УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" квітня 2018 р. м. Житомир Справа № 906/120/18
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Сікорської Н.А.
секретар судового засідання: Макарчук В.І.
за участю представника позивача: Ляхов О.М., довіреність № 7748-К-О від 27.12.16
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Публічного акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк"
до Приватного підприємства "Джерело - 999"
про зобов'язання визнання та включення кредиторських вимог до проміжного ліквідаційного балансу
ПАТ КБ "Приватбанк" звернувся до Господарського суду Житомирської області з позовом, в якому просить суд зобов'язати ПП "Джерело-999", в особі голови ліквідаційної комісії, включити грошові вимоги ПАТ КБ "Приватбанк" у загальному розмірі 136000,78 грн. до проміжного ліквідаційного балансу ПП "Джерело-999".
Ухвалою господарського суду Житомирської області від 23.02.2018 (суддя Соловей Л.А.) відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено до розгляду на 22.03.2018.
Розпорядженням керівника апарату господарського суду Житомирської області Дєдух О.М. від 21.03.2018 № 44/2018, у зв'язку з тим, що суддя Соловей Л.А. з 19.03.2018 перебуває у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами, вирішено здійснити повторний автоматизований розподіл справи № 906/120/18.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справу № 906/120/18 передано судді Сікорській Н.А.
Ухвалою від 22.03.2018 справу № 906/120/16 прийнято суддею Сікорською Н.А. до свого провадження. Судове засідання для розгляду справи по суті призначено на 17.04.2018.
В судовому засіданні від 17.04.2018 оголошено перерву до 18.04.2018.
18.04.2018 представником позивача до суду подано заяву, відповідно до якої вказує, що станом на 15.01.2018 у ПП "Джерело-999" існує заборгованість перед ПАТ КБ" Приватбанк" по Договору від 25.07.2013 за послугою "Кредитний ліміт" в сумі 66139,36 грн., з яких: заборгованість за кредитом - 10000,00 грн., 23175,56 грн. - заборгованість за відсотками, 4310,00 грн. - заборгованість по комісії, 28653,80 грн. - пеня.
Як вбачається з поданої заяви позивачем зменшено розмір заборгованості, щодо якої останній ставить вимогу до відповідача про включення даної заборгованості до ліквідаційного балансу ПП "Джерело-999".
Відповідно до п.2 ч.2 ст. 46 ГПК України, позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог - до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Оскільки подана представником позивача заява, яку суд розцінив як зменшення розміру позовних вимог, не суперечить правам та інтересам сторін, суд приймає вказану заяву до розгляду та вирішує спір в межах зменшених позовних вимог.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві та з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог.
Відповідач повноважного представника в судове засідання не направив. 03.04.2018 на адресу суду повернулась ухвала від 22.03.2018, яка направлялась на юридичну адресу відповідача з відміткою поштового відділення про неможливість вручення поштового відправлення у зв'язку " закінченням встановленого строку зберігання" .
Оскільки явка відповідача в судове засідання не визнана обов'язковою, а надання письмового відзиву є правом відповідача, а не його обов'язком, суд вважає, що неявка відповідача та неподання відзиву не перешкоджатиме розгляду справи за наявними в ній матеріалами, відповідно до ч.9 ст.165 ГПК України.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд,-
ВСТАНОВИВ:
25 липня 25.07.13 між Публічним акціонерним товариством Комерційний банк "Приватбанк" (Банк, позивач) та Приватним підприємством "Джерело - 999" (позичальник, відповідач) укладено договір банківського обслуговування (поточного рахунку) № б/н зі встановленням кредитного ліміту на рахунок шляхом підписання Заяви про відкриття рахунку та Заяви про приєднання до Умов та Правил надання банківських послуг і карточки зі зразками підписів і відбитку печатки (а.с. 15-26).
Відповідно до даного договору Банк взяв на себе зобов'язання при наявності вільних грошових ресурсів здійснювати обслуговування кредитного ліміту клієнта за рахунок кредитних коштів в межах ліміту, про розмір якого Банк повідомляє клієнту на свій розсуд або у письмовому вигляді, або через встановлені засоби електронного зв'язку Банка та клієнта.
Порядок встановлення, зміни ліміту, погашення заборгованості та розмір відсоткової ставки за користування кредитним лімітом регламентується Умовами та Правилами надання банківських послуг і Тарифами банку, які розміщені в мережі Інтернет на сайті www.privatbank.ua, які разом з Анкетою (заявою) складають Договір банківського обслуговування.
Відповідно до умов зазначеного договору відповідачу було встановлено кредитний ліміт, на поточний рахунок №26009052721786, в електронному вигляді через встановлені засоби електронного зв'язку Банку і Клієнта (системи клієнт банк, Інтернет клієнт банк, sms повідомлення або інших), що визначено і врегульовано "Умовами та правилами надання банківських послуг".
Відповідно до заяви про відкриття рахунку сторони погодили, що відносини між банком та клієнтом можуть полягати як в підписанні окремих угод так і шляхом обміну інформації через сайт hhh://privatbank.ua, чи через інший інтернет ресурс /sms - ресурс.
Згідно з п. 3.18.1.16. Умов, при укладанні договорів і угод, чи вчиненні інших дій, що свідчать про приєднання Клієнта до "Умов і правил надання банківських послуг" (або у формі "Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки" або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк / Інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовій або електронній інформацією, або в будь-якій іншій формі), Банк і Клієнт допускають використання підписів Клієнта у вигляді електронного цифрового підпису та / або підтвердження через пароль, спрямований Банком через верифікований номер телефону, який належить уповноваженій особі Клієнта з правом "першого" підпису. Підписання договорів і угод таким чином прирівнюється до укладання договорів та угод у письмовій формі.
Відповідно до ст. З Закону України "Про електронний цифровий підпис" - Електронний цифровий підпис за правовим статусом прирівнюється до власноручного підпису (печатки). Електронний підпис не може бути визнаний недійсним лише через те, що він має електронну форму.
Якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася (ч. 2. ст. 639 Цивільного кодексу України).
Згідно п. 3.18.1.1 Умов та правил надання банківських послуг, кредитний ліміт на поточний рахунок надається на поповнення обігових коштів та здійснення поточних платежів Клієнта, в межах кредитного ліміту. Про розмір ліміту Банк повідомляє Клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку Банка та Клієнта.
У відповідності до п.п. 3.18.2.2.2, 3.18.2.2.5, 3.18.2.2.7 Умов, кредит надається в обмін на зобов'язання Клієнта щодо його повернення, сплати процентів та винагороди.
За приписами п. 3.18.6.1 Умов, обслуговування кредитного ліміту на поточному рахунку Клієнта здійснюється з моменту подачі Клієнтом в Банк заяви на приєднання до "Умов та Правил надання банківських послуг" та / або з моменту надання Клієнтом розрахункових документів на використання коштів у рамках кредитного ліміту в межах зазначених у них сум, і діє в обсязі перерахованих засобів до повного виконання зобов'язань сторонами.
Ліміт може бути змінений Банком в односторонньому порядку, передбаченому Умовами і правилами надання банківських послуг, у разі зниження надходжень грошових коштів на поточний рахунок або настання інших факторів, передбачених внутрішніми нормативними документами Банку. Підписавши Угоду, Клієнт висловлює свою згоду на те, що зміна ліміту проводиться Банком в односторонньому порядку шляхом повідомлення Клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку Банку і Клієнта (система клієнт-банк, Інтернет клієнт банк, sms - повідомлення або інших) (п. 3.18.1.6. Умов).
Пунктом 3.18.1.8 Умов передбачено, що проведення платежів Клієнта у порядку обслуговування кредитного ліміту, проводиться Банком протягом одного року з моменту підписання угоди про приєднання Клієнта до "Умов і правил надання банківських послуг" (або у формі "Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки" або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк / Інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовій або електронній інформацією, або в будь-якій іншій формі - "Угода").
Свої зобов'язання за договором від 25.07.13 позивач виконав в повному обсязі, надавши відповідачу кредитний ліміт в розмірі 10000,00 грн., що підтверджується довідкою №08.7.0.0.0./140814103334 від 14.08.14 та банківською випискою (а.с.27-28).
Відповідно до п. 3.18.4.1 Умов, за користування кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку Клієнта при закритті банківського дня Клієнт виплачує проценти, виходячи з процентної ставки, розмір якої залежить від строку користування кредитом (диференційована процентна ставка).
Згідно п. 3.18.4.1.1 Умов, за період користування кредитом з моменту виникнення дебетового сальдо до дати обнуління дебетового сальдо в одну з дат з наступного 20-го до 25-го числа місяця, розрахунок процентів здійснюється за процентною ставкою в розмірі 0% річних від суми залишку непогашеної заборгованості.
При не обнулінні дебетового сальдо в одну з дат періоду, в якому дебетове сальдо підлягає обнулінню, протягом 90 днів з останньої дати періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнулінню, Клієнт виплачує Банку за користування кредитом проценти в розмірі 24% річних, починаючи з останньої дати періоду, в яку дебетове сальдо підлягало обнулінню (п. 3.18.4.1.2. Умов).
Відповідно до п. 3.18.4.1.3. зазначених Умов, у випадку непогашення кредиту протягом 90 днів з дати закінчення періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнулінню, починаючи з 91-го дня після дати закінчення періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнулінню, кредит вважається простроченим, а грошові зобов'язання Клієнта щодо погашення заборгованості вважаються порушеними.
Також п. 3.18.4.1.3. Умов передбачено, що при порушенні Клієнтом будь-якого грошового зобов'язання, Клієнт сплачує Банку відсотки за користування кредитом у розмірі 48% річних від суми залишку непогашеної заборгованості. У разі порушення Клієнтом будь-якого з грошових зобов'язань і при реалізації права Банку на встановлення іншого строку повернення кредиту, передбаченого Умовами і правилами надання банківських послуг, Клієнт сплачує Банку пеню у розмірі 0,1315% від суми залишку непогашеної заборгованості за кожен день прострочення. Сплата пені здійснюється з дня, наступного за датою порушення зобов'язань.
Під "непогашенням кредиту" мається на увазі не виникнення на поточному рахунку нульового дебетового сальдо при закритті банківського дня (п. 3.18.4.1.4 Умов).
Розрахунок відсотків за користування кредитом проводиться щодня, починаючи з моменту утворення на поточному рахунку дебетового сальдо при закритті банківського дня, за кількість днів користування кредитними коштами, виходячи з 360 днів у році. Розрахунок відсотків проводиться до повного погашення заборгованості за кредитом, на суму залишку заборгованості за кредитом. День повернення кредиту в часовий інтервал нарахування відсотків не включається (п. 3.18.4.9. Умов).
При несплаті винагороди, відсотків у відповідні строки, вони вважаються простроченими (п. 3.18.4.10. Умов).
Відповідно до 3.18.5.1. вказаних Умов, при порушенні Клієнтом будь-якого із зобов'язань по сплаті відсотків за користування кредитом, термінів повернення кредиту, винагороди, Клієнт сплачує Банку за кожний випадок порушення пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період, за який сплачується пеня від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу. А в разі реалізації Банком права на встановлення іншого строку повернення кредиту, Клієнт сплачує Банку пеню у розмірі, зазначеному в п. 3.18.4.1.3. Умов від суми заборгованості за кожен день прострочення. Сплата пені здійснюється у гривні.
Відповідно до п. 3.18.2.3.4. Умов, Банк має право при порушенні Клієнтом будь-якого із зобов'язань, передбаченого Умовами, змінити умови кредитування, вимагати від Клієнта дострокового повернення кредиту, сплати відсотків за його користування, виконання інших зобов'язань за кредитом в повному обсязі шляхом подання відповідного повідомлення.
За приписами п.3.18.5.4 Умов, нарахування неустойки за кожен випадок порушення зобов'язань, передбаченої п. 3.18.0.5.1.,3.18.5.2.,3.18.5.3, здійснюється протягом 3 (трьох) років з дня, коли відповідне зобов'язання мало бути виконано Клієнтом.
На виконання умов договору позивачем встановлено відповідачу кредитний ліміт на поточний рахунок № 26009052721786 в електронному вигляді через встановлені засоби електронного зв'язку Банку і Клієнта (система клієнт банк, Інтернет клієнт банк, sms-повідомлення або інших),що визначено і врегульовано "Умовами та правилами надання банківських послуг", за період з 30.08.2013 по 12.09.2013 відповідач скористався коштами в сумі 10000,00 грн. Однак вказаної суми коштів кредитного ліміту у встановлений договором строк не повернув, що підтверджується випискою по рахунку.
Рішенням господарського суду Житомирської області від 23.10.2014 у справі № 906/1216/14 стягнуто з Приватного підприємства "Джерело - 999" на користь Публічного акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк" 15875,94 грн. заборгованості, з яких: 10000,00 грн. - основний борг, 3591,11 грн. - заборгованість по процентам за користування кредитом, 1294,83 грн. - пеня, 990,00 грн. - заборгованість по комісії за користування кредитом, а також 1827,00 грн. сплаченого судового збору та 57,80 грн. судових витрат.
За приписами ч. 4 ст. 75 ГПК України, обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Позивач вказує, що у відповідача станом на 15.01.2018 у ПП "Джерело-999" існує заборгованість перед ПАТ КБ" Приватбанк" по Договору від 25.07.2013 за послугою "Кредитний ліміт" в сумі 66139,36 грн., з яких: заборгованість за кредитом - 10000,00 грн., 23175,56 грн. - заборгованість за відсотками, 4310,00 грн. - заборгованість по комісії, 28653,80 грн. - пеня.
Крім того, позивач зазначає, що 30.07.2013 відповідач звернувся до Банку з заявкою про надання кредиту на умовах "Гарантований платіж", що визначений розділом 3.2.2 Умов та Правил надання банківських послуг, й Заява про приєднання до Умов та Правил, заявки на гарантований платіж та Умови й Правила надання банківських послуг складають договір за послугою "Гарантований платіж" від 01.08.2013року.
30.07.2013 року Позичальник скористався послугою "Гарантований платіж" шляхом створення заявки № 1 від 30.07.2013 року на суму 13000,00 грн. та підписання її електронним підписом в системі Приват-24. Банком проведено платіж 05.08.2013. Заборгованість по вказаному платежу погашена
01.08.2013 позичальник скористався послугою "Гарантований платіж" шляхом створення заявки № 6 від 01.08.2013 року на суму 10 000,00 грн. та підписання її електронним підписом в системі Приват-24. Банком проведено платіж 06.08.2013 року.
Інформація про послугу "Гарантований платіж" розміщена на Інтернет-сайті www.privat bank.ua.
Розділом 3.2.2 зазначених Умов регламентований порядок надання кредиту за послугою "Гарантований платіж".
Послугу "Гарантований платіж" ПАТ КБ "Приватбанк" надає за господарськими договорами, що укладаються між Клієнтом та його контрагентами, а також між Клієнтом і ПАТ КБ "Приватбанк" (далі - послуга). Послуга надається у вигляді виконання ПАТ КБ "Приватбанк" заявок на договірне списання коштів ( далі - гарантований платіж або заявка ), згідно якої клієнт-платник доручає ПАТ КБ "Приватбанк" зарахувати кошти на рахунок отримувача, в сумі і в дату, зазначені при створенні заявки. Послуга надається ПАТ КБ "Приватбанк" як за рахунок власних коштів платника, так і за рахунок кредитних коштів. Споживачами цієї послуги є платник і одержувач платежів за господарськими договорами.
Обов'язковими реквізитами заявки на договірне списання коштів є: номер і дата заявки (присвоюються автоматично), рахунок платника, рахунок одержувача, сума платежу, призначення платежу (із зазначенням відомостей по господарському договору, на виконання оплати по якому подається заявка), дата зарахування коштів одержувачу (дата виконанні заявки), вказівки за рахунок яких коштів (власних коштів клієнта /кредитних/ змішано) необхідно зарезервувати гроші для виконання гарантованого платежу.
Після отримання ПАТ КБ "Приватбанк" за допомогою системи дистанційного обслуговування Заявки (система Internet Banking Приват-24 - офіційний канал зв'язку ми Банком та клієнтом відповідно до п. 1.1.1.91. Умов), ПАТ КБ "Приватбанк" розглядає її на предмет надання або відмови у наданні послуги, у разі відсутності у платника власних коштів та/або некридиспроможності платника.
Відповідно п. 3.2.2.2. Умов, Клієнт погашає заборгованість по кредиту в розмірі, зазначеному в заявці Клієнта, в строк до 30 днів з дати виконання заявки. За користування кредитом у період з дати ініціювання Клієнтом заявки до дати виконання заявки Клієнт сплачує винагороду за надання фінансового інструменту в розмірі 4% річних від розміру кредиту, зазначеного у черговій заявці Клієнта. Винагорода за надання фінансового інструменту сплачується Клієнтом в дату надання в Банк чергової заявки. У період з дати виконання заявки за рахунок кредитних коштів до 01.07.2014 року Клієнт за користування кредитом сплачує ПАТ КБ "Приватбанк" відсотки в розмірі 28% річних, а починаючи з 01.07.2014 року клієнт за користування кредитом сплачує ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК" відсотки в розмірі 36% річних від суми заборгованості. У разі не погашення заборгованості Клієнтом за кредитом у строк до 30 днів, включно, на 31-й день - заборгованість по кредиту стає простроченою. При цьому за користування кредитом Клієнт платить відсотки в розмірі 56% річних від суми заборгованості.
Свої зобов'язання ПАТ КБ "Приватбанк" виконав належним чином, своєчасним проведенням Гарантованого платежу ініційованих клієнтом, що підтверджується розрахунком заборгованості та виписками по рахунках відкритих для обслуговування рахунку ПП "Джерело-999".
Відповідно п. 3.2.2.10.1. Умов та Правил надання банківських послуг у разі порушення Клієнтом будь-якого із зобов'язань по сплаті відсотків за користування кредитом , передбачених п.п. 3.2.2.6.2, 3.2.2.9.1 -3.2.2.9.3 цього Договору, термінів повернення кредиту , передбачених піп. 3.2.2.2, 3.2.2.6.3, 3.2.2.6.16, 3.2.2.7.2 цього Договору , винагороди , передбаченого п.п. 3.2.2.6.5, 3.2.2.9.4-3.2.2.9.6 цього Договору, Клієнт сплачує Банку за кожний випадок порушення пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня, (у % річних) від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу.
ПП "Джерело-999" в порушення своїх зобов'язань не повернуло отримані кошти для погашення заборгованості за Заявкою про проведення платіжних операцій за рахунок кредитних коштів в сумі 9771,75 грн., нараховані відсотки, прострочені відсотки за користування кредитом та пеню за неналежне виконання зобов'язань.
Рішенням господарського суду Житомирської області від 25.06.2015 року по справі № 906/676/15 встановлено факт укладання між сторонами договору від 01.08.2013 року за послугою "Гарантований платіж", використання Відповідачем кредитних коштів в сумі 1000 грн. та неповернення 9771,75 грн. Вказаним рішенням стягнуто з Приватного підприємства "Джерело - 999" (на користь Публічного акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк 9771,75 грн. заборгованості по кредиту; 7775,36 грн. заборгованості по відсоткам за користування кредитом; 2136,96 грн. пені; 1827,00 грн. судового збору.
Вказані обставини відповідно ч. 4 ст. 75 ГПК України не потребують доказування.
Станом на 15.01.2018 заборгованість ПП "Джерело-999" за послугою "Гарантований платіж" становить 63373,89 грн., з яких: заборгованість за кредитом 9771,75 грн.; заборгованість по відсотками за користування кредитом 24207,10 грн.; штрафні санкції (пеня) 29395,04 грн.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців та громадських формувань ПП "Джерело-999 " перебуває в стані припинення з 27.07.2015 на підставі судового рішення.
Враховуючи, що відповідач знаходиться в процесі припинення, позивач 17.01.2018 звернувся до ліквідаційної комісії Приватного підприємства "Джерело-999" із заявою № 20170803РВ0000000586 з кредиторськими вимогами, в якій просив розглянути вимоги ПАТ КБ "Приватбанк" з оплати заборгованості за договором № б/н від 27.12.2013 року, яка виникла станом на 15.01.2018 року, в розмірі 136100,78 грн., що складаються з заборгованості за послугою "Кредитний ліміт на поточний рахунок" в розмірі 76 626,89 грн. (заборгованість за кредитом - 10000 грн., заборгованість за відсотками - 23175,56 грн., заборгованість по комісії - 6070,00 грн., пені - 33381,33 грн.) та заборгованості за послугою "Гарантований платіж" в розмірі 63373,89 грн. (заборгованість за кредитом - 9771.75 грн.; заборгованість по відсотками за користування кредитом - 24207,10 грн., штрафні санкції (пеня) - 29395,04 грн., боргу за надані послуги відкриття рахунку в сумі 100,00 грн. та включити дані вимоги включити до проміжного ліквідаційного балансу ПП "Джерело-999" (а.с. 53-54).
Зазначена заява відповідачем не отримана та була повернута позивачу поштовим відділенням за закінченням строку зберігання й отримана позивачем 05.02.2018 , що підтверджується інформацією з офіційного сайту УДППЗ "Укрпошта" (а.с. 55).
Неотримання відповідачем заяви з кредиторськими вимогами у відділенні поштового зв'язку свідчать про ухилення від визнання грошових вимог.
Вказане стало підставою для звернення позивача з метою захисту свого порушеного права з даним позовом до суду.
Оцінивши в сукупності матеріали справи, надавши правову оцінку зібраним у справі доказам, господарський суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 110 ЦК України, юридична особа ліквідується: за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами; за рішенням суду про ліквідацію юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, за позовом учасника юридичної особи або відповідного органу державної влади; за рішенням суду про ліквідацію юридичної особи в інших випадках, встановлених законом, - за позовом відповідного органу державної влади.
За положеннями ч.3 ст.105 ЦК України, учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється.
Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи.
Строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня опублікування повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи (ч. 5 ст. 105 ЦК України).
Відповідно до ч.1 ст. 7 ЗУ "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.
Як вбачається зі Спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Приватне підприємство "Джерело-999" з 27.07.2015 перебуває в стані припинення за судовим рішенням.
Враховуючи, що відповідач знаходиться в стані припинення, 17.01.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про прийняття та визнання кредиторських вимог на загальну суму 140000,78 грн.
Вказана заява не була вручена адресату та була повернута поштовим відділенням, у зв'язку із закінченням терміну зберігання.
За приписами ч.3 ст. 112 ЦК України, у разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду кредитор має право протягом місяця з дати, коли він дізнався або мав дізнатися про таку відмову звернутися до суду із позовом до ліквідаційної комісії. За рішенням суду вимоги кредитора можуть бути задоволені за рахунок майна, що залишилося після ліквідації юридичної особи.
Таким чином, ПП "Джерело-999" в особі ліквідаційної комісії фактично ухилилося від розгляду заяви позивача, і позивачем не пропущено встановлений приписами ст.112 ЦК України строк для звернення до суду у зв'язку з ухиленням від розгляду вимог кредитора.
Частиною 8 ст. 111 ЦК України визначено, ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду.
Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
Відповідно п.13 Інформаційного листа ВГСУ "Про деякі питання практики застосування норм Цивільного та Господарського кодексів України", у частині другій ст. 112 ЦК України зазначено, що у разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду кредитор має право до затвердження ліквідаційного балансу юридичної особи звернутися до суду із позовом до ліквідаційної комісії.
Оскільки ліквідаційна комісія відповідача ухилилась від розгляду вимог кредитора (позивача), останній правомірно звернувся до суду з зазначеними вимогами.
Як зазначалось вище, Рішенням господарського суду Житомирської області від 23.10.2014 у справі № 906/1216/14 стягнуто з Приватного підприємства "Джерело - 999" на користь Публічного акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк" 15875,94 грн. заборгованості, з яких: 10000,00 грн. - основний борг, 3591,11 грн. - заборгованість по процентам за користування кредитом, 1294,83 грн. - пеня, 990,00 грн. - заборгованість по комісії за користування кредитом, а також 1827,00 грн. сплаченого судового збору та 57,80 грн. судових витрат станом на 05.08.2014.
Рішенням господарського суду Житомирської області від 25.06.2015 року по справі № 906/676/15 встановлено факт укладання між сторонами договору від 01.08.2013 року за послугою "Гарантований платіж", використання Відповідачем кредитних коштів в сумі 1000 грн. та неповернення 9771,75 грн. Вказаним рішенням стягнуто з Приватного підприємства "Джерело - 999" (на користь Публічного акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк 9771,75 грн. заборгованості по кредиту; 7775,36 грн. заборгованості по відсоткам за користування кредитом; 2136,96 грн. пені; 1827,00 грн. судового збору. Заборгованість стягнута судом станом на 30.01.2015.
Банк просить зобов'язати ліквідаційну комісію боржника включити до проміжного ліквідаційного балансу заборгованість , яка існує у відповідача станом на 15.01.2018 з урахуванням винесених судових рішень, яка в загальній сумі складає:
- за послугою "Кредитний ліміт" : 10000,00 грн. заборгованість за кредитом; 23175,56 грн. заборгованість по відсоткам; 4310,00 заборгованість по комісії; 28653,80 грн. пеня;
- за послугою "Гарантований платіж": 9771,75 грн. заборгованість за кредитом; 24207,10 грн. заборгованість по відсоткам за користування кредитом; 29395,04 грн. пеня.
Відповідно до ч. 2 ст. 1054 ЦК України до відносин за кредитним договором застосовуються положення про позику, якщо інше не встановлено параграфом про кредит і не випливає із суті кредитного договору.
Так, ст. 1048 ЦК України визначено, що позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом.
Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.
Частинами 1 та 2 статті 1056-1 ЦК України передбачено, що процентна ставка за кредитом може бути фіксованою або змінюваною. Тип процентної ставки визначається кредитним договором. Розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки.
Стаття 611 Цивільного кодексу України передбачає, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
Відповідно до частини 1 статі 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання за кожен день прострочення виконання (ч. 3 ст. 549 ЦК України).
З наявних в матеріалах справи документів, а саме виписок з банківського рахунку та розрахунку позивача (а..с 127-138,139,140-170,193-201,202,203,204-220) ПП "Джерело-999" вбачається, що відповідач свої зобов'язання щодо своєчасного погашення кредиту ,відсотків за користування кредитом, пені та комісії за послугою "Кредитний ліміт на поточний рахунок" та "Гарантований платіж" за Договором банківського обслуговування від 27.07.2013 перед ПАТ КБ "Приватбанк" не виконав.
Перевіривши наданий позивачем розрахунок заборгованості відповідача перед Банком 15.01.2018, суд дійшов висновку, що вимоги позивача за послугою "Кредитний ліміт" , а саме 10000,00 грн. заборгованості за кредитом; 23175,56 грн. заборгованості по відсоткам; 4310,00 заборгованості по комісії; 28653,80 грн. пені, а також вимоги за послугою "Гарантований платіж" в сумі , з яких: 9771,75 грн. заборгованість за кредитом; 24207,10 грн. заборгованість по відсоткам за користування кредитом; 29395,04 грн. пеня є правомірними, розрахунок здійснено вірно та у відповідності до вимог чинного законодавства.
Згідно із ч. 2, 3 ст. 13 ГПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Частиною 4 ст.13 ГПК України визначено, що кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За приписами ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
За приписами ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про спонукання ліквідаційної комісії Приватного підприємства " ДЖЕРЕЛО-999" включити до проміжного ліквідаційного балансу кредиторські вимоги ПАТ КБ "Приватбанк" заборгованість за послугою "Кредитний ліміт на поточний рахунок" в сумі 66139,36 грн., а саме: 10000,00 грн. заборгованість за кредитом; 23175,56 грн. - заборгованість по відсоткам, 4310,00 грн. - заборгованість по комісії; 28653,80 грн. - пеня та заборгованість за послугою "Гарантований платіж" в сумі 63373,89 грн., з яких: 9771,75 грн - заборгованість за кредитом; 24207,10 грн. - заборгованість по відсотками за користування кредитом; 29395,04 грн. - пеня заявлені у відповідності до вимог чинного законодавства, підтверджуються матеріалами справи і підлягають задоволенню.
На підставі ст. 129 ГПК України, витрати, пов'язані з оплатою судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Приватному підприємству "ДЖЕРЕЛО-999" (11500, Житомирська область, місто Коростень, вул. Сакко і Ванцетті, будинок 5/47, код ЄДРПОУ 36428232) в особі ліквідаційної комісії включити до проміжного ліквідаційного балансу кредиторські вимоги Публічного акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк" (01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1д, код в ЄДРПОУ 14360570) у загальному розмірі 129513,25 грн., з яких:
заборгованість за послугою "Кредитний ліміт на поточний рахунок" в сумі 66139,36 грн., а саме:
- 10000,00 грн. - заборгованість за кредитом;
- 23175,56 грн. - заборгованість по відсоткам,
- 4310,00 грн. - заборгованість по комісії;
- 28653,80 грн. - пеня
та заборгованість за послугою "Гарантований платіж" в сумі 63373,89 грн., з яких:
- 9771,75 грн. - заборгованість за кредитом;
- 24207,10 грн. - заборгованість по відсотками за користування кредитом;
- 29395,04 грн. - пеня .
3. Стягнути з Приватного підприємства "ДЖЕРЕЛО-999" (11500, Житомирська область, місто Коростень, вул. Сакко і Ванцетті, будинок 5/47, код ЄДРПОУ 36428232)
на користь Публічного акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" (01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1д, код в ЄДРПОУ 14360570)
- 1762,00 грн. судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено: 19.04.18
Суддя Сікорська Н.А.
Друк
1- в справу
2,3 - позивачу (рек. з повід)
4- відповідачу (рек. з повід)
Суд | Господарський суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 18.04.2018 |
Оприлюднено | 19.04.2018 |
Номер документу | 73473089 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Житомирської області
Сікорська Н.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні