Справа №628/488/18
Провадження №2/628/488/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 квітня 2018 року Куп'янський міськрайонний суд Харківської області
у складі: головуючого - судді Скородєлової В.В.
за участю секретаря судового засідання Буткової В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку спрощеного позовного провадження в місті Куп'янську Харківської області цивільну справу за позовомОСОБА_1 до ОСОБА_2 про збільшення аліментів ,-
встановив:
ПозивачОСОБА_1 звернулася до Куп'янського міськрайонного суду Харківської області з позовом, в якому просить збільшити розмір аліментів, який стягується на підставі рішення Куп'янського міськрайонного суду Харківської області від 07.11.2016 року з відповідача ОСОБА_2 на її користь на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. Стягувати з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_3, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1, на її користь, аліменти на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, щомісячно у розмірі 1/4 частини з усіх видів заробітку (доходів) відповідача, але не менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного вікуі до досягнення дитиною повноліття. Витрати по сплаті судового збору в сумі 704,80 грн., стягнути з відповідача на її користь.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач посилається на те, що з відповідачем по справі ОСОБА_2, знаходилася у шлюбі, який розірвано за рішенням суду 01.12.2009 року, про що в книзі реєстрації розірвань шлюбів зроблено відповідний актовий запис №245. Від шлюбу мають сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає разом з позивачем.
Рішенням Куп'янського міськрайонного суду Харківської області від 07.11.2016 року з відповідача було стягнуто аліменти на користь позивача на утримання неповнолітнього сина, щомісячно у розмірі 500 гривень, з послідуючою індексацією відповідно до закону, до повноліття дитини.
На даний час неповнолітній син, потребує значно більшого догляду та матеріальних коштів, у зв'язку з чим збільшуються потреби в навчанні, розвитку та іншому.
З урахуванням викладеного, позивач вважає за доцільне збільшити розмір аліментів на утримання неповнолітнього сина до 1/4 частини з усіх видів заробітку (доходів) відповідача, але не менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, оскільки потреби неповнолітнього сина, одягом, продуктами харчування, відвідування гуртків, вона не може повністю забезпечити.
Крім того, позивачем понесені судові витрати на сплату судового збору в сумі 704,80 грн..
22.02.2018 року суддеюКуп'янського міськрайонного суду Харківської області направлявся запит щодо підтвердження місця реєстрації відповідача. Отримавши відповідь 19.03.2018 року, та ухвалою судді від 20.03.2018 року у справі відкрито провадження і справа призначена до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явилась, надавши до суду письмову заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання також не з'явився, надавши до суду письмову заяву про розгляд справи без його участі, вимоги позову визнає в повному обсязі.
Фіксація судового розгляду справи технічними засобами не проводилась, згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.
Приймаючи рішення по справі, що розглядається, суд виходив з вимог ст. 81 ЦПК України, яка регламентує, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено та підтверджено наявними у справі доказами, що згідно свідоцтва про розірвання шлюбу серії 1-ВЛ №096952, 01.12.2009 року за актовим записом №245, Відділом реєстрації актів цивільного стану по місту Куп'янську Куп'янського міськрайонного управління юстиції Харківської області, шлюб між ОСОБА_2 і ОСОБА_4, розірвано. (а.с. 8)
05.09.2014 року позивач повторно зареєструвала шлюб з ОСОБА_5 та змінила прізвище з Гапіцон на Віцько , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії I-ВЛ №242913, виданим 05.09.2014 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Куп'янську реєстраційної служби Куп'янськуого міськрайонного управління юстиції у Харківській області (а.с.6).
Як убачається зі свідоцтва про народження 1-ВЛ №059232, виданого 13.09.2006 року Відділом реєстрації актів цивільного стану по місту Куп'янську Куп'янського міськрайонного управління юстиції Харківської області (а.с. 7) сторони по справі мають спільного неповнолітнього сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, який згідно довідки уповноваженого виконкому Куп'янської міської Ради по квартальному комітету № 5, за № 989 від 15.02.2018 року мешкає з позивачем (а.с. 3, 7).
Рішенням Куп'янського міськрайонного суду Харківської області від 07.11.2016 року (а.с. 4, 5) ухвалено стягувати з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1, аліменти на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, у розмірі 500 гривень щомісячно, з послідуючою індексацією відповідно до закону, до повноліття дитини, починаючи з 04.10.2016 року.
За змістом ст. 180 СК України батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Відповідно до ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров'я та матеріальне становище дитини; стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення.
Частина перша статті 192 СК України передбачає, що розмір аліментів, визначений за рішенням суду або за домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
Згідно з п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року №3 Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справи щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів розмір аліментів, визначений судовим рішенням або за домовленістю між батьками, суд може змінити за позовом платника або одержувача аліментів у зв'язку зі зміною матеріального чи сімейного стану, погіршення чи поліпшення здоров'я когось із них.
Враховуючи зміст ст.ст. 181 , 192 СК України , розмір аліментів, визначений рішенням суду, не вважається незмінним.
Сімейний кодекс України передбачає підстави для зміни розміру аліментів, визначеного за рішенням суду, але не пов'язує їх зі способом присудження (ч. 3 ст. 181 СК України ). Стаття 192 СК України тільки вказує на можливість зміни раніше встановленого розміру аліментів за наявності доведених в судовому порядку підстав, а саме: зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
З огляду на відсутність імперативної заборони змінювати розмір аліментів шляхом зміни способу їх присудження, за положеннями ст. 192 СК України зміна розміру аліментів може мати під собою зміну способу їх присудження (зміна розміру аліментів, стягнутих за рішенням суду у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини на розмір аліментів, визначений у певній твердій грошовій сумі та навпаки).
Отже, у спірних правовідносинах підлягає застосуванню не тільки ст. 192 СК України , але й низка інших норм, присвячених обов'язку батьків утримувати своїх дітей (ст. 182 Обставини, які враховуються судом при визначенні розміру аліментів , ст. 183 Визначення розміру аліментів у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини ).
Даний висновок міститься в правовій позиції Верховного Суду України в постанові від 05.02.2014 року по справі № 143 цс 13.
Згідно ст. 8 Закону України Про охорону дитинства кожна дитина має право на рівень життя, достатній для фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.
08.06.2017 року набрав чинності Закон України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів №2037-VІІІ від 17.05.2017 року , яким були внесені зміни до ч. 2 ст.182 СК України , яким встановлено мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Судом встановлено, що з часу присудження аліментів, які були визначені в розмірі 500 грн., через значні інфляційні процеси в Україні значно підвищилася вартість життя. У зв'язку з чим, вищевказаний розмір аліментів на утримання сина не може забезпечити належний рівень матеріального утримання дитини, оскільки даний розмір навіть менший ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Суд вважає, що з урахуванням фактичних обставин справи та виходячи з закріплених ч. 9 ст. 7 СК України принципів справедливості, добросовісності та розумності, відповідності моральним засадам суспільства, розмір стягуваних аліментів підлягає зміні, а відтак позов в частині збільшення розміру аліментів підлягає повному задоволенню у зв'язку з вищезазначеними вимогами чинного законодавства.
Пунктом 23 Постанови № 3 Пленуму Верховного суду України від 15 травня 2006 року Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України про розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів роз'яснює, що у новому розмірі аліментів сплачуються з дня набрання рішенням законної сили.
Крім того, позивачем за подання до суду позовної заяви сплачено 704,80 грн. судового збору (а.с. 15), які вона просить стягнути на її користь з відповідача.
Як убачається з матеріалів справи, відповідач є учасником бойових дій, що підтверджується відповідним посвідченням серії УБД №091314.
Згідно п. 13 ч. 1 ст. 5 ЗУ Про судовий збір від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, Герої України - у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, позовні вимоги в частині стягнення судових витрат з відповідача на користь позивача, не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 11, 12 13, 78, 79, 89, 141, 259, 263-265, 279, 352, 354, 355, п. 15, п.п. 15.5 Перехідних положень ЦПК України, ст.ст. 180 , 181 , 182 , 183 , 192 СК України , ч. 1 ст. 5 ЗУ Про судовий збір , суд -
УХВАЛИВ:
ПозовОСОБА_1 до ОСОБА_2 про збільшення аліментів - задовольнити частково.
Збільшити встановлений рішенням Куп'янського міськрайонного суду Харківської області від 07.11.2016 року розмір аліментів з ОСОБА_2, на користь ОСОБА_1, аліменти на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, у розмірі 500 гривень щомісячно, з послідуючою індексацією відповідно до закону, до повноліття дитини, починаючи з 04 жовтня 2016 року.
Стягувати з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_5, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1, на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_6, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_5, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2, аліменти на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, щомісячно у розмірі 1/4 частини з усіх видів заробітку (доходів) відповідача, але не менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи від дня набрання рішенням суду законної сили і до повноліття дитини.
Відкликати виконавчий лист, виданий Куп'янським міськрайонним судом Харківської області по цивільній справі №628/3491/16-ц, провадження №2/628/1452/16 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини.
В іншій частити позову - відмовити.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через Куп'янський міськрайонний суд Харківської області шляхом подачі в 30-ти денний строк апеляційної скарги, з дня проголошення рішення, а особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 30 днів з дня отримання копії цього рішення (п. 15, п.п. 15.5 Перехідних положень ЦПК України).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не буде подано.
На виконання вимог ч. 10 ст. 272 ЦПК України суд повідомляє учасникам справи веб-адресу сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою вони можуть отримати інформацію щодо справи, яка розглядається: http://kpm.hr.court.gov.ua/sud2023/gromadyanam/csz/ .
Суддя: В.В. Скородєлова
Суд | Куп'янський міськрайонний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 10.04.2018 |
Оприлюднено | 16.04.2018 |
Номер документу | 73295647 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Куп'янський міськрайонний суд Харківської області
Скородєлова В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні