Справа № 686/1372/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 квітня 2018 року м. Хмельницький
Хмельницький міськрайоннний суд Хмельницької області у складі:
головуючої-судді: ОСОБА_1
за участі секретаря судового засідання Перун А.М.
представник позивача ОСОБА_2
представник відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Хмельницькому цивільну справу №686/1372/18 за позовом Заступника керівника Хмельницької місцевої прокуратури(29001, м.Хмельницький, вул.Проскурівська 63) в інтересах держави до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області(29016, м.Хмельницький, вул..Інститутська 4/1, код ЄДРПОУ 39767479), ОСОБА_4(30646, с.Лютарівка, Теофіпольський район, Хмельницька область, вул.Молодіжна 14), ОСОБА_5(29000, АДРЕСА_1) про визнання недійсним наказу, витребування майна , -
ВСТАНОВИВ:
Заступник керівника Хмельницької місцевої прокуратури звернувся до суду з позовом про визнання недійсним наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 10.05.2017 року №22-8662-СГ, яким затверджено проект землеустрою та надано у власність ОСОБА_4 земельну ділянку загальною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що розташована за межами населених пунктів Гвардійської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області; витребувати у ОСОБА_5 на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області земельну ділянку;стягнути судові витрати з відповідачів.
В судовому засіданні представник прокуратури позов підтримав та наполягав на його задоволені. Представник Держгеокадастру подав до суду письмовий відзив, за яким позов не визнав. Вказав про неповідомлення ОСОБА_4 про реалізацію права на безоплатну приватизацію земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства. Підстави для відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 2,000га, що розташована за межами населених пунктів Гвардійської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області та безоплатної передачі у власність для ведення особистого селянського господарства відсутні. ОСОБА_4, ОСОБА_5 повідомлялись про час та дату судового засідання в установленому порядку, проте не з'явились до суду. Клопотання про відкладення розгляду справи, розгляд справи за відсутності до суду не надходили.
Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд знаходить позов підлягаючим задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична та юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальним принципами міжнародного права.
Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
У випадку, встановлених законом, до суду можуть звертатись органи та особи, яким законом надано право звертатись до суду в інтересах інших осіб або державни чи суспільних інтересах(ст..4 ЦПК).
Відповідно до ч. 3 ст. 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян проводиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, проводиться один раз по кожному виду використання (ч. 4 ст. 116 ЗК України ).
Статтею 121 ЗК України визначені норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам. Так, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства не більше 2,0 гектара; для ведення садівництва не більше 0,12 гектара; для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах не більше 0,25 гектара.
Згідно ч.1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до частини першої статті 215 ЦК Українипідставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу .
Згідно зі статтею 203 ЦК Українизміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має вчинятися у формі, встановленій законом; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
При цьому правом оспорювати правочин і вимагати проведення реституції ЦК України наділяє не лише сторону (сторони) правочину, але й інших, третіх осіб, що не є сторонами правочину, визначаючи їх статус як заінтересовані особи (статті 215 , 216 ЦК України ).
З огляду на зазначені приписи, правила статей 15 , 16 ЦК України кожна особа має право на захист, у тому числі судовий, свого цивільного права та інтересу, що загалом може розумітися як передумова для виникнення або обов'язковий елемент конкретного суб'єктивного права, як можливість задовольнити свої вимоги за допомогою суб'єктивного права та виражатися в тому, що особа має обґрунтовану юридичну заінтересованість щодо наявності/відсутності цивільних прав або майна в інших осіб.
Визнання угоди недійсною є одним зі способів захисту прав на землю, передбаченим частиною третьою статті 152 ЗК України .
Захист порушених прав особи, яка вважає себе власником майна, але не володіє ним, можливий шляхом пред'явлення віндикаційного позову до особи, яка володіє цим майном, (у разі відсутності між ними зобов'язально-правових відносин), якщо для цього існують підстави, передбачені статтею 388 ЦК України , які, зокрема, дають право витребувати майно в добросовісного набувача
Витребування майна від добросовісного набувача залежить від обставин вибуття майна з володіння власника та оплатності (безоплатності) придбання цього майна набувачем.
Так, від добросовісного набувача, який оплатно придбав майно в особи, яка не мала права його відчужувати, власник має право витребувати це майно лише у разі, якщо майно було загублене власником або особою, якій майно було передане власником у володіння, або викрадене у того чи іншого, або вибуло з їхнього володіння іншим шляхом не з їхньої волі (частина перша статті 388 ЦК України ).
Звернення прокурора до суду спрямоване на задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільнозначимого питання про безоплатну передачу земельної ділянки у приватну та повернення удержавну власність землі, яка вибула з її власності незаконно.
Вирішуючи питання про справедливу рівновагу між інтересами суспільства і конкретної особи Європейський суд з прав людини у своєму рішенні у справі Трегубенко проти України від 2 листопада 2004 року категорично ствердив, що правильне застосування законодавства незаперечно становить суспільний інтерес (пункт 54 рішення). Суспільний інтерес полягає у поверненні у розпорядження держави земельної ділянки, що є умовою реалізації функцій держави з забезпечення громадян правом власності на земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства, забезпечення рівності можливостей всіх громадян використати своє право на землю.
За даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно ОСОБА_4, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 на підставі наказу, серія та номер 22-4822-СГ від 04.03.2016 року Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області зареєстрував право власності на земельну ділянку площею 2 га для ведення особистого селянського господарства, Хмельницька область, Теофіпольський район, Ординецька сільська рада, кадастровий номер 6824785500:04:015:0014. На підставі наказу, серія та номер 22-8662-СГ від 10.05.2017 року Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області ОСОБА_4 зареєстрував право власності на земельну ділянку площею 2 га для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 6825081500:06:004:0077, за адресою Хмельницька область, Хмельницький район, Гвардійська сільська рада.
За матеріалами представленими Головним управлінням Держгеокадастру ОСОБА_4 двічи звертався 19.01.2016 року та 27.01.2017 року про передачу безплатно у власність землі для ведення особистого селянського господарства. За результатами розгляду заяв були прийняті позитивні рішення, оформлені наказами від 4.03.2016 року та 10.05.2017 року про надання у власність вищезазначених земельних ділянок.
Таким чином, ОСОБА_4 на час отримання спірної земельної ділянки за межами населенних пунктів Гвардійської сільської ради, відповідно до наказу від 10.05.2017 року №22-8662-СГ використав своє право на безоплатне отримання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в межах норм безоплатної приватизації для даного виду використання згідно наказу від 04.03.2016 року №22-4822-СГ.
Всупереч вимог ст..ст.116,118,121 ЗК України, ОСОБА_4 при звернення до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області із заявою від 27.01.2017 року не врахував, що раніше використав право на безоплатну приватизацію земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.
В той же час,органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. (ст.19 Конституції України).На Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області покладено в тому числі функцію державного нагляду(контролю), моніторингу та охорони земель відповідно до Положення про Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області. Суд не бере до уваги посилання представника Держгеокадастру на надмірну завантаженість, відсутність доступу до реєстрів нерухомості, що спричинило порушення державних інтересів, подвійну приватизацію землі, оскільки вищевказане не є обгрутуванням поважності причин дій Держгеокадастру.
Земельна ділянка з кадастровим номером 6825081500:06:004:0077, за адресою Хмельницька область, Хмельницький район, Гвардійська сільська рада, вибула із земель сільськогосподарського призначення державної власності, внаслідок незаконного використання ОСОБА_4 права на безоплатну приватизацію земельних ділянок одного виду використання, тобто поза волею власника цих земельних ділянок-держави.
ОСОБА_4, при звернення до Держгеокадастру не повідомив, що вже раніше скористався своїм правом на безоплатну приватизацію земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства.
Земельна ділянка з кадастровим номером 6825081500:06:004:0077, за адресою Хмельницька область, Хмельницький район, Гвардійська сільська рада була відчужена ОСОБА_6,РНОКПП НОМЕР_2, відповідно до договору купівлі-продажу 02.08.2017 року, посвідченого приватним нотаріусом ОСОБА_7
Таким чином, ОСОБА_4 визначив преорітетність свого приватного інтересу над суспільним, зловживаючи своїм правом, порушив встановлену законом процедуру безплатної приватизації землі.
Відповідно до п.10 Постанови Пленуму Верховного суду України від 06.11.2009 №9 Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними рішення суду про задоволення позову про повернення майна, переданого за недійсним правочином, чи витребування майна із чужого незаконного володіння є підставою для здійснення державної реєстрації, за власником, а також скасування попередньої реєстрації.
Відповідно до ст.ст.387,388 ЦК України власник має право витребувати майно з незаконного володіння набувача, якщо майно придбане в особи, яка не мала права його відчужувати. При цьому позивачем доцільно обрано спосіб захисту порушених прав, шляхом пред'явлення віндикаціного позову, а не позову про визнання договору недійсним.
Нікчемний правочин або правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення(ст.236 ЦК України).
Враховуючи викладене, заявлений позов є підставним та таким, що підлягає задоволенню.
Судові витрати підлягають стягненню з відповідачів в порядку передбаченому ст.141 ЦПК.
Керуючись ст. ст. 19 , 42,43,48, 51, 81 , 82, 141 , 263, 354 ЦПК , ст. ст.15,16,203,215,216, 236,387,388 ЦК України, ст.ст.116,121,152 ЗК України суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задоволити.
Визнати недійсним наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 10.05.2017 року №22-8662-СГ, яким затверджено проект землеустрою та надано у власність ОСОБА_4 земельну ділянку загальною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що розташована за межами населених пунктів Гвардійської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області.
Витребувати у ОСОБА_5 на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області земельну ділянку загальною площею 2 га, кадастровий номер 6825081500:06:004:0077 для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що розташована за межами населених пунктів Гвардійської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області.
Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, ОСОБА_4, ОСОБА_5 на користь прокуратури Хмельницької області(код ЄДРПОУ 02911102, Держказначейська служба України, м.Київ, МФО820172, рахунок 35218028002814, код класифікації видатків бюджету 2800) судовий збір з кожного по1067 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду, через суд першої інстанції, шляхом подачі в 30 денний строк з дня проголошення судового рішення апеляційної скарги .Якщо в судовому засіданні проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту рішення.Учасник справи, якому повне рішення не були вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду якщо апеляційн скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення виготовлено 20.04.2018 року.
Суддя З.А.Чевилюк
Суд | Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 20.04.2018 |
Оприлюднено | 22.04.2018 |
Номер документу | 73527296 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
Чевилюк З. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні