Рішення
від 19.03.2018 по справі 908/2642/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

номер провадження справи 24/7/18

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.03.2018 Справа № 908/2642/17

м. Запоріжжя

Суддя Господарського суду Запорізької області (69001, м. Запоріжжя, вул. Гетьманська,4,е-mail: inbox@zp.arbitr.gov.ua)ОСОБА_1, при секретарі Осоцькому Д.І., розглянувши господарську справу № 908/2642/17

за позовом: Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж (69035, м. Запоріжжя, вул. Волгоградська, буд. 25, код 00130926)

до відповідача: Приватного підприємства «Каховка» (69104, АДРЕСА_1, код 32121386)

про стягнення 20 147, 15 грн.

За участю представників сторін:

від позивача - ОСОБА_2, довіреність № 56 від 01.01.2018;

від відповідача - не з'явився

СУТНІСТЬ СПОРУ:

29.12.2017 Публічне акціонерне товариство «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж звернулось до господарського суду Запорізької області із позовом про стягнення з Приватного підприємства «Каховка» 14 839 грн. 32 коп. основного боргу за спожиту активну електричну енергію, 3 457 грн. 90 коп. пені, 395 грн. 80 коп. 3% річних та 1 454 грн. 13 коп. інфляційних втрат, у заявку із неналежним виконанням відповідачем умов за договором про постачання електричної енергії від 30.07.2006 № 9235.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судових справ між суддями від 09.01.2018 справу № 908/2642/17 визначено для розгляду судді Азізбекян Т.А.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 09.01.2018 у цій справі позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 22.01.2018 у цій справі відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 19.02.2018.

В судовому засіданні 19.02.2018 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою програмно-апаратного комплексу «Оберіг» .

19.02.2018 судом відкрито підготовче засідання.

Суд перевірив повноваження представника позивача, оголосив права та обов'язки сторін відповідно до ст. 42 Господарського процесуального кодексу України. Відводів складу суду не заявлено. Суд з'ясував у сторони наявність заяв та клопотань.

Представник позивача підтримав позовну заяву.

Представник відповідача не з'явився, про причини неявки суд не повідомив. Суд належним чином повідомив відповідача про час та місце судового розгляду справи. Конверт із судовою ухвалою повернувся до суд із відміткою пошти «за закінченням терміну зберігання» .

Вислухавши представника позивача, з'ясувавши його думку щодо дати призначення судового засідання для розгляду справи по суті, суд оголосив про закриття підготовчого судового засідання та призначення справи до судового розгляду по суті на 19.03.2018 р. на 12 год. 30 хв.

Представник відповідача в судове засідання 19.03.2018 не з'явився. Конверт із ухвалою повернувся до суду із відміткою пошти ПП Каховка вибула . При цьому суд зазначає, що належним чином повідомляв відповідача про час та місце розгляду справи за місцезнаходженням ПП Каховка , зазначеною у ЄДРПОУ.

В судовому засіданні 19.03.2018 суд перейшов до розгляду справи по суті, суд з'ясував обставини справи та дослідив докази.

Після заключного слова представника позивача, суд вийшов до нарадчої кімнати для ухвалення рішення.

Після виходу з нарадчої кімнати, згідно ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, суд оголосив вступну та резолютивну частини рішення про задоволення позову повністю, повідомив строк виготовлення повного тексту рішення та роз'яснив порядок і строк його оскарження.

Заслухавши представника позивача, розглянувши матеріали справи, суд

ВСТАНОВИВ:

30.07.2006 між Відкритим акціонерним товариством „Запоріжжяобленерго" (відповідно до рішення загальних зборів акціонерів ВАТ Запоріжжяобленерго від 28.07.2016 р. за № 22 затверджено нову редакцію статуту та нове найменування - Публічне акціонерне товариство Запоріжжяобленерго ) в особі Запорізьких міських електричних мереж (далі - позивач, постачальник електричної енергії) та Приватним підприємством Каховка (далі - відповідач, споживач) укладено договір про постачання електричної енергії за № 9235 (далі - договір).

Предметом договору передбачено, що постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю, зазначеною у додатку №1 Обсяги постачання електричної енергії споживачу , а споживач сплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами договору.

Пунктом 1 додатку №4 до договору передбачено, що розрахунковим вважається період з 00 годин першого числа до 24 годин останнього числа поточного місяця.

Розрахунки за електричну енергію проводяться Відповідачем виключно грошовими коштами на рахунок постачальника.

За дату оплати приймається дата зарахування коштів на рахунок постачальника.

Пунктом 4 додатку №4 до договору передбачено, що споживач не пізніше 12-00 годин другого робочого дня місяця, наступного за розрахунковим, направляє свого представника до постачальника для подання у двох примірниках підписаних уповноваженою особою споживача та скріплених його печаткою - Акт про спожиту протягом розрахункового періоду активну електричну енергію за формою додатка № 5.1; Акт звірки обсягу споживання електроенергії, відпущеної постачальником за тарифами, диференційованими за періодами часу за формою додатка № 5.5 (у випадку розрахунку за спожиту електричну енергію за тарифами, диференційованими за періодами часу) та Акт результатів замірів електричної потужності за формою додатка № 5.4.

Постачальник підписує подані акти та один примірник повертає споживачу.

Пунктом 11 додатку №4 до договору передбачено, що якщо споживач не надав Акт про спожиту протягом розрахункового періоду активну електричну енергію в обумовлений термін, постачальник самостійно визначає обсяги спожитої електроенергії та надає споживачу рахунок або платіжну вимогу доручення для сплати згідно із середньодобового обсягу споживання електроенергії за попередній розрахунковий період з подальшим перерахунком у разі надання споживачем даних про використану електричну енергію протягом наступного розрахункового періоду.

Тривалість періоду розрахунку за середньодобовим обсягом споживання електричної енергії не перевищує один розрахунковий період, після чого розрахунок обсягу спожитої електричної електроенергії здійснюється постачальником за величиною дозволеної потужності струмоприймачів та кількістю годин їх використання визначених згідно п.3 додатку №5 Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії без подальшого перерахунку.

Пунктом 6.39 Правил користування електричною енергією, що затверджені Постановою НКРЕ від 31.07.1996 р. за №28 та п. 10 додатку №4 передбачено, що споживач зобов'язаний після розрахункового періоду і проведення розрахунку обсягу використаної електроенергії у разі не одержання рахунка або вимоги-доручення до 10 числа, направити свого уповноваженого представника отримати платіжний документ на сплату спожитої електроенергії, і не пізніше 15 числа місяця, наступного за розрахунковим здійснити сплату.

Згідно п. 9.4 договору, договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на термін до 31 грудня 2006 р. Договір вважається щорічно продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії.

Відповідно до п. 9.5 договору, термін позовної давності по даному договору складає десять років.

Договір підписано з боку уповноважених осіб з обох сторін та скріплений печатками сторін.

Споживач належним чином не виконував свої договірні зобов'язання.

Враховуючи, що відповідачем не сплачені рахунки за спожиту електричну енергії, що були нараховані за величеною дозволеної потужності у відповідності до умов договору, у розмірі 14 839,32 грн., позивач звернувся до суду із цим позовом.

Стягнення з Приватного підприємства «Каховка» на користь Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж 14 839 грн. 32 коп. основного боргу за спожиту активну електричну енергію, 3 457 грн. 90 коп. пені, 395 грн. 80 коп. 3% річних та 1 454 грн. 13 коп. інфляційних втрат, у заявку із неналежним виконанням відповідачем умов за договором про постачання електричної енергії від 30.07.2006 р. № 9235 було предметом судового розгляду у цій справі.

З'ясувавши обставини справи, дослідивши докази, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі, виходячи з наступного:

Відповідно до ст. 6 Цивільного кодексу України, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України, підставою виникнення зобов'язань (цивільних прав та обов'язків) є, зокрема, договір.

Відповідно до ч.1 ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. (Аналогічна норма міститься і у ст. 526 Цивільного кодексу України.). До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Згідно зі ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Правовідносини сторін врегульовані договором про постачання електричної енергії від 03.07.2006 за № 9235.

Відповідно до ст. 655 Цивільного кодексу України, за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно із п.6 ст. 276 Господарського кодексу України, розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених відповідно до вимог закону.

Договір є обов'язковим для виконання сторонами ст. 629 Цивільного кодексу України.

Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Так, споживач у вересні 2016 надав акт про спожиту активну електричну енергію у кількості 58 кВт.год, що складає суму у розмірі 125,12 грн.

Рахунок сплачено наступними сумами 7,04 грн.+1,00 грн.+117,08 грн.

У жовтні 2016 року відповідачем не надано акт про спожиту активну електричну енергію, у зв'язку з чим та у відповідності п.11 додатку №4 до договору позивачем було здійснено розрахунок по середньодобовому обсягу споживання за попередній розрахунковий період, що склало 60 кВт.год на суму 141,83 грн.

Рахунок сплачено наступними сумами 0,92 грн.+ 118,00 грн.+22,91 грн.

У подальшому, позивачем у відповідності до вищенаведеної умови договору було здійснено розрахунок за величеною дозволеної потужності, а саме:

З 01.11.2016 по 30.11.2016 кількість кіловат/год складає 2478 на суму 5857,69 грн., Рахунок на вказану суму від 30.11.2016 за № 9235/11а відповідачу направлений поштою рекомендованим листом (реєстр відправки рекомендованих листів у грудні 2016). Зазначений рахунок відповідачем був частково сплачений наступними сумами 97,09 грн. та 118,00 грн., залишок заборгованості складає 5642,60 грн.;

З 01.12.2016 по 31.12.2016 кількість кіловат/год складає 2560 на суму у розмірі 6051,53 грн. Рахунок на вказану суму від 31.12.2016 за № 9235/12а відповідачу направлений поштою рекомендованим листом (реєстр відправки рекомендованих листів у січні 2017). Рахунок не сплачений.

З 01.01.2017 по 19.01.2017 - день відключення, згідно акту відключення, кількість кіловат/год складає 1487 на суму у розмірі 3145,19 грн. Рахунок на вказану суму від 31.01.2017 за № 9235/1а відповідачу направлений поштою рекомендованим листом (реєстр відправки рекомендованих листів у лютому 2017). Рахунок не сплачений.

Таким чином, матеріалами справи підтверджується, що відповідачем не сплачені рахунки за спожиту електричну енергію, що були нараховані за величеною дозволеної потужності у відповідності до умов договору, у розмірі 14 839,32 грн.

Судом перевірено розрахунок позивача щодо прострочення здійснення відповідачем оплат за вказаним договором за заявлений період. Розрахунок судом визнано вірним.

Порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання) (ст. 610 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Згідно з п.1 ст. 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Відповідно до п. 4.2.1. договору, передбачено, що за недотримання термінів сплати рахунків або платіжних вимог-доручень за активну електроенергію (п.10 додатка №4 Порядок розрахунків за активну електричну енергію ) та за надання послуг з компенсації перетікання реактивної електроенергії (п.5 додатка №6 Порядок розрахунків за надання послуг з компенсації перетікання реактивної електроенергії ), споживач сплачує постачальнику електричної енергії пеню за весь період часу, протягом якого не виконане зобов'язання по сплаті, в розмірі 0,5 % від суми платежу за кожний день прострочення (але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період нарахування пені) по день фактичної оплати.

На підставі зазначеного пункту договору, у зв'язку з простроченням оплати, позивачем відповідачу була нарахована пеня за період з 16.12.2016 по 30.11.17 у сумі 3457,90 грн. (розрахунок пені додається).

Судом перевірено розрахунок пені. Розрахунок судом визнано вірним.

Згідно з ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

У зв'язку з несвоєчасним виконанням умов договору відповідачу нараховані три відсотки річних за прострочення оплати за спожиту активну електричну енергію, що складає суму у розмірі 395,80 грн. Також, відповідачу нараховані інфляційні втрати за час прострочення оплати за спожиту активну електричну енергію, що складає суму у сумі 1454,13 грн.

Судом перевірено розрахунки позивача вказаних сум, додані до позовної заяви. Розрахунки визнані судом вірними.

Згідно з ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. При цьому, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позивачем доведено правомірність заявлених позовних вимог.

Судом задовольняються позовні вимоги Публічного акціонерного товариства „Запоріжжяобленерго" в особі Запорізьких міських електричних мереж про стягнення з Приватного підприємства "Каховка" 14 839 грн. 32 коп. основного боргу за спожиту активну електричну енергію, 3 457 грн. 90 коп. пені, 395 грн. 80 коп. 3% річних та 1 454 грн. 13 коп. інфляційних втрат за неналежне виконання відповідачем умов договору про постачання електричної енергії від 30.07.2006 № 9235, укладеного між сторонами.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, враховуючи задоволення позову повністю, судовий збір за позовом в сумі 1 600 грн. 00 коп. покладається на відповідача.

Керуючись ст.ст. 6, 11, 509, 525, 526, 530, 610, 611, 625, 629, 655 Цивільного кодексу України, ст. ст. 193, 276 Господарського кодексу України, ст.ст. 74, 129, 237, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Приватного підприємства «Каховка» (69104, АДРЕСА_1, код 32121386) на користь Публічного акціонерного товариства „Запоріжжяобленерго" в особі Запорізьких міських електричних мереж (69035, м.Запоріжжя, вул. Сталеварів, 14, код 00130926) на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання № 26030318338156 в ЗОУ АТ Ощадбанк , МФО - 313957, код 00130926: 14 839 (чотирнадцять тисяч вісімсот тридцять дев'ять) грн. 32 коп. основного боргу за спожиту активну електричну енергію. Видати наказ.

3. Стягнути з Приватного підприємства «Каховка» (69104, АДРЕСА_1, код 32121386) на користь Публічного акціонерного товариства Запоріжжяобленерго в особі Запорізьких міських електричних мереж (69035, ОСОБА_3, вул. Сталеварів, 14, код 00130926) на поточний рахунок № 2600010766801 в ПАТ Метабанк , МФО 313582, код 00130926: 3 457 (три тисячі чотириста п'ятдесят сім) грн. 90 коп. пені; 395 (триста дев'яносто п'ять) грн. 80 коп. три відсотки річних; 1 454 (одна тисяча чотириста п'ятдесят чотири) грн. 13 коп. - інфляційних витрат; 1 600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп. судового збору. Видати наказ.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до ч. 1 ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складено та підписано 10.04.2018.

Суддя Т.А. Азізбекян

СудГосподарський суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення19.03.2018
Оприлюднено13.04.2018
Номер документу73253681
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —908/2642/17

Судовий наказ від 10.05.2018

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Азізбекян Т.А.

Судовий наказ від 10.05.2018

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Азізбекян Т.А.

Рішення від 19.03.2018

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Азізбекян Т.А.

Ухвала від 19.02.2018

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Азізбекян Т.А.

Ухвала від 22.01.2018

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Азізбекян Т.А.

Ухвала від 09.01.2018

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Азізбекян Т.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні