Рішення
від 18.04.2018 по справі 554/1226/18
ОКТЯБРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ПОЛТАВИ

Дата документу 18.04.2018 Справа № 554/1226/18

Єдиний унікальний номер справи:554/1226/18

Провадження № 2/554/1480/2018

Р І Ш Е Н Н Я

І м е н е м У к р а ї н и

18.04. 2018 року м.Полтава

Октябрський районний суд м. Полтави в складі: головуючого судді - Бугрія В.М., за участю секретаря судового засідання Сорока Ю.Г. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтаві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 громади Полтавської міської ради, ОСОБА_3, треті особи: приватний нотаріус Полтавського міського нотаріального округу ОСОБА_4 про визнання права власності на спадкове майно та визначення розміру часток ,-

ВСТАНОВИВ:

22 лютого 2018 року позивачка ОСОБА_1 звернулась до Октябрського районного суду м. Полтави з позовом до ОСОБА_2 громади Полтавської міської ради, ОСОБА_3, треті особи: приватний нотаріус Полтавського міського нотаріального округу ОСОБА_4 про визнання права власності на спадкове майно та визначення розміру часток. Посилалась на те, що 20 січня 2017 року помер її чоловік ОСОБА_5. На час смерті чоловіка, йому належало 31\100 частин житлового будинку АДРЕСА_1, на вказане майно вона отримала 01.08.2017 року свідоцтво про право на спадщину за законом, як дружина померлого. Інша частка житлового будинку і земельної ділянки належить відповідачу ОСОБА_3 і позивачці. Крім цього померлому належала земельна ділянка площею 0,0200га розташована у м.Полтаві по провулку Спілчанському, 11а ( кадастровий номер 5310137000:18:008:0331), як спільна сумісна власність із відповідачем ОСОБА_3М.( 0,0439 га) та позивачці ОСОБА_1 ( 0,0200 га). Не зважаючи на наявність правовстановлюючих документів на право власності на земельну ділянку їй відмовили в нотаріальній конторі у видачі свідоцтва про право на спадщину, бо згідно державного акту про право власності на земельну ділянку серії ЯИ № 678575, виданого Октябрською районною у м.Полтаві радою, 16.04.2010 року, та додатку до нього серії АА № 232410 померлому та позивачці земельна ділянка належить на праві спільної сумісної власності, без визначення часток у земельній ділянці, відомості про які необхідні для видачі спадщини у зв язку з чим позивачка звернулась до суду. Просила визначити розмір часток спадкодавця та інших співвласників у праві спільної сумісної власності на вказану земельну ділянку, та визнати право власності на спадкове майно.

Позивачка в судове засідання не з'явилась, подала заяву з проханням слухати справу у її відсутність, позов просила задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_2 громади Полтавської міської ради в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про можливість розгляду справи у їх відсутність, позовні вимоги визнають повністю.

Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилась, надала до суду заяву з проханням слухати справу у її відсутність, позовні вимоги визнає.

Третя особа, приватний нотаріус Полтавського міського нотаріального округу ОСОБА_4 в судове засідання не з'явилась, надіслала заяву про можливість розгляду справи у її відсутність.

У відповідності до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши позовну заяву, відзив на позовну заяву, дослідивши письмові матеріали справиі проаналізувавши докази, які містяться в матеріалах справи, суд на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилались як на підставу своїх вимог і заперечень, дійшов наступних висновків.

Відповідно до ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Частиною 3 ст. 12 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім вимог встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Виходячи із змісту ч. 1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Судом встановлено та підтверджено документально, що 20 січня 2017 року помер ОСОБА_5, що підтверджується свідоцтвом про смерть (а.с.9-10).

Приватним нотаріусом Полтавського міського нотаріального округу Полтавської області ОСОБА_4 за заявою ОСОБА_1, яка є жінкою ОСОБА_5, заведена спадкова справа № 65/2017.

Після смерті ОСОБА_5 відкрилася спадщина, яка складається із: 31\100 частин житлового будинку АДРЕСА_1.

Крім цього померлому ОСОБА_5 відповідно до свідоцтва про право власності належала земельна ділянка площею 0,0200га розташована у м.Полтаві по провулку Спілчанському, 11а ( кадастровий номер 5310137000:18:008:0331), як спільна сумісна власність із відповідачем ОСОБА_3М.( 0,0439 га) та позивач ОСОБА_1 ( 0,0200 га).

ОСОБА_5 за життя разом із співвласниками не визначили частки в спільній сумісній власності та державної реєстрації речових прав у визначених частках співвласниками проведено не було.

Постановою приватного нотаріуса Полтавського міського нотаріального округу Полтавської області ОСОБА_4 від 06.11.2017 року про відмову у вчиненні нотаріальної дії відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку, у зв'язку з тим, що до складу спадкового майна входить земельна ділянка, яка перебуває в спільній сумісній власності, частка якої не визначена, тому видати свідоцтво про право на спадщину нотаріус не має можливості ( а.с.16).

Статтею 1216 ЦК України встановлено, що однією із підстав набуття права власності є спадкування, яке визначається законом як перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Відповідно до ч. 1 ст. 321 ЦК України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

В силу ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Відповідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до вимог ст.. 46 Закону України Про нотаріат , нотаріуси або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, має право витребувати від фізичних та юридичних осіб відомості та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії.

Згідно до п. 4.15 глави 10 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністертва юстиції України від 22 лютого 2012 року за № 296/5 , видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.

Відповідно до глави 13 вказаного Порядку, нотаріус відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, якщо не подано відомості (інформацію) та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії.

Відповідно до п. 12 постанови № 7 Верховного суду України від 30 травня 2008 року у разі смерті співвласника приватизованого будинку (квартири) частки кожного із співвласників у праві спільної власності є рівними, якщо інше не було встановлено договором між ними.

Ч. 1 ст. 120 Земельного кодексу України передбачено, що у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.

Ч. 4 ст. 120 Земельного кодексу України встановлено, що у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду кількома особами право на земельну ділянку визначається пропорційно до часток осіб у праві власності жилого будинку, будівлі або споруди.

Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до пункту 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Оскільки позивач ОСОБА_1 позбавлена можливості отримати спадщину в установленому законом порядку, через нотаріальну контору, її право на отримання спадщини порушене та підлягає захисту, шляхом визначення розміру частки спадкодавця у спільному майні та визнання права власності на частку спадкодавця.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. , ст.ст.12, 81,130,131, 141,229, 263, 354 ЦПК України, суд ,-

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 громади Полтавської міської ради, ОСОБА_3, треті особи: приватний нотаріус Полтавського міського нотаріального округу ОСОБА_4 про визнання права власності на спадкове майно та визначення розміру часток - задовольнити.

Визначити розмір часток співвласників земельної ділянки розташованої у м. Полтаві по пров. Спілчанському,11а, припинивши право спільної сумісної власності, встановивши, в зв язку із визначенням розміру часток, права спільної часткової власності на земельну ділянку кадастровий номер якої 5310137000:18:008:0331, встановивши, що розмір часток у спільній частковій власності ОСОБА_3 становить - 11/21 від загальної площі садиби ( 0,0439 га). Розмір частки земельної ділянки, яка належить ОСОБА_1 становить 5/21 від загальної площі садиби (0,0200 га), розмір частки, яка належала померлому ОСОБА_5 становить 5/21 від загальної площі садиби ( 0,0200 га).

Визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно, після смерті чоловіка ОСОБА_5, який помер 20.01.2017 року, а саме 5/21 частин земельної ділянки від загальної площі садиби ( 0,0200 га), розташованої у м.Полтаві по пров. Спілчанському,11а.

Рішення суду може бути оскаржене до Апеляційного суду Полтавської області через Октябрський районний суд м. Полтави шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через відповідний суд, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя В.М.Бугрій

СудОктябрський районний суд м.Полтави
Дата ухвалення рішення18.04.2018
Оприлюднено26.04.2018
Номер документу73610538
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —554/1226/18

Рішення від 18.04.2018

Цивільне

Октябрський районний суд м.Полтави

Бугрій В. М.

Ухвала від 27.02.2018

Цивільне

Октябрський районний суд м.Полтави

Бугрій В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні