Дата документу 13.04.2018
Справа № 334/7414/17
Провадження № 2/334/1439/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМенеМ УкрАїНи
(заочне)
13 квітня 2018 року Ленінський районний суд м. Запоріжжя у складі: головуючої судді Гнатюка О.М., при секретарі Алєйнікової О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Запоріжжя цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю ТДС ГРУПП про стягнення нарахованої, але не виплаченої заробітної плати, середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні, компенсації втрати частини доходу в зв'язку з порушенням строків її виплати,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, у якому просить стягнути з відповідача, на його користь нараховану, але не виплачену заробітну плату у розмірі 8981,93 грн., компенсацію втрати частини доходу, у зв'язку з порушенням строків її виплати - 2137,64 грн., середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні - на момент винесення рішення.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що 29.01.2016 року він був звільнений з підприємства за згодою сторін на підставі ст. 38 КЗпП України, про що відповідачем було видано наказ №193-к від 29.01.2016 року та зроблено відповідний запис у трудовій книжці.
При звільненні роботодавець не здійснив з позивачем повного розрахунку по заробітній платі, і не здійснив його до часу розгляду справи у суді.
В судове засідання позивач не з'явився, надав до суду заяву, в якій просить розглядати справу за його відсутності.
Відповідач в судове засідання не з'явився з невідомих суду причин, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, з заявою про розгляд справи за його відсутності до суду не звертався.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд вважає можливим, провести заочний розгляд справи на підставі матеріалів справи відповідно до ст. 280 ЦПК України, за відсутності відповідача.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, оцінивши їх у сукупності, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно ст.43 Конституції України, право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Судом установлено, що ОСОБА_1. працював у ТОВ ТДС ГРУПП і 29.01.2016 року він був звільнений з підприємства на підставі ст. 38 КЗпП України за згодою сторін, про що відповідачем було видано наказ №193-к від 29.01.2016 року та зроблено відповідний запис у трудовій книжці.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України Про оплату праці , заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Згідно ч.1 ст.21 вказаного Закону, працівник має право на оплату своєї праці відповідно до актів законодавства і колективного договору на підставі укладеного трудового договору.
Відповідно до ст. 94 Кодексу законів про працю України заробітна плата являє собою винагороду, обчислену, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства, установи, організації і максимальним розміром не обмежується.
Статтею 115 Кодексу законів про працю України встановлено, що заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата. Аналогічне положення закріплено в ст. 24 Закону України Про оплату праці .
Відповідно до ч.1 ст.233 Кодексу законів про працю України, працівник може звернутися з заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, а у справах про звільнення - в місячний строк з дня вручення копії наказу про звільнення або з дня видачі трудової книжки.
Згідно до ч. 2 ст. 233 КЗпП України у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду про стягнення належної йому заробітної плати без обмежень будь-яким строком.
Судом установлено, що відповідач при звільненні ОСОБА_1 не здійснив з ним повний розрахунок і не виплатив нараховану заробітну плату за період з листопада 2015 року - січень 2016 року, яка складає 8981,93 грн., що підтверджується довідкою про доходи, виданою Директором ТОВ ТДС ГРУПП .
Згідно ст. 116 КЗпП України при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.
Згідно ст. 117 КЗпП України в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
При звільненні з позивачем не було здійснено повний розрахунок, отже, затримка розрахунку за період з 01.02.2016 року по дату судового розгляду становить 552 робочих днів. Оскільки день звільнення - 29.01.2016 року вважається робочим днем, то розрахунок періоду затримки розрахунку розпочинається з 01.02.2016 року і обраховується в кількості робочих днів.
Сума середньоденної заробітної плати відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 08.02.1995 року № 100 та на підставі довідки наданої відповідачем складає 150,05 грн.
Таким чином, розмір середнього заробітку за весь час затримки розрахунку становить 552 днів х 150,05 грн. = 82827,60 грн.
Крім того, у відповідності до вимог ст. 34 Закону України Про оплату праці , компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати, проводиться вiдповiдно до iндексу зростання цiн на споживчi товари i тарифiв на послуги у порядку, встановленому чинним законодавством. Згiдно з ч. 5 ст. 95 КЗпП України заробiтна плата пiдлягає iндексацiї у встановленому законодавством порядку.
За приписами Закону України Про компенсацiю громадянам втрати части ни доходiв у зв'язку з порушенням строків їх виплати № 2050-111 вiд 19 жовтня 2000 року компенсацiя громадянам втрати частини доходiв у зв'язку з порушен ням строків їх виплати (далi - компенсацiя) провадиться у разi затримки на один i бiльше календарних мiсяцiв виплати доходiв, нарахованих громадянам за перiод починаючи з дня набрання чинностi цим Законом. Пiд доходами у цьому Законi слiд розумiти грошовi доходи громадян, якi вони одержують на територiї України i якi не мають разового характеру: заробiтна плата (грошове забезпечення) та iншi.
Аналогiчна норма мiститься i у Порядку проведення компенсацiї громадя нам втрати частини грошових доходiв у зв'язку з порушенням термінів їх випла ти , який затверджено Постановою КМУ № 159 вiд 21.02.2001 р. (з подальшими змiнами та доповненнями).
Вiдповiдно до п. 3 вказаного Порядку компенсацiї пiдлягають такі грошовi доходи разом iз сумою iндексацiї, якi одержують громадяни в гривнях на терито piї України i не мають разового характеру: заробiтна плата (грошове забезпечен ня).
Згiдно ст. 3 Закону України Про компенсацiю громадянам втрати частини доходiв у зв'язку з порушенням строків їх виплати сума компенсацiї обчислю ється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину до ходу за вiдповiдний мiсяць (пiсля утримання податкiв i обов'язкових платежiв) на iндекс iнфляцiї в перiод невиплати доходу (iнфляцiя мiсяця, за який виплачу ється доход, до уваги не береться).
Такий же порядок розрахунку суми компенсацiї мiститься i у Положення про порядок компенсацiї працiвникам втрати частини заробiтної плати у зв'язку з порушенням термінів її виплати , затверджене Постановою КМУ № 1427 вiд 20.12.1997 р.
Згiдно з довiдкою № 53 вiд 29 січня 2017 року заборгованість з заробiтної плати становила за листопад 2015р. - 2902,16 грн.; грудень 2015р. - 3700,05 грн.; січень 2016 - 2379,72 грн.
Iндекс інфляції за грудень 2015 року складає - 100,7 %, відповідно компенсація за невиплату заборгованості з заробітної плати за листопад 2015 троку складає - 20,32 грн.; індекс інфляції за січень 2016 року складає - 100,9%, відповідно компенсація за невиплату заборгованості з заробітної плати за листопад-грудень 2015 року складає - 59,42 грн.
Індекс споживчих цін за період невиплати грошового доходу становить: 129,76%
Прирост індексу споживчих цін складає:129,76%-100%=29,76%
Тож розмiр компенсацiї становить: 8981,93 грн. (заборгованiсть станом на січень мiсяць) *29,76/100+(20,32+59,42) = 2752,76 грн.
Згідно ст. 12 та ст. 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, і сторони у справі мають рівні права щодо надання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що заявлені вимоги є законними та обґрунтованими, доведені належними і допустимим доказами, а тому підлягають задоволенню з вищенаведених підстав.
Таким чином, на користь позивача підлягають стягненню: заборгованість по заробітній платі - 8981,93 грн., середній заробіток за весь час затримки розрахунку з 01.02.2016 року по день ухвалення рішення - 82827,60 грн., компенсацію втрати частини доходу в зв'язку з порушенням строків її виплати - 2752,76 грн., а всього 94562,29 грн.
Відповідно до вимог ч.6 ст.141 ЦПК України, з відповідача на користь держави підлягає стягненню судовий збір у сумі 640,00 грн.
Керуючись ст. 12, 13, 141, 259, 263-265, 268, 279, 280-284 ЦПК України , ст. ст. 44,115, 116,117, 233,237-1 КЗпП України, ст.ст.1, 21, 24 Закону України Про оплату праці , суд,, -
вирішив:
Позов ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю ТДС ГРУПП про стягнення нарахованої, але не виплаченої заробітної плати, середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні, компенсації втрати частини доходу в зв'язку з порушенням строків її виплати - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю ТДС ГРУПП (Код ЄДРПОУ 37834883, р/р 26008346322 в АТ Райффайзен Банк Аваль , МФО 380805) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ІПН НОМЕР_1) нараховану, але не виплачену заробітну плату у сумі 8981,93 грн., середній заробіток за весь час затримки розрахунку з 01.02.2016 року по день ухвалення рішення - 82827,60 грн., компенсацію втрати частини доходу в зв'язку з порушенням строків її виплати - 2752,76 грн., а всього 94562,29 грн.
Рішення про стягнення заробітної плати в розмірі суми платежу за один місяць підлягає негайному виконанню.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю ТДС ГРУПП (Код ЄДРПОУ 37834883, р/р 26008346322 в АТ Райффайзен Банк Аваль , МФО 380805) на користь держави судовий збір у сумі 640,00 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Позивач може оскаржити рішення в загальному порядку.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільно-процесуальним кодексом України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя О.М. Гнатюк
Суд | Ленінський районний суд м. Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 13.04.2018 |
Оприлюднено | 24.04.2018 |
Номер документу | 73551297 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ленінський районний суд м. Запоріжжя
Гнатюк О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні