Рішення
від 10.04.2018 по справі 925/124/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 квітня 2018 року м. Черкаси справа № 925/124/18

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Чевгуза О.В., із секретарем судового засідання Сахно І.В., за участі представників сторін:

від позивача - представник не з'явився,

від відповідача - представник не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні господарського суду Черкаської області у місті Черкаси справу

за позовом Селянського (фермерського) господарства «Володимир» , (Черкаська область, Звенигородський район, с. Водяники)

до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області

про визнання додаткової угоди про внесення змін до договору оренди земельної ділянки укладеною,-

ВСТАНОВИВ:

До господарського суду Черкаської області звернулось Селянське (фермерське) господарство «Володимир» з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про визнання додаткової угоди про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 17 січня 2008 року укладеною.

Позов вмотивовано тим, що відповідач протиправно ухиляється від підписання додаткової угоди.

15.02.2018 господарським судом Черкаської області порушено провадження у справі.

27.03.2018 представник відповідача подав відзив на позов, в якому проти позову заперечив повністю, просив суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, оскільки права та інтереси СФГ «Володимир» жодним чином не порушено, тому що Головне управління, будучи розпорядником земель державної власності сільськогосподарського призначення в межах Черкаської області, вправі подати пропозиції щодо зміни умов договору оренди землі. Представник відповідача у відзиві стверджує, що на виконання своїх прав, як сторони договору, Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області запропонувало орендарю внести зміни до договору. Проте, після отримання пропозиції Головного управління орендарем не було здійснено жодних дій щодо узгодження даної пропозиції. Тобто, на думку відповідача, позивач ухилився від розгляду та прийняття пропозиції щодо внесення змін стосовно розміру орендної плати. Також відповідач вважає, що позивач у позовній заяві не обґрунтував свої вимоги, не довів ті обставини, на які він посилається, як на підставу своїх вимог, не виклав обставини, які б обґрунтовували позов і не зазначив доказів, що його підтверджують.

Позивач та відповідач належним чином були повідомлені про час та дату судового засідання, проте своїм правом направити представників у судове засідання не скористались.

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 202 ГПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови його належного повідомлення про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Відповідачу за вказаною у позові та у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань адресою його місцезнаходження господарський суд Черкаської області надіслав рекомендованим листом з повідомленням ухвалу від 15.02.2018 про порушення провадження у справі та призначення судового засідання на 13.03.2018, також ухвали господарського суду Черкаської області 13.03.2018, 27.03.2018 про відкладення розгляду справи. У господарського суду є відомості про вручення відповідачу вказаних вище ухвал, а саме рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення з відмітками пошти про особисте вручення відповідачу.

Відповідно до пункту 20.1. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 10 від 24.10.2011 "Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам" місцезнаходження юридичної особи або фізичної особи - підприємця визначається на підставі відомостей, внесених до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Відмови позивачем від позову не подано, клопотання про відкладення розгляду справи від сторін суд не отримав, докази врегулювання спору відсутні, а тому суд вважає, що розгляд справи слід провести за відсутності представників обох сторін за наявними документами у справі.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, судом встановлено такі обставини:

17 січня 2008 року Звенигородська районна державна адміністрація (орендодавець, відповідач) і Селянське (фермерське) господарство «Володимир» (орендар, позивач) уклали договір оренди землі, який зареєстрований у Звенигородському районному відділі Черкаської регіональної філії Центру державного земельного кадастру, про що у Державному реєстрі земель вчинено, запис від 17 січня 2008 року за №040878300001, договір укладено на 15 років та діє до 17 січня 2023 року (далі - договір оренди землі).

На підставі договору оренди позивач користується земельною ділянкою загальною площею 80,4 га, яка знаходиться в адміністративних межах Водяницької сільської ради за межами с. Водяники для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Земельна ділянка відноситься до земель сільськогосподарського призначення державної власності, надана СФГ «Володимир» (позивач, орендар) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, використовується останнім за цільовим призначенням. Позивач сплачує у встановленому договором порядку, розмірі та строки орендну плату.

При отриманні у відділі Держгеокадастру у Звенигородському районі Черкаської області витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, позивачу стало відомо, що площа орендованої ним земельної ділянки після проведення інвентаризації земель під час здійснення землеустрою, зменшилась і її розмір становить 78,5106 га, у тому числі 78,5106га ріллі (кадастровий номер 7121281600:02:003:0170) та 92,0850 га ріллі (кадастровий номер 7121281600:02:003:0172).

Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області (відповідач) в силу ст. ст. 104, 105 ЦК України, постанови Кабінету Міністрів України від 15 січня 2015 року №5 «Про утворення територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру» стало орендодавцем орендованої позивачем земельної ділянки.

Ні відповідач, ні його правопопередник не повідомили позивача (орендар) про зміну площі орендованої земельної ділянки. Оскільки позивач не отримував будь-яких повідомлень про зміну площі земельної ділянки, він продовжував декларувати та сплачувати орендну плату за землю згідно умов договору оренди землі. Згідно умов договору оренди, згідно з приписами Закону України «Про оцінку землі» настав строк перегляду нормативної грошової оцінки землі. Тому позивач замовив нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

Рішенням Звенигородської районної ради від 20 жовтня 2017 року №.18-16 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки кожної земельної ділянки, що є предметом укладеного з позивачем договору оренди земельної ділянки. Новий розмір нормативної грошової оцінки землі становить 1 863 620,23 грн., із них:

площею 78,5106 га ріллі (кадастровий номер 7121281600:02:003:0172) вартістю 1 863 620,23 грн..

02.11.2017 за №12156/0/1-17 позивач направив орендодавцю (відповідачу) проект додаткової угоди про внесення відповідних змін до пунктів договору оренди земельної ділянки, які містять положення щодо зміни площі об'єкта оренди, нормативно - грошової оцінки земельної ділянки та форму орендної плати.

У встановлений ст. 642 ЦК України розумний строк відповідач не розглянув проект додаткової угоди.

На запит позивача про надання відповіді, листом від 04 грудня 2017 року №1042/2-17 відповідач повідомив про необхідність зміни ставки орендної плати у розмірі 12,0 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. При цьому відповідач не розглянув запропоновані зміни до інших пунктів договору, що викладені в додатковій угоді, не висловив позиції стосовно затвердженого нового розміру нормативно - грошової оцінки орендованої позивачем земельної ділянки.

Згідно з приписами ст. 15 Закону України «Про оренду землі» об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки), орендна плата із зазначенням її розміру індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду є істотними умовами договору оренди землі.

Пункт 2 розділу 2 « Об'єкт оренди» чинного договору оренди позивачем пропонується викласти у такій редакції:

« в оренду передається земельна ділянка загальною площею 78,5106 га, у тому числі 78,5106 га ріллі (кадастровий номер 7121281600:02:003:0172) та» .

З метою приведення площі орендованої позивачем земельної ділянки до нової інвентаризації земель, загальна площа 80,4 га, підлягає заміні на загальну площу 78,5106 га, тобто на 1,8894 га площа стає меншою.

Внесення зазначених змін до договору оренди земельної ділянки є необхідним, оскільки площа земельної ділянки відповідного кадастрового номеру буде відповідати даним державного земельного кадастру.

2.Пункт 5 розділу 2 Об'єкт оренди викласти у такій редакції:

нормативна грошова оцінка земельної ділянки загальною площею 78,5106 га становить 1863620,23 грн. (один мільйон вісімсот шістдесят три тисячі гривень 23 коп.), визначена згідно технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки сільськогосподарського призначення, затвердженої рішенням Звенигородської районної ради Черкаської області № 18-16 від 20 жовтня 2017р. .

Договором оренди встановлено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі, розмір орендної плати обчислюється від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, з урахуванням коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, та затвердженими Кабінетом Міністрів України формами.

У Договорі оренди земельної ділянки нормативна грошова оцінка земельної ділянки, з якої обчислюється орендна плата, за станом на 31.03.2011 року становить 1 040 203,94 грн. (пункт.5 розділу 2 Договору). Згідно умов Договору, розмір орендної плати переглядається у тому числі у разі виготовлення, нормативно-грошової оцінки земельної ділянки ( п.13 розділу 4 Договору).

Відповідно до статті 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.

За змістом пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України і частини першої статті 13 Закону України «Про оцінку земель» для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності обов'язково проводиться та використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, яка являє собою капіталізований рентний дохід , який можна отримати із землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки), визначений за встановленими і затвердженими нормативами (стаття 1 Закону України «Про оцінку земель» ).

Згідно зі ст.18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.

Рішення Звенигородської районної ради від 20 жовтня 2017 року №. 18-16, яким затверджена нова нормативна грошова оцінка орендованої позивачем земельної ділянки є чинним, ніким не оспорено, у рішенні врахована площа земельних ділянок, що визначена за результатами інвентаризації земель. Отже, це рішення є підставою для внесення змін до пункту договору оренди земельної ділянки, якою обумовлена нормативна грошова оцінка земельної ділянки.

Пункт 12 розділу 4 « Орендна плата» договору оренди пропонується позивачем викласти в такій редакції:

«Не допускається передача продукції та надання послуг в рахунок орендної плати» .

Необхідність внесення змін до цього пункту договору ґрунтується на змінах до ч. 2 ст. 22 Закону України «Про оренду землі» , якими передбачено, що розрахунки щодо орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній і комунальній власності здійснюються виключно у грошовій формі.

За змістом статті 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Згідно з частинами першою, другою статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно зі ст. 654 ЦК України зміна договору вчиняється у такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Відповідно до ч. 2 ст. 188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.

Надсилання Головному управлінню Держгеокадастру пропозицій про внесення змін до спірного договору оренди є виключно правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання позивачем вимог ч. 2 ст. 188 Господарського кодексу України, щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки не позбавляє його, права звернутися до суду з позовом до відповідача про зміну умов договору за наявності спору, тобто відсутності згоди на зміну умов договору.

Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Отже нормативна грошова оцінка земельної ділянки є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності. Розрахунок орендної плати подається орендарем до державної фіскальної служби і контролюється цим органом, нормативна грошова оцінка земельної ділянки зазначається у договорі.

З огляду на умови п.13 розділу 4 Договору, приписи ст. 627, ч. І ст.632 ЦК України, ст. 13 Закону України «Про оцінку земель» , ст. 21 Закону України «Про оренду землі» , ст. 288 Податкового кодексу України, враховуючи правові висновки Верховного Суду України у спорах щодо обов'язковості внесення змін до договору, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки, зокрема викладених у постановах ВСУ від 07.10.2015 у справі №3-481гс15, від 01.07.2015 у справі №916/2772/14 , суд приходить до висновку про те, що відмова відповідача в укладенні додаткової угоди на запропонованих позивачем умовах та його заперечення з посиланням на необхідність змінити ставку орендної плати є безпідставними та такими, що суперечать приписам названого законодавства.

За таких обставин суд приходить до висновку про те, що позивач належними та допустимими доказами довів суду порушення відповідачем його права, а тому позов підлягає до задоволення.

Відповідно до ст. 129 ГПК України з відповідача на користь позивача підлягають до стягнення витрати останнього на оплату судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст. 129, ст. ст.232, 233, 236-241 ГПК України суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати укладеною додаткову угоду про внесення змін до договору оренди землі від 17 січня 2008 року в наступній редакції:

Додаткова угода про внесення змін

до договору оренди землі від 17 січня 2008 року


2017 року м. Черкаси

Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області (код ЄДРПОУ 39765890, м. Черкаси, вулиця Смілянська, 131), в особі начальника Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_1, яка діє на підставі Положення (далі - орендодавець) з однієї сторони та Селянське (фермерське) господарство «Володимир» (код ЄДРПОУ 30256999, Черкаська область, Звенигородський район. с. Водяники), в особі голови господарства ОСОБА_2, який діє на підставі Статуту (далі - орендар) з іншої сторони, уклали цю Додаткову угоду до договору оренди землі від 17 січня 2008 року, який зареєстрований у Звенигородському районному відділі Черкаської регіональної філії Центру державного земельного кадастру, про що у Державному реєстрі вчинено запис від 17 січня 2008 року за № 040 878300001, про нижченаведене:

1.Пункт 2 розділу 2 Об'єкт оренди договору від 17 січня 2008 року, який зареєстрований у Звенигородському районному відділі Черкаської регіональної філії Центру державного земельного кадастру, про що у Державному реєстрі вчинено запис від 17 січня 2008 року за № 040 878300001, виклавши його в такій редакції:

в оренду передається земельна ділянка загальною площею 78,5106 га, у тому числі 78, 5106 га ріллі (кадастровий номер 7121281600:02:003:0172).

2.Пункт 5 розділу 2 Об'єкт оренди договору викласти в такій редакції:

нормативна грошова оцінка земельної ділянки загальною площею 78,5106 га становить 1863620,23 грн. (один мільйон вісімсот шістдесят три тисячі шістсот двадцять гривень 23 коп.) визначена згідно технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки сільськогосподарського призначення, затвердженої рішенням Звенигородської районної ради Черкаської області № 18-16 від 20 жовтня 2017р. .

3. Пункт 12 розділу 4 Орендна плата договору викласти в такій редакції:

Не допускається передача продукції та надання послуг в рахунок орендної плати .

4. Цю додаткову угоду укладено у 2 ( двох) примірниках, які мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться у Орендодавця, другий -

в Орендаря.

Реквізити сторін

Орендодавець Орендар

Головне управління Держгеокадастру Селянське (фермерське) господарство

у Черкаській області, 18000, м. Черкаси, «Володимир» 20232, Черкаська обл.,

вулиця Смілянська, 131, Звенигородський район, с. Водяники,

код ЄДРПОУ 39765890 код ЄДРПОУ 30256999

Підписи сторін

Орендодавець Орендар

7 року

М.П М.П.

3. Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області (ідентифікаційний код 39765890, м. Черкаси, вул. Смілянська, 131) на користь Селянського (фермерського) господарства "Володимир" (ідентифікаційний код 30256999, Черкаська область, Звенигородський район, с. Водяники) 1762,00 грн. на відшкодування сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строк визначені ст. 241 ГПК України.

Рішення суду може бути оскаржено до Київського апеляційного господарського суду в порядку та строки передбачені розділом ІV ГПК України.

Повне рішення складене 19 квітня 2018 року

Суддя О.В. Чевгуз

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення10.04.2018
Оприлюднено19.04.2018
Номер документу73472784
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —925/124/18

Рішення від 10.04.2018

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Чевгуз О.В

Ухвала від 27.03.2018

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Чевгуз О.В

Ухвала від 13.03.2018

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Чевгуз О.В

Ухвала від 15.02.2018

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Чевгуз О.В

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні