Рішення
від 17.04.2018 по справі 821/571/18
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2018 р.м. ХерсонСправа № 821/571/18

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Ковбій О.В.,

при секретарі: Васильєвій В.В.,

за участю: представника позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - ОСОБА_2

розглянувши в спрощеному позовному провадженні у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Командитне товариство "Приватне підприємство "В.А.Т. Компанія "Дніпро" і компанія" до Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, у якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, щодо не видачі Командитному товариству "Приватне підприємство "В.А.Т. Компанія "Дніпро" і компанія" витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відповідно до заяви від 15 березня 2018 року;

- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області видати Командитному товариству "Приватне підприємство "В.А.Т. Компанія "Дніпро" і компанія" витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 6510136600:01:001:2057, площею 0,3583 га, розташованої за адресою: м. Херсон, вул. Робоча,66.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 15 березня 2018 року позивач звернувся до відповідача за допомогою електронного сервісу Державного земельного кадастру, через Публічну кадастрову карту з заявою про видачу витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,3583 га (кадастровий номер 6510136600:01:001:2057), що перебуває у користуванні позивача та розташована за адресою: Херсонська область, м. Херсон, вул. Робоча, 66.

Відповідач, надав відповідь на вказану заяву листом №32-21-0.172-471/0/208-18 від 20.03.2018 року, яким повідомив, що постановами Одеського апеляційного адміністративного суду від 10.08.2016 року по справі 821/1299/16 та від 02.03.2017 року по справі 821/2243/15-а визнано протиправними та скасовано рішення Херсонської міської ради від 22.11.2013 року №1238 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Херсона» , а тому відповідач не може надати витяг з технічної документації про нормативно-грошову оцінку вищевказаної земельної ділянки.

Позивач вважає бездіяльність відповідача щодо не видачі йому витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки протиправною в силу того, що видача вказаних витягів - це обов'язок покладений на нього Законом, який він безпідставно не виконує, а тому просить задовольнити позов.

Ухвалою суду від 26 березня 2018 року провадження у справі відкрито, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) сторін. Судове засідання призначено на 17 квітня 2018 року.

11 квітня 2018 року відповідачем надано відзив на позов. З відзиву вбачається незгода відповідача з заявленими позовними вимогами, через, на його думку, їх безпідставність. Так, відповідач зазначає, що наразі не має можливості видати позивачу витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки в силу того, що в нього відсутня актуальна нормативна грошова оцінка, а надання вказаного витягу на підставі грошової оцінки земель м. Херсона, затвердженої рішенням Херсонської міської ради №186 від 24 квітня 2000 року призведе до недоотримання коштів місцевим бюджетом та порушить законодавство в сфері застосування Закону України «Про оцінку земель» . Також, зазначає про самовільне виправлення позивачем бланку заяви на отримання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та наполягає на нерівнозначності понять «грошова оцінка» та «нормативно грошова оцінка» , тому застосування рішення Херсонської міської ради №186 від 24 квітня 2000 року є недоцільним.

В судове засідання на вказану дату сторони з'явились.

Представник позивача на позовних вимогах наполягав, просив їх задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві.

Представник відповідача проти позову заперечував з підстав, викладених в відзиві на позов.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши наявні докази у їх сукупності, суд приходить до таких висновків.

Судом встановлено, що згідно інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку від 15.03.2018 року земельна ділянка з кадастровим номером 6510136600:01:001:2057, площею 0,3583 га, розташована за адресою: м. Херсон, вул. Робоча, 66 на праві постійного користування використовується позивачем.

15 березня 2018 року позивач звернувся до відповідача за допомогою електронного сервісу Державного земельного кадастру, через Публічну кадастрову карту з заявою про видачу витягу про нормативну грошову оцінку вказаної вище земельної ділянки.

Відповідач надав відповідь на вказану заяву листом №32-21-0.172-471/0/208-18 від 20.03.2018 року, яким повідомив, що постановами Одеського апеляційного адміністративного суду від 10.08.2016 року по справі 821/299/16 визнано протиправними та скасовано рішення Херсонської міської ради від 22.11.2013 року №1238 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Херсона» , а тому відповідач не може надати витяг з технічної документації про нормативно-грошову оцінку вищевказаної земельної ділянки.

Також судом встановлено, що рішенням Херсонської міської ради від 27 квітня 2000 року № 186 було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Херсона. Зазначене рішення не містить будь-яких вказівок про дату втрати ним чинності.

Вказані обставини визнані представниками сторін, тому не підлягають доказуванню.

Окрім цього, сторонами визнано, що на даний час будь-яких інших рішень, які б встановлювали нормативну грошову оцінку земель м. Херсона не існує.

Суд критично ставиться до твердження представника відповідача стосовно того, що на даний час відсутня технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Херсона, оскільки рішення №1238 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Херсона» від 22.11.2013 скасовано постановою Одеського апеляційного адміністративного суду по справі №821/299/16 від 10.08.2016 року, а рішення №186 від 27 квітня 2000 року є не актуальним в силу давності його прийняття.

Враховуючи, що рішення №1238 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Херсона» від 22.11.2013 визнано нечинним рішенням суду, яке на день розгляду даної справи набрало законної сили, чинною є технічна документація, яка затверджена рішенням Херсонської міської ради від 27 квітня 2000 року №186.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 4 ст.5 Закону України "Про оцінку земель" від 11.12.2003 року № 1378-ІV визначено, що грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною.

Статтею 13 Закону України "Про оцінку земель" передбачені випадки обов'язкового проведення грошової оцінки земельних ділянок. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі: визначення розміру земельного податку; визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності; визначення розміру державного мита при міні, спадкуванні, визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва; розробки показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель; відчуження земельних ділянок площею понад 50 гектарів, що належать до державної або комунальної власності, для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд.

Статтею 20 Закону України "Про оцінку земель" визначена документація з оцінки земель. Частиною другою цієї ж статті передбачено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформлюються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Частиною 3 ст.23 зазначеного Закону встановлено, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Згідно із п.2-1 "Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів", затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995р. № 213, дані за результатами проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель, що видається територіальним органом Держгеокадастру за місцезнаходженням земельної ділянки у строк, що не перевищує трьох робочих днів з дати надходження відповідної заяви.

Відповідно до п.2 Положення «Про Головне управління Держгеокадастру в області» , затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29.09.2016 року № 333 (далі-Положення №333), Головне управління у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства, дорученнями Прем'єр-міністра України, наказами Міністерства аграрної політики та продовольства України, дорученнями Міністра аграрної політики та продовольства України, його першого заступника та заступників, наказами Держгеокадастру, дорученнями Голови Держгеокадастру та його заступників, актами місцевої державної адміністрації та органів місцевого самоврядування, а також цим Положенням.

Згідно з п.3 Положення № 333 завданням Головного управління є реалізація повноважень Держгеокадастру на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Переліком адміністративних послуг, що надаються Державною службою з питань геодезії, картографії та кадастру та її територіальними органами на безоплатній основі, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2011 р. № 835 «Деякі питання надання Державною службою з питань геодезії, картографії та кадастру та її територіальними органами адміністративних послуг» установлено, що видача витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки проводиться Державною службою з питань геодезії, картографії та кадастру та її територіальними органами на безоплатній основі.

Таким чином, у органів Держгеокадастру є обов'язок щодо видачі зазначених витягів.

Нормами діючого законодавства не встановлено будь-якого обмеження щодо здійснення зазначеного обов'язку.

Стосовно тверджень відповідача про те, що рішенням Херсонської міської ради від 27 квітня 2000 року №186 Про затвердження матеріалів грошової оцінки земель м. Херсона було затверджено саме грошову оцінку земельних ділянок, що на думку ГУ Держгеокадастру в Херсонській області не є поняттям тотожним поняттю нормативно грошової оцінки земельної ділянки, суд зазначає наступне.

Так, суд погоджується, що поняття нормативно грошова оцінка земельної ділянки з'явилось в правовому полі України лише у 2003 році, з прийняттям Закону України Про оцінку землі від 11 грудня 2003 року. Саме це й пояснює відсутність поняття нормативно грошової оцінки земельної ділянки в рішення Херсонської міської ради, ухваленому трьома роками раніше за введення вказаного поняття.

В той же час, відповідачем у відзиві та в судовому засіданні не зазначено, в чому полягає відмінність вказаних понять, в той час, як суд за результатом правового аналізу дійшов висновку про їх тотожність з огляду на наступне.

Так, з преамбули рішення сесії Херсонської міської ради від 27 квітня 2000 року №186 вбачається, що дане рішення прийняте, зокрема, відповідно до Закону України Про плату за землю .

Звідси закономірним є висновок про те, що й поняття грошової оцінки земель в наведеному рішенні міської ради використовується в розумінні Закону України Про плату за землю в редакції чинній на дату прийняття такого рішення - станом на 27 квітня 2000 року (далі - Закон №2535).

Відповідач, при наданні позивачу, відмови яка є предметом даного позову, користувався визначенням поняття нормативно грошова оцінка земельної ділянки, що міститься в Законі України Про оцінку землі (далі - Закон №1378).

Відповідно визначення, наведеного в ст.1 Закону №2535 грошова оцінка - це капіталізований рентний доход із земельної ділянки. Згідно визначення, що міститься в ст. 1 Закону №1378 нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

З наведених понять вбачається, що для можливості зробити остаточний висновок про їх тотожність слід звернутись до порядку визначення грошової оцінки та нормативної грошової оцінки земельних ділянок.

Статтею 23 Закону №2535 передбачено, що грошова оцінка земельної ділянки проводиться Державним комітетом України по земельних ресурсах за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України. Тобто, законом застосовується відсилочна норма до Методики грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів (тимчасова), затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 р. №213.

Згідно п.21 Р. ІІІ вказаної Методики, грошова оцінка земель населених пунктів визначається за формулою:

В х Нп

Цн =


х Кф х Км,

Нк

За цією ж Методикою (проте, в редакції чинній на час виникнення спірних відносин) та на підставі цього ж пункту здійснюється нормативно грошова оцінка земель населених пунктів за формулою:

В х Нп

Цн =


х Кф х Км,

Нк

При цьому, умовні позначення, використані в наведених формулах застосовуються в однакових значеннях, як в Методиці станом на 27 квітня 2000 року так і в Методиці, актуальній на час виникнення спірних відносин.

З викладеного вбачається повна ідентичність понять грошової оцінки та нормативно грошової оцінки земельних ділянок за змістом та за способом обрахунку.

Також, на підтвердження зазначеного свідчить й постанова Кабінету міністрів України від 5 липня 2004 р. № 843, якою введено зміну в поняття грошової оцінки. Так, зі змісту наведеної постанови вбачається, що нею фактично було перейменовано назване поняття, без зміну його суті. Зокрема, пп. 1 п.1 даної постанови вказано: …назву постанови після слова "Методику" доповнити словом "нормативної"… Інших змін стосовно визначення понять, методики їх розрахунку або назв постановою не внесено.

Окрім вказаного, аналогічною є використання понять грошової оцінки та нормативно грошової оцінки земельних ділянок . Так, згідно положень ст. 2 Закону №2535, в залежності від грошової оцінки земель визначається земельний податок або орендна плата. А згідно ст.271 Податкового кодексу України, нормативна грошова оцінка земельних ділянок є базою оподаткування земельним податком.

Викладеним суд спростовує твердження відповідача стосовно неможливості використовувати рішення Херсонської міської ради від 27 квітня 2000 року №186 Про затвердження матеріалів грошової оцінки земель м. Херсона для надання позивачу витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки в силу того, що поняття грошової оцінки, використане в наведеному рішенні для даних правовідносин є повністю аналогічним за суттю поняттю нормативно грошової оцінки земельної ділянки .

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що у відповідача не було будь-яких підстав для відмови у видачі позивачу вищенаведеного витягу з технічної документації.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звертався до відповідача із заявою про видачу витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

Відповідний витяг не було видано у строк, установлений чинним законодавством, яким також не встановлено інших порядку та умов видачі витягу, окрім як за заявою заінтересованої особи.

Зважаючи на це, суд дійшов висновку, що при вирішенні питання щодо видачу витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за заявою Командитного товариства "Приватне підприємство "В.А.Т. Компанія "Дніпро" і компанія" від 15 березня 2018 року відповідачем було допущено протиправну бездіяльність відносно позивача і це має наслідком покладення на нього обов'язку вчинити дії з видачі такого витягу.

Тому, відповідача слід зобов'язати видати позивачу витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку вказаної земельної ділянки, яка затверджена рішенням Херсонської міської ради від 27 квітня 2000 року №186 і є чинною на даний час.

Окремо суд звертає увагу, що відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Під час звернення до суду позивачем сплачено судовий збір в сумі 1762,00 грн. згідно платіжного доручення №465 від 22.03.2018.

Понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в розмірі 1762,00 грн. підлягають стягненню з Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача відповідно до положень статті 139 КАС України.

Керуючись ст. 2, 133, 139, 241, 243-249 КАС,

вирішив :

Позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області (код ЄДРПОУ 39766281, адреса: 73000, м. Херсон, вул. Університетська, 136-а), щодо не видачі Командитному товариству "Приватне підприємство "В.А.Т. Компанія "Дніпро" і компанія" витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відповідно до заяви від 15 березня 2018 року.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області видати Командитному товариству "Приватне підприємство "В.А.Т. Компанія "Дніпро" і компанія" витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 6510136600:01:001:2057, площею 0,3583 га, розташованої за адресою: м. Херсон, вул. Робоча,66.

Стягнути на користь командитного товариства "Приватне підприємство "В.А.Т. Компанія "Дніпро" і компанія" (код ЄДРПОУ 14313145, адреса: 73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1762,00 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп., шляхом безспірного списання коштів органами казначейської служби України.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції,який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 19 квітня 2018 р.

Суддя Ковбій О.В.

кат. 6.2

СудХерсонський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення17.04.2018
Оприлюднено22.04.2018
Номер документу73514082
СудочинствоАдміністративне