Рішення
від 20.04.2018 по справі 585/4782/17
РОМЕНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 585/4782/17

Номер провадження 2/585/249/18

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 квітня 2018 року м.Ромни

Роменський міськрайонний суд Сумської області в складі:

головуючого-судді Яковця О.Ф.,

з участю секретаря Шемчук І.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду м. Ромни справу за позовом ОСОБА_1 до Великобубнівської сільської ради Роменського району Сумської області про визнання права власності на спадщину, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Великобубнівської сільської ради Роменського району Сумської області про визнання права власності на спадщину.

Свої вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її двоюрідна тітка ОСОБА_3, яка на момент смерті постійно проживала в АДРЕСА_1. Після її смерті відкрилася спадщина, до складу якої, зокрема, входить право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП Червоний прапор розміром 3,62 в умовних кадастрових гектарах. 27.03.1990 року ОСОБА_3 склала заповіт, яким все своє майно заповідала своєму двоюрідному брату ОСОБА_4, однак останній помер раніше за спадкодавця. ОСОБА_3 одруженою не була, не мала дітей, онуків та правнуків, сестер, братів, а її батьки, баби, діди померли раніше за неї. Також вона не мала на утриманні непрацездатних осіб, не була усиновленою та нікого не всиновлювала. Таким чином вона не мала спадкоємців за законом, що передбачені ст. ст. 529-532 ЦК УРСР 1963 р., який був чинним на момент її смерті. За приписами ст. 1265 ЦК України, право спадкування після ОСОБА_3, як її спадкоємець п'ятої черги за законом, мала її мати - ОСОБА_5, яка є двоюрідною сестрою померлої. Інші спадкоємці відсутні. Її мати після смерті ОСОБА_3 спадщину не прийняла, а ІНФОРМАЦІЯ_2 померла. Вона прийняла спадщину після смерті ОСОБА_3, оскільки напротязі шести місяців з дня смерті спадкодавиці розпорядилася її особистими речами. Наприкінці 2017 року вона звернулася до нотаріуса з метою оформлення спадкових прав на вищевказаний земельний пай, який залишився після смерті ОСОБА_3, однак нотаріус відмовила у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв'язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючого документу на земельний пай. Оригінал сертифікату на земельну частку (пай), який належав ОСОБА_3 надати неможливо, оскільки він був втрачений.

Крім того позивачка зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_3 помер її двоюрідний дядько ОСОБА_6, який на момент смерті постійно проживав в АДРЕСА_1. Після його смерті відкрилася спадщина, до складу якої входить земельна ділянка площею 3,4617 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер НОМЕР_2, яка розташована на території Великобубнівської сільської ради Роменського району. 03.06.1998 року ОСОБА_6 склав заповіт, відповідно до якого все своє майно він заповідав ОСОБА_7, однак остання спадщину після ОСОБА_6 не прийняла і сама померла ІНФОРМАЦІЯ_4. ОСОБА_6 не був одруженим та не мав дітей, онуків, правнуків, сестер, братів, а його батьки, баби, діди померли раніше за нього. Також він не мав на утриманні непрацездатних осіб, не був усиновленим та нікого не всиновлював. Таким чином він не мав спадкоємців за законом, що передбачені ст. ст. 529-532 ЦК УРСР 1963 р., який був чинним на момент його смерті.

За приписами ст.1265 ЦК України, право спадкування після ОСОБА_6, як його спадкоємець п'ятої черги за законом, мала її мати - ОСОБА_5, яка є двоюрідною сестрою померлого. Інші спадкоємці відсутні. Її мати після смерті ОСОБА_6 спадщину не прийняла, а ІНФОРМАЦІЯ_2 померла. Вона прийняла спадщину після смерті ОСОБА_6, оскільки напротязі шести місяців з дня смерті спадкодавця розпорядилася його особистими речами. Наприкінці 2017 року вона звернулася до нотаріуса з метою оформлення спадкових прав на вищевказану земельну ділянку, яка залишилася після смерті ОСОБА_6, однак нотаріус відмовила у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв'язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючого документу на земельну ділянку. Крім того, в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відсутні відомості про зареєстроване право власності померлого ОСОБА_6 на вказану земельну ділянку і внести такі відомості в реєстр неможливо у зв'язку з його смертю.

Таким чином, оскільки вона прийняла спадщину після смерті ОСОБА_3 та ОСОБА_6, то відповідно до ч. 5 ст. 1268, ч. 2 ст. 1220 ЦК України, з дня їх смерті вона набула право власності на належне їм нерухоме майно, а саме: право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП Червоний прапор розміром 3,62 в умовних кадастрових гектарах - після смерті ОСОБА_3, а також земельну ділянку площею 3,4617 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер НОМЕР_2, яка розташована на території Великобубнівської сільської ради Роменського району - після смерті ОСОБА_6

Тому просить визнати за нею право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства Червоний прапор розміром 3,62 га в умовних кадастрових гектарах, яка є спадщиною, що залишилася після смерті ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та право власності на земельну ділянку площею 3,4617 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер НОМЕР_2, яка розташована на території Великобубнівської сільської ради Роменського району, яка є спадщиною, що залишилася після смерті ОСОБА_6, померлого ІНФОРМАЦІЯ_3.

В судове засідання позивачка не з'явилася, надала заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує і просить задовольнити.

Представник відповідача - Великобубнівської сільської ради Роменського району Сумської області в судове засідання не з'явився. Від сільського голови до суду надійшло клопотання про розгляд справи без їх участі. Заперечень проти позову не надійшло.

Суд, дослідивши матеріли справи вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Встановлено, що дошлюбне прізвище позивачки ОСОБА_9 , що стверджується свідоцтвом про укладення шлюбу НОМЕР_3 (а.с.10).

У свідоцтві про народження заявниці її батьками вказані ОСОБА_8 та ОСОБА_5 (а.с.10).

Згідно свідоцтва про смерть НОМЕР_4 ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Великі Бубни Роменського району Сумської області (а.с.8).

Сертифікат на право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП Червоний прапор розміром 3,62 в умовних кадастрових гектарах, серії НОМЕР_5, виданий ОСОБА_3 (а.с.6).

Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_6 ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.5).

Згідно заповіту, посвідченого 27 березня 1990 року секретарем виконкому Великобубнівської сільської ради Роменського району, все своє майно ОСОБА_3 заповідала ОСОБА_4 (а.с.7).

ОСОБА_4 за даними сільської ради 25.09.1999 року переїхав на місце проживання в м. Санкт-Петербург (а.с.40) та згідно пояснень позивачки помер раніше за спадкодавця ОСОБА_3

Дошлюбне прізвище ОСОБА_9 - ОСОБА_9 , що стверджується Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища від 07.12.2017 року (а.с.11).

У свідоцтві про народження ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_3, серії НОМЕР_7, її батьками вказані ОСОБА_10 та ОСОБА_11 (10 зв.).

Згідно архівної довідки Державного архіву Сумської області № Мз-1218 від 18.10.2016 року у метричній книзі Покровської церкви с. Ведмеже Роменського повіту Полтавської губернії за 1905 рік під № 30 є запис про народження ОСОБА_10, дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_5. Батьки: ОСОБА_12, ОСОБА_13 (а.с.12 зв.).

Згідно архівної довідки Державного архіву Сумської області № Мз-1222 від 18.10.2016 року у метричній книзі Покровської церкви с. Ведмеже Роменського повіту Полтавської губернії за 1915 рік під № 38 є запис про народження ОСОБА_3, дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_6. Батьки: ОСОБА_14, ОСОБА_15 (а.с.12).

Якщо особа померла до 01.01.2004 року до правовідносин застосовуються норми ЦК Української РСР 1963 року.

Згідно ч. 1 ст. 548 ЦК Української РСР 1963 року для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 549 ЦК Української РСР 1963 року визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.

Згідно довідки виконкому Великобубнівської сільської ради Роменського району від 22.11.2009 року № 913 ОСОБА_3 до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 проживала в АДРЕСА_2. Спадкоємцем на все майно після смерті ОСОБА_3 являється ОСОБА_1, яка своєчасно вступила в управління та володіння спадковим майном, так як напротязі шести місяців із дня смерті спадкодавиці розпорядилася особистими речами померлої в кінці 2000 року. Інших неповнолітніх та непрацездатних спадкоємців по даних виконкому Великобубнівської сільської ради немає. Заповіт від імені ОСОБА_3 виконком Великобубнівської сільської ради Роменського району посвідчувався 27 березня 1990 року за реєстровим номером 10, його не змінено і не відмінено (а.с.9).

Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 3,462 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Великобубнівської сільської ради Роменського району, серії НОМЕР_8, видано ОСОБА_6 (а.с.17).

Відповідно до довідки відділу у Роменському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 29.11.2017 року земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер НОМЕР_2 - 3,462 га, уточнена площа - 3,4617 га, що розташована за адресою: Сумська обл.., Роменський район, Великобубнівська сільська рада, перебуває у приватній власності ОСОБА_6 на підставі розпорядження голови Роменської райдержадміністрації від 23.01.2003 року за № 28 (державний акт НОМЕР_8 зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю від 19.05.2003 р.). Проведена державна реєстрація земельних ділянок з присвоєнням кадастрового номера, що підтверджується Витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку: НОМЕР_9 від 19.10.2017 р. (а.с.20).

Нормативна грошова оцінка вищевказаної земельної ділянки становить 83444,38 грн. (а.с.20 зв.).

В посвідці про народження ОСОБА_6,ІНФОРМАЦІЯ_5, його батьками вказані ОСОБА_10, ОСОБА_16 (а.с.19).

Згідно архівної довідки Державного архіву Сумської області № Мз-1220 від 20.10.2016 року у метричній книзі Покровської церкви с. Ведмеже Роменського повіту Полтавської губернії за 1901 рік під № 4 є запис про народження ОСОБА_10, дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_7. Батьки: ОСОБА_12, ОСОБА_17 (а.с.19 зв.).

Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_10 ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в АДРЕСА_1 (а.с.13).

Згідно заповіту, посвідченого 03 червня 1998 року секретарем виконкому Великобубнівської сільської ради Роменського району Сумської області, все своє майно ОСОБА_6 заповідав ОСОБА_7 (а.с.18).

Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_11 ОСОБА_7 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 в АДРЕСА_1 Сумської області.

Позивачка не може оформити спадкові права за земельні ділянки у зв'язку з відсутністю оригіналів правовстановлюючих документів на земельні ділянки.

Вказане свідчить про те, що між сторонами склалися спірні правовідносини з приводу набуття права власності в порядку спадкування.

Згідно ч.1 ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

На підставі ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Згідно ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків /спадщини/ від фізичної особи, яка померла /спадкодавця/, до інших осіб /спадкоємців/.

Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно ч.1 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Відповідно до ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину.

Відповідно до п. 3.1 листа ВССУ Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування від 16.05.2013 р. N 24-753/0/4-13, право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 ЦК). Позивачем у зазначених спорах у порядку правонаступництва може виступати спадкоємець, який прийняв спадщину відповідно до вимог статей 1268 - 1270 ЦК України. При вирішенні спору про визнання права власності на спадкове майно потрібно розмежовувати час і підстави виникнення права власності у спадкодавця, які кваліфікуються відповідно до законодавства України чинного на час виникнення права власності та підстави спадкування зазначеного майна, що визначаються на час відкриття спадщини та згідно із п. 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК. При дотриманні названих умов, у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину, особа може звернутися до суду шляхом оскарження дій нотаріуса за правилами позовного провадження.

З повідомлення Великобубнівської сільської ради № 02-35/110 від 01.03.2018 року вбачається, що ОСОБА_3 до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 була зареєстрована та проживала в АДРЕСА_3 у домоволодінні ОСОБА_18 та ОСОБА_1 Заповіт від імені ОСОБА_3 виконавчим комітетом Великобубнівської сільської ради посвідчувався 27.03.1990 року за реєстровим № 10, його не змінено і не відмінено. ОСОБА_3 визначила спадкоємцем ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_8 ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_5 до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 був зареєстрований та проживав в АДРЕСА_4, разом із співмешканкою ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_8, яка зареєстрована та проживала разом із померлим до дня його смерті в АДРЕСА_4. ОСОБА_6 залишив заповіт на ім'я ОСОБА_7, посвідчений секретарем Великобубнівської сільської ради 03 червня 1998 року за реєстровим номером 27, його не змінено і не відмінено (а.с.40).

Позивачка є спадкоємцем п'ятої черги за законом після смерті ОСОБА_3 та ОСОБА_6, своєчасно вступила в управління та володіння спадковим майном після смерті спадкодавців.

Відповідач Великобубнівська сільська рада Роменського району заперечень проти позову не надала.

Зважаючи на викладене, за позивачкою можливо визнати право власності на вищевказані земельні ділянки, які залишилися після смерті ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_6, кий помер ІНФОРМАЦІЯ_3.

Керуючись ст. ст. 17,18, 258, 259, 263-265, 268 ЦПК України, ст. ст. 548, 549 ЦК Української РСР 1963 року, ст. ст. 1216, 1218, 1268 ЦК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Великобубнівської сільської ради Роменського району Сумської області про визнання права власності на спадщину, - задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_9, ІН НОМЕР_1, право власності на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства Червоний прапор розміром 3,62 в мовних кадастрових гектарах, яка є спадщиною, що залишилася після смерті ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1.

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_9, ІН НОМЕР_1, право власності на земельну ділянку площею 3,4617 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер НОМЕР_2, розташовану на території Великобубнівської сільської ради Роменського району, яка є спадщиною, що залишилася після смерті ОСОБА_6, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Апеляційного суду Сумської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя підпис:

Копія вірна…

СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ О. Ф. Яковець

СудРоменський міськрайонний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення20.04.2018
Оприлюднено22.04.2018
Номер документу73522739
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —585/4782/17

Ухвала від 06.02.2019

Цивільне

Роменський міськрайонний суд Сумської області

Яковець О. Ф.

Ухвала від 25.01.2019

Цивільне

Роменський міськрайонний суд Сумської області

Яковець О. Ф.

Рішення від 20.04.2018

Цивільне

Роменський міськрайонний суд Сумської області

Яковець О. Ф.

Ухвала від 02.03.2018

Цивільне

Роменський міськрайонний суд Сумської області

Яковець О. Ф.

Ухвала від 24.01.2018

Цивільне

Роменський міськрайонний суд Сумської області

Яковець О. Ф.

Ухвала від 24.01.2018

Цивільне

Роменський міськрайонний суд Сумської області

Яковець О. Ф.

Ухвала від 24.01.2018

Цивільне

Роменський міськрайонний суд Сумської області

Яковець О. Ф.

Ухвала від 20.12.2017

Цивільне

Роменський міськрайонний суд Сумської області

Яковець О. Ф.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні