Справа № 349/421/18
Провадження № 2-о/349/32/18
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
23 квітня 2018 року м. Рогатин
Рогатинський районний суд Івано-Франківської області
у складі головуючого судді Лошак О.О.
секретаря судового засідання Сірко І.В.
представника заявниці ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Рогатині цивільну справу за заявою ОСОБА_2 про встановлення факту проживання однією сім'єю з ОСОБА_3, заінтересована особа - Світанківська сільська рада,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_4 звернулася до суду з заявою, в якій просить встановити факт проживання однією сім'єю із ОСОБА_3, не менше як п'ять років до часу відкриття спадщини.
У заяві зазначено, що заявниця з моменту народження, а саме з 1935 року проживала однією сім'єю разом з своєю тіткою - сестрою матері ОСОБА_3 Вони за спільні кошти вели господарство, матеріально та морально підтримували одна одну. ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_3 померла. За життя вона заповідального розпорядження не залишила. Внаслідок її смерті відкрилася спадщина на її майно, а саме на земельну частку (пай) у спілці власників селянських господарств Світанок що розташована в АДРЕСА_1, загальною площею 61,30 умовних кадастрових гектари. Відповідно до ст. 1264 ЦК України зявниця має право на спадкування за законом у четверту чергу, як особа, яка проживала разом із спадкодавцем однією сім'єю не менше як п'ять років до часу відкриття спадщини. Інших спадкоємців, які б претендували на спадкове майно немає. Для оформлення спадкових прав їй необхідно встановити факт проживання однією сім'єю з ОСОБА_3 не менше п'яти років до часу відкриття спадщини.
Представник заявниці заяву підтримала повністю, пояснила, що заявниця ОСОБА_2 та спадкодавець ОСОБА_3 проживали разом в одному домоволодінні, вели спільне господарство, спільно витрачали кошти, купували майно для спільного користування, брали участь у витратах на утримання майна, проведення ремонтних робіт.
Представник заінтересованої особи - сільський голова Світанківської сільської ради заяву ОСОБА_2 визнав повністю, не заперечував відносно задоволення заяви. Розгляд справи просив провести у його відсутності.
Суд, вислухавши пояснення представника заявника, свідків, дослідивши та перевіривши всі докази в їх сукупності, встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Свідки ОСОБА_5, ОСОБА_6 дали аналогічні пояснення. Пояснили, що заявниця - їхня сусідка. Їм достовірно відомо, що вона з моменту народження проживала разом із своєю тіткою ОСОБА_3 в одному домоволодінні, вели спільне господарство, були пов'язані спільним побутом, мали взаємні права та обов'язки. Власних сімей ні спадкодавець, ні заявниця не створили, дітей в них не було. Фактично проживали однією сім'єю.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року в АДРЕСА_1, що підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть № 00019429180 сформованим приватним нотаріусом Рогатинського районного нотаріального округу Дзерою М.Л. 23.01.2018 р.
Згідно довідок № 67, 104 виданих 02 лютого 2018 року, 14 березня 2018 року виконавчим комітетом Світанківської сільської ради, останнім місцем проживання ОСОБА_3 було АДРЕСА_1. Заповіт від імені ОСОБА_3 у виконкомі Світанківської сільської ради не реєструвався і не посвідчувався. На день смерті разом з нею проживала племінниця ОСОБА_2, вони вели спільне господарство. ОСОБА_2 проживала з ОСОБА_3 більше п'яти років до часу відкриття спадщини, здійснювала за нею догляд та похоронила її.
07 березня 2018 року приватним нотаріусом Рогатинського районного нотаріального округу ОСОБА_2 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_3 через відсутність рішення суду про встановлення факту їхнього спільного проживання однією сім'єю не менше п'яти років до часу відкриття спадщини.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 і ОСОБА_3 спільно проживали в АДРЕСА_1. Забезпечували себе всім необхідним для життя. Вели спільне господарство, були пов'язані спільним побутом. Об'єднували та витрачали зароблені кошти, мали спільні права та обов'язки.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.234 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення. У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
За змістом ст. 1264 ЦК України, у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини.
Відповідно до п.21 постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування , при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 СК України про те, що сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Зазначений п'ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт і спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім'єю.
Пунктом 6 Рішення Конституційного Суду України від 03 червня 1999 року № 5-рп/99 визначено, що до членів сім'ї належать особи, що постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство. Ними можуть бути не тільки близькі родичі, але й інші особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв'язках. Обов'язковою умовою для визнання їх членами сім'ї є факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт і т.п.
Встановлення даного факту необхідно заявниці для захисту матеріальних інтересів, зокрема для оформлення в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_3
Дослідивши та перевіривши всі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що заява обґрунтована, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, а тому підлягає до задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.12,13,81,264, 315 ЦПК України, суд ,-
в и р і ш и в :
Заяву ОСОБА_2 задовольнити повністю.
Встановити, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 проживала однією сім'єю в АДРЕСА_1 з ОСОБА_3 з часу народження, до ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Івано-Франківської області через Рогатинський районний суд Івано-Франківської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Заявниця: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, жителька АДРЕСА_1.
Заінтересована особа - Світанківська сільська рада Рогатинського району Івано-Франківської області, місцезнаходження: Івано-Франківська область, Рогатинський район с. Світанок, код ЄДРПОУ 04355024.
Повний текст рішення складено 26 квітня 2018 року.
Суддя: Лошак О.О.
Суд | Рогатинський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 23.04.2018 |
Оприлюднено | 27.04.2018 |
Номер документу | 73643242 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Рогатинський районний суд Івано-Франківської області
Лошак О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні