ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУ Д УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 грудня 2009 р. № 10/136-09-3663
Вищий господарський суд України у складі колегії суд дів :
головуючого Овечкіна В.Е.,
суддів Чернова Є.В., Цвігун В.Л. ,
за участю представникі в:
позивача - не з'явився,
відповідача
прокуратури - не з'явився,
- Громадський С.О.,
розглянувши у відкритому с удовому засіданні
касаційне подання
першого заступника пр окурора Миколаївської облас ті
на рішення господарського суду Одесь кої області від 02.10.2009
у справі №10/136-09-3663
за позовом Первомайського міжрайонн ого прокурора в інтересах де ржави
в особі Первомайської місь кої ради
до ТОВ "ОЗКИ"
про відшкодування збитків
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського с уду Одеської області від 02.10.2009 ( суддя Смелянець Г.Є.) в позові відмовлено у зв'язку з необґр унтованістю позовних вимог.
Перший заступник прокурор а Миколаївської області у вн есеному касаційному поданні просить рішення скасувати, п рийняти нове рішення про зад оволення позову, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та прроцесуального права, а сам е положень п.п.1,2 Порядку визна чення та відшкодування збитк ів власникам землі та землек ористувачам, затвердженого п остановою КМ України від 19.04.1993р . №284.
Колегія суддів, перевіривш и фактичні обставини справи на предмет правильності їх ю ридичної оцінки судом першої інстанції та заслухавши поя снення присутнього у засідан ні представника прокуратури , дійшла висновку, що касаційн е подання підлягає відхиленн ю, а оскаржуване рішення - за лишенню без змін з наступних підстав.
Відмовляючи в позові місц евий господарський суд виход ив з того, що з урахуванням пол ожень ч.1 ст.156 Земельного кодек су України та п.1 Порядку визна чення та відшкодування збитк ів власникам землі та землек ористувачам, затвердженого п остановою КМ України від 19.04.1993р . №284 (далі - Порядок), повноваже ння комісії Первомайського м іськвиконкому по визначенню та відшкодування збитків вл асникам землі та землекорист увачам на підставі вищевказа ного Порядку залежать від ви явлених порушень земельного законодавства, зокрема, тимч асового зайняття земельної д ілянки для інших видів викор истання. Між тим, акт засіданн я комісії Первомайського міс ьквиконкому від 10.12.2008 №6, який за тверджений рішеннями Первом айського міськвиконкому від 29.12.2008 №1039 та від 14.02.2009 №665, свідчить п ро встановлення комісією так ого порушення як самовільне зайняття відповідачем земе льної ділянки площею 1,8485 га по вул. Степовій,8 в м.Первомайськ у, без оформлення договору ор енди в період з 16.02.2006р. по 25.02.2008р., та нарахування збитків за цей п еріод в сумі 55029,67 грн. При цьому у вказаному акті не наведено як розрахунку завданих пози вачу збитків, так і методики ї х нарахування, а розрахунок з битків, передбачений Методик ою визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самові льного зайняття земельних ді лянок, використання земельни х ділянок не за цільовим приз наченням, зняття ґрунтового покрову (родючого шару ґрунт у) без спеціального дозволу, з атвердженою постановою Кабі нету Міністрів України від 25.0 7.2007 №963, що не заперечується пози вачем.
Таким чином, розмір заподі яної відповідачем шкоди визн ачений комісією Первомайськ ого міськвиконкому на підста ві Порядку, положеннями яког о передбачено визначення та відшкодування збитків за зов сім інші порушення земельног о законодавства, ніж встанов лені комісією в акті від 10.12.2008 № 6, зокрема, самовільне зайнятт я відповідачем земельної діл янки без оформлення договору оренди, тобто при розрахунку збитків внаслідок самовільн ого використання відповідач ем земельної ділянки позивач ем не застосовано відповідну Методику визначення розміру шкоди при такому порушенні, в зв' язку з чим позовні вимог и є необґрунтованими та задо воленню не підлягають.
Колегія погоджується з ви сновками суду з огляду на так е.
Статтею 156 Земельного кодек су України передбачено, що вл асникам землі та землекорист увачам відшкодовуються збит ки, заподіяні внаслідок:
а) вилучення (викупу) сіль ськогосподарських угідь, ліс ових земель та чагарників для потреб, не пов'язаних із с ільськогосподарським і лісо господарським виробництвом ;
б) тимчасового зайняття сільськогосподарських угід ь, лісових земель та чагар ників для інших видів викори стання;
в) встановлення обмежень що до використання земельних ді лянок;
г) погіршення якості ґрунто вого покриву та інших корисн их властивостей сільського сподарських угідь, лісових земель та чагарників;
ґ) приведення сільсь когосподарських угідь, лісов их земель та чагарників у неп ридатний для використання ст ан;
д) неодержання дохо дів за час тимчасового невик ористання земельної ділянки .
Згідно зі ст.157 Земельного к одексу України відшкодуванн я збитків власникам землі та землекористувачам здійснюю ть органи виконавчої влади, о ргани місцевого самоврядува ння, громадяни та юридичні ос оби, які використовують земе льні ділянки, а також органи в иконавчої влади, органи місц евого самоврядування, громад яни та юридичні особи, діяльн ість яких обмежує права влас ників і землекористувачів аб о погіршує якість земель, роз ташованих у зоні їх впливу, в т ому числі внаслідок хімічног о і радіоактивного забруднен ня території, засмічення про мисловими, побутовими та інш ими відходами і стічними вод ами. Порядок визначення та ві дшкодування збитків власник ам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Мі ністрів України.
Водночас відповідно до п.1 Порядку визначення та відшк одування збитків власникам з емлі та землекористувачам, з атвердженого постановою КМ У країни від 19.04.1993р. №284, власникам землі та землекористувача м відшкодовуються збитки, за подіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям зем ельних ділянок, встановлення м обмежень щодо їх використа ння, погіршенням якості ґрун тового покриву та інших кори сних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використан ня стан та неодержанням дохо дів у зв'язку з тимчасовим нев икористанням земельних діля нок.
Отже, предметом правового р егулювання норм ст.ст.156,157 Земе льного кодексу України та По рядку визначення та відшкоду вання збитків власникам земл і та землекористувачам, затв ердженого постановою КМ Укра їни від 19.04.1993р. №284, є відшкодуван ня збитків власникам землі та землекористувачам, запод іяних внаслідок вилучення зе мель на користь законних зем лекористувачів у встановлен ому порядку, їх тимчасового з айняття такими користувачам и та обумовленого цим неодер жання власником (позивачем) д оходів за час тимчасового не використання земельної діля нки.
Вказані правовідносини не слід ототожнювати з фактом с амовільного зайняття відпов ідачем спірної земельної діл янки, тобто без належних прав овстановлюючих документів н а землю, що достовірно встано влено судом першої інстанції .
Відповідно до ст.ст.5,15 Закону України "Про плату за землю" о б'єктом плати за землю є земел ьна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у в ласності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (плат ником) є власник земельної ді лянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числ і орендар. Власники землі та землекористувачі сплачуют ь земельний податок, а також о рендну плату за земельні діл янки державної та комунально ї власності з дня виникнення права власності або права ко ристування земельною ділянк ою.
Отже, орендна плата може нар аховуватися орендодавцем, сп лачуватися орендарем чи стяг уватися з нього в судовому по рядку лише за період дії дого вору оренди землі аж до момен ту його припинення, тобто в ме жах чинного договору оренди.
Однак, в спірний період (з 16 .02.2006р. по 25.02.2008р.), за який прокурор просить стягнути збитки у ви гляді неодержаних доходів (о рендної плати) у зв'язку з тимч асовим невикористанням влас ником земельної ділянки (поз ивачем), відповідач самовіль но (без правовстановлюючих д окументів) займав спірну зем ельну ділянку, що є підставою для застосування Методики в изначення розміру шкоди, зап одіяної внаслідок самовільн ого зайняття земельних ділян ок, використання земельних д ілянок не за цільовим призна ченням, зняття ґрунтового по крову (родючого шару ґрунту) б ез спеціального дозволу, зат вердженої постановою КМ Укра їни від 25.07.2007 №963.
Враховуючи викладене, суд п ершої інстанції дійшов прави льного висновку про те, що пре д'явлений прокурором позов п ро відшкодування збитків у в игляді неодержаної орендної плати не відповідає встанов леним способам захисту цивіл ьних прав власника землі - Пер вомайської міської ради.
В зв'язку з цим, колегія відх иляє безпредметні посилання прокуратури в обґрунтування своїх заперечень на положен ня п.п.1,2 Порядку визначення та відшкодування збитків власн икам землі та землекористува чам, затвердженого постаново ю КМ України від 19.04.1993 №284, якими в регульовано порядок та склад (перелік) підлягаючих до відш кодування власникам землі та землекористувачам збитків, завданих внаслідок законног о вилучення земельних діляно к на користь інших осіб.
Зважаючи на вищенаведене, к асаційна інстанція не вбачає підстав для скасування оска ржуваного рішення.
Враховуючи викладене та к еруючись ст.ст.1115,1117- 11111 Господа рського процесуального коде ксу України, Вищий господарс ький суд України,
ПОСТАНОВИВ:
Рішення господарського суду Одеської області від 02.10.20 09 у справі №10/136-09-3663 залишити без з мін, а касаційне подання перш ого заступника прокурора Мик олаївської області - без зад оволення.
Головуючий, суддя В.Овечкін
Судді: Є.Чернов
В.Цвігун
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 22.12.2009 |
Оприлюднено | 22.04.2010 |
Номер документу | 7337050 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Овечкін В.Е.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні