Рішення
від 16.04.2018 по справі 293/1181/17
ЧЕРНЯХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 293/1181/17

Провадження № 2/293/128/2018

16 квітня 2018 року смт Черняхів

Черняхівський районний суду Житомирської області в складі :

головуючого-судді Бруховського Є.Б.

секретаря судових засідань ОСОБА_1

з участю позивача ОСОБА_2

відповідача ОСОБА_3

представника відповідача ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Черняхові цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася в суд з позовом, вказавши, що 06.10.2010року в с.Мокренщина, Черняхівського району Житомирської області помер її батько ОСОБА_5 . Після його смерті залишилось спадкове майно, а саме: земельна ділянка площею 4,90 га для ведення особистого селянського господарства, розташована на території Пекарщинської сільської ради Черняхівського району. Вказала, що вона є спадкоємцем першої черги права спадкування за законом, однак пропустила строк для її прийняття. Крім неї, спадкоємцем першої черги спадкування за законом є її брат - відповідач по справі - ОСОБА_3, який прийняв спадщину за законом. Згоди на прийняття нею спадщини брат не надає , тому вона змушена звернутись до суду із позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

Позивач зазначає, що причиною несвоєчасного звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини є те, що в неї, починаючи з 2008 року суттєво погіршився стан здоров"я. В 2008 році в неї стався інсульт. Внаслідок хвороби в неї відбулося порушення свідомості, ускладнилася можливість вільно пересуватия, вільно говорити, висловлювати думки, самостійно читати документи. Вказала, що наслідки хвороби долає і до цього часу. Починаючи з 2011 року вона визнана інвалідом 2 групи безстроково та періодично проходить лікування в терапевта , невролога. Крім того, вказала , що починаючи з 2008 року перебуває в скрутному матеріальному становищі, що також стало перешкодою для своєчасного звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини .

На підставі викладеного просить визнати причини пропуску на прийняття спадщини поважними та визначити їй додатковий строк терміном в два місяці після набранням рішенням законної сили .

Позивач ОСОБА_2 в судовому засіданні позов підтримала, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві, просили його задовольнити.

Відповідач ОСОБА_3 та його представник ОСОБА_4 в судовому засіданні позов не визнали та просили застосувати строк позовної давності.

В запереченнях на позов, відповідач вказав, що за життя, 21.08.2009 року батько склав заповіт на його ім"я, яким заповів йому житловий будинок та прибудинкові споруди, розташовані в с.Мокренщина , вул.Карла Маркса, 11, Черняхівського району Житомирської області. 06.03.2010року батько помер в с.Мокренщина Черняхівського району Житомирської області. Після його смерті відкрилась спадщина по заповіту. Однак, до складу спадщини не увійшли дві земельні ділянки ( кадастрові номери 1825686800:06:000:0023 та 1825686800:01:000:0312 ), розташовані на території Пекарщинської сільської ради Черняхівського району Житомирської області та право на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат) КСП "Зоря" с.Пекарщина, Черняхівського району, Житомирської області в розмірі 29977 гривень . А тому відповідач прийняв у спадок вказаний майновий пай та земельні ділянки за законом шляхом подання до нотаріуса заяв про прийняття спадщини.

Вказав, що його брати - ОСОБА_6, ОСОБА_7 та його сестра - позивач по справі ОСОБА_2 спадщину після смерті батька не приймали. За життя між батьком та його дітьми була домовленість про те, що будинок з присадибними будівлями належатимуть наймолодшому сину, тобто, йому - відповідачу.

Заперечує проти визначення сестрі додаткового строку для прийняття спадщини, оскільки вказані нею причини пропуску строку для прийняття спадщини не є непереборними та істотними.

Суд, заслухавши пояснення позивача, відповідача та його представника , дослідивши матеріали справи та надавши їм правову оцінку, дійшов висновку, що позовні вимоги є законними та підставними.

15.12.2017 року набув чинності Закон України Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів №2147-VIII від 03.10.2017року, яким ЦПК України викладено в новій редакції.

Пунктом 9 розділу ХІІІ Перехідні положення ЦПК України передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Судом встановлено, що 06.03.2010 року в с.Мокренщина Черняхівського району Житомирської області помер батько позивача та відповідача - ОСОБА_5 (а.с.5), після його смерті відкрилася спадщина (а.с.43).

Позивач ОСОБА_2 є спадкоємцем першої черги спадкування за законом, що стверджується копією свідоцтва про народження та свідоцтва про розірвання шлюбу (а.с.7,8). Відповідач ОСОБА_3 є спадкоємцем за заповітом, який прийняв спадщину. Крім того, вподальшому відповідач прийняв спадщину після смерті батька за законом. Вказані обставини стверджуються копією заповіту ОСОБА_5, копіями заяв відповідача про прийняття спадщини після смерті батька , копіями свідоцтв про право на спадщину за заповітом та за законом ,а також іншими матеріалами справи (а. с. 37,38,39,41, 42,51).

На момент відкриття спадщини позивач проживала окремо від спадкодавця, а тому для прийняття спадщини їй необхідно звернутись до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини за місцем відкриття спадщини.

Однак, позивач пропустила шестимісячний строк для прийняття спадщини. Спадкоємець, який прийняв спадщину після смерті ОСОБА_5 - ОСОБА_3 згоди для прийняття спадщини позивачкою не надає.

Відповідно до ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до п.24 Постанови Пленуму Верховного Cуду №7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьоїстатті 1272 ЦК. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Згідно роз'яснень Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, зазначених в постанові від 30.05.2008 року №7, судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна, похилий вік, непрацездатність, незнання про існування заповіту, встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини (наприклад, встановлення факту проживання однією сім'єю), невизначеність між спадкоємцями хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови.

Як вбачається з матеріалів справи (а.с.12-17,18), ОСОБА_2 як на підставу пропуску шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори, посилається на погіршення здоров"я в 2008 році, в якому вона перенесла інсульт. 21.05.2008 року направлена на МСЕК Черняхівського ЛКК. Починаючи з 2011 року позивач визнана інвалідом 2 групи безстроково та періодично проходить лікування в лікарів терапевта та невролога.

Згідно медичних документів, ОСОБА_2 діагностовано: розсіяний енцефаломієліт, церебральна форма, 2 стадія, лівобічний геміпарез, нижній парапарез, з вестибуло-атактичними розладами, порушенням функцій тазових органів. Дисциркуляторна енцефалопатія 2 стадії. Транзиторна ішемічна атака 16.10.2008р. (а.с.11) .

З наданих позивачом письмових доказів вбачається, що в період з 11.03.2010року по 22.03.2010року та в період з 22.07.2010року по 02.08.2010року знаходилася на лікуванні в неврологічному відділенні Черняхівської ЦРЛ.

Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст.76 ЦПК України докази в їх сукупності, суд вважає вищевказані захворювання позивачки стали непереборними та істотними обставинами для прийняття нею спадщини, оскільки хвороби тривали в період з 06.03.2010року по 06.09.2010року - шестимісячний строк для прийняття спадщини, а тому визнає причини пропуску строку подачі заяви про прийняття спадщини спадкоємцем поважними.

Керуючись ст.ст.12,13,77,81,259,263-265,268 ЦПК України, 1270, 1272ЦК України, суд ,-

У Х В А Л И В :

Позов ОСОБА_2 - задовольнити .

Визначити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженці ІНФОРМАЦІЯ_2 додатковий строк для прийняття спадщини після смерті батька - ОСОБА_5, який помер 06.03.2010року в с.Мокренщина Черняхівського району Житомирської області терміном два місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Апеляційного суду Житомирської області через Черняхівський районний суд Житомирської області протягом 30 днів з дня його проголошення.

Головуючий- суддя: Є.Б. Бруховський

Копія: вірно

СудЧерняхівський районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення16.04.2018
Оприлюднено19.04.2018
Номер документу73450862
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —293/1181/17

Ухвала від 18.06.2018

Цивільне

Черняхівський районний суд Житомирської області

Бруховський Є. Б.

Ухвала від 18.06.2018

Цивільне

Черняхівський районний суд Житомирської області

Бруховський Є. Б.

Рішення від 16.04.2018

Цивільне

Черняхівський районний суд Житомирської області

Бруховський Є. Б.

Ухвала від 05.12.2017

Цивільне

Черняхівський районний суд Житомирської області

Бруховський Є. Б.

Ухвала від 07.11.2017

Цивільне

Черняхівський районний суд Житомирської області

Бруховський Є. Б.

Ухвала від 01.11.2017

Цивільне

Черняхівський районний суд Житомирської області

Бруховський Є. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні