АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 640/11290/16-ц Головуючий суддя І інстанції Нев'ядомський Д. В.
Провадження № 22-ц/790/104/18 Суддя доповідач Піддубний Р.М.
Категорія: Спори, що виникають із договорів
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 квітня 2018 року м. Харків
Апеляційний суд Харківської області в складі:
головуючого: судді Піддубного Р.М.,
суддів: Коваленко І.П., Тичкової О.Ю.,
за участю секретаря: Кравченко О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу № 640/11290/16 за позовом ОСОБА_1 до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Чернишевська-50 , третя особа - ОСОБА_2, про визнання незаконним та скасування рішення установчих зборів, визнання недійсним статуту, з апеляційними скаргами ОСОБА_1 та Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Чернишевська-50 на рішення Київського районного суду м. Харкова від 02 березня 2017 року у складі судді Нев'ядомського Д.В., -
встановив:
У липні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в обґрунтування якого зазначив, що рішенням установчих зборів власників квартир та нежитлових приміщень в будинку АДРЕСА_1 від 14 травня 2010 року було створено Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Садиба Чернишова (ОСББ Садиба Чернишова ) та затверджено статут об'єднання. 05 липня 2010 року ОСББ Садиба Чернишова було зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Рішенням апеляційного суду Харківської області від 25 червня 2013 року визнано незаконним та скасовано рішення установчих зборів власників приміщень у будинку АДРЕСА_1, яке оформлено протоколом № 1 від 14 травня 2010 року, визнано недійсним статут ОСББ Садиба Чернишова , затверджений рішенням загальних зборів від 14 травня 2010 року, визнано недійсною державну реєстрацію ОСББ Садиба Чернишова , припинено юридичну особу ОСББ Садиба Чернишова , призначено головою ліквідаційної комісії ОСББ Садиба Чернишова Корольова В.В., встановлено строк ліквідаційної процедури шість місяців в порядку, встановленому діючим законодавством. Посилаючись на те, що запис про припинення юридичної особи ОСББ Садиба Чернишова до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців не внесено, а тому вказана юридична особа не є припиненою, але у порушення вимог ст. 3 Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку рішенням установчих зборів власників приміщень в будинку АДРЕСА_1 від 02 лютого 2016 року створено ОСББ Чернишевська-50 , затверджено статут об'єднання, яким ОСББ Чернишевська-50 визнано правонаступником ОСББ Садиба Чернишова в частині укладених останнім з комунальними підприємствами договорів, позивач просив визнати незаконним та скасувати рішення установчих зборів власників приміщень в будинку АДРЕСА_1 від 02 лютого 2016 року щодо створення ОСББ Чернишевська-50 та визнати недійсним Статуту ОСББ Чернишевська-50 , затверджений цим рішенням.
Рішенням Київського районного суду м. Харкова від 02 березня 2017 року позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано незаконним та скасовано рішення установчих зборів власників приміщень будинку АДРЕСА_1 щодо створення ОСББ Чернишевська-50 в частині затвердження Статуту ОСББ Чернишевська-50 щодо правонаступництва за договорами між ОСББ Садиба Чернишова та АК Харківобленерго від 01 грудня 2010 року, КП Харківводоканал від 01 червня 2011 року, ПАТ Харківміськгаз від 01 грудня 2011 року, 08 квітня 2013 року, 01 жовтня 2013 року та від 05 січня 2015 року, НАК НафтогазУкраїни від 31 березня 2015 року.
Визнано недійсним Статут ОСББ Чернишевська-50 в частині правонаступництва за договорами між ОСББ СадибаЧернишова та АК Харківобленерго від 01 грудня 2010 року, КП Харківводоканал від 01 червня 2011 року, ПАТ Харківміськгаз від 01 грудня 2011 року, 08 квітня 2013 року, 01 жовтня 2013 року та від 05 січня 2015 року, НАК НафтогазУкраїни від 31 березня 2015 року. В іншій частині у задоволенні позову відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просив рішення суду скасувати та постановити нове рішення, яким задовольнити його позовні вимоги у повному обсязі.
В обґрунтування скарги зазначив, що ОСББ Чернишевська-50 створено з порушенням вимог Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку , а тому протиправно зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, не може бути правонаступником ОСББ Садиба Чернишова , яке знаходиться в процесі припинення шляхом ліквідації.
Представник ОСББ Чернишевська-50 в апеляційній скарзі просив рішення суду першої інстанції в частині задоволення позову ОСОБА_1 скасувати, ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити. Скаргу мотивовано тим, що відповідно до ст. 21 Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку новостворене ОСББ Чернишевська-50 зобов'язане прийняти залишки коштів на утримання і ремонт багатоквартирного будинку на рахунках особи, що здійснювала управління таким будинком до створення об'єднання.
Заслухавши доповідь судді, пояснення учасників справи, перевіривши законність та обґрунтованість рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, судова колегія дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги.
Відповідно до ст. 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судовим розглядом встановлено що рішенням установчих зборів власників квартир та нежитлових приміщень в будинку АДРЕСА_1 від 14 травня 2010 року було створено ОСББ Садиба Чернишова та затверджено статут вказаного об'єднання.
05 липня 2010 року ОСББ Садиба Чернишова було зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Рішенням апеляційного суду Харківської області від 25 червня 2013 року визнано незаконним та скасовано рішення установчих зборів власників приміщень у будинку АДРЕСА_1, яке оформлено протоколом № 1 від 14 травня 2010 року, визнано недійсним статут ОСББ Садиба Чернишова , затверджений рішенням загальних зборів від 14 травня 2010 року, визнано недійсною державну реєстрацію ОСББ Садиба Чернишова , припинено юридичну особу ОСББ Садиба Чернишова , призначено головою ліквідаційної комісії ОСББ Садиба Чернишова Корольова В.В., встановлено строк ліквідаційної процедури шість місяців в порядку, встановленому діючим законодавством.
04 липня 2013 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено відомості про перебування ОСББ СадибаЧернишова в стані припинення за судовим рішенням про визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути.
Таким чином, ОСББ СадибаЧернишова - юридична особа, що перебуває у стані припинення - ліквідаційній процедурі.
Рішенням установчих зборів власників приміщень в будинку АДРЕСА_1 від 02 лютого 2016 року створено ОСББ Чернишевська-50 , затверджено статут об'єднання, яким ОСББ Чернишевська-50 визнано правонаступником ОСББ Садиба Чернишова в частині укладених останнім з підприємствами - виконавцями житлово-комунальних послуг, договорів.
Частково задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що ОСББ Чернишевська-50 створено в порядку та з дотриманням вимог Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", разом з тим, останнє не може бути правонаступником ОСББ Садиба Чернишова , яке не має статусу ОСББ, фактично не існує, його реорганізація не відбувається, а тому в цій частині статут та рішення ОСББ Чернишевська-50 є недійсними.
Судова колегія погоджується з такими висновками з наступних підстав.
Статтею 1 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" від 29 листопада 2001 року N 2866-III (Закон України N 2866-III) встановлено, що об'єднання співвласників багатоквартирного будинку - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону України N 2866-III України основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав власників приміщень на володіння та користування спільним майном членів об'єднання, належне утримання будинку та прибудинкової території, сприяння членам об'єднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.
Частиною 3 ст. 4 Закону України N 2866-III визначено, що в одному багатоквартирному будинку може бути створено тільки одне об'єднання. Власники квартир та нежитлових приміщень у двох і більше багатоквартирних будинках, об'єднаних спільною прибудинковою територією, елементами благоустрою, обладнанням, інженерною інфраструктурою, можуть створити одне об'єднання.
Відповідно до статті 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об'єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об'єднань співвласників багатоквартирних будинків. Рішення зборів співвласників оформляється протоколом, який підписується усіма співвласниками (їх представниками), які взяли участь у зборах, кожен з яких ставить підпис під відповідним варіантом голосування ("за", "проти", "утримався"), за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики.
Отже, створення у багатоквартирному будинку об'єднання співвласників багатоквартирного будинку є фактом визначення співвласниками форми управління будинком і прийняття рішення про передачу усіх функцій з управління будинком об'єднанню.
Відповідно до статті 87 Цивільного кодексу України юридична особа вважається створеною з дня її державної реєстрації.
Згідно з частиною 4 статті 91 Цивільного кодексу України цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України запису про її припинення.
Як убачається із матеріалів справи, 28 березня 2016 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань було внесено дані про реєстрацію юридичної особи ОСББ Чернишевська-50 , про що зроблено відповідний запис.
Таким чином, починаючи з 28 березня 2016 року Об'єднання співвласників житлового будинку "Чернишевська -50 набуло повної цивільної правоздатності, щодо реалізації повноважень передбачених статутом об'єднання.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2016 року, залишеною без змін ухвалою суду апеляційної інстанції, залишено без задоволення позов ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу Гібадулової Л.А. про визнання протиправною державної реєстрації юридичної особи ОСББ "Чернишевська-50", здійснену приватним нотаріусом Гібадуловою Л.А., яка є державним реєстратором та скасування в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань реєстраційний запис про державну реєстрацію юридичної особи ОСББ "Чернишевська- 50".
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог про визнання недійсним рішення про створення ОСББ Чернишевська-50 , суд першої інстанції правильно виходив з того, що процедура ліквідації незаконно створеного ОСББ Садиба Чернишова на підставі рішення суду не впливає на створення нової юридичної особи ОСББ Чернишевська-50 та не може бути перешкодою для його створення.
Згідно ст. 21 ст. 4 Закону України N 2866-III кошти об'єднання складаються з: залишків коштів на утримання і ремонт багатоквартирного будинку на рахунках особи, що здійснювала управління таким будинком до створення об'єднання; внесків і платежів співвласників; коштів, отриманих об'єднанням у результаті здавання в оренду допоміжних приміщень та іншого спільного майна багатоквартирного будинку; коштів, отриманих об'єднанням як відшкодування за надані окремим категоріям громадян пільги на оплату житлово-комунальних послуг та призначені житлові субсидії; коштів та майна, що надходять для забезпечення потреб основної діяльності об'єднання; добровільних майнових, у тому числі грошових, внесків фізичних та юридичних осіб; коштів, залучених на умовах кредиту або позики; коштів державного та/або місцевого бюджетів, отриманих на підставі спільного фінансування для утримання, реконструкції, реставрації, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення багатоквартирного будинку; пасивних доходів; доходів від діяльності заснованих об'єднанням юридичних осіб, що спрямовуються на виконання статутних цілей об'єднання; коштів, отриманих з інших джерел, що спрямовуються на виконання статутних цілей об'єднання.
Згідно зі ст. 22 ст. 4 Закону України N 2866-III для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення,вивезення побутових відходів, об'єднання за рішенням загальних зборів має право: задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення; визначати управителя, виконавців окремих житлово-комунальних послуг, з якими усі співвласники укладають відповідні договори; виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг. Питання самостійного забезпечення об'єднання експлуатації та утримання багатоквартирного будинку та користування спільним майном у такому будинку регулюються Господарським кодексом України в частині господарчого забезпечення діяльності не господарюючих суб'єктів.
Відповідно до ч. 1 ст. 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Оскільки ОСББ СадибаЧернишова припиняється не в результаті реорганізації, правонаступництво з його правами та зобов'язаннями не відбувається.
Інші доводи апеляційних скарг висновків суду не спростовують, а тому не є підставою для його скасування.
Оскільки суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, апеляційні скарги підлягають залишенню без задоволення, а рішення суду - залишенню без змін.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 367, 368, 369, 375, 379, 381 - 384 , -
постановив:
Апеляційні скарги ОСОБА_1 та Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Чернишевська-50 залишити без задоволення.
Рішення Київського районного суду м. Харкова від 02 березня 2017 року залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повний текст постанови складено 26 квітня 2018 року.
Головуючий Р.М. Піддубний
Судді І.П. Коваленко
О.Ю. Тичкова
Суд | Апеляційний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 17.04.2018 |
Оприлюднено | 29.04.2018 |
Номер документу | 73682278 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Харківської області
Піддубний Р. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні