Рішення
від 23.03.2018 по справі 823/26/18
ЧЕРКАСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 березня 2018 року справа № 823/26/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кульчицького С.О.,

за участю: секретаря судового засідання - Роя О.В.,

представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2 - за довіреностями, представника відповідача ОСОБА_3 - за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Черкаській області до приватного підприємства Виробничо-комерційна фірма Твій Стиль про зобов'язання зупинити діяльність,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась Державна екологічна інспекція у Черкаській області (далі - позивач) з адміністративним позовом до приватного підприємства Виробничо-комерційна фірма Твій Стиль (далі - відповідач), в якому просить зобов'язати відповідача тимчасово зупинити діяльність до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що за наслідками позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища приватного підприємства Виробничо-комерційна фірма Твій Стиль , встановлено, що підприємство проводить діяльність з порушенням вимог природоохоронного законодавства, а саме: дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря відсутній, що є порушенням ст.ст. 10, 11 Закону України Про охорону атмосферного повітря . Також не вирішено питання поставки (зняття) на державний облік в галузі охорони атмосферного повітря. За вказаних обставин, позивач зазначає, що діяльність ПП ВКФ Твій Стиль за адресою: м. Черкаси, вул. Чигиринська, 15/2, забороняється законом і підлягає безумовному зупиненню.

Представники позивача, у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили позов задовольнити, з підстав викладених у позовній заяві.

Відповідач, надав суду письмовий відзив на позов, в якому зазначив, що підприємство відповідача станом на час розгляду справи не здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Також вказав, що відповідачем вчиняються дії, які направлені на приведення господарської діяльності до вимог чинного Законодавства України.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.

Державною екологічною інспекцією у Черкаській області видано наказ від 19.12.2017 року № 824 та направлення № 889, якими встановлено проведення позапланової перевірки приватним підприємством Виробничо-комерційна фірма Твій Стиль дотримання вимог природоохоронного законодавства у сфері охорони навколишнього середовища.

За результатами перевірки, проведеної 21.12.2017 Державною екологічною інспекцією у Черкаській області складено акт позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

В результаті якої, представниками Державної екологічної інспекції у Черкаській області було встановлено, що відповідач, проводить свою діяльність з порушенням вимог природоохоронного законодавства, оскільки у останнього відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що є порушенням ст. 10,11 Закону України Про охорону атмосферного повітря , з огляду на це представники Державної екологічної інспекції у Черкаській області вважають, що діяльність відповідача має бути зупинена до отриманні відповідних дозволів.

Крім того, 27 грудня 2017 року, Державною екологічною інспекцією у Черкаській області ПП ВКФ Твій Стиль був направлений припис за № 148, у відповідності до якого, відповідачу було приписано:

- постійно, з дати отримання припису не здійснювати викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без наявності відповідного дозволу, забезпечувати дотримання умов, які встановлюються в дозволі на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря;

- до 01.04.2018 отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря для джерел викидів (котлів, булер'яну, печі, верстатів);

- через 10 днів з дати отримання дозволу надати до Державної екологічної інспекції у Черкаській області копію отриманого дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та копію сторінок - розрахунки забруднюючих речовин із Звіту по інвентаризації .

- до 21.03.2018 року вирішити питання постановки (зняття) об'єкту на державний облік, в галузі охорони атмосферного повітря.

Враховуючи наявні порушення положень природоохоронного законодавства Державна екологічна інспекція у Черкаській області звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просить зобов'язати відповідача тимчасово зупинити діяльність до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря .

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає про таке.

Згідно з частиною п'ятою статті 4 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності від 05.04.2007 №877-V (далі - Закон №877-V) виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України (далі - Міністр), затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 № 454/2011 (далі - Указ).

Відповідно до Указу, Держекоінспекція України відповідно до покладених завдань, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону атмосферного повітря.

Пунктом 6 Указу, Держекоінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право приймати рішення про обмеження чи зупинення (тимчасово) діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин, за винятком суб'єктів підприємницької діяльності (інвесторів), що провадять свою діяльність відповідно до законодавства про угоди щодо розподілу продукції.

Згідно з п. 7 Указу, Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції (Азовська, Азово-Чорноморська, Північно-Західного регіону Чорного моря). Таким органом є Державна екологічна інспекція у Черкаській області.

Відповідно до статті 12 Закону України Про охорону атмосферного повітря від 16.10.1992 № 2707-ХІІ господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.

Частиною першою статті 28 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» визначено, що державний контроль у галузі охорони атмосферного повітря здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, а на території Автономної Республіки Крим - органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань екології та природних ресурсів, а також іншими органами виконавчої влади.

Відповідно до частини першої статті 10 цього ж Закону підприємства, установи, організації та громадяни суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.

Як передбачено частиною п'ятою статті 11 вказаного Закону, викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Статею 51 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища від 05.06.1991 № 1264-XII визначено, що при проектуванні, розміщенні, будівництві, введенні в дію нових і реконструкції діючих підприємств, споруд та інших об'єктів, удосконаленні існуючих і впровадженні нових технологічних процесів та устаткування, а також в процесі експлуатації цих об'єктів забезпечується екологічна безпека людей, раціональне використання природних ресурсів, додержання нормативів шкідливих впливів на навколишнє природне середовище. При цьому повинні передбачатися вловлювання, утилізація, знешкодження шкідливих речовин і відходів або повна їх ліквідація, виконання інших вимог щодо охорони навколишнього природного середовища і здоров'я людей.

Підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.

Проекти господарської та іншої діяльності повинні мати матеріали оцінки її впливу на навколишнє природне середовище і здоров'я людей.

Забороняється введення в дію підприємств, споруд та інших об'єктів, на яких не забезпечено в повному обсязі додержання всіх екологічних вимог і виконання заходів, передбачених у проектах на будівництво та реконструкцію (розширення та технічне переоснащення).

Відповідно до ст. 1 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльность , від 05.04.2007 №877-V (далі - Закон №877-V) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Частиною 1 ст. 4 Закону №877-V передбачено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону №877-V, підставами для здійснення позапланових заходів є звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється виключно за погодженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.

Частиною 6 ст. 7 Закону №877-V визначено, що за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); вид заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу (ч. 7 статті 7 Закону №877-V).

Виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду (п. 5 ст. 4 Закону №877-V).

З урахуванням встановлених під час дослідження матеріалів справи обставин щодо того, що у відповідача відсутні дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що створює об'єктивну загрозу здоров'ю і життю людей, які, відповідно до положень ст.3 Конституції України є найвищою соціальною цінністю в Україні, і може призвести до тяжких наслідків у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення через забруднення атмосферного повітря, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в часті позовних вимог, виходячи з таких обставин .

Позивач просить суд, прийняти рішення у справі та зобов'язати відповідача тимчасово зупинити діяльність до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Оскільки, позивачем не визначено, яку саме діяльність позивача необхідно зупинити до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, то суд вважає за необхідне задовольнити позов частково та зобов'язати приватне підприємство Виробничо-комерційна фірма Твій Стиль тимчасово зупинити діяльність, пов'язану із викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря .

Згідно статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Тому, за вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, які належить задовольнити частково.

Керуючись ст.ст. 14, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Зобов'язати приватне підприємство Виробничо-комерційна фірма Твій Стиль (18008, м. Черкаси, вул. Вернигори, 17, ідентифікаційний код 38030602) тимчасово зупинити діяльність, пов'язану із викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення до суду апеляційної інстанції через Черкаський окружний адміністративний суд. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.О. Кульчицький

Рішення складене у повному обсязі 02.04.2018.

СудЧеркаський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення23.03.2018
Оприлюднено10.04.2018
Номер документу73165045
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —823/26/18

Рішення від 23.03.2018

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

С.О. Кульчицький

Ухвала від 09.01.2018

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

С.О.Кульчицький

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні