Справа № 288/466/18
Провадження № 2/288/464/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 квітня 2018 року смт. Попільня
Попільнянський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді - Рудник М. І.,
за участю секретаря судового засідання - Нечипоренко М.І.,
розглянувши у підготовчому відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Попільня Житомирської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Корнинської селищної ради Попільнянського району Житомирської області, треті особи, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Відділ у Попільнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, Попільнянська районна державна адміністрація Житомирської області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовною заявою про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом, в якій вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2, яка постійно до дня смерті, проживала в АДРЕСА_1.
Позивачка є спадкоємцем померлої та спадщину прийняла так як фактично вступила в управління та володіння спадковим майном.
Крім того оформила свої спадкові права на належне мамі право на пайовий фонд майна КСП Світанок .
Відповідно до Указу Президента України № 720/95 від 08.08.1995 року Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам, організаціям у селі Сущанка було проведено паювання земель, які були передані у колективну власність Колективному сільськогосподарському підприємству Світанок .
Померла ОСОБА_2 була членом КСП Світанок , проте помилково не була включена в список осіб, які мають право на земельну частку (пай). Членство ОСОБА_2 у колгоспі Світанок , який був реорганізований у КСП Світанок , підтверджується трудовою книжкою колгоспника та свідоцтвом про право власності на майновий пай члена КСП.
Розмір паю на території Сущанської сільської ради становить 4,60 га, вартістю 74 946 гривень 00 копійок.
З приводу отримання сертифікату на право на земельну частку (пай) на ім'я ОСОБА_2, позивачка звернулась до відділу Держгеокадастру, проте їй було відмовлено через не включення до списку осіб, що мають право на земельну частку (пай) та рекомендовано звернутись до суду.
Задовольнити вимогу позивачки та виділити їй, як спадкоємцю ОСОБА_2, земельну частку (пай) не має можливості і самим КСП Сущанка , так як діяльність КСП Сущанка припинена, правонаступник відсутній.
Право на земельну частку (пай) виникає в осіб, які на час видачі колективному сільськогосподарському підприємству державного акту на право колективної власності на землю були чи залишалися членами цього підприємства. Станом на 28 червня 1995 року (дата видачі державного акту) померла була членом КСП Сущанка , в зв'язку з чим мала право на земельну частку (пай) у розмірі, рівному з паями інших членів КСП Сущанка .
В зв'язку з відсутністю підприємства - правонаступника КСП Світанок , земельна частка (пай) не може бути ним надана із земель колективної власності, а тому виділення земельної частки (паю) можливо лише за рахунок земель резервного фонду, який був створений органами місцевого самоврядування під час передачі земель у колективну власність.
Позивачка просить визнати за нею, право на земельну частку (пай) члена колективного сільськогосподарського підприємства Світанок , на території Сущанської сільської ради Попільнянського району Житомирської області, в порядку спадкування за законом, після смерті матері ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1.
Позивачка в судове засідання не з'явилась, в позовній заяві просила справу розглядати без її участі.
Представник Корнинської селищної ради Попільнянського району Житомирської області, в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву, в якій просив справу розглядати без участі їх представника, проти задоволення позовних вимог не заперечує.
Представник третьої особи Відділу у Попільнянському районні Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву в якій просив провести судовий розгляд справи за відсутності представника відділу, заперечень проти позову не мають.
Представник третьої особи Попільнянської РДА Житомирської області в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву в якій просив розгляд справи провести без участі їхнього представника, також просять справу вирішити у відповідності до вимог чинного законодавства України.
Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства, оцінивши в сукупності докази по справі, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1, ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1, про що Сущанською сільською радою, Попільнянського району, Житомирської області в книзі реєстрації актів про смерть зроблено запис № 10.
Як вбачається з свідоцтва про народження серії НОМЕР_2, виданого Сущанським ЗАГС Корнинського району Житомирської області, запис № 2, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, її батьками вказані ОСОБА_4 та ОСОБА_2.
Згідно свідоцтва про укладення шлюбу виданого 10.05.1975 року Сущанською сільською радою Попільнянського району Житомирської області, запис № 8, ОСОБА_2 10.05.1975 року уклала шлюб з ОСОБА_5, після чого змінила своє прізвище на ОСОБА_2 .
Відповідно до Свідоцтва про право на спадщину за заповітом серії ВЕТ № 443656, виданого 21.08.2007 року державним нотаріусом Попільнянської державної нотаріальної контори Житомирської області, спадкоємицею майна ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 є її дочка - ОСОБА_1, спадкове майно, на яке в указаній частці видано дане свідоцтво складається з права на пайовий фонд майна КСП Світанок с. Сущанка, Попільнянського району, Житомирської області, відповідно до списку осіб, які мають право на майновий пай, затвердженого зборами співвласників від 09.06.2001 року. Спадкова справа № 122-2002, зареєстровано в реєстрі за № 3599.
Як вбачається з трудової книжки колгоспника ОСОБА_2 НОМЕР_3, вона працювала в колгоспі Світанок Попільнянського району Житомирської області з 1950 року по 1983 році на посаді різноробочої.
Довідкою № 5 від липня 1984 року КСП Світанок передбачено, що ОСОБА_2 про те, що вона перебуває членом колгоспу Світанок , дата організації колгоспу 1929 року, дата вступу у колгосп 1949 року, і працювала в колгоспі з 01.01.1950 року по 31.12.1983 рік.
Згідно повідомлення № 04-04/340 від 30.10.2017 року Архівного сектору Попільнянської РДА Житомирської області, в протоколах засідань правління та загальних зборів колгоспу Світанок , КСП Світанок с. Сущанка, Попільнянського району, Житомирської області за 1985-1995 роки відомості про виключення з членів вказаного колгоспу та КСП ОСОБА_2, відсутні.
Відповідно до Архівної довідки № 04-04/57 від 01.03.2018 року Архівного сектору Попільнянської РДА Житомирської області, в архівному фонді колгоспу Світанок с. Сущанка Попільнянського району Житомирської області в протоколах засідань правління, протоколах зборів уповноважених членів колгоспу за 1984 рік, відомості про виключення з членів колгоспу ОСОБА_2, відсутні.
Як вбачається з повідомлення № 01-15/03 від 25.01.2018 року Архівного сектору Попільнянської РДА Житомирської області, приватне сільськогосподарське підприємство Світанок (і.к. 05492580) є правонаступником колективного сільськогосподарського підприємства Світанок (п. 3.3 статуту ПСП Світанок затвердженого засновником 06.03.2000 року).
Довідкою № 101 від 17.07.2017 року Виконавчого комітету Корнинської селищної ради Попільнянського району Житомирської області передбачено, що на території Корнинської селищної ради на землях розпайованого КСП Світанок с. Сущанка дійсно знаходиться три резервні земельні частки (паї), які на плані - схемі позначені номерами 280, 281, 282.
Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських організацій, виданого Попільнянською РДА Житомирської області, приватне сільськогосподарське підприємство Світанок , яке знаходиться в селі Сущанка, вулиця Леніна, 71 А, Попільнянського району, Житомирської області, 29.03.2016 року відбулась державна реєстрація припинення юридичної особи, припинено за рішенням засновників, відсутні відомості про дані юридичних осіб, правонаступником яких є зареєстрована юридична особа.
Відповідно до п. а ч. 3 статті 152 Земельного кодексу України, захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання прав.
Сертифікат на право на земельну частку (пай) за своєю суттю має не зовсім правовстановлююче, а більш правопосвідчуюче значення. Такий висновок випливає з позиції законодавця, закладеній у норми ст. 2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) , згідно якої сертифікат на право на земельну частку (пай) є лише основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), і документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є: свідоцтво про право на спадщину; посвідчені у встановленому законом порядку договори купівлі-продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай); рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
Указом Президента України від 8 серпня 1995 року № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям визначено, що право на земельний пай мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами цього підприємства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Відповідно до частини 3 Указу Президента України № 666/94 від 10.11.1994 року Про невідкладні заходи щодо прискорення земельної реформи у сфері сільськогосподарського виробництва , право на земельну частку (пай) є об'єктом купівлі-продажу, дарування, міни, успадкування, застави. Кожному члену підприємства, кооперативу, товариства видається сертифікат на право приватної власності на земельну частку (пай) із зазначенням у ньому розміру частки (паю) в умовних кадастрових гектарах, а також у вартісному вираженні.
Частиною 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року № 7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ , член колективного сільськогосподарського підприємства (далі - КСП), включений до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акту, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.
Згідно абзацу 2 п.1 Перехідних положень Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийняті органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року "Про приватизацію земельних ділянок", є підставою для виготовлення та видачі цим громадянам або їх спадкоємцям державних актів на право власності на земельну ділянку за технічною документацією щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку.
Відповідно до пунктів 16, 17 Перехідних положень Земельного кодексу України , громадянам - власникам земельних часток (паїв) за їх бажанням виділяються в натурі (на місцевості) земельні ділянки з видачею державних актів на право власності на землю. Сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними прав вимоги на відведення земельної частки (пай) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства.
Статтями 1216 , 1218 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Таким чином, цивільні права та обов'язки спадкодавця, у тому числі право власності на річ, можуть переходити у спадщину.
Відповідно до ч. 5 статті 1268 Цивільного Кодексу України, незалежно від часу прийняття спадщини, вона належить спадкоємцям з часу її відкриття.
Частиною першою статті 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Зазначені обставини у їх системному зв'язку свідчать, що є всі підстави для визнання за позивачем ОСОБА_1 права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом.
Керуючись Указом Президента України від 8 серпня 1995 року № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям ; Постановою Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року № 7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ ; статтею 152 ЗК України; статтям 373, 374, 386, 392, 1220-1221, 1223, 1225, 1235, 1268-1270 ЦК України; статтями 4, 12, 13, 19, 23, 28, 48, 76, 78, 81, 128, 189-200, 258, 259, 263-265, 352, 354, 355 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Корнинської селищної ради Попільнянського району Житомирської області, треті особи, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Відділ у Попільнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, Попільнянська районна державна адміністрація Житомирської області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, право на земельну частку (пай) члена колективного сільськогосподарського підприємства Світанок , на території Сущанської сільської ради Попільнянського району Житомирської області, в порядку спадкування за заповітом, після смерті матері ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Апеляційного суду Житомирської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Відповідно до пункту 15.5 Перехідних положень Цивільного процесуального кодексу України в редакції Закону № 2147-VІІІ від 03 жовтня 2017 року, апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя Попільнянського
районного суду М. І. Рудник
Суд | Попільнянський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 27.04.2018 |
Оприлюднено | 02.05.2018 |
Номер документу | 73688228 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Попільнянський районний суд Житомирської області
Рудник М. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні