Рішення
від 27.03.2018 по справі 711/9900/17
ПРИДНІПРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЧЕРКАС

Придніпровський районний суд м.Черкаси

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 711/9900/17

Номер провадження2/711/385/18

27 березня 2018 року

Придніпровський районний суд міста Черкаси у складі:

головуючий суддя: Дунаєв С.О.

при секретарі: Нарадько Л.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Органу опіки та піклування Черкаської райдержадміністрації, який діє в інтересах ОСОБА_2 та ОСОБА_3, до ОСОБА_4 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів, треті особи: Черкаський районний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, Руськополянська сільська рада Черкаського району Черкаської області,

за участю представника позивач - ОСОБА_5, представника Руськополянської сільської ради - Шмагайло Н.В., відповідача - ОСОБА_4,

ВСТАНОВИВ:

Орган опіки та піклування Черкаської райдержадміністрації звернувся до суду в інтересах малолітніх ОСОБА_2, 2012р.н., та ОСОБА_3, 2010р.н., з позовом до ОСОБА_4, в якому просить позбавити відповідача батьківських прав відносно її синів: ОСОБА_2 та ОСОБА_3, та стягнути з неї аліменти на користь її синів на їх особисті рахунки, відкриті у ВАТ Ощадбанк , у розмірі 1/3 частини усіх видів заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, на період до досягнення дітьми повноліття.

В обґрунтування позову зазначено, що відповідач не виконує покладені на неї обов'язки щодо виховання та утримання дітей, не забезпечує належного догляду за дітьми, часто залишає малолітніх дітей вдома без нагляду, схильна до вживання алкогольних напоїв та до порад фахівців не прислухається. Заходи впливу на відповідача результату не дали, внаслідок чого з вересня 2017р. малолітні діти ОСОБА_2 та ОСОБА_3 були доставлені та влаштовані до КЗ Черкаський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей Черкаської обласної ради , де протягом часу їх перебування відповідач відвідувала дітей лише один раз (20.09.2017). Враховуючи зазначене, внаслідок ухилення відповідача від виховання дитини та свідомого нехтування нею своїми батьківськими обов'язками орган опіки та піклування Черкаської райдержадміністрації звернувся до суду з зазначеним позовом.

Відповідач заперечень чи відзиву проти позову не подала.

В судовому засіданні представник позивача підтримала позов та просила його задовольнити в повному обсязі. Додатково пояснила, що відповідача необхідно позбавити батьківських прав відносно малолітніх дітей, оскільки мати не піклується про фізичний і духовний розвиток дітей, їх навчання, підготовку до самостійного життя, не забезпечує необхідного харчування, медичного догляду, лікування дітей, має незадовільні житлово-побутові умови проживання, антисанітарію, систематично зловживає алкогольними напоями, веде асоціальний спосіб життя, неодноразово залишала малолітніх дітей без нагляду, не реагує на зауваження щодо становлення на шлях виправлення.

Відповідач ОСОБА_4 в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, проте зазначила, що не заперечує проти задоволення позову оскільки не має можливості самостійно забезпечити належний батьківський догляд за дітьми та належні умови їх проживання. Пояснила, що вона обов'язково стане на шлях виправлення і поверне дітей.

Представник Руськополянської сільської ради підтримала позов та пояснила, що представники сільради неодноразово закликали відповідача до зміни способу життя. Пояснила, що під час виходу за місцем проживання сім'ї ОСОБА_4 бачили, що діти перебувають вдома самі та граються порожніми пляшками з-під спиртних напоїв. Зауважила, що діти вже вилучались з сім'ї та перебували в місцевому санаторії.

Представник Черкаського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив, хоча був належним чином повідомлений про день, час і місце розгляду справи рекомендованим листом з повідомленням.

Заслухавши пояснення учасників справи, свідка ОСОБА_8, дослідивши надані учасниками докази, судом встановлені наступні фактичні обставини справи і відповідні їм правовідносини.

Відповідач - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4, фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1, та має на утриманні двох малолітніх дітей: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2. Відомості про батька дітей зазначені на підставі частини 1 статті 135 Сімейного кодексу України, що підтверджується витягами з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження дітей від 08.09.2017 № 00018656214 та № 00018656057 /а.с.8, 9/.

Згідно повідомлення Черкаського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді від 07.07.2017 № 224 /а.с.10/, у будинку за адресою проживання ОСОБА_4 з дітьми не створені умови для проживання дітей, постільна білизна відсутня, на ліжках брудне ганчір'я, відсутні місця для навчання, розвитку та відпочинку дітей. Зі слів сусідів мати часто залишає малолітніх вдома без нагляду, схильна до вживання алкогольних напоїв, до порад фахівців не прислухається.

Сім'ї відповідача Черкаським районним центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді надається комплекс соціальних послуг, допомога та консультування щодо поліпшення житлово-побутових умов, захисту прав дітей, шкідливості вживання алкогольних напоїв.

Малолітні ОСОБА_3 та ОСОБА_2 взяті на облік служби у справах дітей Черкаської районної державної адміністрації як діти, які опинилися у складних життєвих обставинах у зв'язку із ухилянням матері від виконання своїх батьківських обов'язків.

Відповідно до рішення № 7 комісії з питань захисту прав дитини Черкаської районної державної адміністрації від 15.08.2017 /а.с.11/ відповідача було зобов'язано у місячний термін пройти лікування від алкогольної залежності та надати підтверджуючу довідку, а також покращити санітарно-гігієнічні умови проживання в будинку, однак відповідач житлові умови не покращила та продовжувала зловживати алкогольними напоями.

Як вбачається з акту органу внутрішніх справ України та закладу охорони здоров'я про підкинуту чи знайдену дитину та її доставку від 31.08.2017 /а.с.12/ мати дітей була відсутня за місцем свого проживання близько трьох днів та місце знаходження її було невідоме; малолітні діти, ОСОБА_2 та ОСОБА_3, були доставлені та влаштовані до комунального закладу Черкаський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей Черкаської обласної ради .

Станом на момент розгляду справи відповідач відвідувала дітей п'ять разів (20.09.2017, 15.10.2017, 29.10.2017, 02.11.2017, 19.12.2017), що визнається сторонами, а тому не підлягає доказуванню.

Відповідач особистого житла не має і фактично проживає тимчасово у житлі, яке належить батькові її співмешканця ОСОБА_9. На початку січня ОСОБА_9 помер. Відповідач не працевлаштована і не має ніяких стабільних доходів, окрім випадкових нерегулярних заробітків за цивільно-правовими угодами. Схильна до вживання спиртних напоїв.

Житлово-побутові умови за фактичним місцем проживання відповідача не відповідають елементарним санітарно-гігієнічним нормам. Діти часто залишались вдома наодинці без догляду дорослих. За час проживання з відповідачем діти були неохайні, брудні, напівголодні та бездоглядні. Адміністрацією школи з відповідачем постійно проводилися бесіди психолого-педагогічного спрямування, матір неодноразово викликали до школи та попереджали про персональну відповідальність за виховання та навчання дітей. Сім'я ОСОБА_3 обіцяла поліпшити умови проживання, але обіцянок не дотрималася. Зазначені обставини підтверджуються соціально-психологічною характеристикою з Руськополянської ЗОШ /а.с.14/ та актами обстеження житлово-побутових умов /а.с.46-49/.

За місцем проживання відповідач характеризується негативно, що підтверджується довідкою-характеристикою від 26.01.2018р. /а.с.45/.

Після влаштування дітей до комунального закладу на комісії з питань захисту прав дитини Черкаської районної державної адміністрації 19.09.2017 розглядалось питання щодо доцільності повернення дітей до матері громадянки ОСОБА_4. Оскільки позитивних змін у родині не відбулося, умови для повноцінного проживання та навчання дітей не створені, було прийнято рішення № 11 Про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_4 відносно малолітніх ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3 . Даний факт підтверджується висновком органу опіки та піклування від 19.09.2017р. /а.с.70-71/.

За таких обставин орган опіки та піклування Черкаської райдержадміністрації звернувся до суду з зазначеним позовом, оскільки між сторонами наявний спір щодо виконання відповідачем своїх батьківських обов'язків відносно малолітніх дітей, який регулюється нормами Сімейного кодексу України (далі - СК) та інших нормативно-правових актів.

Відповідно до ст. 3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989р. в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Згідно ст.155 СК здійснення батьками своїх прав та виконання обов'язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини. Відмова батьків від дитини є неправозгідною, суперечить моральним засадам суспільства. Ухилення батьків від виконання батьківських обов'язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.164 СК мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини.

Пунктом 15 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.03.2007 року №3 Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав передбачено, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов'язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об'єктивного з'ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.

Таким чином, головною метою такого заходу є захист інтересів малолітніх та неповнолітніх дітей і стимулювання батьків щодо належного виконання своїх обов'язків. Ухилення батьків від виховання дитини, як підстава до позбавлення батьківських прав можлива лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов'язками.

З обставин справи вбачається, що відповідач ОСОБА_4 веде нездоровий спосіб життя, часто зловживає алкогольними напоями, свідомо ухиляється від виконання своїх батьківських обов'язків, не приділяє дітям належної уваги, не піклується про їх духовний та моральний розвиток, не оздоровлює їх, ставиться до своїх батьківських обов'язків безвідповідально, не турбується про всебічний розвиток дітей, що свідчить про свідоме нехтування ним своїми батьківськими обов'язками.

Крім того, допитана в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_8 пояснила, що вона є депутатом Руськополянської сільської ради Черкаського району Черкаської області і на той час вона постійно доглядала за дітьми, оскільки їхня мати не приділяла їм часу та уваги, вживала алкогольні напої та вела аморальний спосіб життя.

Пояснення відповідачки щодо того, що вона стане на шлях виправлення, суд оцінює критично, оскільки як вбачається з матеріалів справи з нею неодноразово було проведено бесіди щодо підвищення виховного потенціалу, належного догляду, виховання та навчання дітей, поліпшення житлово-побутових умов проживання та шкідливості вживання алкогольних напоїв, і ОСОБА_4 постійно обіцяла виправити ситуацію та навести лад в будинку, проте до цього часу нічого не змінилось і остання не стала на шлях виправлення.

Відповідно до ч.7, 8 ст.7 СК дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини.

Відповідно до ст.171 СК дитина має право на те, щоб бути вислуханою батьками, іншими членами сім'ї, посадовими особами з питань, що стосуються її особисто, а також питань сім'ї. Дитина, яка може висловити свою думку, має бути вислухана при вирішенні між батьками спору про позбавлення батьківських прав. Разом з тим, в судовому засіданні встановлено, що діти не мають бажання спілкуватись з відповідачкою і як зазначено у висновку органу опіки та піклування від 19.09.2017 під час бесіди 08.09.2017 з малолітнім ОСОБА_3, з'ясовано, що він хоче повернутися в сім'ю до осіб, які за ним доглядають та виховують - сусіди ОСОБА_10 та ОСОБА_11

За таких обставин з метою недопущення ще більш морального травмування дітей суд вважає за доцільне розглянути справу без їх участі. При цьому суд враховує, що сторони підтверджують ту обставину, що діти не мають бажання спілкуватись з відповідачкою.

Крім того, відповідно до ст.180 СК батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття та згідно ст.183 СК частка заробітку відповідача стягується як аліменти на дитину. Тому з відповідачки ОСОБА_4 на утримання її дітей ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, слід стягнути аліменти в розмірі 1/3 частини усіх видів заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щодо кожної дитини, починаючи з 31 серпня 2017 року на період до досягнення дітьми повноліття шляхом перерахування аліментів на особисті рахунки дитини у відділенні Державного ощадного банку України.

З урахуванням вищевикладених обставин, суд вважає доведеним факт ухилення відповідачки від виконання своїх батьківських обов'язків відносно своїх малолітніх дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_3 і вважає за необхідне позбавити її батьківських прав та стягнути аліменти на їх утримання, оскільки це відповідатиме інтересам дітей.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, яка регламентує розподіл судових витрат між сторонами, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Враховуючи, що в даному випадку позивач звільнений від сплати судових витрат, то витрати з оплати судового збору слід віднести на рахунок держави.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.4, 7, 10, 12, 13, 76-81, 141, 209, 259, 265, 268, 273 Цивільно-процесуального кодексу України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов органу опіки та піклування Черкаської районної державної адміністрації задовольнити.

Позбавити ОСОБА_4 батьківських прав відносно її неповнолітніх дітей ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, та передати дітей органу опіки та піклування Черкаської районної державної адміністрації.

Стягнути з ОСОБА_4 аліменти на утримання її дітей ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, в розмірі 1/3 частини усіх видів заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щодо кожної дитини, починаючи з 31 серпня 2017 року на період до досягнення дітьми повноліття шляхом перерахування аліментів на особисті рахунки дитини у відділенні Державного ощадного банку України.

Рішення може бути оскаржене особами, які брали участь у справі, шляхом подання апеляційної скарги до Апеляційного суду Черкаської області через Придніпровський районний суд міста Черкаси. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Відомості про учасників справи:

Позивач - Орган опіки та піклування Районної державної адміністрації Черкаської області, код ЄДРПОУ 04061317, юридична адреса: вул.. В, Чорновола, 157, м. Черкаси, 18003;

Відповідач - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4, РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрована адреса проживання - АДРЕСА_2;

Треті особи:

-Руськополянська сільська рада Черкаського району Черкаської області - код ЄДРПОУ 26357573, юридична адреса: вул.. Шевченка, 67, с. Руська Поляна, Черкаський район, Черкаська область, 19602, тел.. (0472) 30-33-09;

-Черкаський районний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді - код ЄДРПОУ 25874585, юридична адреса: вул. Свято-Троїцька, буд.122/1, с. Вергуни, Черкаський район, Черкаська область, 19641.

Головуючий: С. О. Дунаєв

СудПридніпровський районний суд м.Черкас
Дата ухвалення рішення27.03.2018
Оприлюднено04.05.2018
Номер документу73756215
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —711/9900/17

Рішення від 27.03.2018

Цивільне

Придніпровський районний суд м.Черкас

Дунаєв С. О.

Ухвала від 14.03.2018

Цивільне

Придніпровський районний суд м.Черкас

Дунаєв С. О.

Ухвала від 29.01.2018

Цивільне

Придніпровський районний суд м.Черкас

Дунаєв С. О.

Ухвала від 27.11.2017

Цивільне

Придніпровський районний суд м.Черкас

Дунаєв С. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні