Провадження № 2/734/577/18 Справа № 734/886/18
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
04 квітня 2018 року смт. Козелець
Козелецький районний суд Чернігівської областї, в складі:
головуючого-судді Іванюк Т.І.
за участю:
секретаря судових засідань ОСОБА_1,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду смт. Козелець цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до Сираївської сільської ради Козелецького району, Чернігівської області, третя особа: Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області про визнання права власності на спадщину за заповітом -
В С Т А Н О В И В:
До Козелецького районного суду з позовною заявою про визнання права власності на спадщину за заповітом звернувся ОСОБА_2.
Позов мотивований тим, що позивач не може успадкувати спадкове майно, в зв'язку з тим, що відсутні правовстановлюючі документи.
Позивач в судове засідання не з'явився, надавши заяву про розгляд справи за його відсутності. Позовні вимоги підтримує у повному обсязі, судові витрати з відповідача просить не стягувати.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, надавши до суду письмову заяву у якій просить розгляд справи провести без участі представника відповідача, позовні вимоги визнають в повному обсязі.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, надавши до суду письмову заяву у якій просить провести судове засідання без їх участі, проти позову заперечень не має.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд дослідивши матеріали справи та розглянувши справу у відповідності до ч. 3 ст. 200 ЦПК України вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі, з наступних підстав :
25 жовтня 2015 р. померла мати позивача ОСОБА_3. Підтвердженням є свідоцтво про смерть серії 1-EJI № 264602 від 26.10.2015 р.
Після смерті матері ОСОБА_3 відкрилась спадщина, яка складається з земельної ділянки (паю) площею - 2,6874 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території Сираївської сільської ради Козелецького району Чернігівської області.
15.03.2010 р. ОСОБА_3 склала заповіт, де все своє майно, яке б воно не було і з чого б воно не складалося, і взагалі все те, що буде їй належати на день смерті, і на що вона за законом матиме право заповіла позивачу у справі - ОСОБА_2. Даний заповіт на день смерті не змінювавсь і не відмінявсь.
Позивач фактично прийняв спадщину після смерті матері ОСОБА_3, оскільки постійно проживав разом із нею (спадкодавцем) на час відкриття спадщини, але юридично не оформив своїх прав на дану земельну ділянку (пай).
В установлений законом термін позивач звернувся до державного нотаріуса Козелецької районної державної нотаріальної контори Чернігівської області, для видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку (пай), після смерті матері ОСОБА_3, оскільки фактично вступив в управління спадковим майном, але державний нотаріус відмовила видати свідоцтво про право на спадщину, мотивуючи відмову тим, що позивач не надав правовстановлюючі документи, які необхідні для підтвердження в нотаріальному порядку вступу в управління або володіння спадковим майном, але надати їх не може, оскільки вони втрачені. Доказом втрати на право на земельну частку (пай) є оголошення в газеті Новини Придесення .
Крім того, видати вказаний Державний акт на право приватної власності на землю (пай) на ім'я ОСОБА_3 неможливо в зв'язку з припиненням цивільної правоздатності в момент її смерті.
Згідно ст. 25 ч. 4 ЦК України цивільна правоздатність фізичної особи виникає у момент її народження і припиняється у момент її смерті.
Згідно ч. 2 ст. 328 ЦК України, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону, або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
У відповідності зі ст. 392 ЦК України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав і обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ст. 1218 ЦК України - до складу спадщини входять усі права та обов'язки ,що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Відповідно до ст. 1233 ЦК України (в редакції 2003 р.) заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.
Згідно ст. 1225 ЦК України - право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах із збереженням її цільового призначення.
Таким чином, позивач у справі ОСОБА_2 змушений звернутися до суду із позовом про визнання права власності на спадкове майно з метою оформлення права на спадщину, відповідно до вимог чинного законодавства України.
На підставі наведенного та керуючись статтями 25, 328, 392, 1216-1225, 1268, 1270 ЦК України, статтями 4, 200, 265 ЦПК України, Суд -
УХВАЛИВ:
позов ОСОБА_2 до Сираївської сільської ради Козелецького району, Чернігівської області, третя особа: Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області про визнання права власності на спадщину за заповітом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності на земельну ділянку площею - 2,6874 га, відповідно Державного акту на право приватної власності на землю (пай) серії ІІІ-ЧН № 014167 від 11.10.2001 р., а саме: ріллю площею - 2,2532 га, кадастровий номер 7422089300:74:085:0039, сіножаті площею - 0,4342 га, кадастровий номер 7422089300:74:128:1039, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території Сираївської сільської ради Козелецького району Чернігівської області, після смерті ОСОБА_3, яка померла 25.10.2015 р.
Судові витрати з відповідача на користь позивача не стягувати.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Чернігівської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення через Козелецький районний суд Чернігівської області до апеляційного суду Чернігівської області.
Суддя -
Суд | Козелецький районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 04.04.2018 |
Оприлюднено | 10.04.2018 |
Номер документу | 73182835 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Козелецький районний суд Чернігівської області
Іванюк Т. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні