Провадження № 2-о/470/4/18
Справа № 470/68/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 квітня 2018 року смт. Березнегувате
Березнегуватський районний суд Миколаївської області у складі:
головуючого судді Лусти С.А.,
за участю секретаря судового засідання Дячук А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Березнегувате в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересовані особи ОСОБА_2, ОСОБА_3, Федорівська сільська рада Березнегуватського району Миколаївської області про встановлення місця відкриття спадщини та спадкоємців, що фактично прийняли спадщину,
ВСТАНОВИВ:
07 лютого 2018 року заявник звернувся до суду з відповідною заявою до заінтересованих осіб, у якій зазначив, що 11.09.2008 року помер його брат - ОСОБА_4 Після його смерті відкрилася спадщина, до складу якої входить земельна ділянка площею 9.69 га, яка розташована в межах території Федорівської сільської ради Березнегуватського району Миколаївської області. На день смерті брата заявник був зареєстрований за адресою ІНФОРМАЦІЯ_1. Разом з ним проживали та були зареєстровані його дружина ОСОБА_5, дочка ОСОБА_6, син дружини ОСОБА_7 Його мати ОСОБА_2 та брат ОСОБА_3 разом з померлим не проживали та не були зареєстровані, до нотаріальної контори із заявами про прийняття спадщини не зверталися. Після звернення заявника до нотаріуса з метою отримання свідоцтва про право на спадщину, йому було роз'яснено, що для цього необхідно надати до нотаріальної контори довідку про реєстрацію померлого та довідку про склад сім'ї померлого на день його смерті. Отримати вказані документи в ОСОБА_8 селищній раді ОСОБА_1 не може із-за відсутності будинкової книги на квартиру, в якій був зареєстрований його брат. Факт реєстрації підтверджується копією його паспорта, яка залишилася в нього після здачі паспорта до паспортного столу ОСОБА_8 Даних про його реєстрацію в ОСОБА_8 селищній раді немає. Таким чином на день смерті ОСОБА_4 був зареєстрований за адресою ІНФОРМАЦІЯ_2 і він являється єдиним спадкоємцем, який прийняв спадщину. Встановити місце відкриття спадщини після смерті брата та осіб, що прийняли спадщину після його смерті в іншому, окрім судового неможливо із-за відсутності будинкової книги на квартиру, де заявник та його померлий брат були зареєстровані.
В судове засідання заявник та його представник адвокат ОСОБА_9 (за договором)надали заяву про розгляд справи у їх відсутність, заявлені вимоги підтримали в повному обсязі.
Заінтересовані особи ОСОБА_2, ОСОБА_3 та представник заінтересованої особи Федорівської сільської ради направили до суду заяви про розгляд справи у їх відсутність, проти задоволення заявлених вимог не заперечували.
Дослідивши матеріали справи та наявні в ній докази суд доходить наступного.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
З матеріалів справи вбачається, що 11 вересня 2008 року помер брат заявника, ОСОБА_4, згідно свідоцтва про смерть серії І-ФП № 260534 виданого 11.07.2017р. ОСОБА_8 районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області (а.с.9).
Факт їх родинних відносин підтверджується копією свідоцтва про народження заявника та копією свідоцтва про укладення шлюбу між його матір'ю ОСОБА_10 та батьком померлого брата, ОСОБА_11 (а.с.7, 10).
Після смерті ОСОБА_4 відкрилась спадщина на земельну ділянку площею 9,69 га в межах території Федорівської сільської ради Березнегуватського району Миколаївської області, що належала покійному на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯГ № 589843, виданого ОСОБА_8 РДА 19.09.2006 року (а.с.11).
На день смерті ОСОБА_4 проживав та був зареєстрований в будинку АДРЕСА_1, разом з ним проживали однією сім'єю заявник по справі, його дружина ОСОБА_5, їх донька ОСОБА_6 та син дружини заявника ОСОБА_7, що підтверджується копіями їх паспортів з відміткою про місце проживання (а.с.4-5, 12, 13, 14, 15).
Відповідно до ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи, часом відкриття спадщини є день смерті особи.
Частини 1 та 3 ст.1268 ЦК України передбачають, що спадкоємець за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини ( ч.1 ст. 1270 ЦК України).
За оформленням своїх спадкових прав заявник звернувся до нотаріуса, проте у видачі свідоцтва про право на спадщину йому відмовлено в зв'язку з відсутністю доказів про постійне проживання та реєстрацію ОСОБА_4 на день смерті у смт.Березнегувате Миколаївської області та запропоновано звернутися до суду із заявою про встановлення місця відкриття спадщини після смерті спадкодавця та коло його спадкоємців, які прийняли спадщину фактично (а.с.17).
Згідно із п. 16 постанови Пленуму Верховного суду України Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення від 31.03.1995 р. № 5 (в редакції від 25.05.1998 р.): Заява про встановлення факту прийняття спадщини та місця її відкриття може бути розглянута судом у порядку окремого провадження, якщо орган, який вчиняє нотаріальні дії, не вправі видати заявникові свідоцтво про право на спадщину через відсутність або недостатність документів, що необхідні для підтвердження в нотаріальному порядку факту вступу в управління або володіння спадковим майном. У тому ж разі, коли всі необхідні документи були, але у видачі свідоцтва про право на спадщину відмовлено, заінтересована особа може звернутись до суду не з заявою про встановлення факту прийняття спадщини, а зі скаргою на відмову вчинити нотаріальну дію. При вирішенні вимог про встановлення факту прийняття спадщини і місця її відкриття суд має виходити з положень статей 526 і 549 ЦК, згідно з якими місцем відкриття спадщини визнається останнє постійне місце проживання спадкодавця, а якщо воно невідоме - місце знаходження майна або його основної частини. Діями ж, що свідчать про прийняття спадщини, є фактичний вступ заявника в управління чи володіння спадковим майном у межах шестимісячного строку з дня відкриття спадщини або подача ним протягом цього строку до державної нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини заяви про її прийняття .
Як вбачається з довідки про реєстрацію місця проживання особи, виданої виконавчим комітетом ОСОБА_8 селищної ради Миколаївської області 28.07.2017 року № 1109/04-09, останнє місце проживання ОСОБА_4 невідоме, проте в його копії паспорта місце прописки вказано АДРЕСА_2 (а.с.15, 16).
Також відповідно до державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №589843, виданого ОСОБА_8 районною державною адміністрацією 19 вересня 2006 року, місцем проживання ОСОБА_4 вказано АДРЕСА_2, а майно спадкодавця, у виді земельної ділянки площею 9,69 га, знаходиться у межах території Федорівської сільської ради Березнегуватського району Миколаївської області (а.с.11).
Таким чином, враховуючи, що встановлення факту місця відкриття та прийняття спадщини після смерті спадкодавця необхідно заявнику для подальшого оформлення його спадкових прав, суд доходить висновку, що вказана заява є обґрунтованою і підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 258, 259, 265, 268, 316 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1, заінтересовані особи ОСОБА_2, ОСОБА_3, Федорівська сільська рада Березнегуватського району Миколаївської області про встановлення місця відкриття спадщини та спадкоємців, що фактично прийняли спадщину, задовольнити.
Встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_1 після смерті ОСОБА_4, який помер 11 вересня 2008 року, місцем відкриття якої є смт.Березнегувате Миколаївської області.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Миколаївської області через Березнегуватський районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повний текс рішення не було вручено в день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому повного тексту рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Сторони:
заявник - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, місце проживання ІНФОРМАЦІЯ_4, паспорт серії ЕО 032483 виданий ОСОБА_8 УМВС України в Миколаївській області 23 листопада 1995 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1;
заінтересовані особи:
- ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_5, ОСОБА_3, місце проживання ІНФОРМАЦІЯ_6;
- Федорівська сільська рада Березнегуватського району Миколаївської області, вулиця Кузіна будинок №19, с.Федорівка Березнегуватського району, Миколаївської області, 56245, код ЄДРПОУ 23615477.
Суддя С. А. Луста
Суд | Березнегуватський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 23.04.2018 |
Оприлюднено | 25.04.2018 |
Номер документу | 73584616 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Березнегуватський районний суд Миколаївської області
Луста С. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні