укладеного сторонами правочину матеріали справи не містять, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Заступника керівника Здолбунівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області до ТзОВ "Полісся-Агро", за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_4 районної державної адміністрації про повернення земельної ділянки є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального Кодексу України, судові витрати в сумі 1 762,00 грн. покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 129, 237-240 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити повністю.

2. Зобов'язати ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Полісся-Агро" (35314, Рівненська область, Рівненський район, село Олишва, вул. Лісова 1, код ЄДРПОУ 31894444) повернути Головному управлінню Держгеокадастру у Рівненській області (33000, Рівненська область, м.Рівне, вул. Симона Петлюри 37, код ЄДРПОУ 04387102) земельну ділянку, площею 5,0770 га, вартістю 233 674,87 гривень, яка передана згідно договору оренди земельної ділянки, укладеного 19.09.2008 року між Здолбунівською районною державною адміністрацією та ТзОВ "Полісся-Агро", зареєстрованого Здолбунівським районним відділом Рівненської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України", про що зроблено запис від 19.09.2008 року №070531600008, переданої в оренду згідно акту приймання-передачі земельної ділянки від 19.09.2008 року .

3. Стягнути з ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Полісся-Агро" (35314, Рівненська область, Рівненський район, село Олишва, вул. Лісова 1, код ЄДРПОУ 31894444) на користь прокуратури Рівненської області (33028, м.Рівне, вул. 16 Липня 52, (р/р 35214079015371 МФО 820172, ЗКПО 02910077, банк Держказначейська служба України, м.Київ, код класифікації 2800) 1 762 (одна тисяча сімсот шістдесят два) грн. 00 коп. судового збору.

4. Накази видати після набрання рішенням законної сили

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення господарського суду Рівненської області може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Рівненського апеляційного господарського суду в порядку встановленому ст.ст. 254, 256 - 259 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено "04" квітня 2018 року.

Суддя Бережнюк В.В.

СудГосподарський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення03.04.2018
Оприлюднено04.04.2018
Номер документу73159991
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —918/53/18

Судовий наказ від 02.05.2018

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Бережнюк В.В.

Судовий наказ від 02.05.2018

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Бережнюк В.В.

Рішення від 03.04.2018

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Бережнюк В.В.

Ухвала від 13.03.2018

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Бережнюк В.В.

Ухвала від 20.02.2018

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Бережнюк В.В.

Ухвала від 01.02.2018

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Бережнюк В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні