Справа № 274/4434/17
провадження № 2/0274/842/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"04" квітня 2018 р. м. Бердичів
Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області в складі: головуючого - судді Замеги О.В., за участю секретаря судового засідання Павлюк-Жук А.В., розглянувши в судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про зменшення розміру аліментів, -
в с т а н о в и в:
У жовтні 2017 року позивач звернувся до суду з позовом у якому просить зменшити розмір аліментів визначених, рішенням Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 16 січня 2014 року та стягувати з нього аліменти на користь ОСОБА_2 на утримання неповнолітньої дочки - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, в розмірі 1/8 частки з усіх видів заробітку (доходу) щомісячно, але не менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з дня набрання рішення суду законної сили до повноліття дитини.
Позовні вимоги обгрутовує тим, що вони з відповідачкою перебували у зареєстрованому шлюбі, який рішенням Бердичівського міськрайсуду від 16 січня 2014 року розірвано та з позивача стягнуто аліменти на користь відповідачки на утримання дочки ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, у розмірі ? частки з усіх видів заробітку (доходу) щомісячно, але не менше ніж 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
20 лютого 2016 позивач зареєстрував шлюб з ОСОБА_5. У шлюбі 04 липня 2017 року в них народився син ОСОБА_6. Крім того, ОСОБА_1 усиновив дочку дружини - ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2. Дружина на даний час не працює знаходиться у дискретній відпустці по догляду за дитиною до досягнення 3 - річного віку. Він перебуває на службі у військовій частині А 3091 в м. Бердичеві. В 2014-2016 роках він брав участь у антитерористичній операції, у зв язку з цим стан його здоров я значно погіршився. Він періодично перебуває на лікуванні у медичних закладах, вимушений постійно купувати ліки. З його заробітної плати утримуються аліменти на трьох дітей та дружину. А тому, у зв язку з погіршенням стану здоров я, зміною сімейного стану позивач не має можливості сплачувати аліменти на утримання дочки ОСОБА_4 у розмірі ? частки з усіх видів його заробітку.
Позивач в судове засідання не з"явився, надіслав заяву у якій просить проводити розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідачка в судове засідання не з'явилась, на адресу суду спрямувала заяву у якій позовні вимоги не визнає, пояснила, що вона перебуває у скрутному матеріальному становищі, має труднощі з житлом та проблеми зі здоров"ям, дитина періодично також хворіє, що потребує значних грошових витрат. Відповідачка працює вчителем її заробітної плати не вистачає на утримання дочки. Справу просить розглянути без її участі.
У відповідності до статті 247 ЦПК України, в зв'язку з неявкою сторін в судове засідання розгляд справи технічними засобами не фіксувався.
Дослідивши докази, суд доходить висновку про часткове задоволення позову виходячи з такого.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є батьком: ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується свідоцтвами про народження(а.с. 7, 8, 9).
Рішенням Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 16 січня 2014 року шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 розірвано та стягнуто з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 на утримання дочки ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, аліменти у розмірі 1/4 частини усіх видів його заробітку (доходу), але не менше 30% встановленого законом прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 07 листопада 2013 року і до досягнення дитиною повноліття(а.с. 10-11).
З матеріалів справи вбачається, що 20 лютого 2016 року ОСОБА_1 зареєстрував шлюб з ОСОБА_9, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб(а.с. 9).
Рішенням Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 26 грудня 2017 року з ОСОБА_1, на користь ОСОБА_5 стягнуто аліменти на утримання дочки ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_2, та сина ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3, в розмірі 1/4 частини усіх видів його заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму доходів громадян на дитину відповідного віку на кожну дитину, щомісячно, починаючи з 27 жовтня 2017 року і до досягнення дітьми повноліття. Стягнуто з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_5 аліменти на її утримання в розмірі 1000,00 гривень, щомісячно, починаючи з 27 жовтня 2017 року і до досягнення сином ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3, трирічного віку, тобто до 21 липня 2020 року(а.с. 37, 38).
Згідно статті 180 Сімейного Кодексу України батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Відповідно до частини першої статті 192 СК України розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до положень ч. ч. 1-2 ст. 70 Закону України " Про виконавче провадження" загальний розмір усіх відрахувань під час кожної виплати заробітної плати не може перевищувати п"ятдесят відсотків заробітної плати, що має бути виплачена працівнику, у тому числі і разі відрахування за кількома виконавчими документами. Це обмеження не поширюється на відрахування із заробітної плати в разі відбування боржником покарання у виді виправних робіт і стягнення аліментів на неповнолітніх дітей. У таких випадках розмір відрахувань із заробітної плати не може перевищувати сімдесяти відсотків.
Згідно частини першої статті 183 СК України частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.
За змістом частини другої статті 182 СК України, мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Відповідно до частини першої статті 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує:стан здоров'я та матеріальне становище дитини;стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів;наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина;наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення.я
З довідки по доходи вбачається, що ОСОБА_1 працює у військовій частині № 3091 військовослужбовцем його дохід з квітня 2014 року по квітень 2015 року за винятком аліментів складає 49 975 гривень73 копійки(а.с. 13).
Згідно довідки по доходи № 189 від 24 липня 2017 року ОСОБА_1 працює у військовій частині № 3091 військовослужбовцем його дохід з січня 2017 року по червень 2017 року за винятком аліментів складає 75 925 гривень 13 копійок (а.с. 12).
ОСОБА_1 на підставі розпорядження КСВ ЗСУ від 14 червня 2014 року № 116/4/5458 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, що підтверджується довідкою № 6107 від 03 жовтня 2016 року(а.с. 16).
З епікриза вбачається, що ОСОБА_1 встановлено клінічний діагноз: стійкі віддалені наслідки закритої черепно-мозкової травми, забою головного мозку середнього ступеню важкості, субарахноїдальністю крововиливу, лінійного перелому кісток склепіння черепу у вигляді розсіяної неврологічної симптоматики, астеновегетативного синдрому, цефалічного синдрому. Хронічний гастродуоденіт, стадія ремісії. Посттравматична гіпосмія (а.с. 14).
Суд приймає до уваги що, з моменту стягнення аліментів з позивача на користь відповідачки на утримання неповнолітньої дочки ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, на теперішній час змінилось сімейне та матеріальне становище позивача, оскільки на його утриманні перебувають ще двоє неповнолітніх дітей та дружина, яка знаходиться у декретній відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку. Крім того, ОСОБА_11 має ряд захворювань, які потребують витрат на лікування.
Таким чином, установлені судом обставини вказують на погіршення майнового положення ОСОБА_1, і позивач довів суду істотні зміни його сімейного та матеріального положення, які дають підстави для зменшення розміру аліментів.
Разом з тим, частиною другою статті 182 Сімейного кодексу України передбачено, що розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Як відповідач, так і позивач, в рівних частках повинні утримувати свою дитину до досягнення нею повноліття, що разом із присудженою сумою аліментів забезпечить належне її утримання.
Статтею 8 Закону України "Про охорону дитинства"передбачено, що кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.
Батьки або особи, які їх заміняють, несуть відповідальність за створення необхідних для всебічного розвитку дитини відповідно до законів України.
Враховуючи положення ч. 1 ст. З Конвенції про права дитини, ч. ч. 7, 8 ст. 7 СК України при вирішення будь-яких питань щодо дітей, суд повинен виходити з якнайкращого забезпечення інтересів дитини.
Прожитковий мінімум на дитину на 2018 рік в Україні з 1 січня пo 30 червня відповідно до ст. 7 Закону України Про Державний бюджет на 2018 рік складає для дітей віком вiд 6 дo 18 рокiв - 1860 гpивeнь. Тобто 50% прожиткового мінімуму, встановленого для дитини відповідного віку повинно скласти 930 грн..
За таких обставин, суд вважає, що для повноцінного захисту інтересів дитини розмір аліментів не може бути меншим ніж визначено в законодавстві.
З матеріалів справи вбачається, що позивач є працездатною особою, має стабільний заробіток. Його матеріальний стан навіть з відрахуванням аліментів є задовільним та стабільним, що в свою чергу не тільки не звільняє від обов'язку утримувати свою неповнолітню дочку, а навіть дозволяє позивачу виконувати свої зобов'язання щодо оплати аліментів в розмірі, визначеному судом.
А тому, приймаючи до уваги встановлені обставини справи, враховуючи розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, обов'язок батьків утримувати дитину, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог так як не вбачає підстав для зменшення розміру аліментів на утримання дочки позивача ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 до 1/8 частини, оскільки діти рівні у своїх правах, а батьки мають однакові обовязки по утриманню всіх своїх дітей, а тому суд вважає за доцільне зменшити розмір аліментів на утримання дитини до 1/6 частки доходу відповідача, але не менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Пунктом 23 Постанови № 3 Пленуму Верховного суду України від 15 травня 2006 року Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України про розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів роз'яснює, що у новому розмірі аліментів сплачуються з дня набрання рішенням законної сили.
На підставі викладеного вище, керуючись статтями 4, 12, 13, 81, 259, 263, 265, 268, ЦПК України, статтями 180, 182, 183, 192 Сімейного кодексу України, суд, -
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Зменшити розмір стягуваних з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, аліментів на користь ОСОБА_2 на утримання неповнолітньої дочки ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 1/4 до 1/6 частки його заробітку(доходу), але не менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, починаючи з дня набрання рішенням чинності до досягнення дитиною повноліття.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Житомирської області через Бердичівський міськрайонний суд протягом 30 днів з дня, наступного за днем складення судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його складення, мають право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, проживає та зареєстрований: ІНФОРМАЦІЯ_5, РНОКПП НОМЕР_1, паспорт: серія МН № 035681, виданий 14 березня 1996 року Краснопільським РВ УМВС України в Сумській області.
Відповідач - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_6, проживає та зареєстрована: ІНФОРМАЦІЯ_7, дані про РНОКПП, серію та номер паспорту на час винесення рішення відсутні.
Головуючий суддя О.В.Замега
Суд | Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 04.04.2018 |
Оприлюднено | 16.04.2018 |
Номер документу | 73284126 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області
Замега О. В.
Цивільне
Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області
Замега О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні