Рішення
від 04.04.2018 по справі 602/298/17
ЛАНОВЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 602/298/17

Провадження № 2/602/9/2018

ЛАНОВЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД

Тернопільської області

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"04" квітня 2018 р. м.Ланівці

Лановецький районний суд Тернопільської області в складі :

головуючої судді - Костів Л.І.,

з участю:

секретаря - Домчук В.І.,

розглянувши в письмовому провадженні в місті Ланівці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , представник позивача ОСОБА_2, до ПСП агрофірма Білозірська , третя особа: ОСОБА_3 з питань державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Лановецької районної державної адміністрації про визнання недійсною додаткової угоди,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ПСП агрофірма Білозірська , третя особа: ОСОБА_3 з питань державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Лановецької районної державної адміністрації про визнання недійсною додаткової угоди від 20 жовтня 2015 року до договору оренди землі №20 від 10 березня 2006 року, укладеного між ним та ПСП Агрофірма Білозірська , зобов'язання ПСП Агрофірма Білозірська повернути йому земельну ділянку кадастровий номер 6123880900:01:001:0187, скасування рішення Відділу з питань державної реєстрації Тернопільської районної державної адміністрації про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки та зобов'язання ОСОБА_3 з питань державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Лановецької районної державної адміністрації внести запис до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про скасування державної реєстрації права оренди земельної ділянки, згідно додаткової угоди від 20 жовтня 2015 року до договору оренди землі №20 від 10 березня 2006 року, укладеного між ОСОБА_1 та ПСП Агрофірма Білозірська .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що йому на праві власності належить земельна ділянка площею 3.16 га, кадастровий номер 6123880900:01:001:0187, яка розташована на території Білозірської сільської ради Лановецького району Тернопільської області. 10 березня 2006 року між ним та ПСП Агрофірма Білозірська укладено договір оренди землі № 20 , який 21 червня 2007 року зареєстрований у Лановецькому районному відділі ТРФ ДП Центру ДЗК . В подальшому йому стало відомо про існування додаткової угоди від 20 жовтня 2015 року до Договору , зареєстрованої 01 грудня 2016 року , якою збільшено строк дії договору до 17 років. Зазначену додаткову угоду він не підписував, підпис у ній, який значиться навпроти його прізвища, йому не належить. Крім того, угода укладена без його волевиявлення, відповідач незаконно використовує його земельну ділянку на підставі підробленого підпису на додатковій угоді до договору землі, що перешкоджає йому реалізувати свої права щодо вільного користування та розпоряджання своїм майном, а тому вважає, що є підстави для визнання додаткової угоди недійсною.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився та не повідомив про причини неявки, хоч належним чином був повідомлений про день, час та місце розгляду справи.

Представник позивача ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, хоч належним чином був повідомлений про день, час та місце розгляду справи, надіславши суду заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача - ПСП агрофірма Білозірська повторно не з'явився, заяв та клопотань від нього не надходило, хоча він відповідно до ст.128 ЦПК України, вважається таким, що належним чином був повідомлений про день, час і місце розгляду справи.

04 квітня 2018 року, згідно ст.281 ЦПК України , без виходу суду до нарадчої кімнати, постановлено ухвалу про заочний розгляд справи, на підставі ст.280 ЦПК України.

В силу положень ч. 2 ст.247 ЦПК України , фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Представник третьої особи - ОСОБА_3 з питань державної реєстрації речових прав на нерухоме майно ОСОБА_4 в судове засідання не з'явилася, однак на адресу суду направила заяву, в якій просить справу розглянути у її відсутності, з приводу заявленого позову покладається на думку суду.

Дослідивши докази по справі суд з'ясував наступні обставини.

ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 3.16 гектара, яка розташована на території Білозірської сільської ради Лановецького району Тернопільської області, на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯБ №243204, виданого 14 січня 2005 року Лановецькою райдержадміністрацією Тернопільської області.

10 березня 2006 року між ОСОБА_1 та ПСП Агрофірма Білозірська укладено договір оренди землі №20, який зареєстрований у Лановецькому районному відділі ТРФ ДП Центру ДЗК 21 червня 2007 року за № 040765202681.

Згідно вказаного договору ОСОБА_1 надав ПСП Агрофірма Білозірська в строкове платне користування терміном на 10 років належну йому земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Білозірської сільської ради Лановецького району. За користування об'єктом оренди встановлена орендна плата в розмірі 735.56 грн. в натуральній формі, з урахуванням індексів інфляції, яку орендар має сплачувати протягом серпня-грудня звітного місяця.

З додаткової угоди від 20 жовтня 2015 року до договору оренди землі №20 від 10 березня 2006 року, укладеної між ОСОБА_1 та ПСП Агрофірма Білозірська встановлено, що сторони домовилися про продовження терміну дії договору оренди земельної ділянки терміном на 7 років, в зв'язку з чим загальний строк дії договору становитиме 17 років з моменту його укладення та державної реєстрації права оренди земельної ділянки за договором. Орендна плата на момент укладення цієї додаткової угоди становить 7 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (проіндексованої станом на 01 січня 2015 року), що в грошовому виразі складає 9428.89 грн.

Як вбачається з інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №84571919 від 07 квітня 2017 року, додаткова угода серія та номер 20 від 20 жовтня 2015 року ПСП Агрофірма Білозірська до договору оренди землі №20 від 10 березня 2006 року зареєстрована 01 грудня 2016 року державним реєстратором Відділу з питань державної реєстрації Тернопільської районної державної адміністрації.

Відповідно до статті 13 Закону України Про оренду землі договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до статті 14 Закону України Про оренду землі договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.

Відповідно до статті 16 Закону України Про оренду землі» укладення договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності здійснюється за згодою орендодавця та особи, яка згідно із законом вправі набувати право оренди на таку земельну ділянку.

Відповідно до ч.ч.2-5 ст.203 ЦК України особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним .

Відповідно до ч.2 ст.207 ЦК України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).

Відповідно до ч.1 ст.215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу .

Згідно висновку експерта за результатами проведення судово-почеркознавчої та судово-технічної експертизи документів №1004/1005/17-22 від 07 лютого 2018 року, вбачається, що підписи від імені ОСОБА_1 у додатковій угоді від 20 жовтня 2015 року до договору оренди землі №20 від 10 березня 2006 року виконано рукописним способом, без попередньої технічної підготовки та використання механічних засобів відтворення. Підписи виконано не ОСОБА_1, а іншою особою з наслідуванням якимось справжнім підписам ОСОБА_1

Таким чином в судовому засіданні встановлено, що спірний договір, який укладений від імені позивача, підписаний не ним, а іншою особою. Вказана додаткова угода укладена без волевиявлення ОСОБА_1 та суперечить його волі, а тому наявні підстави для визнання її недійсною на підставі частини третьої статті 203 та частини першої статті 215 ЦК України.

Будь-яких доказів, які б підтверджували факт надання ОСОБА_1 в установленому законом порядку повноважень іншій особі на укладення та підписання оспорюваного правочину стороною відповідача не надано.

Враховуючи викладене, позовні вимоги в частині визнання недійсною додаткової угоди від 20 жовтня 2015 року до договору оренди землі №20 від 10 березня 2006 року, укладеного між ОСОБА_1 та ПСП Агрофірма Білозірська та зобов'язання ПСП Агрофірма Білозірська повернути позивачу земельну ділянку кадастровий номер 6123880900:01:001:0187 є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

Разом із тим в задоволенні позовних вимог в частині скасування рішення Відділу з питань державної реєстрації Тернопільської районної державної адміністрації про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки та зобов'язання ОСОБА_3 з питань державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Лановецької районної державної адміністрації внести запис до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про скасування державної реєстрації права оренди землі №20 від 10 березня 2006 року, укладеного між ОСОБА_1 та ПСП Агрофірма Білозірська слід відмовити виходячи із наступного.

Згідно з вимогами ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

У відповідності до ст.ст.12, 81 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини на які посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

У відповідності до ст.ст.76, 77 ЦПК України суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи, на підставі доказів, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Згідно ч.2 ст.78 ЦПК України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Згідно ч.2 ст.89 ЦПК України, жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до вимог ст.263 ЦПК України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним та обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

У відповідності до ч.1 ст.264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання: 1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; 3) які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; 4) яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем не залучено до участі в справі в якості відповідачів ОСОБА_3 з питань державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Лановецької районної державної адміністрації та Відділ з питань державної реєстрації Тернопільської районної державної адміністрації, а тому в межах розгляду даної справи в суду відсутні підстави для скасування рішень вказаних суб»єктів чи зобов»язання їх вчиняти дії.

Відповідно до ст.141 ЦПК України судові витрати покладаються на відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

На підставі викладеного, ст.ст. 13 , 14 ,16 Закону України Про оренду землі , ст.ст. 203 , 207 , 215 ЦК України , ст.ст. 12 , 13 , 81 ,128, 141 , 263-265, 280, 281 ЦПК України , суд,-

В И Р І Ш И В :

ОСОБА_5 Степановича - задовільнити частково.

Визнати недійсною додаткову угоду від 20 жовтня 2015 року до договору оренди землі № 20 від 10 березня 2006 року, укладеного між ОСОБА_1 та ПСП Агрофірма Білозірська (код ЄДРПОУ - 3782931).

Зобов'язати ПСП Агрофірма Білозірська (код ЄДРПОУ - 3782931) повернути ОСОБА_1 земельну ділянку (кадастровий номер 6123880900:01:001:0187), яка належить ОСОБА_1 на праві власності на підставі державного акту серії ЯБ № 243204, виданого 14 січня 2005 року.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути з ПСП Агрофірма Білозірська , місце знаходження: поштовий індекс 47543, Тернопільська область, Лановецький район, с. Білозірка, код ЄДРПОУ - 3782931 в користь ОСОБА_1, місце проживання: поштовий індекс 47543, Тернопільська область, Лановецький район, с. Шушківці, вул. Миру, 57, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1, - 640 грн. 00 коп. сплаченого судового збору.

Стягнути з ПСП Агрофірма Білозірська , місце знаходження: поштовий індекс 47543, Тернопільська область, Лановецький район, с. Білозірка, код ЄДРПОУ - 3782931 в користь держави судовий збір у розмірі 640 грн. 00 коп ., перерахувавши його у Головне управління казначейства у м. Києві (22030106); код за ЄДРПОУ 37993783; банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у м.Києві; код банку отримувача: 820019; рахунок отримувача: 31215256700001; код класифікації доходів бюджету: 22030106, призначення платежу: «Судовий збір за позовом ОСОБА_1 до ПСП агрофірма Білозірська , третя особа: ОСОБА_3 з питань державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Лановецької районної державної адміністрації про визнання недійсною додаткової угоди, Лановецький районний суд Тернопільської області, код ЄДРПОУ 02886628» .

Стягнути з ПСП Агрофірма Білозірська , місце знаходження: поштовий індекс 47543, Тернопільська область, Лановецький район, с. Білозірка, код ЄДРПОУ - 3782931 в користь ОСОБА_1, місце проживання: поштовий індекс 47543, Тернопільська область, Лановецький район, с. Шушківці, вул. Миру, 57, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1, - 1980 гривень 00 копійок сплачених за проведення почеркознавчої та судово-технічної експертизи.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до апеляційного суду Тернопільської області через Лановецький районний суд Тернопільської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: ОСОБА_6

СудЛановецький районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення04.04.2018
Оприлюднено17.04.2018
Номер документу73362218
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —602/298/17

Рішення від 04.04.2018

Цивільне

Лановецький районний суд Тернопільської області

Костів Л. І.

Ухвала від 26.03.2018

Цивільне

Лановецький районний суд Тернопільської області

Костів Л. І.

Ухвала від 02.03.2018

Цивільне

Лановецький районний суд Тернопільської області

Костів Л. І.

Ухвала від 18.10.2017

Цивільне

Лановецький районний суд Тернопільської області

Костів Л. І.

Ухвала від 09.10.2017

Цивільне

Лановецький районний суд Тернопільської області

Костів Л. І.

Ухвала від 20.09.2017

Цивільне

Лановецький районний суд Тернопільської області

Костів Л. І.

Ухвала від 20.09.2017

Цивільне

Лановецький районний суд Тернопільської області

Костів Л. І.

Ухвала від 26.07.2017

Цивільне

Лановецький районний суд Тернопільської області

Костів Л. І.

Ухвала від 26.07.2017

Цивільне

Лановецький районний суд Тернопільської області

Костів Л. І.

Ухвала від 03.07.2017

Цивільне

Лановецький районний суд Тернопільської області

Костів Л. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні