Справа № 592/4270/18
Провадження № 1-кс/592/2002/18
УХВАЛА
про дозвіл на обшук
20 квітня 2018 року м.Суми
Слідчий суддя Ковпаківського районного суду м. Суми ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 прокурора ОСОБА_4 , розглянув клопотання слідчого СВ Сумського ВП ГУНП в Сумській області лейтенанта поліції ОСОБА_3 про дозвіл на проведення обшуку за матеріалами кримінального провадження № 42018201010000037 від «09» 02 2018 року, за ознаками складу кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст.358, ч.3 ст.191 КК України.
Перевіривши надані матеріали клопотання та дослідивши докази по даних матеріалах, заслухавши думку слідчого ОСОБА_3 прокурора ОСОБА_4 ,
встановив:
Слідчий своє клопотання мотивує тим, що протягом 2017-2018 років працівники ТОВ «Укрєвро-агроекспорт» підробили товарно-транспортні накладні на придбання лісоматеріалів, з метою отримання «сертифікатів про походження лісоматеріалів та виготовлення з них пиломатеріалів для експортних операцій.
Сумською місцевою прокуратурою Сумської області 09.02.2018 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості за ознаками ч.4 ст. 358 КК України.
Окрім цього службові особи ТОВ «Укрєвро-агроекспорт» за попередньою змовою посадовими особами ДП «Охтирське лісове господарство» здійснили розтрату грошових коштів державного підприємства, шляхом відпуску деревини породи «дуб-1-го сорту», при цьому супроводжуючі документи видано на породу «дуб-3-го сорту», тобто за заниженими цінами. Сума збитків встановлюється. За вказаним фактом Сумською місцевою прокуратурою Сумської області 13.04.2018 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості за ознаками ч.3 ст. 191 КК України.
В ході досудового розслідування було встановлено, що ТОВ «Укрєвро-агроекспорт» займається експортом лісоматеріалів за кордон. Згідно накладної від «01» грудня 2017 року №411, одержувачем лісоматеріалів є ТОВ «Укрєвро-агроекспорт» (ЄДРПОУ 36550359), яке розташоване за адресою: м. Суми, вул. Г. Кондратьєва, буд. 25, к.411, постачальником лісоматеріалів є ТОВ «Велмотекс» (ЄДРПОУ 41193402), яке розташоване за адресою: м. Чернігів вул. Лужна 12. Дана накладна скріплена печатками вищезазначених підприємств, але відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за номером ЄДРПОУ «41193402» зареєстровано ТОВ «ЛОАНДА» яке розташоване за адресою: м. Маріуполь, вул. Громової буд. 63, а не ТОВ «Велмотекс».
Окрім цього відповідно до товарно-транспортної накладної при перевезенні деревини автомобільним транспортом (ТТН-ліс) ЕКЗ.2 від 27.02.2018 року ТОВ «Укрєвро-агроекспорт» зазначено, що деревина, а саме дуб було завантажено 3 сорту в ДП «Охтирське лісове господарство», але в сертифікаті про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій зазначено, що деревина, а саме дуб об`ємом 4,5 м кубічних 1 сорту.
Постановами від 06.04.2018 року вилучений в ході огляду місця події від 06.04.2018 року, транспортний засіб марки SCANIA R420 реєстраційний номер НОМЕР_1 з причепом реєстраційний номер НОМЕР_2 з лісоматеріалами та речі і документи - визнано речовим доказом по матеріалам кримінального провадження.
Транспортний засіб марки SCANIA R420 реєстраційний номер НОМЕР_1 з причепом реєстраційний номер НОМЕР_2 з лісоматеріалами, віддано під зберігальну розписку заступнику директора ТОВ «Автопорт-сервіс» ОСОБА_5 .
Постановами від 12.04.2018 року вилучені в ході додаткового огляду до протоколу огляду місця події від 06.04.2018 року 12.04.2018, два пакунки з дошками дубу обрізні та десять пакунків з дошками заготівки лісоматеріалів скріплені поліпропіленовою стрічкою - визнано речовим доказом по матеріалам кримінального провадження.
На даний час, в ході досудового розслідування виникла необхідність у проведенні обшуку за місцем знаходження нижнього складу ДП «Охтирське лісове господарство» з метою відшукування документів та речей, що можуть місити відомості про вчинення посадовими особами ДП «Охтирське лісове господарство» кримінального правопорушення.
Згідно інформації з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна місцем знаходження нижнього складу ДП «Охтирське лісове господарство» є вул. Слобідська, будинок 92-А, м. Охтирка, Сумської області.
Згідно з ч. 1 ст. 234 КК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
Органу досудового розслідування неможливо отримати необхідні для слідства документи та речі у інший спосіб, зокрема шляхом витребування документів в порядку ст. 93 КПК України, або за допомогою інших слідчих дій, так як є обґрунтовані ризики того, що посадові особи ДП «Охтирське лісове господарство», що діють у злочинній змові з посадовими особами ТОВ «Укрєвро-агроекспорт» можуть їх знищити чи внести до них зміни, та як вони зацікавлені у не викритті їх злочинної діяльності.
Необхідно зазначити, що ухвала суду про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів не виключає вище перелічені ризики, так як вона не надає право слідчому чи прокурору на проникнення до приміщення.
Кримінальне правопорушення, що розслідується в даному провадженні відноситься до сфери господарської діяльності, доказами у якому є, як правило, документи фінансово господарської діяльності підприємств.
Таким чином, надання підприємству переднього запиту в порядку ст. 93 КПК України чи ознайомлення з відповідною ухвалою суду про надання тимчасового доступу до речей і документів тягне за собою викриття намірів органу досудового розслідування на здобуття доказів у провадженні.
У відповідності до рішення Європейського суду з прав людини у справі «Ратушна проти України» нерозголошення інформації щодо необхідності отримання певних документів та їх результатів може правильно вважатися виправданим з огляду на дуже ранню стадію розслідування, та, зокрема, той факт, що деякі суттєві докази (а саме, підроблені документи) ще мають бути виявлені.
У цьому ж рішенні, суд зазначає, що коли держави вважають за необхідне вдаватися до таких заходів, як обшуки приміщень, з метою отримання доказів факту вчинення правопорушень, Суд буде оцінювати, чи були підстави, наведені для виправдання таких заходів, відповідними та чи було дотримано принцип пропорційності.
У рішенні Європейського суду з прав людини по справі «Бук проти Німеччини» суд наголосив, що держави, вживаючи заходів до запобігання заворушенням чи вчиненню злочинів або щоб захистити права інших осіб, за необхідності можуть проводити обшук та виїмку з метою отримати докази на підтвердження вчинення певних видів злочинів, якщо іншим способом установити особу винного неможливо.
Таким чином, в даному випадку дотримується принцип пропорційності, зокрема той факт, що у клопотанні йде мова про проведення обшуку з метою підтвердження факту вчинення кримінального правопорушення, за вчинення якого передбачено покарання у вигляді позбавлення волі до 8 років, а також те, що обшук не буде проводитись у приватному житлі.
Враховуючи вищевикладене, для відшукування речових доказів які мають суттєве значення у кримінальному провадженні, та для встановлення усіх обставин вчинення даного кримінального правопорушення у слідства виникла об`єктивна необхідність у проведенні обшуку у приміщенні, яке використовує Державне підприємство «Охтирське лісове господарство», в якості нижнього складу, та яке розташоване за адресою: Сумська область, м. Охтирка, вул. Слобідська, 92-А, належного на праві власності ДП «Охтирське лісове господарство», так як є достатньо підстав вважати, що за вищезазначеною адресою можуть знаходитись підроблені документи та документи, що підтверджують фінансово господарські відносини ДП «Охтирське лісове господарство» та ТОВ «Укрєвро-агроекспорт», щодо придбання деревини та її подальшого експортування за кордон.
В судовому засіданні слідчий клопотання підтримав та просить надати дозвіл на обшук.
Прокурор у судовому засіданні підтримав клопотання слідчого, просив його задовільнити.
Вислухавши слідчого, прокурора, дослідивши матеріали клопотання, вважаю його таким, що підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступного.
Вважаю, що клопотання підлягає задоволенню з тих підстав, що за адресою Сумська область, м. Охтирка, вул. Слобідська, 92-А, у приміщенні нижнього складу ДП «Охтирське лісове господарство» можуть знаходитись предмети і документи, які містять в собі відомості щодо обставин скоєння кримінального правопорушення і які можуть бути використані як докази у вказаному кримінальному провадженні відносно ТОВ «Укрєвро-агроекспорт».
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 234, 235 КПК України, -
ухвалив:
1. Надати дозвіл на обшук приміщення нижнього складу ДП «Охтирське лісове господарство» за адресою: Сумська область, м. Охтирка, вул. Слобідська, 92-А.
2. Мотиви надання дозволу на обшук з метою відшукування документів, що підтверджують фінансово господарські відносини ДП «Охтирське лісове господарство» та ТОВ «Укрєвро-агроекспорт», щодо придбання деревини та її подальшого експортування за кордон.
3. Речі, для виявлення яких проводиться обшук: товарнотранспортні накладні на купівлю, перевезення лісоматеріалів відносно ТОВ «Укрєвро-агроекспорт».
В іншій частині клопотання відмовити.
4. Строк дії ухвали сім днів з дня постановлення ухвали.
Ухвала слідчого судді не може бути оскаржена.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Ковпаківський районний суд м.Сум |
Дата ухвалення рішення | 20.04.2018 |
Оприлюднено | 28.02.2023 |
Номер документу | 73651836 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Ковпаківський районний суд м.Сум
Корольова Г. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні