Рішення
від 05.04.2018 по справі 343/394/18
ДОЛИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №: 343/394/18

Провадження №: 2/0343/258/18

Р І Ш Е Н Н Я

I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 квітня 2018 року м. Долина

Долинський районний суд Iвано-Франкiвської областi в складi:

головуючого - судді Лицура І.М.,

секретаря - Бойків В.П.,

розглянувши у вiдкритому судовому засiданнi в залі суду місті Долина Івано-Франківської області справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: орган опіки та піклування в особі Служби у справах дітей Долинської РДА Івано-Франківської області, про надання дозволу на виїзд за кордон неповнолітніх дітей без згоди батька,-

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до ОСОБА_2, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: орган опіки та піклування в особі Служби у справах дітей Долинської РДА Івано-Франківської області, в якому просила надати їй дозвіл на тимчасове багаторазове вивезення за кордон їхніх дітей: ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, до досягнення ними 16-річного віку та на виготовлення документів на виїзд цих дітей за кордон без згоди батька. Свої вимоги мотивувала тим, що вона з 07.09.2010 року перебуває в зареєстрованому шлюбі з відповідачем. Від даного шлюбу в них народилося двоє дітей: дочка ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, та син ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2. Відповідач з власної ініціативи самоусунувся від виконання своїх батьківських обов'язків, не спілкується з дітьми, участі у їх житті не приймає. Дочка ОСОБА_3 та син ОСОБА_4 проживають разом з нею, водночас, донька часто хворіє застудними захворюваннями та псоріазом. Дитина народилася в Чеській Республіці, лікувалася там і має оформлену відповідну медичну картку та документи, що дозволяють їй безкоштовно лікуватися в цій державі. Для лікування та профілактики захворювання за рекомендаціями лікарів, дочці необхідний періодичний медичний огляд. Також нещодавно після медичного обстеження здоров'я сина ОСОБА_4, останньому встановлено діагноз: косоокість, складний астигматизм. Сину необхідне комплексне обстеження очей, можливо і проведення хірургічної операції. Вона має намір здійснити таке обстеження дитини в тій же клініці та лікарні, де лікується дочка. Під час неодноразових телефонних розмов з відповідачем, який тривалий час знаходиться на роботі за межами України, вона намагалася домовитись про належне оформлення документів для виїзду за кордон дітей з метою їх лікування та оздоровлення, однак відповідач висловився категорично, що не має часу займатися такими питаннями. Знову звернутися до відповідача вона не має можливості, оскільки на даний час зв'язок з ним відсутній. Вона має намір весною 2018 року вивезти дітей на медичний огляд та лікування, а також на відпочинок у Чеську Республіку, що забезпечить покращення стану їх здоров'я, повноцінний відпочинок, сприятиме розширенню світогляду дітей та добре позначиться на їх духовному, моральному та інтелектуальному розвитку. Вважає, що відповідач перешкоджає розвитку дітей, позбавляє їх права на лікування, обмежує їх інтереси. Така позиція відповідача як батька неповнолітніх дітей шкодить інтересам останніх та не сприяє їх всебічному та гармонійному розвитку. Оскільки, відповідно до вимог чинного законодавства, для виїзду за кордон неповнолітніх дітей необхідна згода обох батьків, то вона змушена звернутися в суд для отримання цього дозволу в судовому порядку.

В судовому засіданні позивача повністю підтримала заявлені позовні вимоги, зіславшись на вищевикладені обставини, просила позов задоволити, надати їй дозвіл на оформлення документів для тимчасового багаторазового виїзду в Чеську Республіку її неповнолітніх дітей: ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, та надати дозвіл на виїзд дочки та сина в цю країну до досягнення ними 16-річного віку без згоди відповідача ОСОБА_2

Відповідач в судове засідання не з'явився та не повідомив про причини своєї неявки, незважаючи на те, що про дату, час та місце розгляду справи був належно повідомлений у встановленому законом порядку,що підтверджується оголошенням про виклик його до суду, розміщеним на сайті Долинського районнгого суду Івано-Франківської області 27.03.2018 року та повідомленням про вручення рекомендованого поштового відправлення. Відзив та заперечення проти позову від відповідача не надходили, тому суд постановив ухвалу про заочний розгляд даної справи у відповідності до вимог ст. 280 ЦПК України.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: органу опіки та піклування в особі Служби у справах дітей Долинської РДА Івано-Франківської області згідно довіреності № 12/01-09/55 від 04.01.2018 року ОСОБА_6 позовні вимоги ОСОБА_1 визнала та просила позов задоволити, вказавши, що вивезення позивачкою неповнолітніх дітей на медичний огляд , лікування, а також на відпочинок у Чеську Республіку відповідає інтересам дітей, є необхідним для покращення стану їх здоров'я та сприятиме розширенню світогляду дітей, їх духовному, моральному та інтелектуальному розвитку.

Дослідивши та оцінивши здобуті й перевірені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд вважає, що заявлений позов належить до часткового задоволення, виходячи з наступного.

В статті 18 Конвенції про права дитини, ратифікованій постановою Верховної Ради України від 27.02.1991 року, проголошено, що батьки несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини. Рівності прав і обов'язків батьків стосовно дітей необхідно дотримуватися незалежно від наявності або відсутності шлюбу між ними.

Одним із питань, яке має вирішуватися за взаємною згодою батьків дитини, є реалізація права дитини на свободу пересування.

Відповідно до Протоколу № 4 Міжнародної Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, ратифікованої Законом України від 17.07.1997 року, кожна людина має право залишати будь-яку країну, включаючи свою власну. Здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, які запроваджуються згідно з законом і необхідні в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, з метою підтримання громадського порядку, запобігання злочинам, для захисту здоров'я або моралі чи з метою захисту прав і свобод інших людей.

Згідно зі ст. 141 Сімейного кодексу України, мати, батько мають рівні права та обов'язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов'язків щодо дитини, крім випадку, передбаченого частиною п'ятою статті 157 цього Кодексу..

Статтею 157 даного Кодексу передбачено, що питання виховання дитини вирішується батьками спільно, крім випадку, передбаченого частиною п'ятою цієї статті. Той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов'язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею. Той із батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати тому з батьків, хто проживає окремо, спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвиткові дитини.

Згідно положень ст. 12 Закону України Про охорону дитинства , батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Відповідно до ч.3 ст. 313 Цивільного кодексу України, фізична особа, яка не досягла 16 років, має право на виїзд за межі України лише за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальників та в їхньому супроводі або в супроводі осіб, які уповноважені ними.

Згідно з ч.2 ст. 4 Закону України Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України , за відсутності згоди одного з батьків виїзд неповнолітнього громадянина України за кордон може бути дозволено на підставі рішення суду.

Відповідно до п.п. 3,4 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 року № 57 (з наступними змінами та доповненнями), виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, здійснюється за згодою обох батьків (усиновлювачів) та в їх супроводі або в супроводі осіб, уповноважених ними, які на момент виїзду з України досягли 18-річного віку. Виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків або інших осіб, уповноважених одним з батьків за нотаріально посвідченою згодою, здійснюється за нотаріально посвідченою згодою другого з батьків із зазначенням у ній держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі, якщо другий з батьків відсутній у пункті пропуску.

Проаналізувавши наведені норми, суд приходить до висновку, що чинним законодавством передбачено можливість вирішення питання про надання дозволу саме на конкретний виїзд дитини за кордон без згоди батька (одноразовий), з визначенням його початку і закінчення, оскільки в іншому випадку буде грубо порушено право батька на спілкування з дитиною та на участь у її вихованні, закріплене в ст.ст. 141,157 Сімейного кодексу України.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 перебувають у шлюбі, який вони зареєстрували 07.09.2010 року в виконкомі Княжолуцької сільської ради Долинського району Івано-Франківської області, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_2 від 07.09.2010 року (а.с. 6).

Про те, що від цього шлюбу у них народилося 2 дітей: дочка ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, та син ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, свідчать свідоцтва про їх народження: від 25.11.2013 року, видане ЗАГСом муніципалітету Прага-8 Чеської Республіки тасерії НОМЕР_3 від 04.09.2014 року, видане виконкомом Лолинської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області (а.с. 8-9).

Про те, що неповнолітній ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, хворіє на ряд захворювань, в тому числі косоокість та складний астигматизм і потребує подальшого обстеження та лікування, свідчить довідка № 215 від 06.03.2018 року, видана поліклінічним відділенням Долинської міської дитячої лікарні (а.с. 10).

За таких обставин, врахувавши положення ч.1 ст. 3 Конвенції про права дитини, яка встановлює обов'язок приділяти першочергову увагу якнайкращому забезпеченню інтересів дитини, суд вважає, що виїзд неповнолітніх дітей з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, та сина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, в Чеську Республіку для лікування та відпочинку, відповідає їх інтересам та не порушує прав батька, місце перебування якого невідоме, оскільки він ніякої участі в забезпеченні та вихованні дітей не приймає, а ненадання дозволу на своєчасне виготовлення відповідних документів та виїзд за кордон може негативно вплинути на інтереси позивачки та її неповнолітніх дітей.

При цьому, приймаючи до уваги, що позивачка просить суд надати дозвіл на тимчасове багаторазове вивезення дітей за кордон без згоди батька без зазначення строку перебування у цій країні, а також враховуючи, що чинним законодавством не передбачено надання за рішенням суду дозволу на майбутнє на постійні виїзди дітей до досягнення ними 16-річного віку за кордон без згоди батька, не позбавленого батьківських прав, та, що надання за рішенням суду такого дозволу, як просить позивачка, буде суперечити закону та порушуватиме права відповідача, як батька дітей, на виховання та спілкування із дітьми, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 слід задоволити частково і надати їйдозвіл на виготовлення проїзних документів для виїзду та на виїзд за кордон - в Чеську Республіку її неповнолітніх дітей: дочки ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, та сина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, під час літніх канікул в період з 01.05.2018 року по 31.08.2018 року, без згоди їх батька ОСОБА_2

На підставі наведеного, Конвенції про права дитини, ратифікованої постановою Верховної Ради України від 27.02.1991 року, Протоколу № 4 Міжнародної Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, ратифікованої Законом України від 17.07.1997 року, ст.ст. 141,157 Сімейного кодексу України, ст. 313 Цивільного кодексу України, ст. 12 Закону України Про охорону дитинства , ст.ст. 2,4 Закону України Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України , Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 року № 57, керуючись ст.ст. 259,263-265,280,281ЦПК України, суд, -

В И Р I Ш И В:

Позов задоволити частково.

Надати ОСОБА_1 дозвіл на виготовлення проїзних документів для виїзду її неповнолітніх дітей: дочки ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, та сина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, в Чеську Республіку в період з 01.05.2018 року по 31.08.2018 року, без згоди їх батька ОСОБА_2.

Надати неповнолітнім ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, дозвіл на тимчасовий одноразовий виїзд за межі України до Чеської Республіки в період з 01.05.2018 року по 31.08.2018 року без згоди їх батька ОСОБА_2.

Заочне рішення може бути переглянуто Долинським районним судом Івано-Франківської області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Рішення може бути оскаржено позивачкою в апеляційному порядку до апеляційного суду Івано-Франківської області в 30-денний строк з дня його проголошення.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, заочне рішення може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цивільним процесуальним кодексом України.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Позивачка: ОСОБА_1, що проживає за адресою: АДРЕСА_1, ІПН: НОМЕР_1, паспорт серії НОМЕР_4, виданий Долинським РВ УМВС України в Івано-Франківській області 07.07.1998 року.

Відповідач: ОСОБА_2, що проживає за адресою: АДРЕСА_1.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: орган опіки та піклування в особі Служби у справах дітей Долинської РДА Івано-Франківської області, що знаходиться за адресою: 77504, Івано-Франківська область м.Долина пр.Незалежності, 5, код ЄДРПОУ 35401487.

Суддя:

СудДолинський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення05.04.2018
Оприлюднено11.04.2018
Номер документу73198785
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —343/394/18

Рішення від 05.04.2018

Цивільне

Долинський районний суд Івано-Франківської області

Лицур І. М.

Рішення від 05.04.2018

Цивільне

Долинський районний суд Івано-Франківської області

Лицур І. М.

Ухвала від 27.03.2018

Цивільне

Долинський районний суд Івано-Франківської області

Лицур І. М.

Ухвала від 06.03.2018

Цивільне

Долинський районний суд Івано-Франківської області

Лицур І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні