Справа № 529/215/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 квітня 2018 року Диканський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого - судді Гвоздика А. Є.
при секретарі Скрипник Р. А.,
розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому підготовчому засіданні в залі суду в смт. Диканька цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Водянобалківської сільської ради Диканського району Полтавської області , третя особа, яка не заявляє самостійних позовних вимог приватний нотаріус Зіньківського районного нотаріального округу Полтавської області Піскун Аліна Юріївна про визнання права власності на спадкове майно , -
ВСТАНОВИВ:
Після смерті матері ОСОБА_3, позивач, як спадкоємець за законом першої черги, прийняла спадщину, яка окрім іншого складається з домоволодіння, розташованого по АДРЕСА_1.
Вказуючи на те, що через відсутність правовстановлюючого документа на це нерухоме майно на ім'я померлої, вона позбавлена можливості зареєструвати за собою право власності на нього, позивач звернулась до суду з позовом про визнання за нею права власності на спадкове майно.
В судове засідання позивач не з'явилась, однак на адресу суду подала заяву про підтримання своїх позовних вимог та розгляд справи у її відсутність в підготовчому судовому засіданні.
Відповідач - Водянобалківська сільська рада Диканського району Полтавської області /далі - Водянобалківська сільська рада/ - в підготовче судове засідання не з'явився, а до суду подав відзив на позов у якому вказав, що позовні вимоги позивача, Водянобалківською сільською радою визнанні повністю, заперечення проти задоволення позову відсутні, а також просив справу розглянути у відсутність його представника.
Третя особа - приватний нотаріус Зіньківського районного нотаріального округу Полтавської області Піскун А.Ю. /далі - приватний нотаріус Піскун а.Ю./ - в підготовче судове засідання не з'явився. Однак, на адресу суду подала письмове пояснення у якому вказала про відсутність заперечень щодо задоволення позову, окрім цього просила розгляд справи провести у її відсутність.
Вказуючи на те, що відповідачем було подано відзив на позов, у якому він зазначив про визнання позову, його визнання позову не суперечить закону та не порушує права та свободи, інтереси інших осіб, третьою особою подано письмові пояснення по справі, судом розгляд справи по суті було проведено в підготовчому судовому засіданні з ухваленням рішення, що прямо передбачено ч. 3 ст. 200 КК України.
Дослідивши документи справи та оцінивши їх у сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, ІНФОРМАЦІЯ_2 року в с. Човно-Федорівка Зіньківського району Полтавської області померла ОСОБА_3, що підтверджено свідоцтвом про смерть серії ІНФОРМАЦІЯ_3, виконавчим комітетом Ч-Федорівської сільської ради Зіньківського району Полтавської області. За життя нині померлій ОСОБА_3 фактично належало домоволодіння, яке, відповідно до технічного паспорта, виданого 08 лютого 2018 року Приватним підприємством Полтавським бюро технічної інвентаризації "Інвентаризатор", та в цілому складається з житлового будинку літ. А-1, літньої кухні - літ. Б, та розташоване по АДРЕСА_1.
Вказаний житловий будинок на праві спільної сумісної власності подружжя належав останній та її чоловіку ОСОБА_4, який відповідно до договору купівлі-продажу, був придбаний останнім. Частину вказаного нерухомового майна в спільній сумісній власності нині померла ОСОБА_3 успадкувала після смерті свого чоловіка ОСОБА_4 шляхом постійного проживання з останнім, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 року в с. Кратова Говтва диканського району Полтавської області.. Належність вказаного майна померлому ОСОБА_4 підтверджено довідкою Водянобалківської сільської ради. Однак за життя ОСОБА_3 не встигла зареєструвати право власності на вказане спадкове майно, хоча до своєї смерті була зареєстрована та проживала в ньому.
Відповідно до ст. 527, ч. 1 ст. 529, 548, 549 ЦК України в редакції 1963 року, який діяв на момент смерті ОСОБА_4, спадкоємцями можуть бути особи, що були живими на момент смерті спадкодавця, а також діти померлого, зачаті при його житті і народженні після його смерті. При спадкуванні за законом спадкоємцями першої черги є в рівних частках діти, у тому числі усиновлені, дружина і батьки (усиновителі) померлого. Для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини. Спадкоємець вважається таким, що прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном, а також якщо він протягом шести місяців з дня відкриття спадщини подав до державної нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини заяву про її прийняття.
Відповідно до ч. 1 ст. 316 та ст. 328 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
За вказаних обставин суд приходить до висновку, що вказане домоволодіння належало померлій ОСОБА_3 на законних підставах, частина якого належала на праві спільної сумісної власності подружжя їй, а інша її померлому чоловіку ОСОБА_4, яку вона фактично успадкувала його після його смерті і як власник постійно проживала у ньому до дня своєї смерті, хоча за життя і не встигла зареєструвати право власності на нього у встановленому законом порядку, а тому є спадковим майном.
Згідно ст.ст. 1218, 1220 ч. 2, 1261, 1268, 1270 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися після його смерті. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою. У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, та батьки. Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину чи не прийняти її. Для прийняття спадщини або відмови від її прийняття встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Як вбачається з довідки приватного нотаріуса Піскун А.Ю., після смерті ОСОБА_3 була заведена спадкова справа на підставі заяви позивача ОСОБА_1 - дочки померлої. Інші особи з заявами про прийняття спадщини до нотаріуса не зверталися. Однак позивачу нотаріусом було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину через відсутність правовстановлюючого документа на домоволодіння на ім'я померлої.
Враховуючи, що вказане домоволодіння є спадковим майном, яке належало померлій ОСОБА_3 на законних підставах, хоча за життя вона і не встигла оформити право власності на нього, позивач прийняла спадщину після її смерті, як спадкоємець за законом першої черги, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову та визнання за позивачем права власності на вказане спадкове майно.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 316, 328, 1216-1218, 1220-1223, 1261, 1268-1270 ЦК України, ст. 527, ч. 1 ст. 529, 548, 549 ЦК України в редакції 1963 року ст. ст. 10, 12, 17, 81, 89, ч.3 ст. 200 , ч. 4 ст. 206, 263-265, 273, 354, 355 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1, жительки с. Човно-Федорівка, Зіньківського району Полтавської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, до Водянобалківської сільської ради Диканського району полтавської області, яка знаходиться в с. Водяна Балка Диканського району Полтавської області, код ЄДРПОУ 21045627, третя особа яка не заявляє самостійних позовних вимог приватний нотаріус Зіньківського районного нотаріального округу Полтавської області Піскун Аліна Юріївна, яка знаходиться по АДРЕСА_2, про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування, задоволити повністю.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, в порядку спадкування за законом, право власності на садибний житловий будинок, який розташований по АДРЕСА_1 та в цілому складається з житлового будинку літ. А-1, літньої кухні - літ. Б, який належав померлій ІНФОРМАЦІЯ_2 року, ОСОБА_3.
Рішення набирає законної сили через 30 днів з дня його проголошення, якщо на нього не буде подана апеляційна скарга учасниками справи.
Рішення може бути оскаржене протягом 30 днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Апеляційного суду Полтавської області.
Головуючий:
Суд | Диканський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 12.04.2018 |
Оприлюднено | 18.04.2018 |
Номер документу | 73355665 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Диканський районний суд Полтавської області
Гвоздик А. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні