Рішення
від 12.04.2018 по справі 694/328/18
ЗВЕНИГОРОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 694/328/18

провадження 2/694/212/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А І Н И

12.04.2018 року м. Звенигородка

Звенигородський районний суд Черкаської області в складі:

головуючого-судді Сакун Д. І.

при секретарі Матвієнко А. А.

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Юрківської сільської ради Черкаської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Юрківської сільської ради (відповідач), в якій просить визначити йому додатковий строк для прийняття спадщини тривалістю у два місяці після смерті спадкодавця ОСОБА_2, який помер 22.04.2015 р.

Свої позовні вимоги мотивує тим, що 22.04.2015 року помер ОСОБА_2, який був зареєстрований та проживав в ІНФОРМАЦІЯ_1. В квітні 2015 року він поїхав в гості до своїх знайомих у Францію і там помер, а тому свідоцтво про смерть було видане у Франції, саме там де помер ОСОБА_2 Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на належне йому майно, а саме на земельну ділянку площею 2,49 га, яка розташована на території Юрківської сільської ради Звенигородського району Черкаської області. Крім позивача, інших спадкоємців не має, тому ОСОБА_2 залишив заповіт на належну йому земельну ділянку від 12.03.2015 року № 550. 12.07.2017 року позивач звернувся до приватного нотаріуса ОСОБА_3, проте у отриманні свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_2 йому було відмовлено у зв'язку із закінченням шестимісячного терміну з дня смерті спадкодавця. ОСОБА_1 зазначає, що строк звернення до нотаріальної контори пропустив з поважних причин, а саме в зв'язку з тим, що спадкодавець помер у Франції, свідоцтво про його смерть з перекладом він зміг отримати лише в травні 2017 року. Крім того, починаючи з 2015 року позивач хворіє, так як переніс інсульт і періодично перебуває на стаціонарному лікуванні, тому не зміг використати своє право на своєчасне подання заяви до нотаріальної контори.

В підготовче судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явився. Подав до суду заяву про розгляд справи без його участі. Позовні вимоги підтримує повністю та просить їх задовольнити.

Представник відповідача в підготовче судове засідання не з'явився. Сільський голова Юрківської сільської ради Звенигородського району Черкаської області ОСОБА_4 подала до суду клопотання, в якому просить розглянути справу у її відсутність та зазначила, що заперечень проти задоволення позову не має. Позов ОСОБА_1 визнає повністю та просить суд задовольнити вимоги позивача.

Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Дослідивши наявні у справі докази та оцінивши їх у сукупності, судом встановлені наступні фактичні обставини і відповідні їм правовідносини.

22.04.2015 р. ОСОБА_2 помер у м. Нуазі-ле-Сек (округ ОСОБА_5 Дені), площа ОСОБА_6, Франція, що підтверджується відповідним свідоцтвом про смерть. (а.с.6).

Відповідно до ст.1220 Цивільного кодексу України після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на належне йому майно.

Згідно до заповіту посвідченого державним нотаріусом Звенигородської державної нотаріальної контори Черкаської області ОСОБА_7 12.03.2015 року, зареєстрованого в реєстрі за № 550 ОСОБА_2 заповів земельну ділянку, розміром 2,4964 га, розташовану в межах Юрківської сільської ради Звенигородського району Черкаської області, що належить йому на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ № 645005, виданого Звенигородським районним відділом земельних ресурсів Черкаської області 02.04.2007 року - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.9).

Постановою від 12.07.2017 р. виданою приватним нотаріусом Звенигородського нотаріального округу ОСОБА_8 позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, після смерті ОСОБА_2, через пропуск позивачем строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Відтак суд вважає поважною причиною пропуску строку звернення до суду з даним позовом. І доводи позивача про те, що він не мав можливості звернутися з відповідною заявою про прийняття спадщини у встановлений законом строк оскільки спадкодавець помер не на території України і заявникові про його смерть відомо не було та були відсутні відповідні підтверджуючі документи, а тому він вчасно не встиг подати заяву про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2, а тому просить визначити йому додатковий строк для прийняття спадщини, суд знаходить переконливими.

Тож, спір виник зі спадкових правовідносин, які регулюються шостою книгою Цивільного кодексу України (далі - ЦК ).

Статтею 1270 ЦК України передбачено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

У п. 24постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування вказано, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини; при цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення дій.

Обставинами справи встановлено, що до теперішнього часу ніхто не звернувся до нотаріусу для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2

Разом з тим, відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За таких обставин, для прийняття спадщини ОСОБА_1 повинен був звернутись до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини протягом шести місяців з моменту смерті ОСОБА_2, але не зробив цього вчасно і пропустив строк подання заяви про прийняття спадщини.

Враховуючи причини пропуску позивачем строку для прийняття спадщини та обставини справи, суд вважає що позивач пропустив цей строк з поважних причин, а тому він може бути поновлений.

Визначаючи тривалість додаткового строку суд враховує, що з аналізу положень ст. 1270 та ч.3 ст. 1272 ЦК , вбачається, що двохмісячний строк для прийняття спадщини з урахуванням особливих умов реалізації цього права є необхідним та достатнім з точки зору добросовісності і розумності.

За таких обставин позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 1270 , 1272 Цивільного кодексу України , ст.ст. 258, 259, 263, 264, 265, 268, 352, 354 і 355 ЦПК України,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Юрківської сільської ради Черкаської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити повністю.

Визначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрованого та проживаючого ІНФОРМАЦІЯ_3, додатковий строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2, який помер 22.04.2015 року, тривалістю у два місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.

Рішення може бути оскаржене особами, які брали участь у справі, шляхом подання апеляційної скарги до Апеляційного суду Черкаської області через Звенигородський районний суд Черкаської області. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги чи заяви відповідача про його перегляд, якщо апеляційну скаргу чи заяву не було подано.

Суддя Д.І. Сакун

СудЗвенигородський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення12.04.2018
Оприлюднено17.04.2018
Номер документу73320507
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —694/328/18

Рішення від 12.04.2018

Цивільне

Звенигородський районний суд Черкаської області

Сакун Д. І.

Ухвала від 28.03.2018

Цивільне

Звенигородський районний суд Черкаської області

Сакун Д. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні