Постанова
від 11.04.2018 по справі 647/2260/17
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 квітня 2018 року м. Херсон

справа №647/2260/17

провадження №22-ц/791/400/2018

Апеляційний суд Херсонської області в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого (суддя-доповідач)Кузнєцової О.А., суддів:Бездрабко В.О., Приходько Л.А., секретар Кутузова А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні апеляційну скаргу ОСОБА_1, яка діє в інтересах ОСОБА_2, на рішення Бериславського районного суду Херсонської області у складі судді Миргород В.С. від 22 грудня 2017 року в справі за позовом ОСОБА_1, яка діє а в інтересах ОСОБА_2, до Бериславської районної державної адміністрації Херсонської області, ОСОБА_3, ОСОБА_4, Державного реєстратора Управління економічного розвитку та інфраструктури відділу державної реєстрації Бериславської районної державної реєстрації Херсонської області Вороніної Ірини Миколаївни про скасування розпоряджень голови Бериславської районної державної адміністрації та скасування державної реєстрації права власності на нерухоме майно,

ВСТАНОВИЛА:

У жовтні 2017 року ОСОБА_1, яка діє в інтересах ОСОБА_2 звернулась до Бериславської районної державної адміністрації Херсонської області, ОСОБА_3, ОСОБА_4, Державного реєстратора Управління економічного розвитку та інфраструктури відділу державної реєстрації Бериславської районної державної адміністрації Херсонської області Вороніної І.М. про скасування розпоряджень голови Бериславської районної державної адміністрації та скасування державної реєстрації права власності на нерухоме майно. В обґрунтування своїх вимог позивач зазначала, що вона успадкувала після смерті ОСОБА_5 та ОСОБА_6 дві земельні частки (паї), що підтверджується копіями свідоцтв про право на спадщину.

Дотримуючись процедури, визначеної Законом України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) , вона звернулася до Бериславської РДА з заявою про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), з метою надання їх у власність.

15 серпня 2017 року головою Бериславської РДА було видане розпорядження про надання їй дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), з метою надання їх у власність, загальною площею 10,4024 га, із них:

- ріллі зрошуваної - 2,2701 га, в контурі НОМЕР_1, ділянка НОМЕР_2, кадастровий номер НОМЕР_3;

- ріллі богарної - 3,0502 га, в контурі НОМЕР_4, ділянка НОМЕР_5, кадастровий номер НОМЕР_6;

- ріллі зрошуваної - 2,6484 га, в контурі НОМЕР_7, ділянка НОМЕР_8, кадастровий номер НОМЕР_9;

- ріллі богарної - 2,4337 га, в контурі НОМЕР_10, ділянка НОМЕР_11, кадастровий номер НОМЕР_12 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Шляхівської сільської ради із земель колишнього сільськогосподарського підприємства Славутич , згідно з сертифікатами на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_13 , НОМЕР_14.

Отримавши дане розпорядження, вона замовила технічну документацію, оплатила її та почала проходити процедуру погодження (підписи суміжних землекористувачів, довідки та інше).

У подальшому їй стало відомо, що 22 вересня 2017 року за №552 було прийнято розпорядження голови Бериславської РДА, яким ОСОБА_4 надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), з метою надання їх у власність, на аналогічну земельну ділянку площею 3,0502 га, в тому числі ріллі богарної - 3,0502 га, в контурі НОМЕР_4, ділянка НОМЕР_5, кадастровий номер НОМЕР_6 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Шляхівської сільської ради із земель колишнього сільськогосподарського підприємства Славутич згідно з сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_15.

22 вересня 2017 року за №553 також було прийнято розпорядження голови Бериславської РДА, яким ОСОБА_3 надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), з метою надання їх у власність на аналогічні земельні ділянки:

- площею 2,4337 га, в тому числі ріллі богарної - 2,4337 га, в контурі НОМЕР_10, ділянка НОМЕР_11, кадастровий номер НОМЕР_12;

- площею 2,6484, в тому числі ріллі зрошуваної - 2,6484 га, в контурі НОМЕР_7, ділянка НОМЕР_8, кадастровий номер НОМЕР_9 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Шляхівської сільської ради із земель колишнього сільськогосподарського підприємства Славутич згідно з сертифікатами на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_16.

26 вересня 2017 року районною державною адміністрацією прийнято розпорядження №560 та №561, яким вирішено затвердити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж зазначених вище земельних ділянок в натурі (на місцевості) ОСОБА_4 та ОСОБА_3, та передати їм у власність дані земельні ділянки.

На підставі даних розпоряджень державним реєстратором Управління економічного розвитку та інфраструктури Бериславської РДА Херсонської області Вороніною І.М. 28 вересня 2017 року було зареєстроване право власності на земельні ділянки ОСОБА_3 та ОСОБА_4, що підтверджується копіями інформаційних довідок з реєстру прав на нерухоме майно.

Посилаючись на те, що надання дозволу декільком громадянам на виготовлення технічної документації із землеустрою на одні й ті самі ділянки є прямим порушенням Закону України Про землеустрій , а також посилаючись на положення ст.ст. 128, 120,122, 125, 134,155 ЗК України, ст.377 ЦК України, ст.43 Закону України Про місцеві державні адміністрації , ч.3 ст.15 Закону України "Про доступ до публічної інформації", позивач, з урахуванням збільшених позовних вимог, просила суд:

- скасувати розпорядження голови Бериславської РДА від 22 вересня 2017 року за №551 Про внесення змін до розпорядження голови районної державної адміністрації Про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ;

- скасувати розпорядження голови Бериславської РДА від 22 вересня 2017 року за №552 Про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) в частині земельної ділянки площею 3,0502 га , в тому числі ріллі богарної - 3,0502 га, в контурі НОМЕР_4, ділянка НОМЕР_5, кадастровий номер НОМЕР_6 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва;

- скасувати розпорядження голови Бериславської РДА від 22 вересня 2017 року за №553 Про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ;

- скасувати розпорядження голови Бериславської РДА від 26 вересня 2017 року за №560 Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) ОСОБА_4 ;

- скасувати розпорядження голови Бериславської РДА від 26 вересня 2017 року за №561 Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) ОСОБА_3 ;

- скасувати державну реєстрацію права власності ОСОБА_4 на земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_6, вчинену державним реєстратором Управління економічного розвитку та інфраструктури Бериславської районної державної реєстрації Херсонської області Вороніною І.М. 28 вересня 2017 року за номером 22655313;

- скасувати державну реєстрацію права власності ОСОБА_3 на земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_9 та земельну ділянку НОМЕР_12, вчинені державним реєстратором Управління економічного розвитку та інфраструктури Бериславської РДА Херсонської області Вороніною І.М. 28 вересня 2017 року за номером 22652719 та за номером 22653607;

- стягнути з Бериславської РДА на її користь понесені судові витрати у вигляді сплаченого судового збору, витрат пов'язаних з явкою у судове засідання та послуг за надання правової допомоги.

Рішенням Бериславського районного суду Херсонської області від 22 грудня 2017 року у задоволенні позову відмовлено.

В апеляційній скарзі ОСОБА_1, вважаючи рішення суду першої інстанції незаконним, необґрунтованим та таким, що постановлено з порушенням норм матеріального і процесуального права, при неповному з'ясуванні усіх фактичних обставин справи, просить рішення суду скасувати та ухвалити нове, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

У відзиві на апеляційну скаргу представник Бериславської РДА, посилаючись на безпідставність доводів апеляційної скарги та законність рішення, просить скаргу відхилити, а рішення суду залишити без змін.

Заслухавши доповідача, учасників справи та процесу, які з'явилися до суду, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, у визначених цивільно-процесуальним законом межах, колегія суддів вважає, що скарга задоволенню не підлягає.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що позивачкою не надано суду доказів на підтвердження порушення її прав та законних інтересів, які б підлягали захисту у судовому засіданні. Доводи позивачки ґрунтуються на суб'єктивній оцінці фактичних обставин справи та доказів, а також на невірному тлумаченні норм матеріального права. Матеріали справи не містять жодних відомостей стосовно того, що у позивачки виникло будь-яке право власності чи користування зазначеними нею земельними ділянками, питання про захист якого вона просить вирішити в судовому порядку. Також не підлягають задоволенню позовні вимоги з тих підстав, що розпорядження голови РДА є ненормативним правовим актом одноразового застосування, яке вичерпало свою дію фактом його виконання, і тому не може бути в подальшому скасовано. Як похідні із зазначеного також не підлягають задоволенню вимоги позивача про скасування державної реєстрації права власності.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Так судом встановлено, що ОСОБА_2 є спадкоємницею ОСОБА_5 та ОСОБА_6 На підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом позивачка ОСОБА_2 успадкувала після ОСОБА_5 та ОСОБА_6 право на земельні частки (пай), які перебувають у колективній власності КСП Славутич , що розташоване на території м.Берислав Херсонської області розміром по 5.66 в умовних кадастрових гектарах, кожна, без визначення меж цієї частки в натурі ( на місцевості) (а.с.18-20, 22-24).

Матеріли справи не містять відомостей стосовно того, що за життя ОСОБА_5 та ОСОБА_6 зверталися у встановленому законом порядку з відповідною заявою про встановлення (відновлення) меж зазначених земельних ділянок в натурі (на місцевості).

У серпні 2017 року ОСОБА_2, маючи право на земельні частки (паї) згідно сертифікатів серії НОМЕР_13 та НОМЕР_14 (а.с.18-19,22-23), звернулася до Бериславської РДА з заявою про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою на земельні ділянки, тобто почала процедуру оформлення у встановленому законом порядку права власності на земельні ділянки.

Так, розпорядженням голови Бериславської районної державної адміністрації №495 від 15 серпня 2017 року Про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) позивачці ОСОБА_2 надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), з метою надання їх у власність, загальною площею 10,4024 га, із них:

- ріллі зрошуваної - 2,2701 га, в контурі НОМЕР_1, ділянка НОМЕР_2, кадастровий номер НОМЕР_3;

- ріллі богарної - 3,0502 га, в контурі НОМЕР_4, ділянка НОМЕР_5, кадастровий номер НОМЕР_6;

- ріллі зрошуваної - 2,6484 га, в контурі НОМЕР_7, ділянка НОМЕР_8, кадастровий номер НОМЕР_9;

- ріллі богарної - 2,4337 га, в контурі НОМЕР_10, ділянка НОМЕР_11, кадастровий номер НОМЕР_12 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Шляхівської сільської ради із земель колишнього сільськогосподарського підприємства Славутич згідно з сертифікатами на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_13 , НОМЕР_14 (а.с.26).

26 серпня 2017 року позивачка звернулась з заявою щодо виготовлення технічної документації з землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) загальною площею 10.4024 га (а.с.27).

Також із матеріалів справи вбачається, що відповідачі по справі ОСОБА_4 та ОСОБА_3 також успадкували право на земельні частки (пай), які перебувають у колективній власності КСП Славутич , що розташоване на території м.Берислав Херсонської області розміром по 5.66 в умовних кадастрових гектарах, кожна, без визначення меж цієї частки в натурі ( на місцевості) (а.с.65,73). За життя спадкодавців встановлення (відновлення) меж зазначених земельних ділянок в натурі (на місцевості) не здійснювалося.

18 вересня 2017 року ОСОБА_4 та ОСОБА_3 звернулися до голови Бериславської РДА з відповідною заявою про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) згідно сертифікатів на земельну частку (пай) серії НОМЕР_15 та НОМЕР_16 (а.с.63,70).

20 вересня 2017 року сільський голова звернувся до голови Бериславської РДА з клопотанням внести зміни до розпорядження голови РДА № 495 від 15 серпня 2017 року Про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) (не витребувані паї) позивачці ОСОБА_2, оскільки при проведенні інвентаризації земель резерву та запасу виявлено, що земельні ділянки в контурі НОМЕР_4, ділянка НОМЕР_5, в контурі НОМЕР_7, ділянка НОМЕР_8; контурі НОМЕР_10, ділянка НОМЕР_11 в січні та березні 2017 року передані громадянам ОСОБА_4 та ОСОБА_3 з наданням викопіювання земельних ділянок для подальшого виготовлення технічної документації із землеустрою та виготовлення правовстановлюючих документів. В липні 2017 року до сільської ради звернулася ОСОБА_2 щодо викопіювання на земельні ділянки, які вона успадкувала. В серпні було позивачці видано розпорядження голово Бериславської РДА Про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) (не витребувані паї) , але після того як ОСОБА_2 звернулася до сільської ради щодо погодження технічної документації із землеустрою, спеціалістом ІІ категорії з питань землеустрою було виявлено помилку, а саме викопіювання земельних ділянок: в контурі НОМЕР_4, ділянка НОМЕР_5, в контурі НОМЕР_7, ділянка НОМЕР_8; контурі НОМЕР_10, ділянка НОМЕР_11, помилково надано позивачці ОСОБА_2 У зв'язку з зазначеним запропоновано внести зміни до розпорядження голови від 15 серпня 2017 року №495, та визначити ОСОБА_2 дві інші земельні ділянки: площею 7.8086 га, у тому числі ріллі богарної - 7.8086 га, в контурі НОМЕР_17, ділянка НОМЕР_18, кадастровий номер НОМЕР_19; та площею 8.1635 га, у тому числі ріллі богарної - 8.1635 га, в контурі НОМЕР_17, ділянка НОМЕР_20, кадастровий номер НОМЕР_21. Дані земельні ділянки перевищують загальний розмір земельних ділянок згідно сертифікатів серії НОМЕР_13 , НОМЕР_14 (а.с.57-59).

Як свідчать матеріали справи, ще до оформлення права власності на зазначені земельні ділянки відповідачі ОСОБА_4 та ОСОБА_3 користувалися саме цими спірними земельними ділянками - здавали їх в оренду. З договору оренди вбачається, що 03 травня 2017 року ОСОБА_4 уклала з ФГ Юкос і К договір оренди земельної частки (паю) площею 5,32 га, яка розміщена в межах земельної ділянки, виділеної в натурі (контур НОМЕР_4 ділянка НОМЕР_5 площа 3,05га; контур НОМЕР_1 ділянка НОМЕР_22 площа 2,27га.). З договору оренди від 18 січня 2017 року вбачається, що ОСОБА_3 уклала з ФГ Юкос і К договір оренди земельної частки (паю) площею 5,08 га, яка розміщена в межах земельної ділянки, виділеної в натурі (контур НОМЕР_10 ділянка НОМЕР_11 площа 2,43га; контур НОМЕР_7 ділянка НОМЕР_22 площа 2,65га.). Площі ділянок, їх номери та номери контурів відповідають номерам та площам спірних земельних ділянок (кадастровий номер НОМЕР_6; НОМЕР_9; НОМЕР_12). Договори оренди зареєстровані у Шляхівській сільській раді, про що є відповідні відмітки (а.с.67,76), є дійсними і ніким не оскаржувалися.

З протоколу №6 засідання постійної районної комісії по розгляду, вирішенню та врегулюванню земельних відносин Бериславської РДА від 22 вересня 2017 року, вбачається, що клопотання сільського голови розглянуто та задоволено. Надано згоду на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) ОСОБА_4 та ОСОБА_3 (а.с.56).

22 вересня 2017 року розпорядженням №551 голови Бериславської РДА внесено зміни до розпорядження №495 від 15 серпня 2017 року Про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) , а саме п.1 розпорядження викладено у новій редакції: надати дозвіл ОСОБА_2 на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), з метою надання їх у власність, загальною площею 15,9721 га, із них: - площею 7.8086 га, у тому числі ріллі богарної - 7.8086 га, в контурі НОМЕР_17, ділянка НОМЕР_18, кадастровий номер НОМЕР_19;

- площею 8.1635 га, у тому числі ріллі богарної - 8.1635 га, в контурі НОМЕР_17, ділянка НОМЕР_20, кадастровий номер НОМЕР_23 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Шляхівської сільської ради із земель колишнього сільськогосподарського підприємства Славутич згідно з сертифікатами на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_13 та НОМЕР_14 (а.с.55).

22 вересня 2017 року за №552 було прийнято розпорядження голови Бериславської районної державної адміністрації Про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) яким ОСОБА_4 надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), з метою надання їх у власність, загальною площею 5.3210, з них: площею 3,0502 га , в тому числі ріллі богарної - 3,0502 га, в контурі НОМЕР_4, ділянка НОМЕР_5, кадастровий номер НОМЕР_6; площею 2,2708 га, у тому числі ріллі зрошуваної - 2,2708 га, в контурі НОМЕР_1, ділянка НОМЕР_22, кадастровий номер НОМЕР_24 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Шляхівської сільської ради із земель колишнього сільськогосподарського підприємства Славутич згідно з сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_15 (а.с.60).

22 вересня 2017 року за №553 було прийнято розпорядження голови Бериславської районної державної адміністрації Про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) , яким ОСОБА_3 надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), з метою надання їх у власність загальною площею 5.0821 га, з них:

- площею 2,4337 га, в тому числі ріллі богарної - 2,4337 га, в контурі НОМЕР_10, ділянка НОМЕР_11, кадастровий номер НОМЕР_12;

- площею 2,6484, в тому числі ріллі зрошуваної - 2,6484 га, в контурі НОМЕР_7, ділянка НОМЕР_8, кадастровий номер НОМЕР_9 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Шляхівськоїх сільської ради із земель колишнього сільськогосподарського підприємства Славутич згідно з сертифікатами на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_16 (а.с.68).

26 вересня 2017 року районною державною адміністрацією прийнято розпорядження №560 Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) , яким вирішено:

1.Затвердити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) загальною площею 5,3210 га ОСОБА_4 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва контур НОМЕР_4 ділянка НОМЕР_5, контур НОМЕР_1 ділянка НОМЕР_22, Шляхівська сільська рада Бериславського району, Херсонської області, розроблену фізичною особою-підприємцем Станкевичем Миколою Васильовичем;

2. передати громадянці ОСОБА_4 у власність земельні ділянки загальною площею 5,3210 га із них:

- площею 3,0502 га, у тому числі ріллі богарної - 3,0502 га, в контурі НОМЕР_4, ділянка НОМЕР_5, кадастровий номер НОМЕР_6;

- площею 2,2708 га, у тому числі ріллі зрошуваної - 2,2708 га, в контурі НОМЕР_1, ділянка НОМЕР_22, кадастровий номер НОМЕР_24, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель колишнього колективного сільськогосподарського підприємства "Славутич" на території Шляхівської сільської ради (а.с.77).

Розпорядженням Бериславської РДА від 26 вересня 2017 року № 561 Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) вирішено:

1. Затвердити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) загальною площею 5,0821 га ОСОБА_3 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва контур НОМЕР_10 ділянка НОМЕР_11, контур НОМЕР_7 ділянка НОМЕР_8, Шляхівська сільська рада Бериславського району, Херсонської області, розроблену фізичною особою-підприємцем Станкевичем Миколою Васильовичем;

2. передати громадянці ОСОБА_3 у власність земельні ділянки загальною площею 5,0821 га із них:

- площею 2,4337 га, у тому числі ріллі богарної - 2,4337 га, в контурі НОМЕР_10, ділянка НОМЕР_11, кадастровий номер НОМЕР_12;

- площею 2,6484 га, у тому числі ріллі зрошуваної - 2,6484 га, в контурі НОМЕР_7, ділянка НОМЕР_8, кадастровий номер НОМЕР_9,

для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель колишнього колективного сільськогосподарського підприємства "Славутич" на території Шляхівської сільської ради. (а.с. 91).

28 вересня 2017 року державним реєстратором Управління економічного розвитку та інфраструктури Бериславської РДА було зареєстровано за ОСОБА_4 та ОСОБА_3 право власності на зазначені земельні ділянки (а.с.-34-36), що узгоджується з вимогами ст.125 ЗК України.

Звернувшись до суду з позовом, ОСОБА_2 заявлено вимогу про скасування розпоряджень Бериславської РДА від 22 вересня 2017 року №551, №552, №553 та від 26 вересня 2017 року №560, №561, а також скасування державної реєстрації права власності ОСОБА_7 та ОСОБА_3 на земельні ділянки. При цьому вимоги обґрунтовано тим, що зазначені розпорядження порушують її права і інтереси, оскільки прийнятті з порушенням ст.15 Закону України Про доступ до публічної інформації , ст.43 Закону України Про місцеві державні адміністрації та ст.118 ЗК України. Зазначає, що надання дозволу декільком громадянам на виготовлення технічної документації із землеустрою на одні й ті самі ділянки є прямим порушенням Закону України Про землеустрій . Крім того посилалася на те, що земельні ділянки з кадастровими номерами НОМЕР_12 та НОМЕР_9 станом на 21 вересня 2017 року були зареєстровані в Державному земельному кадастрі за померлою ОСОБА_6, що в свою чергу унеможливлює їх передання іншій особі ніж спадкоємниці.

Відповідно до ч. 1 ст. 81 Земельного Кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).

Згідно ст.125 Земельного Кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Частиною 1 ст. 116 Земельного Кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Тобто, у громадянина виникає право на земельну ділянку на підставі рішення відповідного органу державної влади або місцевого самоврядування про надання її у власність, а не на підставі рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Отримання дозволу на розроблення не означає обов'язкове позитивне вирішення питання про надання земельної ділянки у власність.

Земельним законодавством встановлено як підстави набуття права на землю громадянами та юридичними особами, так і певну процедуру вирішення питання передачі земельної ділянок.

Питання визначення меж земельних ділянок в натурі вирішується згідно Законом України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних ділянок часток (паїв)

Так статтею 1 зазначеного Закону визначено осіб, які мають право на земельну частку (пай), а саме: колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, кооперативів, акціонерних товариств,

у тому числі створених на базі радгоспів та

інших державних сільськогосподарських підприємств, а також

пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на

земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку; громадяни - спадкоємці права на земельну частку (пай),

посвідченого сертифікатом.

Відповідно до ст.2 даного Закону основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку

(пай),виданий районною (міською) державною адміністрацією. Також, документами, що посвідчують право на земельну частку (пай),

є свідоцтво про право на спадщину.

Згідно статті 3 Закону підставами для виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) є рішення

відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації.

Особи, власники сертифікатів на право на земельну частку

(пай), які виявили бажання одержати належну їм земельну частку

(пай) в натурі (на місцевості), подають до відповідної сільської,

селищної, міської ради чи районної державної адміністрації заяву

про виділення їм земельної частки (паю) в натурі (на місцевості).

Земельна частка (пай) виділяється її власнику в натурі (на

місцевості), як правило, однією земельною ділянкою. За бажанням

власника земельної частки (паю) йому можуть бути виділені в натурі

(на місцевості) дві земельні ділянки з різним складом

сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження,

сінокоси або пасовища).

У разі подання заяв про виділення земельних часток (паїв) у

натурі (на місцевості) більшістю власників земельних часток (паїв)

у межах одного сільськогосподарського підприємства відповідна

сільська, селищна, міська рада чи районна державна адміністрація

приймає рішення про розробку проекту землеустрою щодо організації

території земельних часток (паїв).

У статті 5 Закону зазначено про повноваження сільських, селищних, міських рад та районних державних адміністрацій щодо виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв), а саме: сільські, селищні, міські ради та районні державні

адміністрації в межах їх повноважень щодо виділення земельних

часток (паїв) у натурі (на місцевості):

розглядають заяви власників земельних часток (паїв) щодо

виділення їм в натурі (на місцевості) земельних ділянок і видачі

документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку;

приймають рішення щодо виділення земельних часток (паїв) у

натурі (на місцевості);

уточняють списки осіб, які мають право на земельну частку

(пай);

уточняють місце розташування, межі і площі

сільськогосподарських угідь, які підлягають розподілу між

власниками земельних часток (паїв);

укладають із землевпорядними організаціями договори на

виконання робіт із землеустрою щодо виділення земельних часток

(паїв) у натурі (на місцевості) та виготовлення відповідної

документації із землеустрою, якщо такі роботи виконуються за

рахунок місцевого бюджету;

сприяють в укладанні договорів на виконання землевпорядними

організаціями робіт із землеустрою щодо виділення земельних часток

(паїв) у натурі (на місцевості), якщо такі роботи виконуються за

рахунок осіб, які мають право на земельну частку (пай), або за

рахунок коштів підприємств, установ та організацій, що орендують

земельні частки (паї), проектів технічної допомоги тощо;

надають землевпорядним організаціям уточнені списки осіб, які

мають право на земельну частку (пай);

розглядають та погоджують проекти землеустрою щодо

організації території земельних часток (паїв);

організовують проведення розподілу земельних ділянок між

особами, які мають право на виділення їм земельних часток (паїв) у

натурі (на місцевості), в порядку, визначеному цим Законом;

оформляють матеріали обміну земельними частками (паями),

проведеного за бажанням їх власників до моменту видачі державних

актів на право власності на земельну ділянку;

приймають рішення про видачу документів, що посвідчують право

власності на земельну ділянку, власникам земельних часток (паїв).

Сільські, селищні, міські ради приймають рішення щодо

виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам

земельних часток (паїв) у межах населених пунктів, а районні

державні адміністрації - за межами населених пунктів.

Таким чином, розпорядження голови Бериславської районної державної адміністрації №495 від 15 серпня 2017 року, на яке посилається ОСОБА_2, є лише підставою для надання їй дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), а не правовстановлюючим документом, що посвідчує право власності на земельні ділянки.

Крім того, право власності ОСОБА_2 на земельну ділянку могло виникнути лише після виділення її в натурі, що можливо лише після виготовлення відповідної землевпорядної документації та проведення державної реєстрації цих прав, що передбачено вимогами ст.ст.81, 125 Земельного Кодексу України, тобто на момент надання земельних ділянок у власність ОСОБА_4 та ОСОБА_3, право власності на земельні частки (пай) у ОСОБА_2 не виникло і останньою не доведено, що виділення земельних ділянок їй у власність повинно було здійснюватись саме із земельних ділянок, наданих у власність ОСОБА_4 та ОСОБА_3

Посилання апелянта на те, що земельні ділянки з кадастровими номерами НОМЕР_12 та НОМЕР_9 станом на 21 вересня 2017 року були зареєстровані в Державному земельному кадастрі за померлою ОСОБА_6, що підтверджується інформацією з Державного земельного кадастру про право власності на речові права на земельну ділянку з офіційного сайту з QRкодом (а.с.37,38), не може прийматися до уваги, оскільки матеріали справи не містять будь-яких достовірних відомостей з Державного земельного кадастру щодо дати державної реєстрації такого права, номеру запису про право, а також відсутня інформація щодо органу, який здійснив державну реєстрацію такого права власності земельних ділянок за померлою ОСОБА_6

Натомість із матеріалів справи вбачається, що ще до оформлення права власності на зазначені земельні ділянки відповідачі користувалися саме цими спірними земельними ділянками - здавали їх в оренду.

Право власності на вказані земельні ділянки відповідачі отримали законно, отримавши спочатку у січні та березні 2017 року викопіювання земельних ділянок в Шляхівській сільській раді за місцем знаходження землі (що підтверджується відомостями, які містяться у клопотанні Шляхівської сільської ради від 20 вересня 2017 року)(а.с.57), та після Розпорядження про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі.

Під час видачі розпоряджень Бериславською РДА у повному обсязі дотримано норми чинного законодавства, зокрема Законів України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) , Про землеустрій , Земельного кодексу України, прав та законних інтересів громадян. Посилання апелянта на те, що надання дозволу декільком громадянам на виготовлення технічної документації із землеустрою на одні й ті самі ділянки є прямим порушенням норм чинного законодавства, не може прийматися до уваги, оскільки даний факт Бериславською РДА було виправлено, шляхом винесення розпорядження про внесення змін до відповідних розпоряджень, що прямо не заборонено нормами чинного законодавства.

Тобто зазначене свідчить, що жодних прав позивача відповідачі ОСОБА_4 та ОСОБА_3 не порушували.

Згідно вимог ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.

Оцінюючи в сукупності зібрані у справі докази, судова колегія приходить до висновку, що позивачем не надано належних і допустимих доказів, які б достовірно свідчили, що її права є порушеними та її незаконно позбавлено права власності на земельні ділянки.

Щодо тверджень апелянта про допущення Бериславською РДА при наданні земельних ділянок порушень ст.15 Закону України Про доступ до публічної інформації , а саме те, що оскаржувані розпорядження не було оприлюдненому у визначеному законом порядку, слід зазначити, що розпорядження є ненормативним актом і порушення процедури його оприлюднення, відповідно до Закону України Про доступ до публічної інформації , є підставою для притягнення винної особи до певної відповідальності, але не може слугувати підставою для скасування розпорядження.

В даному випадку позивач не набула права на зазначені земельні ділянки і доводи про порушення її права на землю у зв'язку з наданням земельних ділянок у власність іншим особам ґрунтуються виключно на припущеннях. Матеріали справи містять відомості, що позивач ОСОБА_2 після смерті ОСОБА_6 успадкувало лише право на земельні частки (пай) в КСП Славутич без визначення меж часток в натурі на місцевості.

Суд першої інстанції, проаналізувавши норми закону, що регулюють спірні правовідносини, встановивши всі обставини справи, дійшов вірного висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, оскільки позивачем, яка не набула права на земельні ділянки, не надано належних і допустимих доказів, які б свідчили, що її права є порушеними та її незаконно позбавлено права власності на земельні ділянки.

Інші доводи апеляційної скарги колегія суддів також не приймає до уваги як такі, що не підтверджені належними доказами та не спростовують мотивованих висновків суду щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, підстав для його скасування з мотивів, наведених в апеляційній скарзі, не вбачається.

Керуючись ст.ст. 367,374,375 ЦПК України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргу ОСОБА_1, яка діє в інтересах ОСОБА_2, залишити без задоволення, а рішення Бериславського районного суду Херсонської області від 22 грудня 2017 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Верховного Суду шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Дата складання повного тексту судового рішення - 16 квітня 2018 року.

Головуючий О.А. Кузнєцова

Судді: В.О. Бездрабко

Л.А.Приходько

СудАпеляційний суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення11.04.2018
Оприлюднено19.04.2018
Номер документу73467302
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —647/2260/17

Постанова від 10.10.2019

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Бурлаков Сергій Юрійович

Ухвала від 08.08.2018

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Лесько Алла Олексіївна

Ухвала від 27.06.2018

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Лесько Алла Олексіївна

Постанова від 11.04.2018

Цивільне

Апеляційний суд Херсонської області

Кузнєцова О. А.

Постанова від 11.04.2018

Цивільне

Апеляційний суд Херсонської області

Кузнєцова О. А.

Ухвала від 21.03.2018

Цивільне

Апеляційний суд Херсонської області

Кузнєцова О. А.

Ухвала від 14.03.2018

Цивільне

Апеляційний суд Херсонської області

Кузнєцова О. А.

Ухвала від 26.02.2018

Цивільне

Апеляційний суд Херсонської області

Кузнєцова О. А.

Ухвала від 06.02.2018

Цивільне

Апеляційний суд Херсонської області

Кузнєцова О. А.

Рішення від 22.12.2017

Цивільне

Бериславський районний суд Херсонської області

Миргород В. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні