02.04.2018
Провадження №2/389/216/18
ЄУН 389/576/18
Рішення
іменем України
2 квітня 2018 року Знам'янський міськрайонний суд
Кіровоградської області
у складі: головуючого судді Савельєвої О.В.,
за участю секретаря судового засідання Солонько К.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Знам'янка Кіровоградської області за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області про визнання права власності на нерухоме майно за набувальною давністю ,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить визнати за ним право власності за набувальною давністю на житловий будинок з господарсько-побутовими будівлями №29 по вулиці Миру в с.Суботці Знам'янського району Кіровоградської області.
Свої вимоги обґрунтував тим, що з 10.02.1984 він проживає ІНФОРМАЦІЯ_1, веде господарство, підтримує будинок в належному технічному та санітарному стані, постійно сплачує за комунальні послуги, обробляє прилеглу до будинку земельну ділянку. Тобто, він добросовісно та відкрито володіє цим майном більше десяти років. Право власності на даний будинок ні за ким не зареєстровано, але він виплатив у рахунок майнового паю за цей будинок сільськогосподарському підприємству Суботці , діяльність якого припинена, а правонаступник відсутній. Викладені обставини змусили його звернутися до суду з даною позовною заявою.
Позивач та представник позивача у судове засідання не з'явилися, при цьому представник позивача подав заяву, в якій просить позовні вимоги задовольнити та розглядати справу за його та позивача відсутності.
Представник відповідача ОСОБА_2 сільської ради Знам'янського району Кіровоградської областідо суду не з'явився, але надіслав суду заяву, в якій не заперечував проти задоволення позовних вимог та просив справу розглядати за його відсутності.
Суд, дослідивши у судовому засіданні матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
З паспортних даних позивача та довідки ОСОБА_2 сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області від 11.01.2018 №129 вбачається, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, з 10.02.1984 по теперішній час зареєстрований та проживає ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.2, 7).
У довідці від 25.03.2004 №264, виданої правлінням сільськогосподарського підприємства Суботці , ідентифікаційний код юридичної особи 31460465, зазначено, що ОСОБА_1 виплатив в рахунок майнового паю за будинок, в якому проживає ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.4).
З Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань встановлено, що колективне підприємство сільськогосподарське підприємство Суботці , ідентифікаційний код юридичної особи 31460465, припинено з 15.11.2011. Правонаступники припиненої юридичної особи відсутні (а.с.31-33).
Згідно з листами, виданими Знам'янським міжміським комунальним підприємством Бюро технічної інвентаризації від 27.03.2018 №531 та Знам'янським районним комунальним підприємством Бюро технічної інвентаризації від 27.03.2018 №81, право власності на будинок №29 по вулиці Миру в с.Суботці Знам'янського району Кіровоградської області станом на 01.01.2013 не зареєстровано (а.с.29, 30).
Інформація у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі іпотек, Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна - будинку №29 по вулиці Миру в с.Суботці Знам'янського району Кіровоградської області, відсутня. Інформація стосовно обмежень, обтяжень, відчужень щодо вказаного будинку також відсутня.
Знам'янським районним комунальним підприємством Бюро технічної інвентаризації станом на 22.12.2017 на житловий будинок з господарсько-побутовими будівлями №29 по вулиці Миру в с.Суботці Знам'янського району Кіровоградської області виготовлено технічний паспорт, в якому замовником зазначений ОСОБА_1 (а.с.8-12).
Зі звіту про оцінку майна вбачається, що ринкова вартість будинку №29 по вулиці Миру в с.Суботці Знам'янського району Кіровоградської області складає 219336 грн. (а.с.13).
За нормами ст.41 Конституції України , ст.ст. 321 , 328 ЦК України , право власності є непорушним та набувається на підставах, що не заборонені законом.
Набувальна давність визначається, як засіб закріплення майна за суб'єктами, що ним володіють, у випадках, коли вони не мають можливості через певні обставини підтвердити підстави виникнення прав, а також, в інших ситуаціях. Право власності за набувальною давністю може бути набутим, як на безхазяйні речі, так і на майно, яке належить за правом власності іншій особі.
Згідно з ч.1 ст.344 ЦК України, особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном - протягом п'яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Відповідно до п.14 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07.02.2014 №5 Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав , виходячи зі змісту ч.1 ст.344 ЦК України, відсутність державної реєстрації права власності на нерухоме майно не є перешкодою для визнання права власності на це майно у зв'язку зі спливом строку набувальної давності, оскільки така державна реєстрація може бути здійснена після визнання права власності за набувальною давністю.
У пункті 9 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07.02.2014 №5 Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав вказано, що відповідно до ч.1 ст.344 ЦК України, особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном - протягом п'яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено ЦК України. При вирішенні спорів, пов'язаних із набуттям права власності за набувальною давністю, суди повинні враховувати, зокрема, таке: - володіння є добросовісним, якщо особа при заволодінні чужим майном не знала і не могла знати про відсутність у неї підстав для набуття права власності; - володіння визнається відкритим, якщо особа не приховувала факт знаходження майна в її володінні. Вжиття звичайних заходів щодо забезпечення охорони майна не свідчить про приховування цього майна; - володіння визнається безперервним, якщо воно не переривалось протягом всього строку набувальної давності. У разі втрати не із своєї волі майна його давнісним володільцем та повернення цього майна протягом одного року або пред'явлення протягом цього строку позову про його витребування набувальна давність не переривається (ч.3 ст.344 ЦК України). Не переривається набувальна давність, якщо особа, яка заявляє про давність володіння, є сингулярним чи універсальним правонаступником, оскільки в цьому разі вона може приєднати до часу свого володіння увесь час, протягом якого цим майном володіла особа, чиїм спадкоємцем (правонаступником) вона є (ч.2 ст.344 ЦК України).
Згідно з п.13 вказаної постанови Пленуму ВССУ, можливість пред'явлення до суду позову про визнання права власності за набувальною давністю випливає з положень статей 15, 16 ЦК України, а також ч.4 ст.344 ЦК України, згідно з якими, захист цивільних прав здійснюється судом шляхом визнання права. У зв'язку з цим, особа, яка заявляє про давність володіння і вважає, що у неї є всі законні підстави бути визнаною власником майна за набувальною давністю, має право звернутися до суду з позовом про визнання за нею права власності.
Згідно з ч.6 ст.263 ЦПК України, якщо одна із сторін визнала пред'явлену до неї позовну вимогу під час судового розгляду повністю або частково, рішення щодо цієї сторони ухвалюється судом згідно з таким визнанням, якщо це не суперечить вимогам статті 206 цього Кодексу.
За змістом ч.4 ст.206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову за наявності для того законних підстав, якщо це не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд ухвалює рішення про задоволення позову.
Тож, оскільки позивач добросовісно заволодів майном, яке нікому не належить, а саме будинком №29 по вулиці Миру в с.Суботці Знам'янського району Кіровоградської області, та понад десять років відкрито, безперервно ним володіє, за ним може бути визнано право власності на це нерухоме майно за набувальною давністю згідно з ч.1 ст.344 ЦК України .
Рішення суду, що набрало законної сили, про задоволення позову про визнання права власності за набувальною давністю є підставою для реєстрації права власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (п.9 ч.1 ст.27 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень ).
На підставі викладеного, ст.41 Конституції України , ст.ст.321, 328, 344 ЦК України, ст.27 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07.02.2014 №5 Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав , керуючись ст.ст.76-81, 206, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд,
ухвалив:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області про визнання права власності на нерухоме майно за набувальною давністю , задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_3, право власності за набувальною давністю на житловий будинок з господарсько-побутовими будівлями №29 по вулиці Миру в с.Суботці Знам'янського району Кіровоградської області.
Судові витрати віднести на рахунок держави.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Кіровоградської області. Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду .
Суддя Знам'янського міськрайонного суду
Кіровоградської області ОСОБА_3
Суд | Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 02.04.2018 |
Оприлюднено | 11.04.2018 |
Номер документу | 73200088 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Савельєва О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні