Справа № 522/6402/18
Провадження по справі за № 1-«кс»/ 522/7097/18
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 квітня 2018 року м. Одеса
Слідчий суддя Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , розглянувши матеріали клопотання слідчого СВ Приморського ВП в м. Одесі ГУ НПУ в Одеській області ОСОБА_2 , про надання дозволу на проведення обшуку, -
ВСТАНОВИВ:
Слідчий СВ Приморського ВП в м. Одесі ГУ НПУ в Одеській області ОСОБА_2 , звернувся до суду з клопотанням, погодженим із прокурором, який здійснює процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні, про надання дозволу на проведення обшуку за місцем знаходження та ведення діяльності ТОВ «АПК ТОРГ», код ЄДРПОУ 40260362, за адресою: місто Одеса, вулиця Моторна, будинок 8, корпус 19, що належить на правах приватної власності ТОВ «Торговий дім Югторгсервіс» код ЄРДПОУ: 39532730,з метою відшукання та вилучення декларації продавця на картоплювід 01 серпня 2017 за №83 у яку службовими особами ТОВ «АПК ТОРГ» внесено недостовірні відомості, та документації яка стала підставою її складання, документації, щодо її складання у електронному вигляді,електронних носіїв, чорнових записів, грошових коштів, отриманих злочинним шляхом та інших предметів і документів, які мають значення по кримінальному провадженню.
В обґрунтування клопотання слідчий посилається на наступне.
Слідчим відділом Приморського ВП в м. Одесі ГУ НПУ в Одеській області здійснюється досудове розслідування по матеріалам кримінального провадження № 12018160500001602від 21.03.2018за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 366 КК України.
Так, впродовж серпня 2017 року службові особи ТОВ «АПК ТОРГ» внесли завідомо неправдиві відомості щодо якості закуповуваної продукції у декларацію №83 від 01 серпня 2017, яку в подальшому надано до тендеру, оголошеного Департаментом освіти та науки Одеської міської ради.
Досудовим розслідуванням встановлено, що в ході аналізу електронної системи державних закупівель«ProZorro» встановлено, що Департамент освіти і науки Одеської міської ради розташований: м. Одеса, вул. Канатна, 134, проводить закупівлю за предметом: «картопля для закладів освіти Київського району м. Одеси».
В ході вивчення документів, які поданні в складі тендерної пропозиції учасниками встановлено, що ними подані декларації продавця на картоплю ТОВ «АПК ТОРГ» від 01 серпня 2017 за №83 та ТОВ «Торговий дім Югторгсервіс» від 01 серпня 2017 за №75 в яких вказано, що предмет закупівлі картопля, як продукція пройшла контроль за показниками безпеки та не містить пестицидів, нітратів, солі важких металів,радіонуклідів та небезпечних карантинних органів що підтверджується експертним висновком, а саме:протоколом випробувань №844 від 27.06.2017виданий випробувальним центром Одеської філії державної установи «Інститут охорони ґрунтів України, але згідно відповіді Державної установи «Інституту охорони ґрунтів України Одеської філії ДУ «Дергрунтохорона» від 22.09.2017 №158-14/04/182встановлено, що підприємства ТОВ «АПК ТОРГ» та «Торговий дім «Югторгсервіс» до вище зазначеного інституту не зверталися до Випробувального центру з замовленням аналізу картоплі у 2017.
Так, за №844 від 27.06.2017 випробувальний центр Одеської філії ДУ «Держгрунтохорона» видавав протокол випробування за результатами аналізів зразка рису, а не картоплі та заявка надійшла від замовника «Іллічівсьзовніштранс». Проте дата видачі протоколу за вказаним номером не 27.06.2017, а 01.08.2017.
Відповідно до показів свідка ОСОБА_3 , який займає посаду директора ТОВ «АПК ТОРГ», встановлено, що декларація продавця №83 від 01.08.2017 виготовлялася особисто ним на підставі протоколу досліджень №844 від 27.06.2017, який наданий бухгалтерією підприємства СТОВ АФ «Факел» код 13902543. Так підприємством придбана партія картоплі влітку 2017 у СТОВ АФ «Факел» з метою подальшої реалізації. Для підтвердження якості даної картоплі підприємством СТОВ АФ «Факел» надано протокол дослідження №844 від 27.06.2017. З питання придбання даної картоплі він спілкувався з власником підприємства СТОВ АФ «Факел».
Відповідно до показів свідка ОСОБА_4 , який займає посаду директора СТОВ АФ «Факел», встановлено, що між підприємством і ТОВ «АПК Торг» в 2017 будь - які договору на закупівлю овочевої продукції не укладалися, який-небудь товар на адресу ТОВ «АПК Торг» не продавався і не відвантажувався. Протоколи дослідження № 844 від 27.06.2017 йому не знайомі, такі документи ним не видавались, печатка не ставилася, чому в зазначених протоколах вказані реквізити підприємства йому невідомо. Крім цього підприємству ТОВ «АПК Торг» в 2017 картопля не реалізовувалася.
Документи, які розміщені до електронної системи державних закупівель«ProZorro» з метою участі у вищевказаному конкурсі являються є офіційними згідно Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг», в діях посадових осібТОВ «АПК ТОРГ»вбачаються ознаки кримінального правопорушення передбаченого ст.366 КК України.
Як встановлено, місцем фактичного розташування Товариства з обмеженою відповідальністю «АПК ТОРГ»,(ТОВ «АПК ТОРГ») код ЄДРПОУ 40260362є адреса: місто Одеса, вулиця Моторна, будинок 8, корпус 19.
За вказаною адресою вказане підприємство веде діяльність та зберігає відомості, що внесено у підробну документацію декларацію №83 від 01 серпня 2017, та сам підробний документ, який в подальшому надано до тендеру, оголошеного Департаментом освіти та науки Одеської міської ради, що спростовуються іншими документами, а саме: протоколом випробувань №844 від 27.06.2017 виданий випробувальним центром Одеської філії державної установи «Інститут охорони ґрунтів України, але згідно відповіді Державної установи «Інституту охорони ґрунтів України Одеської філії ДУ «Дергрунтохорона» від 22.09.2017 №158-14/04/182щодо придбання фруктів та овочів для закладів освіти м. Одеси Суворовського, Приморського та Київського району код торгів №UA-2017-08-31-000214-b.
Враховуючи вищевикладене, з метою забезпечення заходів кримінального провадження необхідно вилучити підробну документацію, що у знаходиться у володінні ТОВ «АПК ТОРГ`код ЄРДПОУ: 40260362 за адресою: місто Одеса, вулиця Моторна, будинок 8, корпус 19, яка містять в собі інформацію що затверджують чи спростовують чинності вчинених дій стосовно наданих на тендер декларацій, що має значення під час розслідування.
Згідно наявної інформації інформаційної довідки з Реєстру прав власності на нерухоме майно серійний номер RRP-4HHG5V4VJ об`єкт житлової нерухомості за адресою: вулиця Моторна, будинок 8, корпус 19, належить на правах приватної власності ТОВ «Торговий дім Югторгсервіс» код ЄРДПОУ: 39532730.
У зв`язку з викладеним, у органу досудового розслідування виникла необхідність у наданні дозволу на проведення обшуку.
Слідчий, будучи належним чином сповіщеним про день, час та місце розгляду клопотання, в судове засідання не з`явилась, згідно наданої нею заяви, просила розглядати клопотання у її відсутність.
Вивчивши надані матеріали, приходжу до висновку, що клопотання слідчого підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
Згідно ч. 5 ст. 234 КПК України слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про обшук якщо прокурор, слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що:
1) було вчинено кримінальне правопорушення;
2) відшукані речі і документи мають значення для досудового розслідування;
3) відомості які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду;
4) відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи та мають значення для досудового розслідування;
Стаття 30 Конституції України гарантує кожному недоторканність житла чи володіння особи. Так, згідно із цією статтею не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду. У невідкладних випадках, пов`язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину, можливий інший, встановлений законом, порядок проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду і обшуку.
Відповідно до ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров`я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
Зазначені міжнародні гарантії прав людини на недоторканість житла, таємницю спілкування, невтручання у приватне життя, недоторканість прав власності нормативно визначені в Конституції України та є, відповідно до положень ст.2 КПК України, загальними засадами кримінального провадження.
Для досягнення завдань кримінального провадження, визначених ст. 2 КПК України, орган досудового розслідування в даному кримінальному проваджені вправі з метою досягнення його дієвості застосувати інші заходи забезпечення кримінального провадження (тимчасовий доступ до речей і документів, виклик слідчим, привід, залучення експерта).
Разом з цим, відповідно до положень діючого кримінального процесуального законодавства, застосування такого заходу не допускається, якщо сторона кримінального провадження не доведе, що: існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування цього заходу забезпечення кримінального провадження; потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; може бути виконане завдання, для досягнення якого слідчий, прокурор звернувся із клопотанням.
При цьому, для оцінки потреб досудового розслідування, згідно ч. 4 ст. 132 КПК України, слідчий суддя зобов`язаний врахувати можливість без застосовуваного заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Однак, вказаних вимог слідчим при зверненні з клопотанням про надання дозволу на проведення обшуку до слідчого судді при розгляді вказаного клопотання, дотримано не було.
Також слідчим суддею було встановлено, що слідчим в клопотанні не було дотримано вимог п. 1 ч. 3 ст. 132 КПК України, оскільки під час складання клопотання слідчий, як суб`єкт, який безпосередньо здійснює досудове розслідування, повинен не лише констатувати наявність необхідності застосування заходу забезпечення кримінального провадження, а як суб`єкт, який найбільш обізнаний стосовно фактичних підстав їх застосування, навести суду відповідні аргументи, що підтверджують таку необхідність, переконати суд прийняти відповідне процесуальне рішення, а суд, ґрунтуючись на власному переконанні щодо наявності для цього достатніх підстав, постановляє рішення, яким задовольняє таке клопотання, так як матеріалами клопотання слідчого не підтверджуються обставини вказані в клопотанні слідчого
За таких обставин, орган досудового слідства мав звернутися до суду із клопотанням про тимчасовий доступ до конкретних речей та документів, в порядку, передбаченому ст.167-169 КПК України.
У разі відмови посадовими особами в тимчасовому доступі до необхідних речей та документів, орган досудового слідства може повторно звернутись до слідчого судді з клопотанням про проведення обшуку, з зазначенням конкретних речей та документів, які мають значення для кримінального провадження.
Зазначені у клопотанні підстави для проведення обшуку є сумнівними, застосування даного заходу забезпечення кримінального провадження не є виправданим та може призвести до порушення прав, свобод і інтересів осіб у кримінальному провадженні, а проведення обшуку в зазначених в клопотанні приміщеннях не досягне мети проведення обшуку відповідно до вимог КПК України.
Таким чином, приходжу до висновку, що у задоволенні клопотання про проведення обшуку необхідно відмовити.
Керуючись ст.ст. 233, 234, 235 КПК України, слідчий суддя, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні клопотання старшого слідчого СВ Приморського ВП в м. Одесі ГУ НПУ в Одеській області ОСОБА_2 про надання дозволу на проведення обшуку відмовити з підстав, викладених в мотивувальній частині ухвали слідчого судді.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
16.04.2018
Суд | Приморський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 16.04.2018 |
Оприлюднено | 28.02.2023 |
Номер документу | 73417766 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Приморський районний суд м.Одеси
Іванов В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні