ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 квітня 2018 року м. Черкаси справа № 925/116/18
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Чевгуза О.В., з секретарем судового засідання Сахно І.В., за участю представників сторін:
від позивача – ОСОБА_1 – за довіреністю,
від відповідача – представник не з’явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні господарського суду Черкаської області у місті Черкаси справу
за позовом Черкаської міської ради
до Товариства з обмеженою відповідальністю “Науково-виробниче підприємство “Оріон”
про стягнення 12074,11 грн.,
ВСТАНОВИВ:
До господарського суду Черкаської області звернулась Черкаська міська рада з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “Науково-виробниче підприємство “Оріон” про стягнення заборгованості за договором оренди землі №859 від 14.09.2004 в сумі 11286,57 грн. та пені в сумі 787, 54 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач послався на те, що відповідач не виконав належним чином своїх зобов’язань за укладеним між сторонами договором оренди землі №859 від 14.09.2004, а саме відповідачем порушені умови договору щодо сплати орендної плати за землю.
Справа розглядається за правилами загального позовного провадження.
13.02.2018 господарським судом Черкаської області відкрите провадження у справі, розгляд справи у підготовчому засіданні призначено на 01.03.2018.
Ухвалою господарського суду Черкаської області від 01.03.2018 відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 183 та п. 1 ч. 2 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи у підготовчому судовому засіданні відкладено на 20 березня 2018 року.
Ухвалою господарського суду Черкаської області від 20.03.2018 відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 185 ГПК України підготовче провадження закрито та призначено справу до судового розгляду по суті на 11 год. 00 хв. 29 березня 2018 року.
Відповідач чи його представник у судове засідання не з’явились.
Відповідачу за вказаною у позові та у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців адресою Господарський суд Черкаської області надсилав рекомендованим листом з повідомленням ухвалу від 13.02.2018 про відкриття провадження у справі та призначення підготовчого засідання на 10 год. 00 хв. 01.03.2018, проте цей рекомендований лист не був вручений адресату, ухвала повернулась до суду з відміткою пошти: “Повертається за закінченням терміну зберігання”. Господарський суд Черкаської області надсилав відповідачу рекомендованим листом з повідомленням ухвалу від 20.03.2018 про закриття підготовчого засідання та призначення справи до судового розгляду по суті. Проте, вказана ухвала була повернута на адресу Господарського суду Черкаської області з поміткою пошти: ,,причина повернення - товариство вибуло,,.
Ухвалою господарського суду Черкаської області від 29.03.2018 відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи було відкладено.
30 травня 2018 року для забезпечення дотримання прав відповідача бути поінформованим про час і дату призначення судового засідання на 12 год. 20 хв. 12 квітня 2018 року відповідно до ч. 4 ст. 122 Господарського процесуального кодексу України Господарським судом Черкаської області розміщено інформацію про виклик Товариства з обмеженою відповідальністю “Науково-виробниче підприємство “Оріон” на офіційній сторінці господарського суду Черкаської області веб-порталу судової влади України.
Відповідно до п. 7 ст. 120 ГПК України учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Відтак, суд дійшов висновку, що відповідач повідомлений належним чином, тому відповідно до ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка відповідача не перешкоджає розгляду справи по суті.
У разі неподання відповідачем відзиву на позов у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними в ній матеріалами в порядку ч. 9 ст. 165 ГПК України.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала повністю з підстав, викладених в позовній заяві, та просила позов задовольнити.
У судовому засіданні 12.04.2018 згідно з ст. 240 ГПК України було оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення у даній справі.
Заслухавши доводи і пояснення представника позивача та дослідивши наявні у справі документи, суду вважає, що позов підлягає до задоволення з таких правових підстав та мотивів.
Рішенням Черкаської міської ради від 15.06.2004 №5-621 “Про надання Товариству з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство “Оріон” земельної ділянки в оренду” надано ТОВ "Науково-виробниче підприємство “Оріон” земельну ділянку площею 4448 кв.м. по вул. Береговій, 2 в оренду на 49 років (без права передачі її в суборенду) під виробничу базу за рахунок землекористування ТОВ “Нікос” за умови дотримання вимог, зазначених у висновку Черкаського регіонального управління водних ресурсів від 05.04.2004 №254.
На виконання зазначеного рішення між Черкаською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство “Оріон” було укладено договір оренди землі від 01 вересня 2004 року (далі – “Договір”) і підписаний акт приймання-передачі земельної ділянки. Договір оренди зареєстрований у Черкаській регіональній філії ДП „Центр ДЗК” при Держкомземі України, про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 14 вересня 2004 року за № 859.
Відповідно до пункту 1.1. Договору орендодавець на підставі рішення Черкаської міської ради від 15.06.2004 № 5-621 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, по вул. Береговій, 2 (без права передачі її в суборенду) під виробничу базу за рахунок земель ТОВ “Нікос” за умовами дотримання вимог, зазначених у висновку Черкаського регіонального управління водних ресурсів від 05.04.2004 №254.
За основним цільовим призначенням земельна ділянка відноситься до земель водного фонду.
Згідно пункту 2.1. Договору в оренду передається земельна ділянка площею 4448 кв.м. За функціональним використанням земельна ділянка відноситься до категорії земель промисловості.
Договір укладено до 15.06.2053. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 90 днів - до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію (пункт 3.1. Договору).
Згідно з пунктом 4.1. Договору сторони визначили, що за оренду земельної ділянки орендар сплачує орендну плату у грошовій формі. Розрахунок орендної плати:
- грошова оцінка земельної ділянки під виробничу базу по вул. Береговій, 2 згідно з довідкою Черкаського міського управління земельних ресурсів від 16.07.2004 року на час укладання цього договору становить 373 588 грн.;
- річна орендна плата за земельну ділянку під виробничу базу по вул. Береговій, 2 встановлюється у розмірі 1% від її грошової оцінки і на час укладання цього договору становить 3736 грн.
Відповідно до пункту 4.2. Договору обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Розмір грошової оцінки та орендної плати не є сталим і змінюється в зв'язку з проведенням її щорічної індексації та внесенням змін на підставі вимог діючого законодавства. В таких випадках розмір грошової оцінки земельної ділянки та розмір щорічної орендної плати змінюватиметься без внесення змін та доповнень до цього договору. Згідно пункту 4.3. Договору орендна плата за землю вноситься орендарем щомісячно до 30 числа місяця наступного за звітним. Орендар бере на себе обов'язок уточнення зміни розмірів орендної плати та банківських реквізитів через фінансові та податкові органи на місцях.
Позивачем заявлено до стягнення 11286 грн. 57 коп. боргу зі сплати орендної плати, який виник за період з 01 травня 2017 року по 18 вересня 2017 року, оскільки відповідач свого обов’язку щодо своєчасної сплати орендної плати не виконав.
Статтею 530 Цивільного кодексу України визначено, що якщо у зобов‘язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Зобов‘язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Якщо строк (термін) виконання боржником обов‘язку не встановлений або визначений моментом пред‘явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов‘язок у семиденний строк від дня пред‘явлення вимоги, якщо обов‘язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Відповідно до ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов’язання повинні виконуватись належним чином і в установлений строк відповідно до умов договору та вимог чинного законодавства. Одностороння відмова від зобов’язання не допускається, якщо інше не передбачено договором або законом.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Згідно зі ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Судом з’ясовано, що рішенням господарського суду Черкаської області від 18 липня 2017 року зі справи №925/788/17 за позовом Черкаської міської ради до товариства з обмеженою відповідальністю “Науково-виробниче підприємство “Оріон” про стягнення 44559 грн. 03 коп. позов задоволено частково, стягнуто з товариства з обмеженою відповідальністю “Науково-виробниче підприємство “Оріон” на користь міського бюджету м. Черкаси 42746 грн. 61 коп. заборгованості за договором оренди землі та 669 грн. 81 коп. пені. В решті позовних вимог відмовлено.
Вищевказаним рішенням суду було стягнуто борг зі сплати орендної плати за період з 01 жовтня 2015 року по 30 квітня 2017 року у зв’язку з неналежним виконання відповідачем умов договору оренди землі від 01 вересня 2004 року.
Вищевказане рішення суду чинне та набрало законної сили у визначеному законодавством порядку.
Слід зазначити, що в п. 2.19 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17 травня 2011 року №6 “Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин” зазначено, що згідно зі статтею 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Судам слід враховувати, що розмір орендної плати за землю визначається сторонами у договорі, в тому числі може визначатися шляхом встановлення відсоткового відношення до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що відповідає чинному законодавству України, зокрема, приписам частини першої статті 15, статті 21 Закону України “Про оренду землі”.
Статтею 30 Закону України “Про оренду землі” передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Згідно з ст. 21 Закону України “Про оренду землі” орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може перевищувати 10 відсотків їх нормативної грошової оцінки. У разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати (ч. 4 ст. 21 Закону України “Про оренду землі” в редакції чинній на момент укладення договору оренди землі від 01 вересня 2004 року).
Таким чином, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
Оскільки сторони у договорі оренди землі визначили, що в разі проведення щорічної індексації нормативної грошової оцінки землі, внесення інших змін на підставі вимог діючого законодавства, розмір грошової оцінки земельної ділянки та розмір щорічної орендної плати змінюватиметься без внесення відповідних змін в договір оренди, то застосування позивачем при нарахуванні орендної плати відповідних коефіцієнтів індексації та нової грошової оцінки землі є правомірним.
При цьому судом було також враховано відповідні обставини та висновки щодо розміру орендної плати, які були встановлені та наведені в рішенні господарського суду Черкаської області від 18 липня 2017 року зі справи №925/788/17.
Відповідно до ч. 4 ст. 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Отже, з 01 січня 2015 року у зв’язку з щорічною індексацією грошової оцінки землі (коефіцієнт індексації – 1,249) розмір орендної плати становить 1 627 грн. 08 коп. у місяць (1 302,71х1,249= 1 627,08).
З 01 січня 2016 року у зв’язку з щорічною індексацією грошової оцінки землі (коефіцієнт індексації – 1,433) розмір орендної плати становить 2 331 грн. 61 коп. у місяць (1627,08х1,433= 2331,61).
З 01 січня 2017 року у зв’язку з щорічною індексацією грошової оцінки землі (коефіцієнт індексації – 1,06) розмір орендної плати становить 2 471 грн. 51 коп. у місяць (2331,61х1,06= 2471,51).
Судом з’ясовано, що рішенням господарського суду Черкаської області від 15 серпня 2017 року зі справи №925/801/17 за позовом Черкаської міської ради до товариства з обмеженою відповідальністю “Науково-виробниче підприємство “Оріон” про розірвання договору оренди землі №859 від 14.09.2004 позов задоволено.
Вищевказане рішення суду чинне та набрало законної сили у визначеному законодавством порядку.
Таким чином, за період з 01 травня 2017 року по 18 вересня 2017 (до дати набрання законної сили вище вказаного рішення) позивачем відповідачу нараховано 11286 грн 57 коп.
Відповідно до ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідачем всупереч ст. ст. 74, 75 ГПК України, під час розгляду даного спору, не було доведено факту своєчасного здійснення, на підставі умов договору оренди землі, розрахунку за орендовану земельну ділянку в повному обсязі, а також не було спростовано доводи позивача, що викладені останнім в позові.
Статтею 610 Цивільного кодексу України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Таким чином, з відповідача підлягає стягненню 11286 грн 57 коп. боргу зі сплати орендної плати.
Відповідно до ч. 1 ст. 546 та ст. 549 ЦК України виконання зобов’язання забезпечується, зокрема, неустойкою, яка визначається як пеня та штраф і є грошовою сумою або іншим майном, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення зобов’язання. Сплата неустойки є правовим наслідком у разі порушення зобов’язання (п. 3 ч. 1 ст. 611 ЦК України).
Згідно п. 4.6. договору оренди за несвоєчасне внесення орендної стягується пеня у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який стягується пеня, від суми заборгованості за кожен день прострочення платежу, але не більше визначеної законом ставки пені за несвоєчасну сплату земельного податку.
Позивачем заявлено також вимогу про стягнення з відповідача 787 грн. 54 коп. пені нарахованої за період з 01 травня 2017 року по 18 вересня 2017 на борг, що виник з травня 2017 року (розрахунок пені – а.с. 23).
Розрахунок пені перевірено судом за допомогою калькулятора санкцій апаратного комплексу “Ліга-Закон”. Розрахунок пені виконано вірно, а тому 787 грн. 54 коп. пені підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Також, відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України сплачена позивачем за подання позову сума судового збору підлягає відшкодуванню йому за рахунок відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 123, 129, 236-241, 256 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд Черкаської області,-
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю “Науково-виробниче підприємство “Оріон”, вул. Берегова,2, м. Черкаси, ідентифікаційний код 32494280 на користь міського бюджету м. Черкаси (рах. №33213812700002, банк отримувача – ГУДКСУ в Черкаській області, МФО 854018, код ОКПО 38031150, код платежу 18010600, призначення платежу – орендна плата за землю з юридичних осіб) – 11286 грн. 57 коп. боргу та 787 грн. 54 коп. пені.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю “Науково-виробниче підприємство “Оріон”, вул. Берегова, 2, м. Черкаси, ідентифікаційний код 32494280 на користь Департаменту фінансової політики Черкаської міської ради, м. Черкаси, вул. Б.Вишневецького, 36, код ЄДРПОУ 38764629, рахунок 35419001086317 в ГУДКСУ в Черкаській області, МФО 854018 – 1 762 грн. судового збору.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строк визначені ст. 241 ГПК України.
Рішення суду може бути оскаржено до Київського апеляційного господарського суду в порядку та строки передбачені розділом ІV ГПК України.
Повне рішення складене 19 квітня 2018 року
Суддя О.В. Чевгуз
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 12.04.2018 |
Оприлюднено | 19.04.2018 |
Номер документу | 73472793 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Чевгуз О.В
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні