ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
24.04.2018Справа № 910/23171/17
За позовом: Житлово-будівельного кооперативу "Дніпрові хвилі"
до: приватного підприємства "ЕНТУЗІАСТ-ІНВЕСТ"
про зобов'язання вчинити дії
Суддя: Шкурдова Л.М.
Секретар с/з Баринова О.І.
Представники сторін:
від позивача - Золотопуп С.В. за дов., Пономарьова О.А. - керівник
від відповідача - Шилков В.О. за дов.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Господарським судом міста Києва розглядається справа № 910/23171/17 за позовом житлово-будівельного кооперативу Дніпрові хвилі до приватного підприємства ЕНТУЗІАСТ-ІНВЕСТ про зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідачу на підставі договору іпотеки
№ 6031 від 13.07.2012 року належить нежиле приміщення загальною площею 439,70 кв. м., що знаходиться на першому поверсі та у підвалі багатоквартирного жилого будинку № 47 на вул. Ентузіастів у м. Києві, власником та балансоутримувачем якого є позивач. У зв'язку з незадовільним станом вітринних вікон вказаних нежилих приміщень відповідача, що може призвести до порушення температурно-вологісного режиму будинку та відповідних негативних наслідків, позивач просить суд зобов'язати відповідача встановити відсутні вітринні вікна, відремонтувати існуючі вітринні вікна, видалити парость на козирку та провести вибірковий ремонт покрівлі козирку (із забезпеченням дотримання вимог державних будівельних норм, що регламентують параметри мікроклімату відповідного типу приміщень).
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 28.12.2017 року у справі №910/23171/17 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження за правилами загального позовного провадження.
22.01.2018 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач проти позову заперечив з мотивів того, що позивачем не надано допустимих доказів на підтвердження обставин порушення температурно-вологісного режиму, а також наголосив на тому, що оскільки позивач є власником і балансоутримувачем будинку, то саме на ньому лежить обов'язок ремонту і утримування зовнішніх елементів конструкції будинку.
23.02.2018 р. від позивача надійшла заява про зміну предмету позову. Судом у прийнятті заяви відмовлено з огляду на те, що позивачем змінено і предмет, і підставу позову, що не допускається.
В судовому засіданні 27.03.2018 року судом ухвалено закрити підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті на 24.04.2018 року.
У судовому засіданні 24.04.2018 року було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд м. Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Житлово-будівельний кооператив Дніпрові хвилі є власником та балансоутримувачем багатоквартирного жилого будинку № 47 по вул. Ентузіастів в місті Києві на підставі Рішення виконавчого комітету Київської міської ради депутатів трудящих від 30.09.1965р. за № 1739.
Приватне підприємство Ентузіаст-Інвест (відповідач) є власником нежилого приміщення загальною площею: 439,70 кв.м, з №1 по №14 (групи приміщень № 100) площею 231,10 кв.м, нежилі приміщення з №15 по №26 (групи приміщень № 100) 1-го поверху пл.168,60 кв.м, нежилі приміщення № 1 по № 2 (групи приміщень № 100а) 1-го поверху пл.40,00 кв.м, загальною площею 439,70 кв.м.(в літ. А) що знаходиться на першому поверсі і підвалі багатоквартирного жилого будинку № 47 по вул. Ентузіастів в місті Києві.
Право власності відповідача на вказане нерухоме майно підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру прав на нерухоме майно від 31.03.2017 р.
Як стверджує позивач, належне відповідачу приміщення утримується неналежним чином, а саме пошкоджені вітринні вікна, внаслідок чого може бути порушено температурно-вологісний режим.
Відповідно до п. 29, 30 Статуту житлово-будівельного кооперативу Дніпрові хвилі позивачу належать на праві власності житловий будинок і наддвірні споруди (крім квартир, за які сплачено пайові внески і нежилих приміщень), до обов'язків відповідача належить, зокрема, своєчасне проведення ремонту житлового будинку, забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку, належне утримання під'їздів, інших місць загального користування будинку та прибудинкової території.
Судом встановлено, що на замовлення позивача, лист від 07.04.2017 р. № 0704/01, будівельною лабораторією КП Київжитлоспецексплуатація було проведене обстеження технічного стану несучих та огороджувальних конструкцій частини першого поверху житлового будинку № 47 на вул. Ентузіастів.
Результати обстеження викладені в Акті від 14.06.2017 р. № 195/09 (надалі - Акт).
Як вбачається з Акту, власник нежитлових приміщень ПП Ентузіаст відсутній. Приміщення знаходяться в занедбаному стані. Дві вітрини побиті, забиті фанерою (OSB-плити).
В Акі також зазначено, що за наявними ознаками технічного стану вітринних вікон (фанерні щити, отвори, нещільності) можна з впевненістю стверджувати, що в зимовий період при низьких температурах зовнішнього повітря температура внутрішнього повітря в нежитлових приміщеннях може бути значно нижче нормативних температурних параметрів + 20С, аж до 0С. Оскільки система центрального опалення будинку запроектована з нижнім подаванням теплоносія та проходить транзитом через нежитлові приміщення, то низька температура в середині нежитлових приміщень може негативно позначитися на самій системі опалення та вплинути на порушення температурно-вологісного режиму в квартирах третього під'їзду з другого по дев'ятий поверхи.
Сторонами в судовому засіданні факт пошкодження вітринних вікон не заперечувався.
Відповідно до ч. 1 ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. При здійсненні своїх прав та виконанні обов'язків власник зобов'язаний додержуватися моральних засад суспільства. Усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав. Власність зобов'язує. Власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі (ч. 1 - 5 ст. 319 ЦК України).
Отже, право власності не тільки надає права особі, якій воно належить, але ще й покладає на таку особу певне коло обов'язків відносно інших осіб, зміст яких полягає у здійсненні права власності таким чином та у такий спосіб, щоб не порушувати права та інтереси інших учасників цивільних правовідносин.
Статтею 322 ЦК України встановлено, що власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Обов'язок власника утримання належного йому майна полягає в його зобов'язанні підтримувати належне йому на праві власності майно в такому стані, який би забезпечував дотримання прав та інтересів інших учасників правовідносин. При цьому таке зобов'язання є безумовним, позаяк виникає в силу норми закону з самого лише факту набуття права власності і не ставиться в залежність від волі власника.
Таким чином, відповідач, будучи власником нежитлових приміщень, зобов'язаний утримувати останні в стані, який би не порушував права та інтереси власників інших приміщень у будинку, у тому числі квартир.
При цьому законодавство встановлює конкретні вимоги та норми, дотримання яких забезпечує в повній мірі додержання прав та інтересів власників інших приміщень у будинку.
Відповідно до таб. 3 п. 2.6 ДБН В.2.6-31.2006 Конструкції будинків і споруд. Теплова ізоляція будівель перепад між температурою повітря в квартирі і температурою внутрішньої поверхні огороджувальних конструкцій не повинен перевищувати: для зовнішніх стін ?tcm=4°C; для стелі ?te =3°С; для підлоги ?tn =2°С.
Згідно з таб.4 п.5.23 ДБН В.2.2-15-2005 Житлові будинки. Основні положення розрахункова температура повітря в приміщеннях повинна бути: в житлових кімнатах - +20°С; в кухні - + 18°С; в туалетній кімнаті - + 20°С; у ванній кімнаті (суміщеному санвузлі) - + 25°С; в сходовій клітці, загальному коридорі, вестибюлі, передпокої квартири - +16 °С). Крім того, власники повинні дотримуватися параметрів мікроклімату в нежитлових приміщеннях відповідно до призначення приміщень, але не нижче +15°С (Додаток Д табл.Д.4 ДБН В.2.5- 67-2013 Опалення, вентиляція та кондиціонування ).
З точки зору законодавства, саме відповідність вказаним нормам дозволяє дотримуватися прав інших власників/користувачів приміщень у житлових будинках.
Як вбачається з Акту від 14.06.2017 р. № 195/09, відповідачем не забезпечено належне утримання належних йому нежитлових приміщень, що полягає в наявності дефектів вітринних вікон. Сам факт наявності дефектів вітринних вікон відповідачем не заперечувався.
При цьому посилання відповідача на те, що Акт від 14.06.2017 р. № 195/09 не є належним доказом обставин, на які посилається позивач, судом до уваги не беруться з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Частиною 1 ст. 91 ГПК України встановлено, що письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
Наданий позивачем Акт від 14.06.2017 р. № 195/09 не є висновком судового експерта, однак є письмовим доказом, який містить інформацію щодо предмета доказування.
Суд також звертає увагу на те, що частиною 1 ст. 74 ГПК України на сторони покладено обов'язок доказування, встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідачем не надано будь-яких доказів, які б спростовували доводи позивача, у тому числі ті, що підтверджуються Актом від 14.06.2017 р. № 195/09.
Відповідач в силу приписів ч. 3 ст. 98 ГПК України не був позбавлений права самостійно замовити висновок експерта та подати його до матеріалів справи для спростування доводів позивача, однак позивач своїм правом на подання доказів не скористався, обов'язок доказування не виконав.
Відтак, суд приходить до висновку, що відповідачем не виконано обов'язок утримання належного йому майна - нежитлового приміщення загальною площею: 439,70 кв.м, з №1 по №14 (групи приміщень № 100) площею 231,10 кв.м, нежилі приміщення з №15 по №26 (групи приміщень № 100) 1-го поверху пл.168,60 кв.м, нежилі приміщення № 1 по № 2 (групи приміщень № 100а) 1-го поверху пл.40,00 кв.м, загальною площею 439,70 кв.м.(в літ. А) що знаходиться на першому поверсі і підвалі багатоквартирного жилого будинку № 47 по вул. Ентузіастів в місті Києві, у зв'язку з чим вважає задовольнити позовні вимоги про зобов'язання відповідача встановити відсутні вітринні вікна та відремонтувати існуючі вітринні вікна з дотриманням при проведенні робіт вище наведених будівельних норм.
Стосовно вимог про зобов'язання відповідача видалити парость на козирку та провести вибірковий ремонт покрівлі козирку суд вважає за необхідне відмовити в їх задоволенні з огляду на те, що позивачем не доведено допустимими доказами конструктивної приналежності козирка до належного відповідачу нежитлового приміщення, тобто не доведено наявності у відповідача права власності на такий козирок.
Як зазначає сам відповідач, він є власником та балансоутримувачем багатоквартирного будинку № 47 по вул. Ентузіастів в місті Києві.
Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону України Про житлово-комунальні послуги балансоутримувач зобов'язаний, зокрема, забезпечувати управління майном власними силами або укладати договір з юридичною особою на управління майном; забезпечити умови для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів відповідно до встановлених стандартів, нормативів, норм та правил; забезпечити належні експлуатацію та утримання майна, що перебуває на його балансі.
Таким чином, наведені норми Закону покладають на позивача як балансоутримувача обов'язок із забезпечення експлуатації, утримання, проведення поточного і капітального ремонтів будинку, який перебуває у нього на балансі.
Разом з тим, доказів того, що саме відповідач є власником козирка, а не позивач як балансоутримувач, якому належать всі зовнішні конструктивні елементи будинку, які не віднесені до власності інших осіб, позивачем не надано.
Відтак, позивачем не доведено обов'язку відповідача як власника здійснювати утримання козирка.
Також позивачем в супереч приписам ст. 74, 79 ГПК України не доведено достатніми доказами впливу стану козирка на температурно-вологісний режим у будинку та на права власників інших приміщень у будинку.
За таких обставин суд приходить до висновку про задоволення позову в частині зобов'язання відповідача встановити відсутні вітринні вікна та відремонтувати існуючі вітринні вікна та про відмову в решті позовних вимог.
Відповідно до ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. ст.74, 76-80, 129, 236 - 240 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Зобов'язати приватне підприємство ЕНТУЗІАСТ-ІНВЕСТ (03058, м.Київ, вул. Ніжинська, буд. 10, код ЄДРПОУ 37514374) в належному йому нежилому приміщенні загальною площею: 439,70 кв.м, з №1 по №14 (групи приміщень № 100) площею 231,10 кв.м, нежилому приміщення з №15 по № 26 (групи приміщень № 100) 1-го поверху пл. 168,60 кв.м, нежилому приміщення № 1 по № 2 (групи приміщень № 100а) 1-го поверху пл.40,00 кв.м, загальною площею 439,70 кв.м.(в літ. А) що знаходиться в першому поверсі і підвалі багатоквартирного жилого будинку № 47 по вул. Ентузіастів в місті Києві:
- встановити відсутні вітринні вікна;
- відремонтувати існуючі вітринні вікна;
при виконанні робіт забезпечити дотримання вимог:
- таб.3 п. 2.6 ДБН В.2.6-31.2006 Конструкції будинків і споруд. Теплова ізоляція будівель перепад між температурою повітря в квартирі і температурою внутрішньої поверхні огороджувальних конструкцій не повинен перевищувати: для зовнішніх стін ?tcm=4°C; для стелі ?tс =3°С; для підлоги ?tn =2°С.
- таб.4 п.5.23 ДБН В.2.2-15-2005 Житлові будинки. Основні положення розрахункова температура повітря в приміщеннях повинна бути: в житлових кімнатах - +20°С; в кухні - + 18°С; в туалетній кімнаті - + 20°С; у ванній кімнаті (суміщеному санвузлі) - + 25°С; в сходовій клітці, загальному коридорі, вестибюлі, передпокої квартири - +16 °С).
- дотримуватися параметрів мікроклімату в нежитлових приміщенях відповідно до призначення приміщень, але не нижче +15°С (Додаток Д табл.Д.4 ДБН В.2.5-67-2013 Опалення, вентиляція та кондиціонування ).
3. В задоволенні іншої частини позову - відмовити.
4. Стягнути з приватного підприємства ЕНТУЗІАСТ-ІНВЕСТ (03058, м.Київ, вул. Ніжинська, буд.10, код ЄДРПОУ 37514374) на користь Житлово-будівельного кооперативу "Дніпрові хвилі" (02147, м.Київ, вул.Ентузіастів, буд.47, код ЄДРПОУ 22885387) 1600 (тисячу шістсот) грн 00 коп - витрати по сплаті судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили через 20 днів з моменту виготовлення повного тексту рішення в разі не оскарження його в установленому порядку. Рішення може бути оскаржене в 20-денний строк до Київського апеляційного господарського суду.
Суддя Л.М. Шкурдова
Дата складення судового рішення: 02.05.2018р.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 24.04.2018 |
Оприлюднено | 04.05.2018 |
Номер документу | 73760505 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Шкурдова Л.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні