Справа № 591/4087/16-ц
Провадження № 2/591/45/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 квітня 2018 року
Зарічний районний суд м. Суми в складі: головуючого судді Грищенко О.В., секретаря Антипенко Н.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми справу за позовами:
ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_2 до Сумської міської ради, треті особи ОСОБА_3, приватний нотаріус Сумського міського нотаріального округу ОСОБА_4, Управління обліку, розподілу та приватизації житла Сумської міської ради про встановлення факту, визнання права власності в порядку спадкування,
ОСОБА_3, в особі представника ОСОБА_5, до Сумської міської ради, треті особи приватний нотаріус Сумського міського нотаріального округу ОСОБА_4, ОСОБА_1 про визначення частки, визнання права власності, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом та свої вимоги мотивує тим, що 20 січня 1994 р. управлінням комунальної власності і приватизації Сумського міськвиконкому на ім'я ОСОБА_6, ОСОБА_1 та ОСОБА_7 було видане свідоцтво про право власності на праві спільної сумісної власності на житло, а саме квартиру № 11, яка розташована за адресою м. Суми, вул. Кірова, 165. У зв'язку з тим, що за час спільного життя спору між співвласниками, щодо встановлення рівності часток в квартирі не було, договір про визнання часток у спірній квартирі не укладався. 19 грудня 2015р. померла ОСОБА_6, яка є матір'ю ОСОБА_1 На момент смерті ОСОБА_6, ОСОБА_1 була зареєстрована та постійно мешкала за адресою м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва (Кірова), 165 А, кв. 11. ОСОБА_1 звернулася до приватного нотаріуса Сумського міського нотаріального округу ОСОБА_4 для прийняття та оформлення спадщини. До спадкового майна були віднесені: земельна ділянка, загальною площею 2,8679га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Сватківської сільської ради Гадяцького району Полтавської області, кадастровий номер 5320487200:00:005:0076; частка в спільній сумісній власності на квартиру АДРЕСА_1. 29 липня 2016р. ОСОБА_1 було видане свідоцтво про право на спадщину за законом відносно земельної ділянки. Відносно оформлення на ОСОБА_1 частки в квартирі АДРЕСА_2 А в м. Суми, нотаріусом було відмовлено, про що винесено постанову від 29 липня 2016р., згідно якої зазначено, що В наданих до приватного нотаріуса Сумського міського нотаріального округу ОСОБА_4 документах для оформлення спадщини у правовстановлюючому документі на квартиру - свідоцтві про право власності на житло, виданого 20.01.1994р. управлінням комунальної власності і приватизації Сумського міськвиконкому, відсутня печатка органу, який видав цей документ - управлінням комунальної власності і приватизації Сумського міськвиконкому. Крім того, в вищезазначеному правовстановлюючому документі номер будинку зазначено 165 (сто шістдесят п'ять) а в довідці, виданій КП Сумитеплоенергоцентраль 07.04.2016р. за № б/н про місце реєстрації померлої та спадкоємця будинок значиться як 165 А . На даний час ОСОБА_1 не має можливості оформити на себе частину квартири АДРЕСА_1, яка залишилася після смерті її матері - ОСОБА_6. Просить визначити за ОСОБА_6, яка померла 19 грудня 2015р., ОСОБА_1 частки в спільній сумісній власності в розмірі по 1/3 частини кожній в квартирі АДРЕСА_3 А в м. Суми; встановити факт належності ОСОБА_6, яка померла 19 грудня 2015р., на праві власності 1/3 частини квартири АДРЕСА_3 А в м. Суми ; визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/3 частину квартири АДРЕСА_3 А в м. Суми в порядку спадкування після ОСОБА_6, яка померла 19 грудня 2015р.; визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/3 частину квартири АДРЕСА_3 А в м. Суми.
Третя особа ОСОБА_3 звернулась до суду з самостійними позовними вимогами, просила визначити за ОСОБА_3 частку в спільній сумісній власності в розмірі 1/3 частини в квартирі АДРЕСА_3 А в м. Суми, визнати за ОСОБА_3 право власності на 1/3 частину квартири АДРЕСА_3 А в м. Суми.
Свої вимоги позивачі мотивують тим, що ОСОБА_3 звернулася до Центру надання адміністративних послуг в м. Суми з метою зареєструвати право власності на свою частку у квартирі № 11, яка розташована за адресою м. Суми, вул. Кірова, 165 А, але їй державним реєстратором нерухомого майна було усно відмовлено у прийнятті документів на реєстрацію спірної квартири, оскільки в свідоцтві про право власності на житло, виданому 20.01.1994р. управлінням комунальної власності і приватизації Сумського міськвиконкому, відсутня печатка органу, який його видав, а також не співпадає адреса спірної квартири. Окрім цього, в свідоцтві про право власності на спірну квартиру не вірно зазначено ім'я ОСОБА_3 Згідно її свідоцтва про народження та паспорту ім'я ОСОБА_3 значиться як Анна , а в свідоцтві про право власності на житло її ім'я вказано Ганна . Окрім цього, реєстратором ОСОБА_3 було повідомлено, що за державну реєстрацію необхідно сплатити чималі кошти, які останній не повернуться у випадку відмови у державній реєстрації спірної квартири, тому, для підтвердження права власності на спірну квартиру, державним реєстратором було рекомендовано звернутися до суду.
Представники позивача ОСОБА_8, ОСОБА_5, позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні заявлені вимоги підтримали повністю, просять задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача та треті особи, повідомлені судом належним чином по час і місце розгляду справи, в судове засідання не з'явилися. Про причини неявки суд не повідомили. Від представника третьої особи Приватного нотаріуса Сумського міського нотаріального округу ОСОБА_4 надійшла заява про розгляд справи без його участі.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні заяви ОСОБА_1 та ОСОБА_7 підлягають задоволенню у повному обсязі, виходячи з наступного.
Встановлено, що 20 січня 1994р. управлінням комунальної власності і приватизації Сумського міськвиконкому на ім'я ОСОБА_6, ОСОБА_1 та ОСОБА_7 було видане свідоцтво про право власності на праві спільної сумісної власності на житло, а саме квартиру № 11, яка розташована за адресою м. Суми, вул. Кірова, 165, що підтверджується свідоцтвом (а.с.8).
Спірна квартира складається з 3-х житлових кімнат: № 5, пл. 8,0 кв.м., № 6, пл. 10,5 кв.м., № 7, пл. 12,6 кв.м., житловою площею 31,1 кв.м., кухні № 4, пл. 7,0 кв.м., ванної кімнати № 3, пл. 1,6 кв.м., вбиральні № 2, пл. 1,2 кв.м., коридору № 1, пл. 6,8 кв.м., загальною площею 47,7 кв.м., що підтверджується технічним паспортом на квартиру (а.с.9-10 т.1).
19 грудня 2015р. померла ОСОБА_6, яка є матір'ю ОСОБА_1, що підтверджується свідоцтвом про її народження, про укладання шлюбу, про розірвання шлюбу та свідоцтвом про її смерть (а.с.15 т.1, а.с.16 т.1 зі звороту).
На момент смерті ОСОБА_6, ОСОБА_1 була зареєстрована та постійно мешкала за адресою м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва (Кірова), 165 А, кв. 11 (а.с.13 т.1).
ОСОБА_1 звернулася до приватного нотаріуса Сумського міського нотаріального округу ОСОБА_4 для прийняття та оформлення спадщини та 29 липня 2016р. ОСОБА_1 було видане свідоцтво про право на спадщину за законом відносно земельної ділянки, що підтверджується свідоцтвом (а.с.16 т.1).
На звернення позивача відносно оформлення на ОСОБА_1 частки в квартирі АДРЕСА_2 А в м. Суми, нотаріусом було відмовлено, про що винесено постанову від 29 липня 2016р., згідно якої зазначено, що В наданих до приватного нотаріуса Сумського міського нотаріального округу ОСОБА_4 документах для оформлення спадщини у правовстановлюючому документі на квартиру - свідоцтві про право власності на житло, виданого 20.01.1994р. управлінням комунальної власності і приватизації Сумського міськвиконкому, відсутня печатка органу, який видав цей документ - управлінням комунальної власності і приватизації Сумського міськвиконкому. Крім того, в вищезазначеному правовстановлюючому документі номер будинку зазначено 165 (сто шістдесят п'ять) а в довідці, виданій КП Сумитеплоенергоцентраль 07.04.2016р. за № б/н про місце реєстрації померлої та спадкоємця будинок значиться як 165 А (а.с. 18 т.1).
Зазначені обставини підтверджуються матеріалами інвентаризаційної справи № 52615 на будинок № 165 а , б по вул. Кірова в м. Суми, інвентаризаційної справи № 52616 на будинок № 165 а , б по вул. Кірова в м. Суми , інвентаризаційної справи № 52615121705 на будинок № 165 по вул. Кірова в м. Суми, які були за клопотанням представника позивача оглянуті в судовому засіданні.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, позивач в особі свого представника послався на норми ст. 1217, 1218 Цивільного кодексу України, що визначають види спадкування, а саме: за законом та за заповітом, а також склад спадщини.
Згідно з ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
В порядку ст. 368 ЦК України, спільна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності є спільною сумісною власністю.
Згідно ст. 370 ЦК України, у разі виділу частки із майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки кожного із співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними, законом або рішенням суду. Таким чином, співвласники мають право по 1/3 частині спірної квартири.
Крім того, позивач зазначає, що згідно із ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Крім того, позивачі зазначають, що відповідно до ст. 256 ч. 2 ЦПК України (в редакції, що діяла на час подання до суду даної позовної заяви), є підстави встановити факт належності ОСОБА_6, яка померла 19 грудня 2015р., на праві власності 1/3 частини квартири АДРЕСА_3 А в м. Суми.
На думку суду, зазначені позивачем у позовній заяві правові норми підлягають застосуванню у даних правовідносинах.
З аналізу наведених вище доказів вбачається, що квартира за адресою: по вул. Герасима Кондратьєва, 165 А в м. Суми належала померлій ОСОБА_6 та членам її сім'ї ОСОБА_1 та ОСОБА_7 на праві спільної сумісної власності, оскільки вони на законних підставах отримали свідоцтво про право власності на житло.
З вищевказаних документів вбачається, що ОСОБА_6, за життя, володіла та користувалася спірною квартирою, а отже ця квартира перебувала у її приватній власності. Право власності ОСОБА_6 на спірну квартиру припинилась внаслідок її смерті, у відповідності до положень ст. 346 ЦК України, де зазначено, що однією із підстав припинення права власності є смерть власника, окрім цього, згідно ч. 4 ст. 25 ЦК України, цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.
У зв'язку з тим, що у позивача через зазначені вище обставини відсутні правовстановлюючі документи на вказане нерухоме майно, позивач не може реалізувати своє право на його спадкування. Отже, право позивача порушене і підлягає захисту. Суд дійшов висновку про необхідність повного задоволення позовних вимог щодо визначення за ОСОБА_6, яка померла 19 грудня 2015р., ОСОБА_1 частки в спільній сумісній власності в розмірі по 1/3 частини кожній в квартирі АДРЕСА_3 А в м. Суми; встановити факт належності ОСОБА_6, яка померла 19 грудня 2015р., на праві власності 1/3 частини квартири АДРЕСА_3 А в м. Суми ; визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/3 частину квартири АДРЕСА_3 А в м. Суми в порядку спадкування після ОСОБА_6, яка померла 19 грудня 2015р.; визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/3 частину квартири АДРЕСА_3 А в м. Суми.
Що стосується позову третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору ОСОБА_3, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити в повному обсязі, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 звернулася до Центру надання адміністративних послуг в м. Суми з метою зареєструвати право власності на свою частку у квартирі № 11, яка розташована за адресою м. Суми, вул. Кірова, 165 А, але їй державним реєстратором нерухомого майна було усно відмовлено у прийнятті документів на реєстрацію спірної квартири, оскільки в свідоцтві про право власності на житло, виданому 20.01.1994р. управлінням комунальної власності і приватизації Сумського міськвиконкому, відсутня печатка органу, який його видав, а також не співпадає адреса спірної квартири.
Окрім цього, в свідоцтві про право власності на спірну квартиру не вірно зазначено ім'я ОСОБА_3 Згідно її свідоцтва про народження та паспорту ім'я ОСОБА_3 значиться як Анна , а в свідоцтві про право власності на житло її ім'я вказано Ганна . Окрім цього, реєстратором ОСОБА_3 було повідомлено, що за державну реєстрацію необхідно сплатити чималі кошти, які останній не повернуться у випадку відмови у державній реєстрації спірної квартири, тому, для підтвердження права власності на спірну квартиру, державним реєстратором було рекомендовано звернутися до суду.
Згідно Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно передбачено, що Свідоцтво про право власності скріплюється печаткою органу, який видав зазначене свідоцтво.
Відповідно до ст. 392 ЦК України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Те, що в свідоцтві про право власності на житло, виданому 20.01.1994р. управлінням комунальної власності і приватизації Сумського міськвиконкому, зроблена помилка в імені ОСОБА_3 підтверджується наступними документами: свідоцтвом про її народження, паспортом, карткою фізичної особи-платника податків, випискою з трудової книжки, сертифікатом зовнішнього оцінювання, свідоцтвом про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації, свідоцтвом про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, особовою медичною книжкою, атестатом про повну загальну середню освіту, дипломом бакалавра, дипломом спеціаліста, де в усіх вище перелічених документах ім'я ОСОБА_3 зазначено як Анна (а.с.81-86 т.1).
Що стосується помилки в адресі спірної квартири, вказаному в свідоцтві про право власності на житло, виданому 20.01.1994р. управлінням комунальної власності і приватизації Сумського міськвиконкому, то належність частини спірної квартири АДРЕСА_2 А в м. Суми ОСОБА_3, підтверджується паспортами співвласників цієї квартири, довідкою КП Сумитеплоенергоцентраль з місця реєстрації від 07.04.2016р., договором про надання послуг з постачання холодної води і водовідведення, а також квитанціями про сплату комунальних послуг, де зазначена адреса спірної квартири по вул. Кірова, 165 А в м. Суми.
Таким чином, ОСОБА_3Я не має можливості оформити на себе частину квартири АДРЕСА_2 А в м. Суми, яка належить їй на праві власності
У зв'язку з тим, що у позивача через зазначені вище обставини відсутні правовстановлюючі документи на вказане нерухоме майно, позивач не може реалізувати своє право на його спадкування. Отже, право позивача порушене і підлягає захисту. Суд дійшов висновку про необхідність повного задоволення позовних вимог щодо визначення за ОСОБА_3 частки в спільній сумісній власності в розмірі 1/3 частини в квартирі АДРЕСА_3 А в м. Суми, визнання за ОСОБА_3 права власності на 1/3 частину квартири АДРЕСА_3 А в м. Суми.
Судові витрати зі згоди позивача та третьої особи покласти на ОСОБА_1 та ОСОБА_3
Керуючись ст. ст. 2, 5, 10-13, 19, 76-82, 258, 259, 264, 265, 273 ЦПК України,,
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визначити за ОСОБА_6 (місце проживання ІНФОРМАЦІЯ_1 А, кв. 11, РНОКПП НОМЕР_1), яка померла 19 грудня 2015р., ОСОБА_1 (місце проживання ІНФОРМАЦІЯ_1 А, кв. 11, РНОКПП НОМЕР_2) частки в спільній сумісній власності в розмірі по 1/3 частини кожній в квартирі АДРЕСА_3 А в м. Суми.
Встановити факт належності ОСОБА_6 (місце проживання ІНФОРМАЦІЯ_1 А, кв. 11, РНОКПП НОМЕР_1), яка померла 19 грудня 2015р., на праві власності 1/3 частини квартири АДРЕСА_3 А в м. Суми.
Визнати за ОСОБА_1 (місце проживання ІНФОРМАЦІЯ_1 А, кв. 11, РНОКПП НОМЕР_2) право власності на 1/3 частину квартири АДРЕСА_3 А в м. Суми в порядку спадкування після ОСОБА_6, яка померла 19 грудня 2015р.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/3 частину квартири АДРЕСА_3 А в м. Суми.
Позовні вимоги ОСОБА_3 задовольнити повністю.
Визначити за ОСОБА_3 (місце проживання ІНФОРМАЦІЯ_1 А, кв. 11, РНОКПП НОМЕР_3) частку в спільній сумісній власності в розмірі 1/3 частини в квартирі АДРЕСА_3 А в м. Суми.
Визнати за ОСОБА_3 (місце проживання ІНФОРМАЦІЯ_1 А, кв. 11, РНОКПП НОМЕР_3) право власності на 1/3 частину квартири АДРЕСА_3 А в м. Суми.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарг безпосередньо до Апеляційного суду Сумської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення, та набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 27 квітня 2018 року.
Суддя О.В.Грищенко
Суд | Зарічний районний суд м.Сум |
Дата ухвалення рішення | 27.04.2018 |
Оприлюднено | 29.04.2018 |
Номер документу | 73679233 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Зарічний районний суд м.Сум
Грищенко О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні