Рішення
від 12.04.2018 по справі 353/182/18
ТЛУМАЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 353/182/18

Провадження № 2/353/155/18

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 квітня 2018 року м.Тлумач

Тлумацький районний суд Івано-Франківської області у складі:

головуючого - судді Лущак Н.І.

з участю: секретаря судового засідання - Бойка В.Я.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тлумач в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом керівника Тисменицької місцевої прокуратури Івано-Франківської області ОСОБА_1, в інтересах держави в особі: Кутищенської сільської ради Тлумацького району вано-Франківської області, до ОСОБА_2 про відшкодування шкоди, заподіяної незаконною порубкою дерев, в розмірі 10125 грн. 39 коп.,-

в с т а н о в и в:

16.02.2018 рку керівник Тисменицької місцевої прокуратури Івано-Франківської області старший радник юстиції ОСОБА_1, який діє в інтересах держави в особі: Кутищенської сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської обласної, звернувся з позовом до ОСОБА_2 про відшкодування шкоди, заподіяної незаконною порубкою дерев, в розмірі 10125 грн. 39 коп. Свої вимоги обґрунтовує тим, що вироком Тисменицького районного суду Івано-Франківської області у справі № 353/78/17 від 26.05.2017 року ОСОБА_2 визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 246 КК України, за те, що він 27.12.2016 року на території майстерської дільниці № 1 кварталу №3 виділу - 15 в урочищі Кутище на території Братівського лісництва Тлумацького району у лісах віднесених до лісового фонду, що в с. Кутище Тлумацького району Івано-Франківської області, без відповідних дозвільних документів, діючи умисно, з корисливих спонукань та з метою особистого збагачення, вчинив незаконну порубу 4 дерев, з них 2 дерева дуба черещатого та 2 дерева ільми.

Згідно замірів Братівського лісництва ДП Івано-Франківського лісового господарства та встановлення якості деревини, згідно ДСТУ, зміряно та оцінено: 4 дерева, з них 2 дерева дуба череватого (діаметри пнів 59 см та 26 см) та 2 дерева ільми (діаметри пнів по 12 см. кожен), в результаті чого вказаними діями Братівському лісництву ДП Івано-Франківського лісового господарства , було завдано збитки, які являються для вказаного підприємства істотною шкодою на загальну суму 10125 грн. 39 коп.

Сума шкоди заподіяна порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської чи іншої діяльності підлягає стягненню, оскільки є джерелом формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2017 рік у частині доходів. Збитки заподіяні відповідачем підлягають стягненню на рахунок Кутищенської сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області.

Вина відповідача у заподіянні шкоди навколишньому природному середовищу встановлена вироком Тисменицького районного суду від 26.05.2017 року, тому в силу вимог ст. 82 ЦПК України доказуванню не підлягає, що обумовлює обов'язок відповідача відшкодувати шкоду, заподіяну незаконною порубкою дерев.

Відповдач на час звернення до суду не відшкодував завдану його діями шкоду, а тому, просив стягнути з відповідача 10125 грн. 39 коп. грн. - на відшкодування шкоди, заподіяної незаконною порубкою дерев. Судові витрати просив покласти на відповідача.

Відповідно до частин 2-6 статті 19 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, серед іншого, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). З огляду на предмет позову дана справа, відповідно до ч. 4 ст. 274 ЦПК України, підпадає розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.

Ухвалою судді Тлумацького районного суду Івано-Франківської області Лущак Н.І. від 13.03.2018 року вирішено розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін по справі за наявними у справі матеріалами. Також даною ухвалою було встановлено відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня вручення цієї ухвали для подання ним відзиву на позовну заяву, а позивачу встановлено п'ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.174 ЦПК України при розгляді справи судом у порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом. Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву. Згідно ч.1 ст. 178 ЦПК України у відзиві відповідач викладає заперечення проти позову.

Згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 33) відповідач ОСОБА_2 отримав вищевказану ухвалу суду 17.03.2018 року.

21.03.2018 року, тобто у строк встановлений вищевказаною ухвалою, відповідач надіслав на адресу суду відзив на позовну заяву про відшкодування шкоди, заподіяної незаконною порубкою дерев, в якій позов визнав частково, просив зменшити йому розмір шкоди заподіяної незаконною порудкою дерев на 50%. Вказав, що 27.12.2016 року після потужного снігопаду і буревію на проїжджій частині дороги на хутір Грабичанка Тлумацького району Івано-Франкіської області було повалено багато гіля і дерев. За дорученням сільського голови, який видав йому пальне, він своїми силами розчистив дану дорогу і забрав собі дрова. Ніхто з керівництва сільської ради і Братківського лісництва йому не вказали, що можна зрізати, а що не можна. А тому чотири заактовані дерева були обламані і росли край дороги, тому він вирішив їх зрізати, щоб не мішали проїзду по даній дорозі. Зазначив, що на даний час він проживає у важких матеріально-побутових умовах, має на утриманні трьох неповнолітніх дітей, ніде не працює, так як є опікуном перестарілого батька, його сім'я числиться малозабезпеченою. У вчиненному щиро каюється і в подальшому подібного не допустить.

Разом із відзивом на позовну заяву відповідач надав підтвердження про направлення його копії Тисменицькій місцевй прокуратурі Івано-Франківської області та Кутищенській сільській раді Тлумацького району Івано-Франківської області (а.с. 34, 35), однак, станом на 12.04.2018 року, відповіді на відзив на адресу суду не надходило.

У відповідності до ч. 1 ст. 279 ЦПК України розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

У зв'язку з тим, що розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, суд розглядає справу у відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, без здійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, з таких підстав:

Судом встановлено, що згідно вироку Тисменицького районного суду Івано-Франківської області від 26.05.2017 року (а.с. 8-10), який набрав законної сили 27.06.2017 року, по справі № 353/78/17 ОСОБА_2 визнано винним у вчиненні злочину передбаченого ст. 246 КК України та призначено йому покарання у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що в твердій грошовій сумі становить 850 грн.

Так, вироком суду було встановлено, що 27 грудня 2016 року, ОСОБА_2, на території майстерської дільниці №1 кварталу №3 виділу - 15 в урочищі Кутище на території Братівського лісництва Тлумацького району (Природоохоронні ліси) у лісах віднесених до лісового фонду, що в с. Кутище Тлумацького району Івано-Франківської області, без відповідних на те дозвільних документів, діючи умисно, з корисливих спонукань та з метою особистого збагачення, вчинив незаконну порубку 4 дерев, з них 2 дерева дуба черещатого та 2 дерева ільми .

Згідно замірів Братівського лісництва ДП Івано-Франківського лісового господарства та встановлення якості деревини, згідно ДСТУ, заміряно та оцінено: 4 дерева, з них 2 дерева дуба черещатого (діаметри пнів 59 см. та 26 см.) та 2 дерева ільми (діаметри пнів по 12 см. кожен), в результаті чого вказаними діями Братівському лісництву ДП Івано-Франківського лісового господарства , було завдано збитки, які являються для вказаного підприємства істотною шкодою на загальну суму 10125,39 гривень.

В силу вимог ч. 6 ст. 82 ЦПК України вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов'язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.

Згідно ст. 66 Конституції України кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

Відповідно до розрахунку шкоди нанесеної лісовому господарству самовільною порубкою лісу в кварталі 3 виділ 15 Братівського лісництва 2 дерев дуба звичайного (діаметри пнів 59, 26) та 2 дерев береста (діаметри пнів 12, 12) розрахованої у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України № 541 від 24.07.2013 року, затвердженого директором ДП Івано-Франкіський лісгосп сума шкоди складає 10125 грн. 39 коп. (а.с. 13).

Відповідно до повідомлення № 24/02-31 від 07.02.2018 року Кутищенської сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області адресованого Тисменицькый місцевій прокуратурі, ОСОБА_2 збитки завдані незаконною рубкою лісу в сумі 10125,39 грн. не відшкодовані. Кутищенською сільською радою позов про стягнення збитків завданих незаконною рубкою лісу не пред'являвся. Просили звернутися до суду в їх інтересах з метою відшкодування завданих збитків (а.с. 14).

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.

Згідно ст. 38 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів. Законодавством України громадянам гарантується право загального використання природних ресурсів для задоволення життєво необхідних потреб (естетичних, оздоровчих, рекреаційних, матеріальних тощо) безоплатно, без закріплення цих ресурсів за окремими особами і надання відповідних дозволів, за винятком обмежень, передбачених законодавством України. В порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.

Нормами статті 70 Лісового кодексу України передбачено, що заготівля деревини здійснюється при використанні лісових ресурсів у порядку рубок головного користування, що проводяться в стиглих і перестійних деревостанах. Заготівля деревини в порядку проведення рубок головного користування, а також інших рубок, пов'язаних із веденням лісового господарства, проводиться власниками лісів і постійними лісокористувачами, яким у встановленому порядку надано це право.

Відповідно до ст.ст. 67, 69 Лісового кодексу України заготівля деревини є одним із видів спеціального використання лісових ресурсів. Спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно. Спеціальний дозвіл на заготівлю деревини в порядку рубок головного користування видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства.

Відповідно до ст. 68 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища однією з підстав відповідальності за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища є самовільне спеціальне використання природніх ресурсів.

Статтею 107 Лісового кодексу України визначено, що підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

Згідно ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Частиною 1 ст. 10 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні передбачено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до ч. 3 ст. 16 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Частиною 3 ст. 23 Закону України Про прокуратуру передбачено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Згідно з ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

У відповідності до ч. 3 ст. 12, ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Згідно ч. 1 ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Оскільки вироком Тисменицького районного суду Івано-Франківської області від 26.05.2017 року встановлено вину ОСОБА_2 у вчиненні незаконної порубки дерев в лісах, що заподіяло істотну шкоду, заподіяну шкоду необхідно відшкодувати за його рахунок.

Питання про відшкодування судових витрат суд вирішує у відповідності до вимог статті 141 ЦПК України.

Враховуючи те, що у відповідності до п. 6 ч. 1 ст. 5 Закону України Про судовий збір позивачі - у справах про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення, звільнені від сплати судового збору, то при такому вирішенні позову з відповідача слід стягнути на користь держави судовий збір у встановленому законом розмірі.

На підставі викладеного, ст. 66 Конституції України, ч. 1 ст. 1166 ЦК України, ст.ст. 68, 69, 70, 107 Лісового кодексу України, ч. 1 ст. 5, ст.ст. 38, 68 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища , ч. 1 ст. 10, ч. 3 ст. 16 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні , ч. 3 ст. 23 Закону України Про прокуратуру , постанови Кабінету Міністрів України Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповдний фонд № 541 від 24.07.2013 року, керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 82, 141, 247, 263-265, 268, 273, 274-279, 354-355 ЦПК України, суд,-

У Х В А Л И В :

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованого ІНФОРМАЦІЯ_2 А в с. Грабичанка Тлумацького району Івано-Франківської області, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1, на користь держави, в особі Кутищенської сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області, юридична адреса: вул. Центральна, 42, с. Кутище Тлумацького району Івано-фанківської області, на р/р 33117331700470, МФО 836014, код платежу 24062100, код ЄДРПОУ 04356998 ГУДКСУ в Івано-Франківській області, - 10125 (Десять тисяч сто двадцять п'ять) грн. 39 коп. шкоди, заподіяної незаконною порубкою дерев.

Стягнути з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованого ІНФОРМАЦІЯ_2 А в с. Грабичанка Тлумацького району Івано-Франківської області, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1, на користь Державної судової адміністрації України (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві; код банку отримувача: 820019; р/р 31215256700001; код класифікації доходів бюджету: 22030106) - 704 (Сімсот чотири) грн. 80 коп. судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до суду апеляційної інстанції через Тлумацький районний суд Івано-Франківської області. Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Головуючий Н.І. Лущак

СудТлумацький районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення12.04.2018
Оприлюднено17.04.2018
Номер документу73348649
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —353/182/18

Рішення від 12.04.2018

Цивільне

Тлумацький районний суд Івано-Франківської області

Лущак Н. І.

Ухвала від 13.03.2018

Цивільне

Тлумацький районний суд Івано-Франківської області

Лущак Н. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні